Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Başkan Demir: OSB yatırımı inşallah şehrimizde bir itici güç olacak

SAMSUN – Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İlçe Terminal Binası ve 153 Kent Yönetim Merkezi için İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarını değerlendirerek, “Alınan karar, bilirkişi raporuna göre alınmış bir karar. Söz konusu yapı bilirkişi raporunda ifade edildiği gibi ‘kıyı kenar çizgisi’ne riayet edilmeden yapılmış bir inşaat değil” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı kapanış toplantısı bugün yapıldı. 41 maddenin görüşüldüğü mecliste konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, açıklamalarda bulundu. Demir, “Şu anda merkezde 2 bin 600 dönümlük temiz yapılaşacak olan alanda yeni OSB’mizin bugün hisselerini yatırdık. Bugün bakanlığa gidecek. Önümüzdeki hafta tescili yapılıp kuruluşu tamamlanacak. Bunu sizlere müjde olarak ifade ediyorum. Yatırım bekleyen firmalarımız var. Plan yaparak tahsislere başlayacağız. Firmalarımızın da yatırımları bu sene içerisinde inşallah başlayacak. Samsun’un sanayi ve istihdam hayatına katkı sağlayacak aynı zamanda katma değeri yüksek ürünlerin üretileceği bir OSB olacak. Samsun’da ihracatımız her yıl artarak Türkiye’de ihraç sıralamasında daha üst sıralara gelecek. Bu OSB yatırımı da inşallah şehrimizde bir itici güç olacak” diye konuştu.

“15 bin ortaöğretim öğrencisine yüzme öğretilecek”

Samsun Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Geleceğe Kulaç Atıyoruz ve Zirvede Ben de Varım projelerinin imza törenini gerçekleştirdiklerin hatırlatan Demir, “15 bin ortaöğretim öğrencisine yüzme öğretilecek. Öğrencilerin taşımasını Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız” bilgilerini paylaştı.

İlçe Terminal Binası ve 153 Kent Yönetim Merkezi

İlçe Terminal Binası ile ilgili İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiğini hatırlatan Başkan Demir, “Bununla ilgili yeni bir karar alıyoruz. Ama şunu ifade etmeliyim ki alınan karar bilirkişi raporuna göre alınmış bir karar. Söz konusu yapı bilirkişi raporunda ifade edildiği gibi kıyı kenar çizgisine riayet edilmeden yapılmış bir inşaat değil. Biz oraya yolcu aktarma merkezi yapıyoruz. Uygulama projesi orada. 153 Kent Yönetim Merkezi binası da aynı şekilde. Orası şehrin ve belediyenin yönetileceği alan olacak. Vatandaşlar belediye ile irtibatını oradan kurar hale gelecek. Bu bir teknik alt yapı hizmeti. Bunu diğer yapılar ile karıştırmayalım. Ticari bir faaliyet yok, kamu hizmeti var. Samsun’a müthiş bir hizmet getirecek bir yapı onlar” ifadelerini kullandı.

“Seyyar satıcılara bir yer tahsis etmeyi planlıyoruz”

Seyyar satıcılarla ilgili soruna çözüm için çalıştıklarını belirten Demir, “Sokak aralarında ve yollarında seyyar satıcılara müsaade etmeyeceğiz. Çözüm için de onlara bir yer tahsis etmeyi planlıyoruz. Kent içinde olmayan bir yer yapacağız. Diğer gündemimizde olan konulardan biri de kaldırım işgalleri. Çiftlikte kaldırım işgaline müsaade etmiyoruz. Bu konuda ilçe belediyelerimiz ile bu konuda iş birliği halinde hareket edersek iyi olur” açıklamasında bulundu.

Terme ilçesindeki sel durumunu değerlendiren Demir, şöyle devam etti:

“Seçilip yeni göreve geldiğimizde orada 4 tane köprü yıkıldı, bütün Terme ovası su altında kaldı. İklim değişikliği çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Yakın komşu ilimiz Ayancık’ta 1 saatte 260 kilogram yağmur düştü. Yeni yapılan mahallenin tamamı binaların girişi bodrum katlardan verilmiş. Kendi elimizle yaptıklarımızı düzeltmeye çalışıyoruz. Gülsan yapılırken 20 yıllık imar yapılmış. Şimdi onu kaldırıyoruz. Terme’de de böyle bir durum söz konusu. İnsanlarımızı korumak adına böyle bir plan yapıyoruz. Bugün mağdur olduğunu iddia eden vatandaşlarımızı korumak adına bu planları yapıyoruz. Bunu görmeniz lazım. Bu gibi konularda iktidarı muhalefeti ile birlik olmamız lazım. Servis yolunu yapmaya kalksak vatandaşın binasını kamulaştırmadan yapamayız. Bu planı yapmak zorundayız. Servis yolu olmadan ıslah olmaz.”

“515 bin kitap kapasitesine sahip olacak”

Kamulaştırma bedeli ödenerek Türk-İş’ten alınan binanın yerine Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birisini yapacaklarını anlatan Başkan Demir, şu bilgileri verdi: “Atakum’a yapacağımız kütüphane, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nden sonra Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olup, 515 bin kitap kapasitesine sahip olacak. Buranın yarı parasını Kültür Bakanlığı ödeneklerinden, diğer yarısını da Strateji Başkanlığı’ndan temin edeceğiz. Arsa parasını biz ödedik. İşletmesi daha da önemli. Oraya bir vakıf kurup ticari alanların gelirleri ile vakfa kütüphaneyi işlettireceğiz. Yaptığımız işlerde ticari amaç güdülüyormuş gibi bir imaj oluşturuluyor. Öyle bir durumda yok amacımız da yok. Bir amacımız daha var kütüphaneye gelenlere ücretsiz çorba vereceğiz. Kütüphane 7’den 77’e herkese hizmet verecek. Dünyada yapılan emsallerinden daha fonksiyonlu bir yer olacak.”
Scooter ve bisiklet yolu projelerinin bakanlıktan kabul gördüğünü dile getiren Demir, şöyle devam etti: “İller Bankası’na İnşallah onu hayata geçireceğiz. Scooter ve bisikletleri de günlük ulaşım aracı olarak kullanmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızdan beklentimiz kullanım kurallarına uyarak bunları kullanmaları.”

“Dünyada 80 kilometre sahili kullanılan tek şehir Samsun olacak”

Eski OMTEL’den 19 Mayıs ilçesine kadar tüm sahille ilgili yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “O yolların nasıl olacağı plan ve proje kararlarına göre belirlenecek. Uygulama projesini gördükten sonra sağlıklı bir proje inşallah çıkacak. O projeye göre plan kararlarını meclise getireceğiz. Proje iki ayda da çıkar bir yılda da çıkar. O bölgede sahildeki yolun çift yönlü olması ulaşım konforu olarak düşünülüyor. Üst yollara sık sık çıkışlar var. Adaptif kavşakları da uygulamaya açtığımızda her kavşakta U dönüşü olmayacak. Yeni düzenlemede Bafra geliş istikametinden sağdaki yan yolu mevcut yola entegre edeceğiz. Yan yola girişler çıkışlar kavşaklardan olmayacak. İncesu bölgesinde SASKİ Genel Müdürlüğümüz bütün alt yapıyı bu sene bitiriyor. Diğer kurumların da alt yapılarını bitirmeleri için toplantı yaptık ve süre verdik. Sahil yolunun o kısmı hariç projenin bitmesini bekleyeceğiz. Bafra’ya giden Atatürk Bulvarı ile planlı yerdeki bütün ulaşım yol üst yapılarını da önümüzdeki sene yapmayı planlıyoruz. SASKİ şu anda yolun üst kısmındaki planlı alanlara da geçti orada çalışıyor. OMTEL’den 19 Mayıs’a kadar çok güzel bir proje hazırlanacak. Adnan Menderes Bulvarı şu anda Samsun’un markası. Proje tamamlandığında birçok marka yerimiz olacak. Aynı projeyi Costal ve Hürriyet arasında da yapacağız. Dünyada 80 kilometre sahili projelendirilerek inşa edilen planlanan ve kullanılan tek şehir Samsun olacak” şeklinde konuştu.
Mecliste görüşülen maddelerin kabul edilerek karara bağlanması ile toplantı sona erdi.

Ekonomi

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi paketinin ‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkesiyle hazırlandığını, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermediğini belirtti.

ANKARA-Bakan Şimşek, bugün TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi düzenlemelerini içeren kanun teklifini DHA’ya değerlendirdi. Bakan Şimşek, uzun süredir teklif üzerinde ilgili tarafların görüşleri de alınarak çalışma yaptıklarını belirterek, “‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkemiz doğrultusunda dar gelirlilere yük getirmeyecek şekilde hazırlanan yeni vergi taslağımızın bakanlık bünyesindeki çalışmaları tamamlandı. İlk paket, hükümet ve partimizin ilgili organlarında da ele alındı. Artık konu Yüce Meclis’in takdirinde” dedi.

Şimşek, kayıt dışılığı önleyecek, vergide etkinlik, adalet ve verimliliği sağlayacak düzenlemeler yaptıklarını, vergi güvenliğini önceliklendirdiklerini ve istisnaların kaldırılması yönünde adım attıklarını söyledi. Taslağa son şeklini verirken tarafların taleplerine yönelik de düzenlemelere gittiklerini ifade eden Şimşek, “Taslağımız, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermemesine karşın bu şekilde itham edildiğimiz yönlere çekildi. Pakette, vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları getirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması için düzenleme önerileri bulunuyor. Çalışmalarımızı, Türkiye’de vergilendirilmemiş alan bırakılmaması amacıyla yürütmeye devam edeceğiz. Kayıt dışılıkla kararlı mücadele ve gönüllü uyumu artıracak, bu yolla mali disiplini güçlendirecek adımlar atacağız” diye konuştu.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulmasına yönelik yeni bir vergileme sistemi oluşturulacak. OECD’nin kurallarına uyumlu hazırlanan model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her hal ve takdirde yüzde 15 vergi yükü taşımasını amaçlıyor. Asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkeler, vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş oluyor. Türkiye’de nihai ana işletmesi yurt dışında bulunan 1024 grup bulunurken, bunların ülkede 2 bin 134 işletmesi yer alıyor.

Teklif ile ayrıca kurumlar vergisi mükelleflerinin hesaplayacakları kurumlar vergisinin tespitine yönelik vergi güvenlik müessesi getiriliyor. Mükelleflerin ödeyecekleri kurumlar vergisi, beyan ettikleri kazancın indirim ve istisnalar düşülmeden önceki tutarının yüzde 10’undan aşağı olamayacak. Yeni işe başlayanlardan 3 yıl asgari vergi alınmayacak, mevcut yatırım teşvik belgesi olan mükelleflerin hakları korunacak, bazı istisna kazançlar kapsam dışında bırakılacak. Mikro ve küçük işletmelerin teknoloji geliştirme bölgeleri kazanç istisnası ile AR-GE ve tasarım indirimleri kapsam dışında olacak.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİNE KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile Türkiye’deki büyük yatırımlardan elde edilen kazançlara da artırımlı kurumlar vergisi uygulanacak. Yap-işlet-devret modeli ile kamu işbirliği projeleri kapsamında faaliyet gösteren kurumların bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranı yüzde 25 yerine yüzde 30 olacak. Ayrıca mevcut uygulamada yatırım fon ve ortaklıklarının kazançlarının tamamı kurumlar vergisinden istisna tutuluyor. Bu istisna kar dağıtım şartına bağlanıyor. Teklif ile istisna kazancın yüzde 50’si ortaklara dağıtıldığında kar paylarını alanlardan gelir ve kurumlar vergisi alınacak.

SERBEST BÖLGLEERDE VERGİ İSTİSNASINA SINIRLAMA

Mevcut uygulamada serbest bölgelerdeki üretim faaliyetlerinden elde edilen kazançların tamamı, üretilen ürünlerin yurt içine ya da yurt dışına satılıp satılmadığına bakılmaksızın kurumlar vergisinden istisna. Ancak bu istisna artık sadece ihracat gelirleri ile sınırlandırılacak. Böylece yurt içine yapılan satışlardan elde edilen kazançlardan vergi alınacak.

Teklif ile yurt içi asgari kurumlar vergisi uygulamasının yanı sıra, vergi güvenliğini sağlamak amacıyla ticari kazanç elde eden gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerine yapılan bazı ödemelere gelir ve kurumlar vergisi kesintisi getiriliyor. Kapsama alınacak ödemeler Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek. Hasılat ile beyan arasındaki fark izaha davet nedeni olacak. Ayrıca, serbest meslek kazancı ve ticari kazanç yönünden gelir vergisi mükelleflerinin yılın belirli zamanlarında hasılatları tespit edilecek, beyanları ile tespit edilen hasılatları arasında uyumsuzluk olanlar izaha davet edilecek.(DHA)

Okumaya devam et

Çevre

AKOM: İstanbul’da sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor

İstanbul‘da hafta boyunca sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor. AKOM, vatandaşlara aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İSTANBUL-İstanbul Büyükşehir Belediye Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre, İstanbul’da sıcaklıkların hafta boyunca 33-36 dereceler aralığında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın poyraz (kuzey-doğu) yönünden çoğunlukla orta kuvvette, aralıklarla sert esmesi bekleniyor.

ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT

AKOM ayrıca İstanbulluları, özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında çok fazla zaman geçirmeme, bol sıvı tüketme ve mevsim koşullarına uygun, ince, pamuklu kıyafet seçimine özen göstermeleri konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde başta yaşlılar, hamileler, çocuklar, astım ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan İstanbulluların güneşli ortamda bulunmamalarının sağlıkları açısından faydalı olacağı belirtildi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının 28 Temmuz’a kadar mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

TÜİK: Hizmet üretimi aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 0,8 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet üretiminin mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttığını açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Mayıs 2024 dönemine ilişkin hizmet üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; hizmet üretimi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 2,5 azaldı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 5,9 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 4,6 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 0,4 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 0,2 azaldı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 5 arttı.

Mayıs ayında hizmet üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 1,3 arttı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 0,4 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 0,5 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 6,5 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 2,6 arttı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 0,7 arttı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.