Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Bingül teyzeye eşinin 35 yıl önce hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’i Mehmetçik enkazda buldu

Sel afetinin yaşandığı Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Özlüce köyünde enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Bingül Erdeniz, 35 yıl önce eşinin hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in enkaz altından bulunarak yıkanıp kendisine teslim edilmesi karşısında gözyaşlarına boğuldu.

Kastamonu’da 11 Ağustos’ta etkili olan şiddetli yağmur sonrasında meydana gelen sel Abana, Azdavay, Çatalzeytin, Pınarbaşı, Bozkurt, Cide, İnebolu ve Küre ilçelerinde büyük yıkıma neden oldu. Yağış sonrası meydana gelen sel sebebiyle onlarca araç sürüklendi, onlarca iş yeri ve ev sular altında kaldı.


Sel afetinin yaşandığı İnebolu’nun Özlüce köyünde ikamet eden Bingül Erdeniz, 35 yıl önce eşinin İzmir’den satın alarak kendisine hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in kaybolması enkaz altında kalması nedeniyle büyük üzüntü yaşadı. Enkaz kaldırma çalışmalarını sürdüren Mehmetçik, enkazda gözü yaşlı olarak bekleyen Bingül Erdeniz’i fark etti. Bingül Erdeniz’in yanına giderek durumunu soran Mehmetçik, eşinin 35 yıl önce hediye ettiği Kur’an-ı Kerim’in enkaz altında kaldığını ve bulunmasını talep etti. Bunun üzerine harekete geçen Mehmetçik, bir süre enkaz altında araştırma yaptıktan sonra kaybolan Kur’an-ı Kerim’in buldu. Su ile temizlenen Kur’an-ı Kerim, Bingül Erdeniz’e teslim edildi. Kur’an-ı Kerim’in teslim edildiği sırada Bingül Erdeniz gözyaşlarını tutamadı.
Aynı zamanda enkaz altında ziynet eşyaları da kaybolan ve Mehmetçik tarafından bulunarak kendisine teslim edilen Bingül Erdeniz, “Çok üzülüyordum.

Askerler, yavrularım Kur’an-ı Kerim’i bulunca çok sevindim. Çok duygulandım bulununca, çok sevindim. Beyim almıştı bana Kur’an-ı Kerim’i okuyor diye. Bende onu her zaman okuyordum. Şehit yavrularıma da gönderiyordum. Ölenlerimizin hepsine okuyordum” dedi.
Çocuklarının hediyesi olan ziynet eşyalarının da enkaz altından çıkartılarak kendisine teslim edildiğini söyleyen Bingül Erdeniz, “Çocuklarım hediye etmişti. Kızımın vardı. Anne ben saklayamıyorum, sen sakla diyerek bana vermişti. Onlarda enkaz altında kaldı. Çekmecedeydi. Yavrularım, askerler onları da buldu. Çamurların içerisinden alıp yıkadıktan sonra bana teslim ettiler. Hepsini bulup verdiler bana. Bir bir yıkayıp hepsini teslim ettiler bana. Eksik mi diye sordular, asker yavruların hepsini bulup bana verdiler. Hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bingül Erdeniz, Kur’an-ı Kerim bulununca çok duygulandığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.
Moray Erdeniz ise, İzmir’de satın aldığı Kur’an-ı Kerim’i eşine hediye ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “İzmir’de iki tane satın aldım. Bir tanesini gemiye getirmiştim, diğerini de eşime hediye ettim. İzmir’de Hisar Camisinin yanında satılıyordu. Aklıma gelip aldım. Bu Kur’an-ı Kerim’in kağıtları iyi, kağıtları güzel.

Eşimde okuyor diye alıp buraya getirdim”
Jandarma Genel Komutanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Kastamonu’da meydana gelen sel felaketinde, personelimiz tarafından bulunan ve eşinin hediyesi olan 35 yıllık Kuran-ı Kerim Bingül Teyzemize teslim edilmiştir. Allah razı olsun, şehitlerimizin ruhu şad olsun” ifadelerine yer verildi.

Vedat Yunus İkizoğlu

Genel

Yerli Örümcek Adam Samsun’da ilgiyle karşılandı

Örümcek Adam kostümüyle 81 ili gezme hayalini gerçekleştirmek için yollara düşen 27 yaşındaki Ayaz Koç’un 25’inci durağı Samsun oldu. Örümcek Adam’a Samsunlular yoğun ilgi gösterirken, meşhur pidelerinden de tattırdılar.

Erdi Demir
SAMSUN-
6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede çocuklara Örümcek Adam kostümüyle ücretsiz animasyon gösterileri yaparak herkesin yüreğini ısıtan İzmirli genç Ayaz Koç, 81 ili gezme hayaliyle başladığı yolculuğunda 25’inci durağı Samsun oldu. Samsun’da vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Örümcek Adam, daha sonra kentteki tarihi yerlerini gezerken Samsun lezzetlerini de tatma imkanı buldu. 7’den 70’e herkes tarafından ilgiyle karşılanan yerli Spiderman, Samsun’a hayran kaldığını ve gezdiği en güzel şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Ayaz Koç, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş depreminde çocuklara gönüllü olarak 5 ilde kaldığını belirterek, “İzmir’de manken ve oyunculuk yapıyordum. Kahramanmaraş depremi olduğunda evde dayanamayıp, Örümcek Adam kostümümü giyip, deprem bölgesine gittim. 50 gün boyunca bana verilen konteynerde kaldım. 5 deprem şehrinde 50 gün boyunca annesini, babasını kaybeden çocuklarla ilgilendim. Güvenlik güçlerimize yemek yapıp, dağıttım. Hatay, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana’da gönüllü olarak Örümcek Adam kostümümle çocuklara moral ve motivasyon sağladım. Deprem bölgesindeki çalışmalarım ile bir ün kazandım. Sonra da aynı kostüm ile 81 ili gezip, oraların yöresel yemeklerini ve tarihi mekanlarını tanıtmak istedim. Basında da ‘Yerli Örümcek Adam’ adı altında bir şöhrete kavuştum. Bu çerçevede 25. durağım Samsun oldu” dedi.

“Hayalimi gerçekleştirirken ülkemin güzelliklerini herkese tanıtmaya çalışıyorum”

Hem hayalini gerçekleştirdiğini hem de ülkesinin güzelliklerini ön plana çıkardığını ifade eden Örümcek Adam, “Samsun halkı beni oldukça güzel karşıladı. Çok cana yakın bir insan topluğu ile karşılaştım. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı şehre geldiğim için de çok mutluyum. Türkiye’yi gezmeye devam ediyorum. Bu gezilerime devam ettirmek için sponsorluk arayışım da devam ediyor. 23 şehri sponsor desteği ile gezdim ama son şehirleri kendi imkanlarımla geziyorum. Türkiye’yi gezmeye devam etmek istiyorum. Hayallerimden vazgeçmiyorum. Maskem yırtıldı ama çıkartmayacağım. Çünkü her bir izin anısı var. Maskenin yüz kısmı gittiğim şehirlerdeki izlerden dolayı biraz hasara uğradı. Bu da bana yerli örümcek adam imajı kazandırdı. Türk örümcek adam olarak adlandırılmaktan mutlu ve gururluyum. Hayalimi gerçekleştirirken ülkemin güzelliklerini herkese tanıtmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vali Tavlı’dan muhtarlara: Ekonomik durumu kötü olan vatandaşları kaymakamlıklara bildirin

Samsun Valisi Orhan Tavlı, muhtarlara ekonomik durumu kötü olan vatandaşların kaymakamlıklara bildirilmesi gerektiğini söyledi.

SAMSUN-
Vezirköprü Muhtarlar Derneği’nde muhtarlarla bir araya gelen Vali Orhan Tavlı’ya Vezirköprü Kaymakamı Özgür Kaya ve Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis eşlik etti. Toplantıda muhtarların talep ve sorunlarını dinleyen Vali Tavlı, muhtarlardan vatandaşlara yardımcı olmalarını isteyerek, “Ekonomik durumu kötü olan vatandaşlarımızın durumunu kaymakamlıklara bildirin. Bizler de il vakfından desteklerimizi gösteririz” dedi.

Okumaya devam et

Asayiş

Batan gemide bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Marmara Denizi’nde batan kuru yük gemisinde bir kişinin daha cansız bedenine SAS (Sualtı Savunma Grup Komutanlığı) komandoları tarafından ulaşıldı. Zeynep Kılınç’tan sonra gemiden çıkarılacak kişinin kazan dairesinde bulunduğu öğrenildi.

Ahmet Berke Erdal – Emir Aktaş
BURSA-
Batuhan A. isimli kuru yük gemisi 15 Şubat’ta İmralı açıklarında fırtına sebebiyle battı. Geçtiğimiz günlerde bölgede faaliyet gösteren Deniz Kuvvetleri’ne ait balık adamlar asansör yardımıyla 51 metre derinliğe inerek Zeynep Kılınç’ın cansız bedenine ulaştı. Bugün yapılan dalışta ise, kazan dairesinde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bulunan kişinin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.