Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Hamza Dağ’dan Kılıçdaroğlu’na tepki

Hülya Keklik

ANKARA – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yönelik, “Bu tamamen önümüzdeki süreçte siyasi ortamı germeye yönelik bir hamledir. Biz, bir kere kesinlikle seçime dönük ve seçime yakın böyle bir düşünceyi kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanımız avukatları aracılığıyla yargıya taşıdı konuyu. Burada CHP Genel Başkanı somut bir takım düşünce ve fikirleri varsa onları kamuoyuyla mutlaka paylaşması gerekir. Sorumlu siyasetçilik bunu gerektirir” dedi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hamza Dağ ve Erkan Kandemir parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Hamza Dağ, siyasi cinayetler iddiasına ilişkin, “Bu tamamen önümüzdeki süreçte siyasi ortamı germeye yönelik bir hamledir. Biz, bir kere kesinlikle seçime dönük ve seçime yakın böyle bir düşünceyi kabul etmiyoruz.

Cumhurbaşkanımız avukatları aracılığıyla yargıya taşıdı konuyu. Burada CHP Genel Başkanı somut bir takım düşünce ve fikirleri varsa onları kamuoyuyla mutlaka paylaşması gerekir. Sorumlu siyasetçilik bunu gerektirir” dedi.

CHP’nin siyasi tutumunu eleştiren Dağ, “Ülkeye dair bir takım hayaller heyecanlar paylaşamadığınız zaman ve milletin o heyecanına iştirak edemediğiniz zaman böyle sürekli kendi içinizde döngü oluşturan bir siyaset üretme noktasına gidersiniz. CHP’de bir süredir böyle bir süreç görüyoruz. Aynı ifadeleri CHP Genel Başkanı 2016 yılında da söylemişti. Bir nevi kendini tekrar eden yeni bir şeyler ortaya koyamayan, toplumu korkutmaya dönük, aslında kendi korkularının bir şekilde tezahürü noktasında olan bir ifade” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara olan çağrısına yönelik konuşan Dağ, “Kılıçdaroğlu bürokratları tehdit etmesi üzerine videolar çekip paylaşıyor. Aslında bir videosunu da PKK FETÖ’ye oradan memurlara yaptığı tehdidin binde birini içeren bir videosunu da onlara ayırmasını tavsiye ediyorum” dedi.

HDP’nin TBMM’de görüşülecek sınır ötesi operasyon tezkeresine CHP’li milletvekillerinin “hayır” oyu vermeleri çağrısına yönelik soruyu cevaplayan Dağ,” Önümüzdeki dönemde tezkereler, biliyorsunuz askerlerimizin yurt dışında görev alabilmesi için meclise tezkere sunulması gerekiyor. Bunlar bir senelik oluyor. Bir sene dolunca meclise yeni tezkere gidiyor. Bu tezkereye yönelik HDP’den ittifak ortaklarına çağrı geldi. Bu çağrıyı ittifak ortaklarının nasıl yansıtacağını hep beraber göreceğiz. Son dönemde PKK YPG- PYD terör örgütlerine yönelik çok başarılı operasyonlar ortaya konuluyor. Bu başarılı operasyonların devam etmesi ve terör belasının ülkemizden, etrafımızdan kaybolması notasına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu noktada tezkerelerde meclise gelecek. Burada ittifak ortaklarının nasıl bir tavır sergileyeceklerini hep beraber göreceğiz. Esasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin getirmiş olduğu imkanlardan biri. Eski sisteme göre seçimden önce istediğiniz gibi birbirinizle siyasal mücadele yapar, seçimden sonra bir araya gelebilirdiniz. Şimdi şartlar sizi zorluyor. Şartlar sizi ittifakınızı şeffaf bir şekilde kamuoyu önünde yapmaya sevk ediyor. Bu da birbirine benzemeyen siyasi partilerin siyaset ortaya koyamamasına sebebiyet veriyor. Eski sistemi özler bir durumları söz konusu. Burada Kürt sorunu konusunu gündeme getirdiğimizde Kılıçdaroğlu’na bir çağrımız olmuştu. Seçimi beklemenize gerek yok, seçimden önce nasıl bir tavır, usul, kanat içindeyseniz 2023 seçimlerine kadar ortaya koyabilirsiniz. Buda tüm kamuoyunun göreceği şekilde tezkereye tezahür etmiş olacak” dedi.

“Biz yalan ve dezenformasyonu diğer mecralarda imkanlar ölçüsünde azaltmak noktasında bir çalışma yapıyoruz”

“Sosyal medya platformlarıyla ilgili bir düzenleme yapmamız söz konusu değil” diyen Dağ, “Bizim çalışma yaptığımız konu bir süredir ısrarla Türkiye siyasetinde bir yalan dezenformasyon üzerinden olumsuz algı oluşturma düşüncesi var. Bu toplumda sadece siyasette değil toplumda spor sanat camiasında da yaşanan hadiseler haline gelmiş durumda. Biz yalan ve dezenformasyonu diğer mecralarda imkanlar ölçüsünde azaltmak noktasında bir çalışma yapıyoruz. Bu halen bir mutfak çalışması meclise gelmiş değil. Mutfak çalışması bitince ete kemiğe büründüğünde paylaşma durumu söz konusu olacak.

“Bu çağrının gerçekleşmesi mümkün değildir”

Erken seçim çağrısının muhalefet tarafından gündeme geldiğini söyleyen Dağ, “Uzun zamandır aslında biraz azaldı. Bu konudaki beklentilerinin ortaya çıkmadığını görmüş oldular. Muhalefet kendi içindeki farklıları, kavgaları, çekişmeleri ortadan kaldırmak uzun süre bunu yürütemeyeceği için ısrarlı bir şekilde böyle bir çağrısı var. Bu çağrının gerçekleşmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Irak’a 3 yıl sonra elektrik ihracatı başladı

Türkiye, 3 yıllık bir aranın ardından Irak‘a elektrik ihracatına yeniden başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Yapacağımız yatırımlarla Kalkınma Yolu’nu aynı zamanda bir ‘Enerji Yolu’ olarak tesis edeceğiz” dedi.

ANKARA-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Nisan’da gerçekleştirdiği Irak ziyaretinde beraberinde yer alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar hem Bağdat hem Erbil temasları kapsamında muhataplarıyla olası iş birliklerini masaya yatırdı. Ziyaretten 3 ay sonra iki ülke, enerji alanında yeni bir adım attı. Türkiye, 3 yıllık bir aranın ardından Irak’a elektrik ihracatına yeniden başladı. İhracat, Türkiye-Irak arasında mevcut hat üzerinden gerçekleştirilirken; Irak’a azami 300 megawatta kadar elektrik sağlanacak. Bakan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kalkınma Yolu Projesi ile bölgemizin refahına ve barışına birlikte katkı sunacağımız komşumuz Irak’a elektrik ihracatına dün itibarıyla yeniden başladık. Yapacağımız yatırımlarla Kalkınma Yolunu aynı zamanda bir ‘Enerji Yolu’ olarak da tesis edeceğiz” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

TÜİK: Haziranda 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydının yapıldığını açıkladı.

ANKARA-TÜİKHaziran 2024 dönemine ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre; haziran ayında 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 14,6 azaldı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,5 arttı.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, bir önceki aya göre kamyonda yüzde 41,2, otobüste yüzde 39,1, minibüste yüzde 38,9, özel amaçlı taşıtta yüzde 34,3, kamyonette yüzde 24,2, traktörde yüzde 22,7, otomobilde yüzde 15,2 ve motosiklette yüzde 10,5 azaldı. Geçen yılın aynı ayına göre ise trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı minibüste yüzde 22,7, motosiklette yüzde 11,6 ve otomobilde yüzde 0,2 artarken; özel amaçlı taşıtta yüzde 36,4, kamyonda yüzde 24,6, traktörde yüzde 22,4, kamyonette yüzde 18,7 ve otobüste yüzde 11,9 azaldı.

Ayrıca; haziran ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 50,2’si motosiklet, yüzde 38,1’i otomobil, yüzde 6,7’si kamyonet, yüzde 3,1’i traktör, yüzde 1,2’si kamyon, yüzde 0,4’ü minibüs, yüzde 0,2’si otobüs ve yüzde 0,1’ini özel amaçlı taşıtlardan oluştu. Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların da yüzde 52,5’ini otomobil, yüzde 18,8’ini motosiklet, yüzde 15,3’ünü kamyonet, yüzde 7,4’ünü traktör, yüzde 3,3’ünü kamyon, yüzde 1,7’sini minibüs, yüzde 0,7’sini otobüs ve yüzde 0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Haziran ayında 676 bin 83 taşıtın devri yapıldı. Bu taşıtların yüzde 64,4’ünü otomobil, yüzde 15,1’ini kamyonet, yüzde 13,8’ini motosiklet, yüzde 2,6’sını traktör, yüzde 1,9’unu kamyon, yüzde 1,6’sını minibüs, yüzde 0,4’ünü otobüs ve yüzde 0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

6 AYDA 1,2 MİLYON TAŞITIN TRAFİĞE KAYDI YAPILDI

Ocak-haziran ayları arasındaki 6 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 19,2 artarak 1 milyon 261 bin 1 adet olurken; trafikten kaydı silinen taşıt sayısı yüzde 8,4 azalıp 13 bin 509 adet oldu. Böylece ocak-haziran döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 1 milyon 247 bin 492 artış gerçekleşti.

Ocak-haziran döneminde trafiğe kaydı yapılan 508 bin 801 otomobilin yüzde 65,2’si benzin, yüzde 12,9’u hibrit, yüzde 12,4’ü dizel, yüzde 8,4’ü elektrikli ve yüzde 1,1’i LPG yakıtlı. Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 15 milyon 727 bin 46 adet otomobilin ise yüzde 34,9’u dizel, yüzde 32,6’sı LPG, yüzde 29,6’sı benzin, yüzde 1,8’i hibrit ve yüzde 0,8’i elektrikli. Ayrıca, kaydı yapılan 508 bin 801 otomobilin yüzde 38,6’sı gri, yüzde 25,3’ü beyaz, yüzde 13’ü siyah, yüzde 11,6’sı mavi, yüzde 6,3’ü kırmızı, yüzde 2,7’si yeşil, yüzde 1’i turuncu, yüzde 0,6’sı sarı, yüzde 0,5’i mor ve yüzde 0,4’ü diğer renkli.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

Türkiye’den yurt dışına göç arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılında Türkiye’den yurt dışına göç eden kişi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını, yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısının ise yüzde 35,9 azaldığını açıkladı.

Caner ÜNVER
ANKARA-TÜİK, 2023 yılına ilişkin uluslararası göç istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye‘den yurt dışına göç eden kişi sayısı, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 53 artarak 714 bin 579 oldu. Göç eden nüfusun yüzde 55,2’sini erkekler, yüzde 44,8’ini kadınlar oluşturdu. Türkiye’den yurt dışına giden nüfusun 291 bin 377’sini Türk vatandaşları, 423 bin 202’sini yabancı uyruklular oluşturdu. Yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 35,9 azalarak 316 bin 456 kişi oldu. Göç eden nüfusun yüzde 54,2’sini erkekler, yüzde 45,8’ini kadınlar oluşturdu. Yurt dışından gelen nüfusun 101 bin 677’sini Türk vatandaşları, 214 bin 779’unu ise yabancı uyruklular oluşturdu.

GELENLERİN YÜZDE 12,7’Sİ 20-24 YAŞ ARALIĞINDA

Türkiye’ye 2023 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde; en fazla göç edenlerin yüzde 12,7 ile 20-24 yaş grubunda olduğu görüldü. Bu yaş grubunu yüzde 10,8 ile 25-29 ve yüzde 10,3 ile 15-19 yaş grubu izledi. Türkiye’den göç eden nüfusun yaş gruplarına bakıldığında, en fazla göç edenlerin yüzde 15 ile 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü. Bu yaş grubunu yüzde 12,9 ile 30-34 ve yüzde 12,5 ile 20-24 yaş grubu izledi.

EN FAZLA GÖÇ ALAN VE GÖÇ VEREN İL İSTANBUL

2023 yılında yüzde 29,2 ile en fazla göç alan il İstanbul oldu. İstanbul’u yüzde 9,5 ile Antalya, yüzde 6,5 ile Ankara, yüzde 4,9 ile Mersin ve yüzde 4,4 ile Bursa takip etti. Yurt dışına en fazla göç veren il de yüzde 36,4 ile yine İstanbul olurken; bunu yüzde 10 ile Antalya, yüzde 7,1 ile Ankara, yüzde 3,5 ile İzmir ve yüzde 2,6 ile Bursa izledi.

Türkiye’ye 2023 yılında gelen yabancı uyruklu nüfus içinde ilk sırayı yüzde 13,2 ile Rusya Federasyonu vatandaşları aldı. Rusya Federasyonu’nu yüzde 8,2 ile Azerbaycan, yüzde 7,3 ile Türkmenistan, yüzde 6,7 ile İran ve yüzde 5,9 ile Afganistan vatandaşları izledi. Türkiye’den göç eden yabancı uyruklu nüfus içinde de ilk sırayı yüzde 17 ile Rusya Federasyonu vatandaşları alırken; bunu yüzde 15,7 ile Irak, yüzde 8,3 ile Afganistan, yüzde 6,5 ile İran ve yüzde 4,9 ile Türkmenistan vatandaşları takip etti.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.