Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

AK Parti’li Akbaşoğlu’ndan Anayasa değerlendirmesi

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “İnşallah önümüzdeki yasama dönemi içerisinde bunu ele almayı düşünüyoruz. Bu konuda mutlaka önce kendi çalışmamızı nihayete erdirdikten sonra, tam bir mutabakatla ortaya koyacağımız özgürlükçü, sivil Anayasa’nın milletimizin ve devletimizin önünü açacak örneklik teşkil edecek yeni Anayasa çerçevesinin önümüzdeki dönemde Meclis’in gündemine gelmesi için yoğun çaba sarf edeceğiz” dedi.

Akbaşoğlu, yeni Anayasa çalışmalarını ve seçim ile ilgili konuları değerlendirdi. Akbaşoğlu, 1982 Anayasası’nın 1980 darbesi sonrasında yazıldığını belirterek, 15 Temmuz sonrasında Türkiye’nin daha demokratik, daha hızlı hareket edebilmesine ve 21. yüzyılda Türkiye’nin süper güç olması noktasında devletin en üst çatısını, toplumsal sözleşme dediğimiz Anayasa’nın ilgili maddelerini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ele alınmasına dönük değişikliklerin yapıldığını hatırlattı. Akbaşoğlu, “Muhalefetin Anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili kamuoyu deklerasyonları hem de Meclis gündeminde değerlendirmeleri söz konusu.

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Anayasa’nın kendi tutumlarını ortaya koyacak, tepeden tırnağa 12 Eylül şartları içerisinde değil de, milletimizin demokratik, yeni, vizyoner bir Anayasa talebini karşılayacak, Türkiye’yi süper lig oyun kurucusu haline getirebilecek demokratik, özgürlükleri teminat altına almakla beraber, Türkiye’nin idari sistemi kuvvetlendirecek ve hızlandıracak, yasama, yürütme, yargı erklerinin birbirleriyle münasebetlerini tam manasıyla günün şartlarına uygun bir şekilde demokratik ve ekonomik yönden bütün toplum kesimlerini, bütün hak ve özgürlükleri teminat altına alıcı yeni bir Anayasa’nın yapılma talebine karşılık vermek istiyoruz. Biz toplumdan gelen bu talebi, siyasi partilerin ortaya koymuş oldukları perspektifi dikkate almak suretiyle Cumhur ittifakı bileşenleri olarak bir yaklaşımı ortaya koyduk. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli yeni Anayasa ile ilgili oluşturulan komisyonla birlikte bu Anayasa’ya ilişkin çerçeve ortaya koymuştu. Biz de kurduğumuz komisyonla beraber bu çalışmaları son aşamasına getirmiş bulunuyoruz. Çalışma tam manasıyla bittiğinde öncelikli olarak Milliyetçi Hareket Partisiyle, onların kurduğu komisyonla bizim kurduğumuz komisyonun çalışmalarını birlikte değerlendirmesiyle ortak bir metin haline getirilmesi hususunda daha demokratik, özgürlükçü, yenilikçi milletimizin ve devletimizin önünü açıcı sivil bir Anayasa’nın milli iradenin tecellisinin tam manasıyla yansıdığı ve milletin referandumunda onayından geçmiş bir Anayasa’nın bütün çerçevesini ortaya koyucu birlikte değerlendirip, ortaya koymak kamuoyu ve siyasi partilerle paylaşmak suretiyle Meclis’in gündemine getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeni Anayasa Meclis’e ne zaman geliyor

Akbaşoğlu, Anayasa’nın bir süreç olduğunu söyleyerek, “İnşallah önümüzdeki yasama dönemi içerisinde bunu ele almayı düşünüyoruz. Bu konuda mutlaka önce kendi çalışmamızı nihayete erdirdikten sonra, tam bir mutabakatla ortaya koyacağımız özgürlükçü, sivil Anayasa’nın milletimizin ve devletimizin önünü açacak, örneklik teşkil edecek yeni Anayasa çerçevesinin önümüzdeki dönemde Meclisin gündemine gelmesi için yoğun çaba sarf edeceğiz. Muhalefetin yaklaşımı da çok önem arz ediyor. Onlarla kendi kanaatleri, düşünceleri, onların ortaya koyduğu çalışmaları değerlendirmek suretiyle ilgili komisyonlarda gündeme getireceğiz” dedi.

Seçim barajı yüzde kaç olacak

Seçim Kanunu’nda yer alan seçim barajının indirilmesi konusunda siyasi partilerin değişik görüşleri olduğunu söyleyen Akbaşoğlu, “Bu görüşlerin hepsinin değerlendirilmesiyle beraber Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu demokratikleşmeye, temsil kabiliyetinin arttırılmasına dönük, bununla birlikte istikrarında gözetilmiş olduğu bur yaklaşımı hep beraber ilgili komisyonlarda değerlendirmek suretiyle bu çalışmayı önümüzdeki dönemde Meclis gündemine getirmeyi, diğer partilerle de görüşülmek suretiyle gerekli değişiklikleri yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erken seçim tartışmaları

Erken seçim ile ilgili tartışmaları ilişkin Akbaşoğlu, “Şunu çok net ifade edeyim ki, erken seçimin olup olmayacağına karar verecek merci, Meclis Genel Kurulu’dur. Meclis Genel Kurulu’nda çoğunluğu temsil eden AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin hem Genel Başkanları hem de yetkili kurulları seçimlerin zamanında, 2023 Haziran ayında yapılacağını defaatle ifade ettiler. Muhalefetin zaman zaman erkken seçim meselesini gündeme getirmeleri sadece kendi tabanlarını bir arada tutmaya dönük siyasi atraksiyon olarak görülmektedir” diye konuştu.

Ahmet Umur Öztürk

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Samsun polisinin acı günü

Samsun’da evinde rahatsızlanan polis memuru Şaban Abdullah Cihan, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Muhammer Ay
SAMSUN-
Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yapan polis memuru Şaban Abdullah Cihan (54), evinde rahatsızlanarak özel bir hastaneye kaldırıldı. Cihan hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Şaban Abdullah Cihan için bugün Samsun Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. İki çocuk babası polis memurunun naaşı, törenin ardında toprağa verilmek üzere memleketi Tokat Çamlıbel’e gönderildi.

Okumaya devam et

Asayiş

MSB: Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir

MSB:“Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir”
– “(Yeni F-16’lar ve modernizasyon) ABD tarafından gönderilen ‘Taslak Teklif ve Kabul Mektupları’ Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır”
-“(F-16) Üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye’de yapılmasına yönelik teklifimiz ABD makamlarına iletilmiştir”
-“(Bakan Güler’in İngiltere ziyareti) Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile teknik görüşmelere devam edilmektedir”

-“Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 101 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 4’ü terör örgütü mensubudur”
-“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yerli ve Milli Uçak Gemisine sahip olunması yönünde verdiği direktif üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmış, Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü tarafından başlanan ve konsept tasarımı üzerinde önemli bir mesafe kat edilmiştir”

Okumaya devam et

Genel

Bursa’da bu köyde erkeklere sokağa çıkma yasağı

Bursa’nın İnegöl’ün ilçesi kırsal Dipsizgöl Mahallesi’nde geçmişte de uygulanan ancak zamanla unutulan gelenek, 4 yıldır yeniden yapılmaya başlandı. Senenin bir günü rol, mekan değişimi ile kadınlar köy kahvesinde ve köy meydanında gönüllerince vakit geçirirken, erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bir öğrenci tarafından Kıraat-Anne ismiyle projeye dönüştürülen gelenek, TÜBİTAK’ın da ilgisini çekti. Dipsizgöl’ün ilginç geleneği önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finallerinde değerlendirmeye girecek.

Süleyman Aydın
BURSA-
İnegöl’ün kırsal Dipsizgöl Mahallesi, geçmişte de köyde uygulanan ancak zamanla unutulan bir geleneği son 4 yıldır Muhtar Levent Aslan’ın organizasyonuyla yeniden yapmaya başladı. Mahallede yılda bir gün, rol-mekan değişimi yapılıyor. Köyde çok eski tarihlerde yapılmış, ancak daha sonra unutulmuş bu gelenek ile kadınlar kahvehaneye gidiyor, erkekler ise evlerinde kalıyor. 1 gün boyunca köy de kahvehane de kadınların oluyor. Sohbet edip oyunlar oynayarak, eğlenceler düzenleniyor.

Bu gelenek, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz’un da dikkatini çekti. Anneannesi bu köyde ikamet eden öğrenci, ilginç geleneği Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ile paylaştı. Daha sonra Sıla Yavuz ile öğretmeni Pınar Yıldız öncülüğünde bu gelenek “Kıraat-Anne” ismiyle bir TÜBİTAK projesine dönüştürüldü. Bir kültürel miras olmasına rağmen ara verildiği ve henüz 4 yıldır yeniden düzenlendiği için TÜBİTAK tarafından “Değerler Eğitimi” çerçevesinde ele alınan uygulamada, köyde kadınlar ve erkeklerin etkinlikten memnun oldukları görüldü. Etkinlikte ayrıca annelere jandarma tarafından bilgilendirmeler de yapılıyor. Kadınların özellikle çocukları için bilgilenmesi adına eğitimler düzenleniyor. Toplumsal kalkınmayı hedefleyen ve bir projeye dönüşen gelenek, bölge finallerine kaldı. Önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finalini geçmesi durumunda ise Türkiye derecesi almak için Ankara’ya gidecek.

Projeyi hazırlayan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz, projeye ilişkin bilgiler verdi. Yavuz, “Danışman öğretmenimin yönlendirmesiyle bu projeye katıldım. Anneannem bu köyde olduğu için bu geleneği biliyordum. Sonra daha detaylı araştırdığımda aslında bu geleneğin kadınları ne kadar mutlu ettiğini, aidiyet duygularının arttığını ve aynı zamanda karı-koca ilişkilerinde eşitliği görmenin avantaj sağladığını fark ettik. Bu gelenek eski zamanlarda yapılan, sonra unutulan ve son 4 yıldır yeniden yapılmaya başlanan bir gelenek” dedi.

Kıymet verilen bir proje

Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ise “Yılda bir gün rol, mekan değişimi oluyor. Herkes birbirinin yerine empati kurabiliyor. Öğrencimizin hazırladığı bu proje TÜBİTAK tarafından da kıymet verilen bir proje oldu. Panelde ikinci aşamada İnegöl’ü temsil edeceğiz. Burada ana maksat hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin köy meyanında bile sağlandığını görmek hem de kadının sosyal hayata katılımını sağlayabilmek. Proje kadın erkek cinsiyet eşitliği, eşlerin birbirlerini anlamaları ve köy turizmi açısından fayda sağlıyor. Bu konu kamuoyunda ve basında bir yankı uyandırırsa, Dipsizgöl Mahallesi de merak edilecek. Köye ziyaretler yapılacak. Ekonomik döngü sağlanacak. Kadınlar evde yaptıkları ürünleri, örgüleri, endemik bitkileri satışa sunabilecek. Bu yönüyle de bizi heyecanlandıran bir proje” diye konuştu.

“Kadınların rolü her alanda çok değerli”

Bu yıl yapılan etkinliğe İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da misafir oldu. Başkan Taban, “Dipsizgöl havasıyla, suyuyla, bereketli topraklarıyla biliniyor. Meyveci bir köy. Yaklaşık 800 civarında vatandaşımız yaşıyor. Biz burada Sıla arkadaşımızın ve Pınar hocamızın projesiyle köyümüzün geleneğinin faydalarını bilimsel olarak ortaya koyuyoruz. Burada bir kazan kazan var. Hanımefendilerin hayatımızdaki rolü ortada. Kadınlar evde, işte, sosyal hayatta, her alanda varlar. Kırsalda da kadınların rolü çok kıymetli. Bugün de burada bir rol mekan değişimi yapılıyor. Beyler ortalıkta yok. Hanımefendiler kahvedeler, meydandalar. Burada roller değişti, mekanlar değişti ve herkes bir empati kurarak hayatı yeniden anlamlandırıyor. TÜBİTAK’ın da destekleriyle güzel bir proje ortaya konulmuş” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.