Connect with us

Siyaset

Bakan Soylu: Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu ve sorumsuzluğu sorunları gittikçe yoğunlaştırmaktadır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu ve sorumsuzluğu sorunları gittikçe yoğunlaştırmaktadır” dedi.

Ahmet Furkan Gülap – Doğukan Gürel – İbrahim Çakmak
ANKARA-
Bakan Soylu, Malezya İçişleri Bakanı Hamzah Zainudin’i makamında kabul etti. Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nda (GAMER) gerçekleşen toplantıda Suriye sınırındaki güvenlik önlemleri ele alındı. Soylu, yaptığı açıklamada, ”Siz bizim güney sınırlarımıza özellikle Suriye sınırlarımız tarafına gittiniz. Şanlıurfa’yı ziyaret ettiniz. Hem sınır duvarlarımızı gördünüz. Orda aldığımız teknik, insani kapasitesi ve sınır entegrasyon sistemimizi görebilme fırsatınız oldu. Bu arada birçok teknoloji şirketiyle de savunma sanayide görüşmelerimiz oldu. Yarın da batı sınırımıza özellikle sahil güvenlik programını göreceksiniz. İnanıyorum ki bu üç günlük ziyaret Türkiye ile Malezya arasında hem kardeşliğimizin hem milletlerimizin beklentilerini gerçekleştirecektir. Dünyada birçok karmaşıklığın olduğunu maalesef birçok ilkesizlikle karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu ve sorumsuzluğu dünyada özellikle karşı karşıya kaldığımız sorunları gittikçe yoğunlaştırmaktadır. Kim ne derse desin 21. yüzyıl küreselleşme tekelinin ortadan kalkacağı yüzyıl olacaktır. Kendi kuralsızlıklarını dayatmaya çalışanlar mağlup olacaktır. Onun için bizim gibi ülkelerin daha fazla dayanışmaya ihtiyacı vardır. Kardeşliklerini yükseltmeye ihtiyaçları vardır” şeklinde konuştu.

Malezya İçişleri Bakanı Zainudin ise şu ifadeleri kullandı:

“Sayın kardeşim Süleyman Soylu biz dün sizin de az önce belirttiniz gibi İsmail Bey ve ben Suriye sınırına gittik, orada incelemelerde bulunduk. Türkiye’nin sınırlarının nasıl güçlü bir şekilde yönetilebildiğine yerinde şahit olduk. Aslında bakarsanız incelemelerim esnasında şunu gördüm. Siz burada sınırda yaşadığınız problemlerin çoğu Malezya’da da mevcut benzer sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. İncelemelerim esnasında mümkün mertebede yapmaya çalıştığım şey süreci iyi öğrenmek burada bir şeyler öğrenip kendi ülkemde de bunları uygulayabilmek oldu.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığına Kakillioğlu seçildi

Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığına aynı daire üyesi Öznur Kakillioğlu seçildi.

Ahmet Furkan Gülap
ANKARA-
Yargıtay tarafından yapılan açıklamaya göre, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca, Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığı için seçim yapıldı. Seçim sonucunda aynı daire üyesi Öznur Kakillioğlu, Birinci Hukuk Dairesi Başkanı oldu.

Okumaya devam et

Genel

Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlık başvurusu için dilekçesini verdi

 Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlık başvurusu için dilekçesini verdi

ANKARA-AK Partili Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı başvurusu için dilekçesini verdi. Kurtulmuş TBMM’de açıklamalarda bulundu.

Okumaya devam et

Genel

Milli Savunma Bakanlığı görevini Orgeneral Yaşar Güler’e devreden Hulusi Akar, görevden ayrılışı dolayısıyla veda mesajı yayımladı

Milli Savunma Bakanlığı görevini Orgeneral Yaşar Güler’e devreden Hulusi Akar, görevden ayrılışı dolayısıyla veda mesajı yayımladı.

Musa Enes Aksakal
ANKARA-
Eski bakan Akar yayımladığı mesajda, “Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı olarak 10 Temmuz 2018 tarihinde başladığımız görevimizi, sizlerle birlikte alnımızın akıyla tamamlamış olmanın gururunu sizlerle paylaşıyorum. Tarihi bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tevdi edilen bu hayati görevi, siz değerli silah ve mesai arkadaşlarımla birlikte ifa etmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyorum. Küresel ve bölgesel düzeyde önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde artan risk, tehdit ve tehlikeler karşısında ülkemizin ve asil milletimizin güvenliğini sağlamak; karada, denizde ve havada hak ve menfaatlerimizi korumak için azim ve kararlılıkla hep birlikte çalıştık, arkadaşlarımızın fedakarlık ve kahramanlığını yakından müşahede ettik. Bu hassas dönemde ülkemiz, Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası alanda kurduğu çok boyutlu ilişkilerle özne hâline gelmiş; etki alanı üç kıta, ilgi alanı bütün dünya olmuştur. Bu çerçevede yeni yapısıyla görev ve sorumlulukları artan Milli Savunma Bakanlığımız da bölgesel ve küresel güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra etmiştir, etmektedir” ifadelerini kullandı.

Görev süresi boyunca yapılan operasyonlara değinen Akar, “Görev süremiz boyunca; hudutlarımızın korunmasına yönelik bugüne kadarki en yoğun ve en etkili tedbirler hayata geçirilirken terörle mücadelede ise belirlediğimiz ‘Terörist neredeyse hedef orasıdır’ anlayışıyla ve ‘Terörü kaynağında yok etme’ konseptiyle yurt içinde ve sınır ötesinde geniş kapsamlı harekatlar başarıyla gerçekleştirilmiştir. Çukur Operasyonları ve müteakiben icra edilen Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı ve Pençe Kilit Harekâtları ve diğer operasyonlar ile “Girilemez!” denilen yerlere girilmiş, “Ulaşılamaz!” denilen yerlere ulaşılmış, Mehmetçiğin büyük başarısıyla terörle mücadelede önemli sonuçlar elde edilmiştir. Böylece yurt içinde terör bitme noktasına gelirken sınır ötesinden Türkiye’ye yönelik saldırılar bertaraf edilmiş; ülkemizin güneyinde kurulmak istenen terör koridoru da engellenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası çalışmaları vurgulayan Akar, “Terörle mücadelenin yanı sıra Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta hem ülkemizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatleri kararlılıkla korunmuştur. Aynı zamanda yedi iklim üç kıtaya barış, huzur ve adaleti götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere Somali, Katar, Kosova ve Bosna-Hersek gibi dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına destek verilmiştir. Bu süreçte özellikle iki devlet tek millet anlayışında olduğumuz can gardaşımız Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ’ı işgalden kurtarma mücadelesinde Tek Vatan Harekatı’nda yanında olunmuştur. NATO, BM, AB ve AGİT görevleri ile bölge ve dünya barışına katkılar sağlanmış, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması gibi uluslararası ve diplomatik girişimlerde etkin, önemli, yapıcı, çözüm odaklı ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenilmiştir. Tüm bu faaliyetleri icra ederken ordumuzun etkin, caydırıcı ve saygın niteliklerini daha da artırmak için büyük ve kapsamlı tatbikatlar icra edilmiştir. TSK, tüm bu faaliyetlerin yanı sıra hepimizi derinden etkileyen 6 Şubat 2023 tarihli deprem felaketinin yaralarını sarmak için ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimizin tüm kurumlarıyla koordinasyon içerisinde vatandaşımızın yanında olmuştur. Şu anda da hayatın normalleştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Silah ve Mesai arkadaşlarına teşekkür eden Akar, “Değerli Silah ve Mesai Arkadaşlarım, Tüm bu başarılarda en büyük pay, başta aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz olmak üzere; yüksek görev ve sorumluluk bilinciyle fedakârca çalışan siz kıymetli silah ve mesai arkadaşlarıma aittir. Bu süreçte Milli Savunma Bakanlığının ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin her bir personeli, gece-gündüz demeden karada, denizde ve havada olağanüstü gayretle çalışarak kendilerine verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmiştir. Siz değerli silah ve mesai arkadaşlarımın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilen görevleri, büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getireceğinden, asil Türk milletinin sevgi ve güvenine lâyık olmaya devam edeceğinden hiçbir şüphem yoktur” ifadelerine yer verdi.Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.