Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Çavuşoğlu: Savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüşün küresel gıda güvenliğini doğrudan etkileyeceğini belirterek, “Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var” dedi.

NEW YORK-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, New York’ta ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in ev sahipliğinde düzenlenen Bakanlar düzeyindeki Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı (Global Food Security Call to Action) Toplantısına katıldı. Bu girişim için ABD’li mevkidaşı Blinken’a teşekkür eden Çavuşoğlu, “Dünya bir açlık kriziyle karşı karşıya. Dünya Sağlık Teşkilatı 800 milyondan fazla insanın hala açlıkla karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor. Çatışmalar açık ara bu durumun en büyük sebebi. Dünyanın açlık çeken insanlarının yaklaşık yüzde 60’ı çatışma alanlarında yaşıyor. Her yeni çatışma, insanları açlığa iten yeni bir dalgayı tetikliyor. Her iki ülke de ana küresel gıda tedarikçilerinden olduğu için özellikle Rusya-Ukrayna çatışması ve Rusya’nın saldırganlığı büyük bir güçlük yaratıyor. Bu ülkelerin üretim ve ihraç imkanlarındaki düşüş, küresel gıda güvenliğini doğrudan etkileyecek. Bu savaşın açlık krizini daha da kötüleştirmemesi için uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var. Bu, çatışmaların barışçıl çözümü için neden birlikte çalışmamız gerektiğiniz gösteren bir başka sebep” dedi.

Türkiye, Akdeniz Bakanlar Diyaloğu’na eş başkanlık yapacak

Çavuşoğlu, “Politikalarımızın merkezinde insani bir yaklaşım var. Bugün karşılaştığımız krizlerde de bu yaklaşım geçerli. BM’nin Türkiye’den gerçekleştirdiği insani operasyonlarını hem personel yerleşimi hem de yardım dağıtımı için kolaylaştırıyoruz. Gıda güvenliğini sağlamak için Genel Sekreter’in (Antonio Guterres) insani koridorlar oluşturma çabalarını destekliyoruz. BM ile birlikte tahıl taşıyan Ukrayna gemilerinin güvenli geçişini sağlamak için çalışıyoruz. Tüm bu insani konularda bir Temas Grubu kurmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın gıda güvenliğine ilişkin Akdeniz Bakanlar Diyaloğu oluşturma girişimini memnuniyetle karşıladığını belirten Çavuşoğlu, “Değerli dostum Bakan Luigi Di Maio’nun daveti üzerine etkinliğe eş başkanlık edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Tüm bu çabalara rağmen daha yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz. Bugün Türkiye’nin Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı’nı desteklemek için 6 maddelik bir paketi uygulayacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. En çok etkilenen ülkelere tohum ve teknik uzmanlık yardımı sağlayacağız. En çok etkilenen ülkelere fayda sağlamak için ulusal ticareti kolaylaştırma önlemleri üzerinde çalışacağız. Mülteciler için gıda yardımı dahil farklı türlerde yardımlar sağlayacağız. Taahhütlerin uygulanmasında ortaklarımızla eşgüdüm yapmaya hazırız. FAO-Türkiye Ortaklık Programı üzerinden toplanan fonlar ve imkanlar gıda güvenliğiyle ilgili çabalara aktarılacak. Son olarak BM Gıda Sistemleri Zirvesindeki taahhütlerimize bağlılığımızı yeniden teyit ediyor, uluslararası örgütlerle iş birliğimiz güçlendiriyoruz.”

“Türkiye harekete geçmeye hazır”

Çavuşoğlu, “1932 ve 1933 yıllarında Holodomor’daki kitlesel kıtlık nedeniyle Ukrayna’da yaklaşık 8 milyon, bölgede ise yaklaşık 10 milyon insan hayatını kaybetti. Ancak kıtlığın 21. yüzyılda yeri ve bahanesi yok. Bugün temellerini attığımız eylemler, ortaya çıkan krizin etkilerini hafifletecek, tarımı iyileştirecek ve hayatlar kurtaracak. Türkiye harekete geçmeye hazırdır, isteklidir ve Küresel Gıda Güvenliği için Yol Haritası-Eylem Çağrısını desteklemektedir” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

İsrail parlamentosu feshedildi

İsrail parlamentosunda yapılan oylamada, parlamentosunun feshedilmesine karar verilirken, ülkede 1 Kasım’da seçime gidileceği açıklandı.

TEL AVİV-İsrail parlamentosunda yapılan oylama ile milletvekilleri parlamentoyu feshetti. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in geçici başbakan olarak görev alacağı açıklanırken, ülkede erken seçime gidileceği belirtildi. Buna göre İsrail’de 1 Kasım tarihinde erken seçim düzenlenecek. Alınan yeni kararla, Nisan 2019’dan bu yana ülkede son 4 yılda 5’inci kez sandığa gidilmiş olacak.

Okumaya devam et

Dünya

Biden yönetimi, Türkiye’ye potansiyel F-16 satışını destekliyor

 ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Türkiye’ye muhtemel F-16 savaş uçağı satışına destek verdiği aktarıldı.

WASHINGTON-Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Türkiye’ye muhtemel F-16 savaş uçağı satışına destek verdiği aktarıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye’nin güçlü savunma yeteneklerine sahip olmasının NATO’nun savunmasını güçlendireceğini ifade ederek, “ABD, Türkiye’nin savaş filosunun modernizasyonunu destekliyor, çünkü bu NATO güvenliğine ve dolayısıyla ABD’nin güvenliğine bir katkıdır” dedi.

Söz konusu savaş uçağı satışına ilişkin sürecin devam ettiğini aktaran Wallander, söz konusu satışın gerekli yasal süreçten geçmesi gerektiğini aktardı.

“ABD, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmedi”

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi ise, Finlandiya ve İsveç ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak ABD’nin, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmediğini aktararak, ABD’nin de Türkiye’den herhangi bir talebi olmadığını dile getirdi. Yetkili ayrıca, ABD’li yetkililerin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı satın alma talebiyle ilgili devam eden teknik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye mektup göndermişti

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD’den 40 adet Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği yönünde talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin söz konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Okumaya devam et

Dünya

Londra’da operasyonla ayrılan siyam ikizleri dört yaşında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ameliyat için 2 yıl önce Londra’ya gönderilen ve başarılı geçen ameliyat sonrası tedavileri Türkiye’de devam eden siyam ikizleri Derman ve Yiğit dört yaşına girdi.

Utku Şimşek
ANKARA-
Antalya’da kafaları yapışık halde dünyaya gelen siyam ikizleri Yiğit ve Derman kardeşler, yaklaşık 2 yıl önce İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan operasyonla birbirinden ayrıldı. Operasyon tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde tedavilerinin Türkiye’de devam etmesi amacıyla Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla ülkelerine getirilen kardeşler tedaviye olumlu yanıt verdi. Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde tedavilerine devam edilen miniklerin dördüncü yaş günü kutlandı. Hastanede sürpriz yaş günü kutlaması düzenlenen Derman ve Yiğit kardeşler, kameraların karşısında hazırlanan pastanın mumlarını birlikte söndürdü.

“Ağır ameliyatlardan sonra yoğun bir rehabilitasyon programına aldık”

Derman ve Yiğit kardeşlerin sağlık durumu hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Evren Yaşar, “Yaklaşık 2 yıllık bir serüvenimiz var onlarla. Dört yaşlarını doldurdular. Bugün doğum günlerini kutlayacağız. Tabii zorlu bir süreç oldu, ağır ameliyatlardan sonra yoğun bir rehabilitasyon programına aldık bu çocukları ve hala devam ediyor. Çok fonksiyonel bir tedavi uyguluyoruz. Ufak tefek cerrahi müdahaleler yine Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde yapılıyor. Tamamen Türkiye Cumhuriyeti devleti imkanları çerçevesinde bu süreci uluslararası standartlarda sürdürüyoruz. İki yıl öncesinden, bir yıl öncesinden, hatta bir gün öncesinden farklı olarak bu süreç devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Derman yürüyor şu anda, Yiğit’in de biraz zamana ihtiyacı var”

Ailecek zorlu bir süreçten geçtiklerini anlatan baba Ömer Evrensel ise, tedaviden memnun olduklarını vurgulayarak, “Tedaviden memnunuz. Derman yürüyor şu anda ve Yiğit’in de biraz zamana ihtiyacı var. İnşallah zamanla o da yürüyecek. Zorlu bir sürecin içerisindeyiz ama Allah’ın izniyle inşallah hepsini atlatacağız. Problemimiz yok şu anda” diye konuştu.

Kardeşlerin ameliyat sonrasındaki süreçlerinde de doktorlar ile birlik içerisinde hareket ettiklerini belirten anne Fatma Evrensel, “Derman yürümeye de, konuşmaya da başladı. Yiğit de yeni yeni kendini toparlamaya başladı. İyi gidiyor. Çok şükür daha iyiler ve daha iyi de olacaklar inşallah” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.