Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Belediyeler

Samsun’dan üç ülkeye doğaltaş ihracatı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikası’nda işlenen taşlar Rusya’nın da yer aldığı 3 ülkeye ihraç ediliyor, iç piyasada ise 8 ile gönderiliyor.

SAMSUN-
Atakum ilçesi Sarıışık Mahallesi Adalar mevkisinde 20 bin metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi’nde Nebiyan Dağı’ndan çıkarılan tonlarca ağırlıktaki dev kayalar işlenerek sanat eseri ve şehir mobilyasına dönüştürülüyor. Aylık ortalama 6 bin ila 8 bin metrekare arasında plaktaş ile 250 ton küptaş üretiliyor. Bilgisayar ortamında çizilen iki boyutlu figürlere son şeklini veren taş ustaları, kent estetiğini artıran sanatsal motiflere imza atıyor. Granit ve ahşabın birleştirildiği tasarımlarda koltuk, masa, çalışma masaları, bahçe mobilyaları, şömineler, sallanan sandalyeler ve şezlonglar ise en çok dikkat çeken ürünler oluyor.

Hem yurt içine hem yurt dışına taş sevkiyatı yapılıyor

57 personelle üretim yapılan tesiste yıllık 15 bin ton blok taş işlenerek 100’den fazla esere dönüştürülüyor. Fabrikada gerçekleştirilen çalışmalar ile hem belediye projelerine ürün temini sağlanıyor hem de sektörden gelen taleplere cevap verilerek ürün satışları gerçekleştiriliyor. Yurt içinde taş gönderilen iller arasında Kocaeli, Kayseri, Ankara, Elazığ, Hakkari, İzmir, İstanbul ve Afyon yer alırken yurt dışında ise Almanya, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere farklı bir çok ülkelere ürün sevkiyatları yapılıyor.

2022 yılında 20 milyon ciro hedefi

2021 yılında 17 milyon lira ciro yapıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2022 yılı sonunda ise hedeflerinin 20 milyon ciro olduğunu ifade etti. Kıbrıs, Almanya ve Rusya’ya ihracatlarının devam ettiğini söyleyen Başkan Demir, “Burada en önemli şey, üretilen ürünlerin dünya pazarlarında yer bulmasıdır. Zamanla ihracatımız daha da artacak. Önümüzdeki yıl yurt içi satışımızı ve ihracatımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. İhracat, bizim olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

Fabrikanın sıfır atık prensibi ile çalıştığına da dikkat çeken Başkan Demir, “Taşın işlenmesi sonucu atıl kullanılmayan atık malzemeler yine belediye hizmetlerinde dolgu malzemesi olarak, beton yolların yapımında kullanılıyor. Atık ürünün geri kazanımı ile belediyemiz masraflarını yarı yarıya indirerek bütçemiz ciddi bir tasarruf elde ediyor. Bu anlamda kendi kaynaklarımızdan elde ettiğimiz gelirimizle gider kalemimizi asgariye indiriyoruz. Çünkü bizim derdimiz Samsun’u her konuda marka şehir haline getirmek. Şehrimizin değerine değer katmak için gayretle çalışıyoruz. Samsun’da uygulanan birçok proje sayesinde üreten Samsun olarak ülkemizin kalkınmasına destek veriyoruz” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediyeler

Atakum Belediyesi’nden çiftçi dayanışması

Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar grupları Bafra’daki karpuz üreticisine destek olmak amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla kampanya başlattı.

SAMSUN-
Karpuzu maliyetinin altında almak isteyen alıcılar nedeniyle zor durumda kalan çiftçiyle örnek dayanışma sergileyen Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar grupları sayesinde karpuzlar kilosu 1 liraya tezgahta yerini aldı. Böylece hem çiftçi zarar etmedi hem de tüketici kilosu 3 ila 5 lira arasında değişen karpuza daha uygun fiyattan ulaşabildi. Türkiş’te bulunan Atakum Kent Meydanı’nda yapılan satışlar, Atakum’da daha fazla noktaya ulaştırılacak.

“Üreticiye sahip çıkıyoruz”

Karpuz üreticisine sahip çıktıklarını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu mevsim karpuz mevsimi. Bafra Ovası karpuzun yoğun bir şekilde yetiştirildiği yer. Ama ne yazık ki bu yaz Bafra’daki karpuz üreticisi masraflarını çıkaramıyor. Biz de üreticiyi korumak kollamak, en azından zarar etmesini engellemek; tüketiciye de ucuz, kaliteli, sağlıklı ve zamanında karpuz ulaştırabilmek için Samsunspor taraftar gruplarıyla ‘Bafra üreticisine destek, karpuz tarlada kalmasın’ sloganı altında faydalı ve anlamlı bir iş birliği yaptık. Çiftçiye destek oluyoruz, görevlerimizden bir tanesi bu. Tüketiciye sağlıklı ve ucuz karpuz getiriyoruz. Bu arada piyasadaki fiyat dengelemesi de kendiliğinden oluyor. Diğer ilçelerden bu şekilde talepler geldiğinde Bafra karpuzunu oralara da ulaştıracağız” dedi.

Önceki gün başlayan satışların yoğun ilgi gördüğünü belirten Başkan Deveci, “Bafra’daki üretime ve buradaki tüketicinin alım durumuna göre günde dört beş kamyon karpuz geliyor. Bu bir dayanışma. Bu dönem de öyle bir dönem. Zaten biz üç yıldır aynı şeyi yapıyoruz. Hem çiftçiyle hem de tüketiciyle dayanışma. Ayrıca şehirde oluşan fiyat oranlarını hiç olmazsa kendiliğinden serbest piyasa koşulları içerisinde dengelenmesini amaçlıyoruz. Tarım ülkede planlı yapılmalı. Karpuz veya başka ürünlerin tarlada kalmaması için ne kadar ürüne ihtiyaç var, ihracatı da dahil bu ülke ne kadar tüketim yapılıyor gibi konularda çalışma ve planlama yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Vatandaş fiyata şaşırıyor”

Samsunspor taraftar grupları adına açıklama yapan Murat Aktürk ise Bafra’daki çiftçinin karpuzları değerinde satamadıkları için bu kampanyanın başlatıldığını belirterek, “Karpuz fiyatları şu anda marketlerde 3 ila 5 lira arasında. Tırlar hallere gittiğinde karpuzu 1 liradan veya 80 kuruştan alamıyor. Bunun üstüne de yol, komisyoncu ve diğer masraflarla birlikte bize 5 liraya kadar geliyor. Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci desteğiyle de Atakumlulara karpuzları ulaştırıyoruz. Atakumluların birbirine desteği çok. Gelip komşularına da dağıtmak için çok sayıda karpuz alan da var. Fiyatlara onlar da şaşırıyor. Marketten alınca 50-60 lira oluyor, burada 20 lirayı geçen karpuz çok nadir. Halktan da epey rağbet var, onlar memnun biz de memnunuz” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Belediyeler

Samsun’un ana arterine 40 bin ton asfalt

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehrin en önemli ana arteri Atatürk Bulvarı’nı 40 bin ton asfalt dökerek yenilerken, Subaşı’na yapılan 142 araç kapasiteli mekanik otopark ise hizmete girdi.

SAMSUN-
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin TEKNOFEST çalışmaları kapsamında şehrin dört bir yanındaki çalışmaları gece-gündüz aralıksız devam ediyor. Atatürk Bulvarı da bu kapsamda yenileniyor. 40 bin ton asfalt dökülen yolun yatay işaretlemeleri yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karayolları Kavşağı ile Belediyeevleri Kavşağı arasındaki gidiş-geliş 18 kilometrelik yolun 9 kilometresi cuma günü tamamlanıyor. Yolun kara bandını cuma gününe kadar bitirmeyi hedefleyen ekipler, aynı şekilde deniz tarafındaki çalışmalara başlayacak.
Asfaltla kaplanan yolda Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından da çizgi çalışmaları yapılıyor. 40 bin ton asfalt dökülecek yolda yatay işaretleme ve el uygulaması çalışmaları yapılıyor. Kısım kısım kapatılan ve tamamlandıkça açılan yolda trafiğin aksamaması için de ekipler yoğun mücadele veriyor.

Çalışmalarda, yol yüzeyinin konfor ve güvenliğini artırmak adına son teknoloji multiplex elektronik duyargalı, 12 metreye kadar tek parça halinde asfalt serebilen finişer makinesi, iki adet trimer asfalt kazıyıcı, 2 adet süpürge makinesi, 40 kamyon, 4 adet çift bandajlı asfalt silindiri, bir adet minicase makinesi ile 70 personel görev alıyor. Günde 1 kilometre asfalt serimi yapılıyor.

Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı hizmete açıldı. Test aşaması sona eren ve araç alımına başlayan otopark sürücülerden tam not aldı. 2 katlı ve 142 araç kapasiteli Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı’na aracını park eden sürücü Ali Çakır, “Hayatımda hiç mekanik otopark görmedim. Bunları ancak filmlerde görüyorduk. Şehir için büyük bir hizmet. Samsun’a yakıştı. Tebrik ediyorum” dedi.

Çarşamba ve Havza Mekanik Otoparkları sırada

Bir aracın 3 ila 5 dakika arasından park edilip araç sahibine teslim edilen sistem, özellikle bölge esnafı ve vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin aynı şekilde hizmet verecek Çarşamba ve Havza ilçelerindeki mekanik otopark projelerinin çalışmaları da sürüyor. Her iki ilçedeki otoparklar da kısa sürede hizmete alınacak.

Subaşı Mekanik Otoparkı’nda sistem şöyle işliyor: Sürücü aracını otopark girişine bıraktıktan sonra butona basıyor. Sistemin devreye girmeyesiyle araç otomasyon kontrollü asansörler sayesinde park ediliyor. Tamamen otomatik olarak işleyen süreçte sürücüler aynı yöntemle araçlarını girişten teslim alıyor. Bir aracın getirilme süresi ise 3 ile 5 dakika arasında değişiyor.

SASKİ Tekkeköy’de hatları yeniliyor

Öte yandan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü Tekkeköy ilçesi Köprübaşı Mahallesi’nin kanalizasyon hatlarını yeniliyor. SASKİ, Tekkeköy ilçesi Köprübaşı Mahallesi’ne 7 bin 222 metrelik kanalizasyon hattı döşüyor. İki etap halinde uygulanacak projenin 3 bin 200 metrelik kısmını oluşturan birinci etabının yüzde 70’i tamamlandı. Diğer bölümün de çalışmaları sürüyor. Ekipler, iki etabında en kısa sürede tamamlanmasını hedefliyor.

Okumaya devam et

Belediyeler

Tekkeköy’de 7 mahalleye park ve spor alanı kazandırılıyor


Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “7 mahallemizde çok amaçlı kullanıma uygun parkları inşallah yıl sonuna kadar teslim ediyoruz. 2024 yılı sonuna kadarsa tüm mahallelerimizde 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı kullanıma sunmayı hedefliyoruz” dedi.

SAMSUN-
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçede yapımı devam eden yatırımları yerinde inceledi. Ziyaretlerine Zafer Mahallesi’nde başlayan Togar, burada eski bir okul binasının restoresi ile önünde bir park ve spor alanı oluşturmayı hedefleyen projeyi yerinde gördü.

Son durum hakkında bilgiler alarak talimatlar veren Togar proje hakkında, “İlçemizim en yüksek mahallelerinden Zafer Mahallemizdeyiz. Buradaki eski okul binamızı restore ederek Milli Eğitim ve İlçe Müftülüğümüz tarafından kursların düzenlenebileceği bir binaya dönüştürüyoruz. Burada önündeki halı sahasıyla, spor alanıyla, park alanıyla mahallemizin bütün sosyal etkinliklerinde kullanabilecekleri bir alan oluşturuyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Antyeri ve Çayleyk Mahallelerinde devam eden benzer çalışmalara da ziyaretlerde bulunan Togar, hedeflerinin bu mahallelerle sınırlı olmadığını belirtti.

Bu yıl sonuna kadar 7 mahallede, tüm mahallelerde ise 2024 sonuna kadar 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı kullanıma sunmak istediklerini söyleyen Togar, “Zafer Mahallesi’ndeki gibi Çay, Aşağıçinik, Çayleyik, Antyeri , Kirazlık, Kurtuluş ve Yavuzlar Mahallelerimizde olmak üzere yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz 7 adet son derece konforlu ve çok kullanıma uygun parkları inşallah yıl sonuna kadar teslim ediyoruz. Hedefimiz ise 2024 yılı sonuna kadar ilçemizin tüm mahallelerinde 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı ilçemiz halkı ile buluşturup hizmetlerine sunmaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Togar’a ziyaretlerinde Başkan Yardımcısı Özkan Karakaya da eşlik etti.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.