Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Küçük esnafa vergi muafiyeti yüzleri güldürdü

İSTANBUL – Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren Vergi Paketi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle 850 bin civarında esnafa gelir vergisi muafiyeti gelirken karar küçük esnafın yüzünü güldürdü.

Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren Vergi Paketi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilirken 850 bin civarında esnafa gelir vergisi muafiyeti gelmesi küçük esnafın yüzünü güldürdü. Konuyu değerlendiren Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram, yasanın kolaylıklar getirdiğini ve piyasaya rahat nefes aldıracağını söyledi.

“Küçük esnaf vergi vermeyecek”

Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram, “Kabul edilen yasa teklifiyle geliri 240 bin lirayı aşmayan ve basit usulde vergilendirilen esnafımız artık vergi vermeyecek. Pandemi şartlarından en çok etkilenen sektör ve iş kolu olan mahallemizde, yanı başımızdaki kahvehane, kıraathane, ayakkabıcı, manifaturacı, terzi yıllık beyan ettiği geliri 240 bin lirayı aşmayan esnafımız, bundan sonra gelir vergisi beyannamesi vermeyeceği gibi bu beyanlarına istinaden çıkacak vergiyi de ödemeyecek. Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği gibi diğer teşviklerle ayakta kalmaya çalışan esnafımız artık gelir vergisi vermeyecek” dedi.

“Artık çiftçimiz destek ve hibe ödemelerini daha fazla almış olacak”

Çiftçilerin de yasadan yaralanacağını belirten Bayram, “Çiftçilerimizin gübre, hayvan destek ödemeleri ve mazot desteklerinden alınan yüzde 4 ila yüzde 6 oranındaki vergi kaldırıldı. Artık çiftçimiz destek ve hibe ödemelerini daha fazla almış olacak. Bu sayede çiftçilerimizin üretmiş olduğu mahsuller dolayısıyla ceplerine daha fazla para girecek ve sofralarımıza daha uygun fiyatlı ürünler gelecek. Bu durum enflasyonla mücadelenin de önemli bir kısmını oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Dijital Vergi Dairesi kurulacak
Düzenlemeyle Dijital Vergi Dairesi ve Dijital Vergi Asistanı kurulacak. Böylece vergi dairesine gitmeden tüm işlemler uzaktan mobil telefon, tablet ve bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası: Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar vermiştir.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Samsun tarımda öncü şehirlerden

Samsun, birçok sebze ve meyve üretiminde Türkiye’de ilk 3’te bulunuyor.

MUSTAFA YUNUS GONCA
SAMSUN
– Kenevir, lahana, karnabahar, fındık gibi ürünlerin büyük bir kısmı Samsun’da üretilerek Türkiye’nin farklı yerlerine gönderiliyor.

Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü Ovalarıyla tarımda zirveyi zorlayan Samsun, Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Samsun’da 63 bin 438 dekar alanda lahana üretimi sürüyor. Samsun’da Türkiye genelinde 416 bin 100 tonluk lahana üretimi ile birinci sırada yer alıyor. Karnabahar üretiminde ise 17 bin 545 dekar alanda 70 bin 98 ton üretiliyor. Türkiye genelinde karnabahar üretiminde yüzde 27,87 üretimi olan Samsun bu konuda da birinci sırada yer alıyor. Diğer sebze ürünlerine bakıldığında brokolide 6 bin 200 dekar alanda 15 bin 500 ton ile ikinci sırada, 6 bin 465 dekar alanda 6 bin 661 tonluk üretim ile barbunya fasulyede Türkiye’de üçüncü sırada, 5 bin 496 dekar alanda 19 bin 441 tonluk pırasa üretimi ile Türkiye’de üçüncü sırada, bin 943 dekar alanda 6 bin 568 tonluk turp üretimi ile Türkiye’de üçüncü sırada, biber üretiminde 49 bin 784 alanda 181 bin 932 tonluk üretim ile 6. sırada yer alıyor.Tarla bitkileri üretiminde ise kenevirde Türkiye’de 1’inci, çeltik üretiminde 2’nci, soya fasulyesinde 5’inci, tütün üretiminde 5’inci sırada, ayçiçeğinde ise 9’uncu sırada yer alıyor.Samsun’un meyve üretimine bakıldığında ise 1 milyon 210 bin dekar alanda 112 bin 536 ton fındık üretimi ile Türkiye’de 2’inci sırada, 2 dekar alanda bin 125 ton kızılcık üretimi ile 2’nci sırada, 5 bin 315 dekar alanda 11 bin 759 ton kivi üretimi ile Türkiye’de 4’üncü sırada, 11 dekar alanda 440 ton muşmula üretimi ile Türkiye’de 4’üncü sırada, 4 dekar alanda, bin 987 ton dut üretim ile Türkiye’de 8’inci sırada, 755 dekar alanda 6 bin 159 ton armut üretimi ile Türkiye’de 12’nci sırada, 9 dekar alanda 19 ton böğürtlen üretimi ile Türkiye’de 12’nci sırada, 4 bin 78 dekar alanda 6 bin 819 ton şeftali üretimi ile Türkiye’de 15’inci sırada, 74 dekar alanda, bin 320 ton ayva üretimiyle 18’inci sırada, elma 2 bin 487 dekar alanda 14 bin 338 ton elma üretimle Türkiye’de 30’uncu sırada bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK: Tüketici güven endeksi yüzde 3,1 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,1 azalarak 75,9 seviyesine gerilediğini açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Temmuz 2024 dönemine ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azalarak 75,9 oldu. Mevcut dönemde hanenin maddi durumunu gösteren endeks haziranda 75,9’e düştü. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi 60,4’e gerilerken; gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise 70,8’e düştü.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.