Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Samsunlu üreticiye 2,6 TL’lik destek

SAMSUN – Samsun’daki tarım, hayvancılık ve denetim konuları hakkında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden kapsamlı bilgi alan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretiminin artması için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret ederek, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam’dan çalışmaları hakkında brifing alan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, daha sonra müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilçe tarım ve orman müdürleriyle toplantı yaparak, ayrı ayrı tüm ilçelerdeki tarımsal faaliyetler, su ürünleriyle ilgili çalışmalar ve gıda denetimlerinin genel durumu hakkında bilgi aldı.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimizdeki toplam 375 bin 107 hektar tarım alanının yüzde 59,78’inde tahıllar ve diğer bitkisel ürünler, yüzde 31,89’unda ise meyve, içecek ve baharat bitkileri ekili olup, yüzde 3,93’ünde sebze ve yüzde 0,02’sinde süs bitkileri yetiştirilmekte, yüzde 4,39’u ise nadasa bırakılmış durumdadır. İlimiz, Türkiye’de çeltik üretiminde 2’nci, soya fasulyesi üretiminde 4’üncü, tütün üretiminde 6’ncı, lahana üretiminde 1’inci, turp üretiminde 2’nci, pırasa üretiminde 3’üncü, kırmızı pancar, barbunya, karnabahar ve bal kabağında 4’üncü, brokoli ve ıspanak üretiminde 6’ncı, taze fasulye ve biberde 7’nci, karpuz üretiminde 9’uncu, fındık üretiminde 2’nci, kivi üretiminde 5’inci, armut üretiminde 10’uncu, fiğ üretiminde 1’inci, yemlik bezelye üretiminde 8’inci ve silajlık mısır üretiminde ise 10’uncu sırada yer almaktadır. 2021 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine 68 bin 874 çiftçi ve 2milyon 242 bin 993 dekar arazi kayıtlı olan ilimizin tarım arazilerinin yüzde 60’ı ÇKS’ye kayıtlıdır. Bu kapsamda 2020 yılına ait 300 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleşmiş ve 2002-2020 yılları arasında Samsunlu üreticilere toplam 2,6 milyar TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Büyükbaş hayvan varlığı bakımından 21 bin 637 baş manda ile ülke sıralamasında 1’inci, 397 bin 620 toplam büyükbaş hayvan varlığı bakımından ise 12. sırada yer alan ilimizin küçükbaş mevcudu 259 bin 787’dir ve 78 bin 474 arı kovanı bulunmaktadır. İlimizde, 2021 yılında toplam mera alanı 162 bin dekar olup, yüzde 35.5’i ıslah edilmiştir ve 9 bin 561 dekar alanda 11 mera ıslah çalışması devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Denetimlere de yer verilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
“9 ay içinde 22 yer ve 19 bin 908 metrekare bozulan mera alanı için 188 bin 89 TL idari para cezası kesilmiştir. İyi tarım uygulamaları kapsamında 4 çiftçi ile 999 dekar alanda üretimin yapıldığı ilimizde, 2 bin 434 çiftçi ile 62 bin da alanda da organik tarım yapılmaktadır. Su ürünlerinde ilimizde 2021 yılının ilk 9 ayında 15 bin 924 tonu avcılık ve 6 bin 341 tonu yetiştiricilikle olmak üzere toplamda 22 bin 265 ton su ürünü üretimi yapılmıştır ve toplam balıkçı gemisi sayısı 605, balıkçı barınağı sayısı 5 adettir. İlk 9 aylık süre içinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca ilimiz sınırları dâhilinde bulunan balık hali, balıkçı barınakları, yol güzergâhları ve perakende satış yerlerinde toplam 2 bin 422 adet su ürünleri denetimi yapılmış olup, bu denetimler sonucu 92 kişi veya kuruluşa ihlali nedeniyle 396 bin 723 TL idari para cezası uygulanmıştır. Aynı süre içerisinde gıda denetimleri kapsamında 12 bin 845 gıda ve yem işletmesine 16 bin 383 denetleme yapılmış, Alo 174 ihbara 557 kişi başvurmuş ve 37 cezai işlem uygulanmıştır. Alınan numune sayısı bin 778 adet olup, 83 işletmeye 1 milyon 202 bin 67 TL idari para cezası kesilmiştir. Tarımsal üretim değerinde ise; 2020 yılında 5 milyon 309 bin 489 TL bitkisel üretim değeriyle Türkiye genelinde 11. sıraya yükselen ilimiz, 2 milyon 904 bin 744 TL canlı hayvanlar değeriyle 22. sırada, 892 bin 473 bin TL hayvansal ürünler değeriyle 23. sırada, toplamda ise 9 milyon 106 bin 706 TL ile 17. sırada yer almaktadır. 2021 yılının ile 9 aylık döneminde, bitkisel ve hayvancılık üretimine yönelik olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği ve DOKAP destekli toplam 8 milyon TL bütçesi bulunan 25 proje uygulamaya konulmuştur.”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün faaliyetleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, sahip olduğu Bafra ve Çarşamba Ovaları ile Karadeniz’e kıyısı bulunan Samsun’un bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretimi konusunda pazar payı güçlü olan ürünlerle üretim sağlayarak bölge ve ülke genelinde tarımsal faaliyet olarak önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bir yılı aşkın süredir yaşadığımız pandemi sürecinin de net bir şekilde ortaya koyduğu üzere; tarım varsa geleceğimiz var diyoruz. Bu bağlamda, yapılan destekler, projeler ve tarımsal eğitim çalışmalarının yanı sıra yeni teknolojilerin uygulanması, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinin üretimimizi daha da artıracağı inancıyla, tüm imkanlarımızla üreticimizin her zaman yanında olacağımızı, aynı zamanda gıda ve su ürünleri denetimleriyle de halkımıza en sağlıklı ürünü sağlamaya devam edeceğimizi bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Özellikle çiftçilerin karşılaştığı problemlerin ilçe müdürleri tarafından hiç beklemeden çözüme kavuşturulmasını, çiftçileri yerinde ziyaret ederek varsa sorunlarını dinlemeleri talimatı veren Vali Dağlı, müdürlük personelini yürüttükleri özverili çalışmaları ve gayretlerinden dolayı tebrik etti.

Ekonomi

Bakan Kurum: TOKİ taksitlerine yüzde 50 katkı sağladık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) aylık ödemelerinde artış oranını memur maaş artışı yerine tüketici fiyat endeksini (TÜFE) referans alıp yüzde 24 olarak belirlediklerini, taksit ödemelerinde de vatandaşlara yüzde 50 katkı sağladıklarını açıkladı.

ANKARA-Bakan Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “TOKİ konutlarında oturan ve ödemeleri devam eden yüz binlerce vatandaşımızı ilgilendiren önemli bir haberimiz var. Biliyorsunuz, TOKİ aylık taksitlerini memur maaş artışına göre düzenliyorduk. Ama bu kez TÜFE oranını referans aldık. Artış oranını yüzde 49 yerine yüzde 24 olarak belirledik. Böylece taksit ödemelerinde vatandaşımıza yüzde 50 oranında katkı sağlamış olduk. Hayırlı olsun” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Kripto piyasasının uzmanları Alpha Traders Summit’te bir araya geliyor

OKX’in kripto alım satımında uzman isimleri buluşturan Alpha Traders topluluğu, Türkiye’deki ilk etkinliğine imza atmaya hazırlanıyor. 18 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirilecek Alpha Traders Summit, Türkiye’nin en iyi kripto trader’larını ve kripto piyasasının önemli isimlerini bir araya getirecek.

İSTANBUL-Kripto yasasının Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından, Türkiye’deki kripto para odaklı etkinlikler de artmaya başladı. Küresel kripto para borsası ve web3 teknoloji şirketi OKX, kripto işlemlerinde uzman isimleri buluşturan Alpha Traders topluluğunun dünyadaki ilk etkinliğini 18 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirileceğini duyurdu. Alpha Traders Summit, Türkiye’nin kripto alım satım alanında öne çıkan isimlerini, OKX ürün ekibinden yetkilileri ve ekosistemin tanınan kanaat önderlerini bir araya getirecek.

ODAKTA YAPAY ZEKA DESTEKLİ KRİPTO ALIM SATIMI DA VAR

Zengin bir içerikle tasarlanan Alpha Traders Summit’te katılımcılar, sektörün uzman isimlerinden kripto portföylerini optimize ederken riskleri yönetmelerini kolaylaştıracak eyleme geçirilebilir stratejileri, kripto alım satımındaki son trendleri, yapay zeka ile kripto alım satımı gibi güncel başlıkları öğrenme fırsatı bulacak.

BENZERSİZ İÇGÖRÜLER VE BAĞLANTI KURMA İMKANI

OKX’te işlem yapan özel bir yatırımcı topluluğu olan Alpha Traders’a, yalnızca en az 500 bin USDT işlem hacmine ulaşan ve son 90 günde pozitif bölgede kalmayı başarabilen trader’lar dahil ediliyor. Bu kullanıcılar, OKX’in ürün ekipleriyle doğrudan iletişim fırsatıyla önerilerini ve geri bildirimlerini paylaşarak OKX’in ürünlerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Ayrıca bu kullanıcılar, OKX’in sektöre ilham veren yeni özelliklerini deneme ve kapalı OKX etkinliklerine katılma olanağına da sahip oluyor.

18 Temmuz’da gerçekleştirilecek OKX TR Alpha Traders Summit ile katılımcılar, piyasa eğilimleri, risk azaltma teknikleri ve riskten korunma stratejileri hakkında, başarısını kanıtlamış uzman isimlerin deneyimlerinden yararlanma ve benzersiz içgörüler elde etme fırsatı bulacak. “Kripto Alım Satım Sanatında Ustalaşmak” başlığıyla düzenlenecek özel etkinliğe katılma başvurusu kabul edilenler, Türkiye kripto ekosisteminin en aktif üyeleriyle tanışma ve bağlantı kurma olanağından yararlanabilecek.

“ZİRVE, TÜRKİYE’DE KRİPTONUN POZİTİF GELECEĞİNİ MÜJDELİYOR”

OKX TR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, etkinliğe ilişkin görüşlerini şu ifadelerle paylaştı:

“Şubat 2024’te gerçekleştirdiğimiz lansmandan bu yana kriptonun kanaat önderleriyle etkileşimimizi daima üst seviyede tuttuk ve topluluk buluşmalarıyla kullanıcılarımızla sahada da bağ kurduk. Global ekiplerimizin desteğiyle düzenlediğimiz bu etkinlik, çabalarımızın bir devamı olarak, Türkiye’de kriptonun pozitif geleceğini müjdeliyor. OKX TR olarak alanının en iyilerini ve kripto sektörünün geleceğini inşa edenleri Türkiye’deki kripto topluluğuyla buluşturmayı sürdüreceğiz.”(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Fatih Erbakan: Emeklilere reva görülen zam haksız ve adaletsiz

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, emeklilere yapılan zammın haksız ve adaletsiz olduğunu söyledi.

ANKARA-AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya yükseltileceğini duyurmasına ilişkin yazılı açıklamada bulunan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, rakamın beklentileri karşılamadığını ve açlık sınırının çok altındaki maaşlarla adeta süründürülen emeklilere yapılan bu zammın hükümetin adaletsiz tutumunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

“12 BİN 500 TL İLE GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Yaptığı yazılı açıklamada Erbakan, emeklilerin geçim sıkıntısına dikkat çekerek, “10 bin TL ile geçinemeyen emeklimizin 12 bin 500 TL ile geçinmesini beklemek ya bir akıl tutulmasıyla ya da milletin derdinden derin bir kopuşla açıklanabilir” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN YILA GÖRE VERGİLERDE YÜZDE 120 İLA 200 ARTIŞ YAPILDI”

Vergilerde yapılan artış ve zamların emeklilerin yaşamını daha da zorlaştırdığını ifade eden Erbakan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Açlık sınırının çok altındaki maaşlarla adeta süründürülen emeklilerimizin en düşük seviyede maaş alanları ayda 12 bin 500 liraya, diğerleri ise sıfır artışa layık görüldü! Açıklanan bu rakam, en düşük emekli aylığının asgari ücrete endekslenmesi çağrımızdan ve beklentimizden uzak kalmıştır. Ayrıca ödenen prim gün sayısına göre emeklilerimizin maaşlarında bir iyileştirme olmayacağı, bu hususta hükümetin adaletsiz tutumuna devam etmekte ısrarlı olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan 2 bin 500 TL tutarındaki artış, yüzde 25’lik bir iyileştirmeye tekabül ediyor olsa da zammın yapıldığı taban olan 10 bin TL çok sembolik bir rakamdır. Geçen yıla göre vergilerde yüzde 120 ila yüzde 200 oranında artışa gittiniz. Temmuz ayıyla birlikte konut kiralarına yüzde 65 oranında zam yapılmasının önünü açtınız. Elektriğe yüzde 38 oranında zam yaptınız. Gıda fiyatlarını ise kontrol edemez bir durumdasınız. TÜİK enflasyonu dahi yıllık yüzde 75 seviyesinde seyrediyor. “

“DEVEKUŞU GİBİ BAŞINIZI KUMA GÖMMEYİN”

Erbakan, emeklilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “Böylesine bir ekonomi ortamında emeklinin 12 bin 500 TL ile yaşamını idame ettirmesini beklemek bir yana, emeklilerimizin verdiğiniz zamlardan memnun olmasını ummak, bu zammı bir müjdeymiş gibi açıklamak, en hafif ifade ile devekuşu gibi başını kuma gömmektir” İfadelerini kullandı.

“EKONOMİK BAŞARISIZLIĞIN FATURASI EMEKLİLERE KESİLMEMELİ”

Emeklilerin yıllarca ülkenin kalkınması için çalıştığını ve yeterince prim ödediğini belirten Erbakan, “Emeklilerimize, hükümetin yıllardır süregelen ekonomik başarısızlığının faturasının ödetilmesi asla kabul edilemez. Tüm uyarılarımıza rağmen borç-faiz-zam-vergi ekonomisi ile küreselcilere ödediğiniz faizlerin, kamuda durduramadığınız israfın, holdinglere ödediğiniz milyarlık garantilerin ve affettiğiniz vergilerin acı faturasını bugün emeklilerimize ödetmektesiniz” ifadelerini kullandı.

“ZAMLAR BÜTÇENİN ÇOK KÜÇÜK BİR KISMINA DENK GELİYOR”

Erbakan, yapılan zamların bütçeye maliyetinin sadece 33,2 milyar TL (1 milyar Dolar) olduğunu belirterek, “Emeklilerimize reva gördüğünüz düşük zammın sebebi olarak “Orta Vadeli Program’a bağlılık, bütçe disiplinini sağlama, bütçe karşılığını belirleme, sürdürülebilirliği sağlama” gibi gerekçeler öne sürerek, verdiğiniz zammın bütçeye maliyetini 33,2 milyar TL olarak açıklamanıza karşılık olarak, yapmış olduğunuz zammın; bu sene yapacağınız 8,34 trilyon TL’lik (253 milyar Dolar) vergi tahsilatının binde 4’üne, 2,65 trilyon TL’lik (80,3 milyar Dolar) borçlanmanın yüzde 1,23’üne, 1,25 trilyon TL’lik (38 milyar Dolar) faiz ödemesinin yüzde 2,6’sına, imtiyazlı holdinglere yapacağınız 162 milyar TL garanti ödemesinin 5’te birine tekabül ettiğini hatırlatıyoruz. Emeklisine, topladığı vergilerin binde 4’ü kadar zam yapan bir hükümetin, bütçe yükü gibi mazeretlere sığınmasını asla kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i emeklilerin haklarını savunmaya davet eden Erbakan, “Kamuda çift maaş alanların haklarını savunduğunuz kadar emeklilerimizin de haklarını savunmalısınız. Yeniden Refah Partisi olarak, hükümete en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltmesi ve ödenen prim gününe göre emekli maaşlarının artırılması hususundaki çağrımızı yineliyoruz. Emeklilerimize reva görülen bu haksız ve adaletsiz tutumdan acilen geri dönülmelidir” dedi.

“TÜRKİYE MİLLİ GÖRÜŞ İKTİDARINI BEKLİYOR”

Erbakan, hükümetin emeklilere yönelik tutumunun değişmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye, kısa bir koalisyon döneminde dahi emekliye, emekçiye refahı getiren Milli Görüş iktidarını bekliyor. Yeniden Refah Partisi olarak Milli Görüş ruhuyla işbaşına geleceğiz ve ilk işimiz paylaşımda adaleti sağlayarak dar gelirlinin refah seviyesini artırmak olacak” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.