Connect with us

Eğitim

OMÜ ile Prizren iş birliği

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Prizren Esnaf Derneği arasında iş birliğinin artırılmasını amaçlayan iyi niyet anlaşması imzalandı.

SAMSUN-
Prizren Esnaf Derneği’nde gerçekleştirilen törende anlaşmaya Kosova’da konuk bulunan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Esnaf Derneği Başkanı Varis Xhejlani imza attı. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın başkanlığındaki heyete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk ve Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu da eşlik etti.

İmzalanan iş birliği anlaşmasıyla 20 yıl önce başlatılan Mesleki Ara Eğitim ve Doktorlar Eğitimi Projesi’nin 5 yıl daha devam ettirilmesi amaçlanıyor. Anlaşmayla öğretmenler, doktorlar, diş hekimleri ve gençlerin mesleki eğitim alması sağlanacak.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, imzalanan anlaşmanın başlıca amaçlarının iş birliğini somutlaştırarak, Kosova’daki vatandaşların becerikli, istekli, çaba harcayabilecek belirli alanlarda nitelikli eğitim alması ve ülkesinde o eğitimle burada hizmet vermesi ve üretmesi olduğunu belirtti. Rektör Ünal, “Eğitim gören Kosovalıların orada kalmasını arzu etmeyiz. Kendi bölgesinde, kendi milletine, kendi nesline, kendi ailesine hizmet üretmesi gerekiyor. Onların güçlenmesi için katkı sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ünal, artık teknoloji üretmenin kaçınılmaz olduğunu, Kosovalı öğrencilerin, Türkiye’nin önde gelen teknoparklarından olan Samsun Teknopark’tan yararlanabileceğini kaydetti. Ünal, “Dünya çok değişiyor, bilgi hızlı şekilde eskiyor, eskiden yarım asırda eskiyen bilgi şimdi yarım günde eskiyor. Burası stratejik bir bölge, çalışmaların da stratejik olması zorunluluğu var” dedi.

Esnaf Derneği Başkanı Varis Xhejlani ise dernekten bugüne kadar yaklaşık 600 Kosovalı genç ve 200’den fazla doktorun faydalandığını hatırlattı. OMÜ’de 2005, 2006 ve 2008 yıllarında Kosovalı genç öğretmen ve doktorların meslek ara eğitim gördüklerini belirten Xhejlani, iş birliğinin devam edecek olmasından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Xhejlani, meslek edinme eğitimlerine sağladığı desteklerinden dolayı Türkiye’ye de şükranlarını ifade etti.
İmza töreninin ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Samsun’a 54 adet yeni okul ve 1 adet atölye yapılacak

Samsun’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel bütçesinden karşılanan 54 adet okul binası ve 1 adet de atölye yapılacak.

Erdi Demir-Berkay Yıldız
SAMSUN-
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2023 yılında il genelinde 54 okul yapım işi ve 1 adet derslik dışı bina (atölye) yapım işi bulunuyor. Genel bütçeden karşılanan bu yatırımlardan 51 adeti temel eğitim okulu, 2 adeti ortaöğretim yatırımları ve 1 adeti de özel eğitim kampüsü yapım işi olarak dikkat çekiyor.

Temel eğitim ve ortaöğretim okul yatırımları çerçevesinde 200 derslikli 30 adet anaokulu binası yapım işi, 60 derslikli 6 adet özel eğitim anaokulu binası yapım işi, 112 derslikli 6 adet ilkokul binası yapım işi, 172 derslikli 9 adet ortaokul binası yapım işi, 24 derslikli1 adet Anadolu lisesi yapım işi, 16 derslikli 1 adet mesleki-teknik Anadolu lisesi yapım işi ve 24 derslikli 1 adet özel eğitim kampüsü yapım işinin yapılması planlanıyor.

Bu doğrultuda 54 adet (608 derslik) okul yapım işinden 3 adet okul yapım işi bu yatırım döneminde tamamlandı. 15 adet okulun yapımına devam ediliyor. 35 adet okul yapım işinin ihale hazırlıkları devam ediyor. 1 adet özel eğitim kampüsü yapım işi için de ihale hazırlıkları devam ediyor. Toplam 1 adet derslik dışı yapım işinden 1 adet atölye yağım işi hazırlıkları devam ediyor.

Bakanlık tarafından gönderilen onarım ödenekleri ve yapılan onarımlar

2023 yılında bakanlık tarafından Samsun’a 83,5 milyon TL ödenek tahsis edildi. Bu ödeneklerden 27 milyon 680 bin TL’si 1. dilimde gönderilirken, 55 milyon 820 bin TL’si de bu yıl içerisinde gönderilecek. Ayrıca 2023 yılında Samsun’da bakanlığa 358 onarım talebinde bulunuldu.

Okumaya devam et

Eğitim

İhlas Kolejine BAUMUN’dan ödül

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen BAUMUN’23 (Bahçeşehir Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler) organizasyonunda İhlas Koleji öğrencisi Metehan Mutlu Outstanding Delegate (Seçkin Delege) ödülü kazandı.

İSTANBUL-
Türkiye genelinden öğrencilerin katılımı ile 5-6-7 Mayıs tarihlerinde düzenlenen BAUMUN’23 organizasyonunda İhlas Koleji, danışman öğretmen Ömer Yavuz’un eşliğinde altı öğrenci ile temsil edildi.

Outstanding Delegate (Seçkin Delege) ödülünü kazanan Metehan Mutlu seçkin bir organizasyonda ödül aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Organizasyonun mini bir Birleşmiş Milletler konferansı konseptine sahip olduğunu ifade eden Mutlu, “Yabancı dilde gerçekleştirilen konferansta dünya genelindeki sorunlara çözümler üretmek ve oluşan fikirleri komisyonlarda tartışarak en iyi hale getirmek için çalışmalar yaptık. Birçok konuda fikirlerimizi ifade etme imkânı bulduk. Diğer arkadaşlarımla birlikte önemli konularda komisyonlarda yer aldık” dedi.

İhlas Koleji Genel Müdürü Bedri Yeltekin, elde ettiği başarıdan dolayı Metehan Mutlu’yu, danışman öğretmeni Ömer Yavuz’u ve organizasyona katılan diğer İhlas Koleji öğrencilerini tebrik etti. Elde edilen başarının tesadüfi olmadığına vurgu yapan Yeltekin, “Okullarımızda yabancı dile vermiş olduğumuz önem ve yabancı dil konsepti ile açılan MUN Kulüplerinde öğrencilerimiz hem yabancı dillerini geliştirirlerken hem de en son dünya meselelerini aralarında istişare ediyorlar. Yıllardır devam ettirdiğimiz MUN Kulübü çalışmalarımızla öğrencilerimizin geleceğe daha iyi hazırlanmalarına rehberlik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsunlu öğrenci Türkiye birincisi oldu

Samsunlu öğrenci Emir Altun, Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

SAMSUN-
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Türkiye finalleri Ankara Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye genelinde belirlenen 10 bölgede birinci olan Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokulu öğrencileri Türkiye’nin en iyisi olabilmek için yarıştı.

Yarışmada Samsun İlkadım Şehit Ahmet Altunoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Emir Altun, Türkiye birincisi oldu. Öğrenciye umre ödülü verildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.