Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

Necip Fazıl Kısakürek panelle anıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliği ile “Anadolu Mektebi Kültür Kervanı” etkinliği çerçevesinde Kayseri’de Necip Fazıl Kısakürek paneli yapıldı.

Eren Kan
KAYSERİ-
Düzenlenen panele Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Anadolu Mektebi Başkanı ve önceki dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, İl Kültür Müdürü Şükrü Dursun, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Anadolu mektebi ile 7 yıl önce tanıştığını söyleyen Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, “Ben Anadolu Mektebi çalışmalarıyla yaklaşık 7 yıl önce tanıştım. Sayın bakanımız Kastamonu’da program icra ederken o programa da katıldım. Daha sonra Isparta’ya geldiler orada da katıldım ve şimdi de burada katıldım. Programın yürütüldüğü 30 vilayetin içinde 3 vilayette bulundum. Bu programdan dolayı da çok memnun oldum. Başta sayın bakanımıza, çalışma arkadaşlarına ve bu çalışmalarda destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Öğrencimizin de söylediği gibi gerek Mehmet Akif’in, gerek Necip Fazıl’ın ve gerek Sezai Karakoç’un ifade ettiği neslin oluşmasında ve gelişmesinde ben bu Anadolu Mektebi faaliyetinin de çok faydalı olduğunu, çok katkı verdiğini düşünüyorum. Bu faaliyete gönül, destek ve katkı verdikleri için, tekrar milli ve manevi değerlerimize uygun olarak gençlerimizin yetişmesine büyük destek veren bu faaliyet için başta sayın bakanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Sayın bakanımızın kaygısı olan bir insan olarak böyle anlamlı bir çalışmaya yön vermesi, böyle bir çalışmayı hayata geçiriyor olması bizleri ayrıca sevindirmiştir. Üstat Necip Fazıl’la ilgili çalışmalarda Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde İzmir’de yer aldım. Ancak üstatla tanışmam lise yıllarımda oldu. Bu açıdan üstadın adeta bir bakıma mücadele ruhu anlayışı içerisindeki bizlere vermiş olduğu kaygı, çalışma ve gayret azmi hep hayatımızda yer buldu. Sizlerin bizler için bir harfe sığdırılamayacak kadar değerli ve anlamlı olduğunuzu buradan ben de paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Anadolu Mektebi Başkanı ve önceki dönem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, bu faaliyetlerin çok önemli olduğunu belirterek, “Bugün programımıza ilk defa gelen öğrencilerimiz varsa eğer, bu program onlar için bir davettir. Eskiler için de hatıraların canlanmasıdır. Öğretmenler için ise verdikleri emeklerin huzur olarak kendilerine mutluluk olarak dönmesidir. Burada bulunan Anadolu Mektebi öğrencileri Türkçe’yi nasıl bu kadar güzel konuşuyorlar diye düşünülebilir. Bunun arkasında bir tek husus var o da emek. Bu arkadaşlar bu konuşmaları yapabilmek için Necip Fazıl’ın 20’den fazla kitabını okudular. Necip Fazıl okumadan önce 4 yazarı okudular aynı şekilde. Yani biriktire biriktire geldiler buraya. Test çözülerek memleketin sorunları çözülmüyor. İyi okullara gidiliyor ama iyi okullara gidilirken bu toprak hakkında çok bilgi olmuyor. Bu öğrenciler, olamayacak şeylerin kendilerinde dolmasına vesile olacak yazarları okuyorlar. Bu öğrencilerde hem bilgi hem de ahlak birlikte olacak. Bu böyle bir şey ve davetimiz buna. Bu organizasyonda emeği geçen hocalarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin sabırla bu faaliyetlerine devam etmesi, kendi dünyalarının güzelleşmesi açısından çok değerli olduklarını hatırlatıyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik ise, “Anadolu Mektebi Kültür Kervanı” programı, 08 – 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve altı ilimizi kapsayan bir programdır. Bu güzel ve nezih yolculuk başkentimiz Ankara ile başlamış olup, ikinci durağı ise ticaretin başladığı yer olan, İpek Yolu’nun kalbi, zenginlikler şehri, alimler yurdu, sultanlar beşiği, köklü bir kültürle yoğrulan insanların yurdu olan, medreseleri ile eğitim tarihindeki yerini alan, köklü geçmişe sahip, kadim şehrimiz Kayserimiz olmuştur. Sayın Bakanımızın 2012 yılında, Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı okuma faaliyeti, geride bıraktığımız 10 yılda kartopu misali büyüyerek tüm yurda yayılmaktadır. Mezun vermeyen, mezun olunamayan, tek mektep olan, Anadolu Mektebi insanlarımızın nitelikli bir okuma, yazı ile kendini ifade etme becerisi, sosyal ve kültürel yönden gelişme sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimizin ise bir büyük ideale sahip, Çalışkan ve Doğru sözlü, Sadakatli, kendine güvenen, irade sahibi insanlar olmasını, Hayatta kimseye zarar vermeden yaşayan, Önceliklerini doğru belirleyen, İlkeli ve tutarlı olabilen ve en önemlisi Mensup olduğu aileyi önemseyen bireyler olmalarını hedeflemektedir. Anadolu Mektebi, kendini ait olduğu milleti ve değerler dünyasını tanıyan, emek ve insan merkezli bir hayat anlayışı ile milli ve evrensel bir sorumluluk ruhuna sahip, erdemli, ilkeli, araştıran, sorgulayan, kendisine ve ülkesine aydınlık bir gelecek hazırlamaya çalışan, çok yönlü, yüksek vasıflı ve donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak vizyonuyla hareket etmektedir. Yurdun dört bir yanına bu vizyonla, az önce saydığım ilkeleri yaymaya başlayan Anadolu Mektebi, örnek gösterilecek hareketlerinden birisi olmuştur. Bu güzel ve hayırlı hizmetlere katkılarından dolayı Başta sayın bakanım olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, tüm katılımcılarımıza şimdiden, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Sempozyumun ardından protokol tarafından konuşmacı öğrencilere belge takdim edildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Dr. Canbolat: Türk mutfağı geleneği yeni nesillere aktarılamıyor

İstiklal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cihan Canbolat, “Yeni jenerasyonda evlenme yaşına gelen kızlarda, mutfağa girme oranı biraz daha düştü. Bu da mutfak kültürümüzün unutulacağı anlamına geliyor” dedi.

Mustafa Kılınç
KAHRAMANMARAŞ-
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle organize edilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası, Kahramanmaraş’ta çeşitli etkinlikler ile devam ediyor.

Dulkadiroğlu Mutfak Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, İstiklal Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından Eşgili Aya Sulusu, Maraş Çeltik Pirinç Pilavı, Kısır Köftesi, Düğün Çorbası gibi çeşitli yemekler yapıldı.

Burada bir açıklama yapan İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Küçükönder, yeni bir üniversite olduklarını belirterek, “Üniversite olarak bu programa elimizden gelen desteği sağlamak adına destek veriyoruz. Mühendislik Mimarlık Tasarım Fakültesi Dekanı olarak da gastronomi bölümünün bu etkinliğe katılımlarını sağladık. Bugün de onların yaptığı yemeklerin tadına bakacağız. Kahramanmaraş yemekleri gastronomi bölümümüzde bu şekilde öne çıkmaya başladı” dedi.

İstiklal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cihan Canbolat da, Türk mutfak kültürünün yeni nesillere aktarılmadığına vurgu yaparak, “Ebelerimiz, ninelerimiz, dedelerimiz birer kimyagerdi. Birer fizik profesörüydü aslında. Mutfağa girdikleri zaman, neyin nasıl yapılacağını takır takır biliyorlardı. Ama yeni jenerasyonda evlenme yaşına gelen kızlarda, mutfağa girme oranı biraz daha düştü. Bu da mutfak kültürümüzün unutulacağı anlamına geliyor. Çok üzücü bir şey. Bu konuda önlemler almamız gerekiyor. Bu organizasyon ile asırlık Türk mutfağının gelecek nesillere aktarılması söz konusu. Çok önemli bir organizasyon. Asırlık Türk mutfağında Kahramanmaraş mutfağının yeri yadsınamaz.

Kahramanmaraş mutfağının farklı dinamikleri var. Daha henüz tanıtılmamış şire (yöresel tatlı) kültürümüz var. Biz israfsız bir mutfağıyız, Kahramanmaraş mutfağı olarak” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Türkiye’nin ilk Peynir Müzesi Kars’ta

Kars, turizmine kazandırılan Peynir Müzesi, Dünya’nın 18’inci ve Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olarak yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Peynir Müzesi’ni 3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.

Işık Çapanoğlu
KARS-
30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği, “Dünya’nın 18. Peynir Rotası” olarak tescillenen, Türkiye’de ilk ve tek olan ‘Peynir Müzesi’ Kars’ın yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başladı.

“Tarihimizi de anlatmamız gerekiyordu”

Peynir Müzesi’nde tarihi anlatmak gerektiğini belirten Müze Müdürü Yeşim Koç, “Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Aynı zamanda Dere Tabyası olarak biliniyor. Özellikle tarihi açıdan bizim için önemliydi bu bina, tarihimizde mutlaka gelen misafirlerimize anlatmamız gerekiyordu” dedi.

Koç, “İçerisine girdiğimiz zaman burada özellikle Kars peynirlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz. Kars peynirlerinin tamamıyla imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz. Yayla bölümümüz var, süt sağım alınımız var. Endemik bitki bölümümüz var. Gravyer imalat bölümümüz var. Osmanlı evler, Rus binalarını tanıttığımız bölümlerimiz mevcut” diye konuştu.

“3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti”

Peynir Müzesi’nin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Müze Müdürü Yeşim Koç, “Yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Hem turizm açısından aslında burası çok önemli oldu. Hem de Kars halkı tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. 3 aylık bir müzeyiz. Şubat ayından beri açık müzemiz, Şubat ayından bugüne kadar gelen ziyaretçi sayımız 12 binin üzerinde, bu yönüyle gurur verici, inşallah daha fazla olacaktır, daha da artacaktır ziyaretçi sayımız” şeklinde konuştu.

Kars Peynir Müzesi’nde ahır bölümü, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalat serüveni anlatılırken, geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Dere Tabyası’nın tarihçesinin de anlatıldığı bölümün de yer aldığı müzede temsili Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, gravyer yapım salonu, peynir salonu, Kars evleri, şefin bölümü, atölye bölümleri de bulunuyor.

Peynir yapımının hareketli olarak canlandırıldığı Peynir Müzesi’ni 3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.

Okumaya devam et

Çevre

Havza’da yayla şenliği

Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza’ya gelişinin 103. yıl dönümü kutlamaları amacı ile bu yıl 28’incisi düzenlenen 25 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Termal Turizm Festivali etkinleri kapsamında yayla şenlikleri coşkuyla yapıldı.

SAMSUN-
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişi nedeniyle Havza Belediyesi tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen festival etkinlikleri kapsamında Aslançayır Yaylası’nda gerçekleştirilen şenliklerde hazırlanan keşkek, Havza Kaymakamı Cengiz Nayman ve Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir tarafından vatandaşlara ikram edildi.

Havza Yerel Eylem Gurubu ve işadamlarının katkıları ile düzenlenen şenliklerde ‘En Güzel Buzağı Yarışması’, at yarışları, motor gösterileri, uçurtma şenliği, çeşitli oyunlar ve müsabakalar gerçekleştirildi. Müsabakalarda dereceye girenlere çeşitli ödülleri Kaymakam Cengiz Nayman, Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörü Bülent Turan tarafından verildi.

Başkan Sebahattin Özdemir, yaptığı konuşmada pandemi sonrası yayla şenliğinin stres atmak için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, “Festivalimiz hızlı bir şekilde adına yakışır ilçemize yakışır bir şekilde devam ediyor. Tüm halkımıza iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Kaymakam Cengiz Nayman, Başkan Sebahattin Özdemir ve Bülent Turan yayla şenliğine katılan piknikçileri ziyaret ettiler.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.