Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’den DHA’ya Tepki: Bu Ayıbı Düzeltin

Samsun’da Demirören Haber Ajansı’nın(DHA), muhabir Irmak Gürşen’in ‘annelik’ izninden sonra ‘iş akdini’ feshetmesini sert ifadelerle kınadı.

AYHAN GONCA
HABER MERKEZİ
– Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, DHA Samsun Muhabiri Irmak Gürşen’in, ‘annelik izni sonrası’ iş akdinin hukuksuz bir şekilde feshedilmesine tepki gösterdi. Çakır, “Meslektaşımızın yanındayız. DHA yönetimini biran önce bu ayıbı düzeltmeye ve Irmak Gürşen’den özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

Akla Mantığa Uymayan Gerekçeler

Konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunan Yusuf Ziya Çakır yaptığı açıklamada, muhabir Irmak Gürşen’in 2.5 yıldır ‘telifli muhabir’ olarak DHA’da görev yaptığı hatırlatarak, “Değerli meslektaşımız bir süre önce anne oldu ve doğum iznine ayrıldı.

Nisan ayında yeniden görevinin başına dönmeye hazırlanan Irmak Gürşen, ‘anne’ olduğu için işine son verildiğini öğrendi. Meslektaşımız Irmak Gürşen, kendisine iş akdinin feshedilmesine gerekçe olarak, ‘Siz anne oldunuz, süt izniniz olacak, sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur’ denildiğini açıkladı. Bu akla mantığa uymayan açıklamalar aynı zamanda varsayımlara dayalı bahanelerdir” diye konuştu.

Cinsiyet Eşitsizliği İle Mücadele

“Irmak Öcal’ın iş akdinin ‘anne’ olduğu gerekçesiyle, hukuksuz bir şekilde feshedilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir” diye Çakır, ayrıca şunları söyledi:

“Kadınların çalışma yaşamında karşılaşabileceği böylesine ‘ilkel’ bir yaklaşımın, hele de kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olayları başta olmak üzere, her türlü cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele vermesi gereken bir basın yayın kuruluşunda ortaya çıkması biz gazetecileri büyük bir şaşkınlık içerisinde bırakmıştır.

Asla Kabul Edemeyeceğimiz Bir Ayıp

Meslektaşımıza yapılan ve asla kabul edilemeyecek bu ‘ayıp’tan ötürü DHA yönetimini, Irmak Gürşen’den özür dilemeye ve hukuksuz fesih işlemini geri almaya davet ediyoruz. Meslektaşımızın yanında olduğumuzu ve tüm yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Kadınların yaşamın her alanında olduğu gibi basın sektöründen de el çektirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Fatih Erbakan: Bizim uyumadan, dinlenmeden başmüşahitleri İstanbul’da 32 bin, Türkiye’de 200 bin haline getirmemiz lazım

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Seçim Sandıkta Kazanılır” sloganıyla düzenlenen ‘Sandık Başmüşahitleri Toplantısı’na katıldı. Programda konuşan Erbakan, “Türkiye genelinde 50 binin üzerinde sandık başmüşahidi belirlendi. Şimdi bizim yemeden içmeden, uyumadan, dinlenmeden şu önümüzdeki birkaç hafta içerisinde sandık başmüşahitlerini, İstanbul’da 32 bin, Türkiye’de 200 bin haline mutlaka getirmemiz lazım” dedi.

Enes Şamil Gönenç – Sevgi Canpolat
İSTANBUL-
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Çekmeköy Spor Kompleksi’nde “Seçim Sandıkta Kazanılır” sloganıyla düzenlenen ‘Sandık Başmüşahitleri Toplantısı’na katıldı.

“Erbakan hocamızın dediği gibi biz, kuru kuruya bir siyaset yapmıyoruz, biz ibadet yapıyoruz”
Programda konuşan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Bizim siyasetimiz her zaman ve her şart altında yanlış olan batıla karşı, her zaman ve her şart altında doğru olan hakkın yanında yer alma siyasetidir. Bir defa milli görüş siyaseti, batıla karşı hakkın üstünlüğünün mücadelesini veren siyasettir. Bizim siyasetimiz yanlışın değil, doğrunun hakim olması siyasetidir. Zararlının yerine, faydalının hakim olması siyasetidir. Kötünün yerine iyinin, çirkinin yerine güzelin, zulmün yerine adaletin olması siyasetidir. Ve milli görüş demek dirayet demektir. Dirayet ne demek, bedel ödemek pahasına da olsa hayrın yanında, şerrin karşısında durmak demektir. Bunun en güzel örneği de Erbakan hocamızın hayatıdır. Koltuğunu kaybetmek pahasına da olsa, hapse düşmek pahasına da olsa, maddi ve manevi bedel ödemek pahasına da olsa hayrın yanında şerrin karşısında canla, başla mücadele etmek işte buna da dirayet denir. Hidayet, dirayet, feraset sahibi olan milli görüşçü denir. Bunun en güzel örneği de söylediğimiz gibi merhum Erbakan hocamızdır. Erbakan hocamızın dediği gibi biz, kuru kuruya bir siyaset yapmıyoruz, biz ibadet yapıyoruz” diye konuştu.

“Erbakan hocamızın 54. hükümette yaptığı hizmetleri herkes, gözleri yaşararak bize anlatıyor”

Fatih Erbakan devamında, “Merhum Erbakan hocamızın 54. hükümette yaptığı hizmetleri herkes gözleri yaşararak bize anlatıyor, size de anlatıyor. Anadolu’yu geziyorsunuz, İstanbul’u geziyorsunuz, biz de geziyoruz. Daha geçen hafta Kırşehir’de, Yozgat’ta emekli amcalar önümüzü kesti. ‘Allah Erbakan Hocadan razı olsun, bize Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük maaş zamlarını yaptı’ dediler. Muş’a gidiyorum. Muş’ta önümü kesiyorlar. ‘Allah Erbakan Hoca’dan razı olsun. Bu şeker fabrikasını kurdu. Benim amcam, dayım, babam, hepimiz oradan ekmek yedik’ diyorlar. Kıbrıs’a gidiyorum. ‘Erbakan’ın oğlu gelmiş’ diye duyulunca oranın özellikle yaşlıları gözleri yaşarıyor. ‘Allah Erbakan Hoca’dan razı olsun’ Neden? 1974’te Barış Harekatı’nı yaptı. O günden bugüne kadar burada bir kişinin bile burnu kanamadı diyor” şeklinde konuştu.

“Başmüşahitleri İstanbul’da 32 bin, Türkiye’de 200 bin haline mutlaka getirmemiz lazım”

Erbakan, “Zafere giden yol, sandık teşkilatlanmasında geçiyor. Sandıklarda var olmaktan geçiyor. Bugün İstanbul’da Cenabı Allah’a şükürler olsun, 15 bine yakın sandık başmüşahidi belirlendi. Türkiye genelinde 50 binin üzerinde sandık başmüşahidi belirlendi. Şimdi bizim yemeden içmeden, uyumadan, dinlenmeden şu önümüzdeki birkaç hafta içerisinde sandık baş müşahitlerini, İstanbul’da 32 bin, Türkiye’de 200 bin haline mutlaka getirmemiz lazım. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Eksiklerimizi en hızlı bir şekilde tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Genel

Bakan Kirişci 6’lı masaya yüklendi, “13 değil, 133 kere toplansanız sizin oradan aday çıkmaz”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “12 Kez toplanmışlar masanın altı üstü bir masayı idare edemiyorlar. 13. Toplantıya kaldı diyorlar. 13 değil, 133 kere toplansanız sizin oradan istikrar çıkmaz, aday çıkmaz” dedi.

Halil Ulubey
KAHRAMANMARAŞ-
Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Heyecan Bahçesi’nde AK Partili gençlerle buluşan Bakan Kirişci, 6’lı masaya yüklendi. 6’lı masanın aday çıkaramadığını hatırlatan Bakan Kirişci, “12 Kez toplanmışlar masanın altı üstü bir masayı idare edemiyorlar. 13. Toplantıya kaldı diyorlar. 13 değil, 133 kere toplansanız sizin oradan istikrar çıkmaz, aday çıkmaz. Takmışlar cumhurbaşkanımızın adaylığına. Madem cumhurbaşkanımızın aday olması sizin için kolay bir süreç olacaksa, cumhurbaşkanımızın adaylığına niye itiraz ediyorsunuz. Madem yenebileceğiniz bir aday ise niye korkuyorsunuz, niye onun aday olmasına mani olmaya çalışıyorsunuz. Siz kendiniz bir aday çıkaramıyorsunuz. Cumhur İttifakı’nın adayı, ‘cumhurbaşkanımızdır’ dediğimizde, ‘yok onu istemeyiz’ diyorsunuz. Peki siz adaysız bir seçim mi istiyorsunuz. Bunların kafaları çok karışık. Bir şeyleri olanların kafası karışık, onların kafasında bir şey de yok onu da söyleyeyim” dedi.

Muhalefetin yerlerde süründüğünü söyleyen Bakan Kirişci, “Bu ülkenin en büyük talihsizliği, böyle bir güçlü yönetim, istikrarlı bir yönetime ufak tefek yanlışları olduğunda veyahut alternatif çözümleri de olabilen bir muhalefet olmasını ben isterim. Muhalefet demokrasilerde en az iktidar kadar önemlidir. Ama bizim muhalefetin muhalefetlik ile hiç alakası yok. Yerlerde sürünüyorlar, ne halleri varsa görsünler. Ne diyelim biz işimize bakacağız. Yolumuza bakacağız, siz gençlere güveniyoruz. Her birimizin, ‘şu anda sadece oy vermek ile mükellefim’ demeyeceğiz. Bunun önemli bir seçim olduğunu, kritik bir seçim olduğunu ve bizim kadar sizin de çalışmanız gerektiğini size bir kez daha hatırlatmak isterim” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın rekora doymuyor, gram 1200 liraya dayandı

Gram altın rekor tazelemeye devam ediyor. Kapalıçarşı’da gram altının satış fiyatı 1187 lirayı gördü.

İSTANBUL-Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Ons altın 1950 dolar seviyelerine yükseldi. Ons altındaki yükseliş gram altına da yansıdı. Gram altın rekor tazeleyerek gün içinde bin 187 lirayı gördü. Yatırımcısına yeni yılın ilk gününden bu yana yaklaşık yüzde 10 kazandıran gram altın, Kapalıçarşı’da bin 187 liradan, çeyrek altın bin 947 liradan, tam altın 7 bin 758 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarındaki yükselişe ilişkin açıklama yapan Döviz ve Altın Piyasa Uzmanı Adnan Kapıkaya, ‘‘Yılbaşından itibaren altın rekor kırmaya başladı. Gram altında 100 lira seviyesi kırılınca bin 190 seviyesine kadar yükseldi. Altın talebi dünya piyasaları genelinde devam ediyor. İç piyasada ise bin 190 lira seviyesinden alıcı buluyor. ABD’nin faiz artırımında son aşamalara geldiğinin düşünülmesi altına olan talebi artırıyor. ABD’de enflasyon raporu da açıklanacak, piyasa bu veriyi bekliyor. ABD enflasyon rakamı düşük gelirse gram altın bin 215’e kadar bir yükseliş görebiliriz. Altın da ciddi hareketlerin Nisan aylarında görebiliriz’’ dedi.

Yeni yılda gram altının yaklaşık yüzde 10 getiri sağladığını belirten Kapıkaya, ‘‘Yılbaşında gram bin 80-bin 95 lira civarındaydı. Aşağı yukarı yüzde 10 civarında yükseldi. Gram altın şu anda bin 190 lira, çeyrek altın bin 947 lira, yarım altın 3 bin 758 lira, Cumhuriyet altını ise 7 bin 700 liradan satılıyor. Talep daha çok çeyrek altına oluyor’’ diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.