Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Siyaset

Vali Tekbıyıkoğlu: Mazlum insanlara en fazla yardım yapan Türkiye, dünyada işaretle gösteriliyor

Türk Kızılay Kırıkkale Şube Başkanlığı tarafından yardım faaliyetlerinin daha da ileri seviyeye taşınması açısından düzenlenen çalıştaya katılan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, “Türkiye, kendi gayrisafi milli hasılasından başka mazlum milletlere en fazla yardım yapan millet olarak dünyada işaretle gösteriliyor” dedi.

Hasan Ay
KIRIKKALE-
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi tarafından Öğretmenevinde “Sensiz Olmaz” başlığı altında çalıştay düzenlendi. 2021 yılında yapılan faaliyetlerin, 2022 yılında ise yapılacak olan faaliyetlerinin hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, sivil toplum kuruluşları arasında insani yardım alanında en kuvvetli elin Türk Kızılay’ı olduğunu söyledi.

“Mazlum milletlere yardım yapan Türkiye, dünyada işaretle gösteriliyor”

Vali Tekbıyıkoğlu, “İnsanoğlu eşit şartlarda dünyaya gelmiyor. Bu yarışa eşit şekilde başlamıyoruz. Ama yarış devam ediyor. İnsana düşen karşıdakini düşünmektedir. Nefis, insana kendisini düşündürür ama vicdan, insana karşısındakini düşündürür. Her milletin kendine has özellikleri var. Her milletinde kendine ait bir sosyolojisi ve dünyayı algılayış biçimi vardır. Bizim milletimiz hakikaten vicdanlı bir millet. Diğer dünya milletlerini, diğer toplulukları, mazlumu düşünen bir millet. Gayrisafi milli hasılaların birbirleriyle mukayesesi düşünüldüğü zaman; Türkiye kendi gayrisafi milli hasılasından, başka mazlum milletlere en fazla yardım yapan millet olarak dünyada işaretle gösteriliyor” ifadesini kullandı.

“Türkiye bütçesinden ayrılan pay ise 5 kat kadar arttı”

Son 20 yılda sosyal yardımlara ayrılan pay 1.6 milyar liradan, 97 milyar liraya kadar çıktığını ifade eden Tekbıyıkoğlu, şunları kaydetti:

“Yani 75 kat kadar bir artış söz konusu. Gayrisafi milli hasıladan ayrılan pay yaklaşık 3 kat kadar arttı. Türkiye bütçesinden ayrılan pay ise 5 kat kadar arttı. Sadece bunların artması önemli değil, bunların isabetleri, kullanılan bilişim sistemleriyle beraber çok daha etkin hale geldi. Dünya bu konuda Türkiye’nin operasyonlarını hakikaten ilgiyle takip ediyor. Bu bilişim sisteminin dünyada muadili yok hepsi de Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak yapılmış programlar. Titizlikle kurulmasına çok çaba sarf ettiğim, devletin yürüttüğü sosyal yardım programlarının şöyle bir özelliği var; Sosyal adaleti sağlayalım derken, sosyal atalete de sebep olmamak için; genç çalışabilir, dinamik nüfusumuzun üzerine düzenli yardım bağlamayalım. Çünkü bizim çok dinamik ve genç bir nüfusumuz var. Bunları da iş gücü piyasasından asla koparmamak lazım diye değerlendiriyorum. Yoksulluğun yanında yaşlılık, yoksulluğun yanında engellilik, yoksulluğun yanında eşini kaybetmiş olmak, yoksulluğun yanında öksüz yetim veya bazı sosyal amaçları hedefleyen programları uygulayalım diye çok çaba sarf ettim ve halende bu istikamette devam ediyor.”

“Türk Kızılay’ını devamlı yanımızda tuttuk”

Devletin yaptığı operasyonların en önemli partnerlerinden bir tanesi de Türk Kızılay’ı olduğuna değinen Tekbıyıkoğlu, “Türk Kızılay’ı, Resmi Gazete de tüzüğü yayınlanan özel bir sivil toplum kuruluşudur. Devlet olarak operasyonlarımızda Türk Kızılay’ını devamlı yanımızda tuttuk. Gerek yurt dışı operasyonlarında gerekse de afetlerde hep devletimizin yanında oldu. Türk Kızılay’ının ilimizde yapmış olduğu çalışmalarını yakından takip ediyorum. Oldukça aktifler. Yakında bir projemizde hayata geçiyor. Biz projemizin bize ait olan kısmını tamamladık. Projemizi onaylattık. Kızılay’ında hazır olması halin de Aşevimizi hayata geçireceğiz. Bir başkasını düşünmek, bir başkasını hissetmek, bir başkasının sorunlarıyla iştigal etmek insanlığın bir özelliğidir. Bu özelliğimizin hem fert olarak, hem millet olarak kaybolmaması dileğiyle Kırıkkale Türk Kızılay’ı Şube Başkanlığının ‘Sensiz Olmaz’ adlı Çalıştayının ilimize, insani yardım operasyonlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Siyaset

Bakan Yardımcısı Birpınar: Türkiye bütün ambalajlı ürünleri geri dönüştürecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Türkiye aynı Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi bütün ambalajlı ürünleri geri dönüştürecek” dedi.

Huzeyfe Tarık Yaman – Mert Cerrahoğlu
ANKARA-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Türkiye’nin Döngüsel Ekonomiye Geçiş Potansiyelinin Değerlendirilmesi için Teknik Destek Projesi”nin Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen açılış törenine katıldı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen projenin açılış töreninde konuşan Bakan Yardımcısı Birpınar, “Başka gidecek yerimiz de yok. Kaynaklarımız sabit. Bu kaynakları sürdürülebilir kullanırsak, gelecek nesillere bırakırsak belki iyi bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum” dedi.

“Türkiye aynı Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi bütün ambalajlı ürünleri geri dönüştürecek”

Geri dönüşümün önemine değinen Birpınar, Türkiye’nin bütün ambalajlı ürünleri geri dönüştüreceğini söyleyerek, “Türkiye aynı Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi bütün ambalajlı ürünleri geri dönüştürecek. Hatta belgi sigaraya bile depozito koyup o sigara paketlerinin bile geri dönüşümünü sağlamak ve bunlarla ilgili ne yapılabiliyorsa özellikle tarım arazilerinde kullanılan ilaçların kutularına dahi depozito getirmek” diye konuştu.

“Çevre meselesi siyaset üstüdür”

Çevre meselesinin beraber hareket edilerek siyaset üstünde tutulması gerektiğini anlatan Bakan Yardımcısı Birpınar, bu meselenin siyaset üstü olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“Çevre meselesi siyaset üstüdür. Çevre meselesi diğer konularla karıştırılmaması gereken bir konu. Bunu hep beraber görüyoruz. Marmara’da bir müsilaj oldu. Müsilaj olduğu zaman üç gün sonra Yunanistan’a, 5 gün sonra İtalya’ya gidiyor veya tam tersi oluyor, oradan buraya gelebilir. Hava kirliliği, toprak kirliliği noktasında da öyle. Birbirimizle alışveriş yapıyoruz, sadece enerji alışverişi değil. Bu noktalarda beraber hareket etmemiz, bunları siyaset üstü tutmamız. Çevre meselesinde Türkiye’nin AB standartlarına ve çevresel alt yapıyı dünyadaki standartlara, iyi bir hale getirmek için beraber çalışmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.”

“Sürdürülebilir çevre” ve “sürdürülebilir kalkınma” kavramlarına dair Türkiye’de yeni bir bakış açısı geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanan projenin toplam 36 ay sürmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et

Siyaset

Yeniden Refah Partisi Söğüt İlçe Başkanlığı seçimi yapıldı

Yeniden Refah Partisinin Söğüt İlçe Başkanlığı 2. Olağan Kongresi büyük coşku ile gerçekleştirildi. Kongrede İbrahim Akoğlan başkanlığa seçildi.

Cem Kaan Toka
BİLECİK-
Çok sayıda yeni katılımın olduğu ve Söğüt halkının yoğun ilgi gösterdiği kongre gövde gösterisine Yeniden Refah Partisi Bilecik İl Başkanı Cafer Arslanboğa da katıldı. Nisan ayında en çok üye artışı olan parti olduklarını anlatan Arslanboğa, “Yargıtay’ın açıkladığı rakamlara göre Nisan ayında Türkiye genelinde en çok üye artışı olan parti olmamız, partimize her geçen gün teveccühün artması, partimizin adım, adım iktidara yürüyüşünün göstergesidir. Türkiye genelindeki tüm il ve ilçe teşkilatlarımızın canhıraş kapı kapı, köy köy, mahalle mahalle çalışmaları ve bu salondaki heyecan bize gösteriyor ki ilk seçimde Söğüt’te de Bilecik’te de Türkiye genelinde de en büyük zaferleri rabbim nasip edecek ve adım, adım iktidara yürüyeceğiz” dedi.

Kongre sonunda delegelerin oylarının tamamını alarak Söğüt İlçe Başkanlığına İbrahim Akoğlan seçildi. Akoğlan tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Takatimizin sonuna kadar milli görüş bayrağını en yüksek burçlara asıncaya kadar yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et

Siyaset

Bahçeli: Sayın Cumhurbaşkanı terörle mücadelede kararlı duruşunu devam ettiriyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanı terörle mücadelede kararlı duruşunu devam ettiriyor. İnşallah yurt içi ve yurt dışında Türkiye’yi yıllardır meşgul eden terörizmin kökünü kazıyacaktır” dedi.

Ahmet Umur Öztürk – İbrahim Berat Yılmaz
ANKARA-
Bahçeli, MHP Grup Toplantısı sonrasında gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör örgütünün saldırılarına karşı operasyon yapılabileceği ve bunun da MGK’da karar alınabileceği açıklamalarına yönelik sorusunu cevapladı. Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanı terörle mücadelede kararlı duruşunu devam ettiriyor. İnşallah yurt içi ve yurt dışında Türkiye’yi yıllardır meşgul eden terörizmin kökünü kazıyacaktır. Ben kendisine başarılar diliyorum. Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı’nı kutluyorum” diye cevap verdi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.