Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Belediyeler

Meclis krediyi reddetti!

İlkadım Belediye Meclisi’nden 3 milyon 250 bin TL’lik kredi talebine ‘ret’

Samsun İlkadım Belediye Meclisi, 3 milyon 250 bin TL’lik kredi talebini oy çokluğu ile reddetti.
11 gündem maddesinin görüşüldüğü İlkadım Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş başkanlığında belediye binasındaki meclis toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda kredi talebi maddesi hariç kalan 10 madde daha kapsamlı görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

“Belediyenin elindeki nakit bitmek üzere”
Meclise getirilen kredi talebi ve daha önce getirilen kredi talepleriyle alakalı bilgi veren Başkan Necattin Demirtaş, “Yapacağımız parklar için kredi kullanım talebi istiyoruz. Bu talepler neden geliyor? Elimizde nakdimiz sınırlı. Önceden yetki aldığımız kredilerin hiçbir tanesini daha alamadık. Kredi yetkisi alıyoruz ama para hemen verilmiyor. Alıp almayacağımız ya da ne kadar alacağımız belli değil. Ben seçim öncesinde, ‘belediye imkanlarına bakacağız, imkan varsa projelerimizi yapacağız’ dedim. 16 projemizden bahsediyor. 3 senedir paçayı toplayacağız diye büyük zorluk çekiyoruz. ‘16 projeyi neden yapamadın’ dediğiniz zaman onun cevabını halka vereceğim. Bu kredi talebinde büyük bir para yok. Biz işi ve zamanı, parayı yayma gayretindeyiz. Bu kredi istenen parklar ve çevre düzenlemeleri için, ‘biz bunu gündeme getirmedik, paramız da yoktu yapmadık’ demek başka bir şey.

‘Gündeme getirdik, kredi alamadık, paramız da olmadığı için yapamadık’ demek başka bir şey. Burada ortaklığı sizin üzerinize de yayıyorum. Kredi yoksa, param da yoksa ben bunu yapamayacağım demektir. Kabul edersiniz ya etmezsiniz. Şu anda elimizde bir nakdimiz var. Bu nakit her an bitmekle karşı karşıya. 35 kişiye yakın memur-işçi emekliyi hak etti, kıdem ve emekli tazminatı var. Emekli ettiğiniz zaman bu insanların parasını vermek lazım. Hem emekli edip hem de dilenci gibi 5-10 bin TL verip, o insanların ahdını alma niyetimiz yok. Bunu yapmamız lazım. Biz de dar gelirli bir ailede büyümüş bir çocuğuz” dedi.

Kredi talebine ret
Başkan Demirtaş’ın ardından söz alan Cumhur İttifakı üyeleri ise, “Size daha önceki kredi tekliflerinde de söyledik. Belediye bütçesini bilmeden krediye onay veremeyiz. Mayıs ayı bütçesine bakalım öyle karar verelim. Biz gelirlere bakıp, borçlanalım diyoruz. Siz habire önümüze getiriyorsunuz. Bu sefer sizi uyarmak için ret oyu vereceğiz” ifadelerini kullandılar. Ataköy, Yaşardoğu, Kışla ve Derecik Mahallelerinde yapılması planlanan parkların yapım işinde kullanılmak üzere talep edilen 3 milyon 250 bin TL’lik kredi talebi, 14 evet oyuna karşılık 17 ret oyu ile kabul edilmeyerek komisyona gönderilmeden reddedildi.

İlkadım sokaklarında günde 60 ile 100 arasında delik açılıyor”
İlçede yollara açılan çukurlar hakkında veryansında bulunan Başkan Demirtaş ayrıca şunları söyledi:
“Sokaklardaki delme işlemlerini biz yapmıyoruz. Başka kurumlar yapıyor. Bizim daha sonradan haberimiz oluyor. Yolu kesip gidiyorlar, bir de yağmur yağdığı zaman o delik büyüyor, problem olduğu zaman da bize yansıyor. Aramızda protokol yaptık, önceden bize kazı yapacakları yerleri bildirseler sıkıntı olmayacak ama uygulamada böyle olmuyor. İlkadım’da günlük ortalama 60 ile 100 arasında delik açılıyor. Üzülerek söylüyorum, esas sorun bizim ülkemizde altyapı aç-kapa metoduyla yapılıyor. Oysa gelişmiş ülkelerde bunlar ‘hizmet kanalı’ dediğimiz şehrin altındaki tünellerde bulunan elektrik, doğalgaz, internet, kanalizasyon, yağmur suyu gibi hatları yer altında değiştiriyorlar.

Bizim gibi yolun üstünü her seferinde açıp kapatmıyorlar. İnternetçi, kanalizasyoncu, doğalgazcı açıp-kapatıyor. Bundan son derece müzdaribiz. Bir taraftan açıyorsunuz, siz daha yolu asfaltlamadan yukarıdan yolu keserek geliyorlar. Sorduğumuzda elektrikle ilgili bir şey yaptıklarını söylüyorlar. Biz kapatıyoruz, diğer kurumlar kesiyor. Vatandaş da, ‘bunlar yine birilerine para yediriyor’ gözüyle bakıyor. ‘Biri açıyor, biri kapatıyor’ diyorlar. Bunlara bire bir şahit oldum. Bu çok rahatsız edici bir durum. Köklü çözüm; sadece İlkadım’da değil ülkemizde zihniyet değişimine uğraması lazım. Hizmet kanallarının en azından daha imara açılmamış alanlarda yapılması lazım.”
Son meclis toplantısı 9 Mayıs Pazartesi günü yapılacak ve komisyondan meclise havale edilen maddeler karara bağlanacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediyeler

Yeniden Refah Partisi’nden Büyükşehir’e stant tepkisi

Yeniden Refah Partisi Samsun İl Başkanı Salih Şahin, stant açma taleplerine Büyükşehir Belediyesinin izin vermemesine tepki gösterdi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Salih Şahin, üye kayıt çalışmaları kapsamında hafta sonu açmak istedikleri stantta, Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermediğini açıkladı.

Çifte Standart İddiası

Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe ile başvurduklarını ve yapılacak etkinlik ile ilgili bilgi vererek, onay talebinde bulunduklarını söyleyen Salih Şahin, “Başvurumuza sözlü olarak ret yanıtı verildi. Kendi partilerinin stantlarına izin veren Büyükşehir Belediyesi, bu konuda çifte standart politikası uygulamaktadır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Yeniden Refah Partisi’ni en çok üye yapan parti olarak açıkladığını kaydeden İl Başkanı Şahin, Mecidiye caddesinde yapmak istedikleri üye kayıt çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendiğini söyledi.

Talebimize Onay Verilmedi

Şahin konuya ilişkin açıklamasında, “Partimizin ön plana çıkmış olması görüyoruz ki rahatsızlık yaratıyor. Siyasi partilerin stant açmak için izin alma gibi bir yasal zorunlulukları yok. Bu kapsamda daha önce açmış olduğumuz stantta belediyenin zabıtaları gönderildi ve izin alıp almadığımız sorgulandı. Bu nedenle hafta sonu gerçekleştireceğimiz üye kayıt çalışmaları için belediyeye başvurarak izin talebinde bulunduk. Ancak üye kayıt çalışmaları için açmak istediğimiz stantta, sözlü olarak onay verilmediği tarafımıza bildirildi. Kendi partilerinin stantlarına her türlü izni veren Büyükşehir Belediyesi, çifte standart uygulamaktadır.”

Okumaya devam et

Belediyeler

Başkan Demir: Hakkaniyetten ayrılmadan çalışıyoruz

Samsun’a ait yöresel ürünler ve kent kültürünün tanıtıldığı ‘Büyük Samsun Buluşması’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak haktan, hukuktan, hakkaniyetten ayrılmadan vizyoner gayreti maksimum düzeye çıkardık, çalışma noktasında olduk ve öylede devam ediyoruz” dedi.

SAMSUN-
Samsun’a ait hem yöresel lezzetlerin hem de kent kültürünün tanıtıldığı ‘Büyük Samsun Buluşması’ programı renkli görüntülere sahne oldu. Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen programa siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından birçok isim katıldı. Samsunluların akın ettiği etkinlik alanında birbirinden güzel programlar düzenlendi. ‘Büyük Samsun Buluşması’na katılan ve bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun, Karadeniz’in başkenti, merkezi. Samsunlu hemşehrilerimiz çok daha özgüvenli, çok daha geleceğe umutla bakıyor. Çok daha enerjik. Çok daha hülyaları, ufukları, vizyonları geniş” diye konuştu.

Samsunluların 7’den 70’e, genciyle yaşlısıyla herkesin tarihten gelen misyonunu bütün hücrelerinde, duygu dünyasında ve aklında her an yaşadığını ifade eden Başkan Demir, “Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak haktan, hukuktan, hakkaniyetten ayrılmadan vizyoner gayreti maksimum düzeye çıkardık, çalışma noktasında olduk ve öylede devam ediyoruz” diyerek şöyle konuştu: “Samsun’da bugün geçmişten gelen hızlı kentleşme problemlerini yüzde yüz çözüme kavuşturacak projelerimiz devam ediyor. Sanayi alanlarında; yaklaşık 6 bin dönüm sanayi alanımız varken, 30 bine doğru gidiyoruz. Geçen yıl Samsun ihracatındaki artış 650 milyon dolardan 1 milyar 325 milyon dolara çıktı. Bu sene de artış devam ediyor. Yaklaşık 10 yıllık süreç içerisinde göreceksiniz Samsun ihracatta Türkiye’de ilk 6 il arasına girecek. Teknolojide, bilgide, vizyoner projede örnek uygulamaları hayata geçiriyoruz. Akıllı Şehir uygulamalarında en kapsamlı, en vizyoner projeyi biz hayata geçiriyoruz. Teknofest’te yetiştiriyoruz. Hızlı şarj özellikli lityum pilli 20 elektrikli otobüsü devreye alıyoruz. İşletme maliyeti 7 kat aşağıya düşecek. Konforu yüksek. Buna benzer bütün uygulamalar, gündemimizde”

2023 yılı sonuna kadar bütün kentsel altyapıyı yenileyeceklerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “946 mahallemiz var. 2023 sonuna bütün altyapıyı bitiriyoruz. 401 içme suyu sıkıntısı yaşayan mahallemiz vardı. 2023 sonuna tamamını suya kavuşturuyoruz. Şehrimizi kanaviçe gibi dokuyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Belediyeler

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski AVM’yi satın aldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 7 bin metrekare yüzölçümüne sahip eski Makro AVM taşınmazı ve arazisini 70 milyon 50 bin TL’ye satın aldı.

SAMSUN-
İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi’nde 37 bin metrekare yüzölçümüne sahip eski Makro AVM taşınmazı ve arazisi Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. Gerekli plan ve proje çalışmalarının ardından alan, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılacak.

15 Mart tarihli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Mustafa Demir’e taşınmaz için yapılacak olan açık artırma ihalesine katılmak ve açık artırma yoluyla satın almak üzere yetki verilmesinin ardından 37 bin metrekare yüzölçümüne sahip halen kapalı olan eski Makro AVM taşınmazı ve arazisi bugün satın alındı. 70 milyon 50 bin TL’ye belediye tarafından satın alınan alan, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılacak. Bu konuda gerekli plan ve proje çalışmalarının en kısa sürede yapılacağı belirtildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.