Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Teknoloji

Ordu, TEKNOFEST’e hazırlanıyor

Metin Akyürek

ORDU – Ordu’da ‘TEKNOFEST, TÜBİTAK, Twinning İyi Örnekler Sergisi’ ve ‘TEKNOFEST Bilgilendirme Programı’ düzenlendi.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, gelecek yıl Samsun merkezli Karadeniz Bölgesi’nde yapılacak TEKNOFEST’e sıkı hazırlık yapılması kararlılığı çıktı.

Programa katılan Ordu Valisi Tuncay Sonel, “TEKNOFEST, TÜBİTAK, Twinning İyi Örnekler Sergisi” ve “Teknofest Bilgilendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, ”Stantları detaylı dolaştık. Çocuklarımızın, gençlerimizin, öğretmenlerimizin yapmış olduğu projeler bizleri gururlandırdı. Öncelikle tebrik ediyorum. Projelerde görev alan tüm öğretmen arkadaşlarımızı da birer başarı belgesi ile onurlandıracağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

“Dene Yap atölyelerinden yeni dâhiler çıkacaktır”

Ordu’dan TEKNOFEST’e 2020 yılında 216 başvuru, 2021 yılında 425 takımın başvuru yaptığını söyleyen Vali Tuncay Sonel, ”Bu sayıları 2022 yılında kat kat arttırmamız gerekiyor. 2022 yılında TEKNOFEST, komşumuz Samsun merkezli olarak Karadeniz’de yapılacak. Ordu’da da etkinlikler olacak” müjdesini verdi.

25 Eylül’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Ordu’da ‘Dene Yap Teknoloji Atölyesi’ açıldığını hatırlatan Vali Sonel, “Dene-Yap Atölyelerinde, millî teknoloji hamlesine katkı yapacak, Nobel Ödülü alacak yeni Aziz Sancarlar ve gururumuz Selçuk Bayraktarlar yetişecektir. Çünkü, çocuklarımız hazırladıkları projeleri anlatırken, anlatış tarzlarından ve gözlerindeki ışıltıdan bunu fark ettim. Allah yollarını ve bahtlarını açık etsin. Allah onları yetiştiren siz kıymetli öğretmenlerimizden de razı olsun” dedi.

Ordu’dan Teknofest’e katılım artıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ise 2022 yılında Samsun merkezli olacak şekilde Karadeniz bölgesinde yapılacak TEKNOFEST’te ev sahibi konumda olmanın avantajını da kullanmak istediklerini belirtti.
Vargeloğlu, “İlimizde sadece TEKNOFEST alanında değil, TÜBİTAK ve Twinning alanlarında da yükselen bir eğilim söz konusudur. TÜBİTAK alanında okullarda yapılan bilim fuarları geçtiğimiz yıl 76 iken bu yıl 111’e çıkmıştır. TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen yarışmalara Ordu’dan 2018 yılında 2 takım, 2019 yılında 103 takım, 2020 yılında 216 takım, 2021 yılında 425 takım başvuru yapmıştır. Önümüzdeki sene bu sayının katlanarak artmasını temenni ediyoruz. İlimiz 81 il içinde 425 başvuru sayısı ile 15., finale kalan 28 takım sayısı ile 18. sırada yer almaktadır” dedi.

TEKNOFEST’te derece elde edenlere ödül

Program, TEKNOFEST sorumlusu Burçak Özyurt Çankırılı tarafından bilgilendirme sunumu yapılmasıyla devam etti. Daha sonra İyi örnekler sunumuna geçildi.
TEKNOFEST’te yarıştıkları kategorilerde iyi derece elde eden ulaşımda Yapay Zekâ kategorisinde 48 takımdan Türkiye 3. sü olan takımın danışmanı öğretmen Tuncay Yılmaz ve takım arkadaşları ile Eğitim Teknolojileri kategorisinde En İyi Sunum Yapan Takım ödülünü alan Akıllı Harita projesiyle Ünye BİLSEM Müdürü Murat Solakoğlu öğrencileri ile, Biyoteknoloji İnavosyon yarışmasında fikir kategorisinde lise seviyesinde 81 takımdan Türkiye 9. su olan takım danışmanı Dr. Mehmet Hilmi Güler BİLSEM’den Selahattin Özbucak hazırladıkları projelerle ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

Vali Tuncay Sonel, TEKNOFEST, TÜBİTAK, Twinning İyi Örnekler Sergisi’nin yer aldığı stantlarının açılış kurdelesini de öğrencilerle birlikte kesti.

Vali Sonel, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Ulaşımda Yapay Zekâ Yarışması, Sürü İHA Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması, Bioteknoloji İnovasyon Yarışması, Savaşan İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisi, Savaşan İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisi ile İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmalarında açılan stantları tek tek gezerek takım kaptanı öğretmen ve öğrencilerden hazırladıkları bu projelerle ilgili detaylı bilgi aldı.
Vali Sonel, yarışmaya katılan tüm ekiplere teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Teknoloji

Türksat 6A uydusu bu gece uzaya fırlatılıyor

Türk mühendisleri tarafından yerli imkanlarla üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, bu gece yörüngesine doğru yola çıkıyor.

ANKARA-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türksat 6A, bu gece saat 00.20’de SpaceX firmasının Amerika’nın Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngesine fırlatılacak. Fırlatma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katılacak. Fırlatma sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video mesaj yayınlayacak. Bakan Uraloğlu da Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantı ile orada yaşanacak heyecanı Türkiye’ye aktaracak.

BAKAN URALOĞLU: UZAYA İMZAMIZI ATACAĞIZ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Uraloğlu, Türksat 6A’nın Türkiye’nin en önemli Ar-Ge projelerinden biri olduğunu ve Türk mühendislerinin yoğun çalışmaları sonucu yüzde 80’in üzerinde bir yerlilik oranıyla üretildiğini hatırlatarak, “Şu an fırlatma işlemleri için hazırlıklarımız sorunsuz devam ediyor. Bizler de ekibimiz ile birlikte fırlatma öncesi son hazırlıkları titizlikle takip ediyoruz. Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü Türksat 6A’nın fırlatma işlemlerini başarıyla gerçekleştirerek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız ve uzaya imzamızı atacağız” dedi.

‘5 MİLYAR İNSANA HİZMET VERECEK’

Uydunun fırlatılmasından itibaren yaşanacak süreçle ilgili de bilgi veren Bakan Uraloğlu, “Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydumuz 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. Burada yörünge testlerine başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim alacağız ve faaliyete geçireceğiz. Uydumuz TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek ve 5 milyar insana hizmet verecek” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Teknoloji

TBMM Sanayi Komisyonu’ndan Çin’in teknoloji üssüne ziyaret

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Çin‘in daveti üzerine pek çok teknoloji firmasının yer aldığı Shenzen ve Dongguan’da temaslarda bulundu. Komisyon Başkanı Mustafa Varank, “Önümüzdeki dönemde Çinli şirketlerin Türkiye’ye daha fazla ilgi göstereceğini göreceğiz” dedi.

ANKARA-TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Başkanvekili Şahin Tin, Komisyon Sözcüsü Cevahir Uzkurt, üyeler Adem Çalkın, Arslan Tatar, Yusuf Ziya Aldatmaz, Mehmet Eyüp Özkeçeci, Müzeyyen Şevkin, Ednan Arslan, Şeref Arpacı, Ömer Öcalan ve Rıdvan Uz’dan oluşan heyet, Shenzhen ve Dongguan kentlerindeki enerji ve teknoloji tesislerine ziyaret gerçekleştirdi. Komisyon üyeleri, ziyaretin son gününde dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında bulunan Huawei’nin üst düzey yöneticileriyle Shenzhen’deki teknoloji üssünde toplantı yaptı. Toplantıda, Huawei’in küresel teknoloji stratejileri, yeşil enerji, dijital dönüşüm ve 5G teknolojileri çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Milletvekilleri, Huawei’nin geliştirdiği otonom araçları da test etti.

‘ONLAR DA TÜRKİYE’YE GELECEK’

Ziyareti değerlendiren Varank, Shenzen’in teknoloji ve üretim anlamında dünyadaki örnek şehirlerden biri olduğunu kaydetti. Mustafa Varank, “Bu bölgeye ‘Çin’in Silikon Vadisi’ deniyor. Burası hem sanayi üretimi hem de teknoloji geliştirme anlamında dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi.

Burada farklı şirketleri ve farklı alanlarda çalışan firmaları ziyaret ettik. Aynı zamanda Shenzhen bölgesinin yönetimiyle de temaslarımızı sürdürdük. Onlar da Türkiye ile iş birliğini geliştirmek için gerekli adımları atmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecekler” ifadelerini kullandı.(DHA)

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun Uğur Okulları’na EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

Samsun Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen UMakerfest’e katıldı. İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerinin projeleri jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü ‘En İyi Araştırma Ödülü’nü kazandı. Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, başarılı öğrencileri tebrik etti.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
SAMSUN-Uğur Okulları öğrencilerinin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen UMakerfest etkinliğinin 8’incisi, İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs Kemerburgaz’da gerçekleşti.

Öğrencilerin üretici becerilerini kazanmalarını, teknolojik araçlarla deneyler yapmalarını ve ilgi alanlarına göre yeni deneyimler edinmelerini sağlayan UMakerfest organizasyonuna 181 öğrenciden oluşan 45 takım katılırken, Samsun Uğur Okulları İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencileri de bu festivalde yer aldı.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ SUNDU

Uğur Okulları öğrencilerinin yıl boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri UMakerfest VIII’de sergilerken öğrenciler; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun 10 farklı kategoride yarıştı.

İlkadım Kampüsü adına UBIT Öğretmeni Gülay Uz’un danışmanlığında ortaokul öğrencileri Emir Bozoğlu, Bora Ekim ve Emir Aras Çeviker, “Sudaki Yaşam” kategorisi ile oyun tasarımı alanında çalışmalarını anlatırken; Canik Kampüsü adını ise Biyoloji Öğretmeni Dilek Abay’ın danışmanlığında lise öğrencileri Fatih Taha Saraç, Zeynep Sude Ekinci, Melek Yıldızoğlu ve Erinç Bektaş, “Turuncu Yalıtım” isimli projelerini sundular.

KUPA VE MADALYA KAZANDILAR

Festivalde öğrencilerin projeleri akademisyenler ile sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken, takımlar kupa ve madalya ile ödüllendirildi. Festivale; “Turuncu Yalıtım” projesiyle katılan Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü öğrencileri ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazandı.

SAMSUN UĞUR OKULLARI JÜRİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, UMakerfest’e katılan İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik ederken, “Öğrencilerimizin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen festivalde Samsun Uğur Okulları adından söz ettirmeyi başardı. İlkadım ve Canik kampüsümüz sundukları projelerle jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü öğrencilerimiz; ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.