Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Teknoloji

Başkentte sokak tabelalarında QR Kod dönemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentteki sokak tabelalarında ‘QR Kod’ dönemini başlattı.

Muhammed Musab Gümüşer – Doğukan Gürel
ANKARA-
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte kurumsal bir kimlik kazandırmak amacıyla Zabıta Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen “Sokaktaki Ankara” projesi kapsamında yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. ABB şimdi de Ankara fontu ile yenilenen sokak, cadde ve bulvar tabelalarında ‘QR Kod’ uygulamasını başlattı. Yeni uygulamanın başladığını sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mızın her köşesinde ayrı bir anı yatıyor. Cadde ve sokaklarımızın adlarındaki kıymetli anlamları tüm vatandaşlarımız keşfetme fırsatı bulsun diye tabelalara QR kod yerleştiriyoruz” dedi.

En kolay bilgi edinimi

Başkentte isimleri cadde, sokak ve bulvarlara verilerek ölümsüzleştirilen şehitler, yerli-yabancı devlet büyükleri, sporcular ve sanatçıların öz geçmişleri ile bölge hakkındaki çeşitli bilgilerin yer aldığı ‘QR Kod’lar tabelalara yerleştirilirken, bu sayede vatandaşlar akıllı telefonlarını okutarak tabelada ismi yer alan kişinin bilgilerine kolayca ulaşabilecek.

QR kod içeriklerinde bölgede ikamet eden ünlü kişiler başta olmak üzere bölgeye ait çeşitli özellikler ile tarihi ve kültürel bilgiler de yer alacak. Bahçelievler Prof. Dr. Muammer Aksoy, Şehit H. Temel Kuğuoğlu ve Şehit Meryem Yılmaztürk Caddesi’nde başlayan uygulamayı yerinde inceleyen Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, 7 üniversite ve 5 sivil toplum kuruluşundan oluşan Sokaktaki Ankara Çalışma Grubu’nun ‘Ankara’mızı birlikte güzelleştiriyoruz’ başlığı altında faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini söyledi.

Başkentlilerin hayatını kolaylaştıran ve teknolojik yenilikleri yakından takip ettiklerini belirten Koç, yeni uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında bu faaliyetlerden biri Ankara’nın cadde veya sokak tabelalarının değiştirilmesi, Ankara’ya özgü bir Ankara fontunun oluşturulmasıydı ve bütün Ankara’da uygulamaya devam ediyoruz. Diğer bir aşama da ise isim verilen cadde sokaklarda şehitlerimizin, devlet büyüklerimizin, büyük sanatçıların isimlerinin vatandaşlarımız tarafından bilinmediğini tespit ettik ve eğer bir caddeye bir kişinin ismi verilmişse onun hikayesinin de hemen onun yanı başında bulunması gerektiğini düşünerek yeni bir uygulamayı hayata geçirdik. Uygulamayla karekodu telefona okutarak hem ismi verilen kişinin özgeçmişinin tamamını hem de bu cadde ve sokağın hikayesini öğrenebilecek vatandaşlarımız”

Tabelalara yerleştirilen QR kodları ile ayrıca cadde ve sokaklar üzerindeki mimari değeri bulunan tarihi eserlerin de tanıtılacağını ifade eden Koç, “Bu çalışmayı merkezden başlayarak Çankaya bölgesi, Bahçelievler ve Atatürk Bulvarı’nı esas alarak dışarı doğru genişletmek suretiyle kısa sürede Ankara’nın bütün cadde ve sokaklarına yayacağız. Biz buradaki veri tabanını oluştururken kamu kaynaklarından, açık kaynaklardan, mahalle derneklerinden ve muhtarlardan yararlanıyoruz. Akademik bilgiyi teyit etmedikten sonra uygulamayı koymuyoruz. Bu tür çalışmalara katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımız ellerindeki bilgi ve belgeleri Zabıta Daire Başkanlığımıza bildirmeleri halinde yetkili kuruluşlardan teyidini aldıktan sonra QR kod içeriğine ekleyebileceğiz” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Konya’da “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi açıldı

Konya’da 5. İslami Dayanışma Oyunları çerçevesinde, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile gerçekleşen “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerine kapılarını açtı.

KONYA-
Dijital dünyayı yakından takip eden ve daha önce “TheJourney Of Being” Dijital Sanat Sergisi ve “KaratayVerse” Yapay Zeka Festivali gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan KTO Karatay Üniversitesi, bu kez “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisinde Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile bu organizasyona destek oluyor. Geleneksel sporlar ve oyunlara ev sahipliği yapan, gelenekselin inovasyonla buluştuğu “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Sergi hakkında değerlendirmelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç; “Konya, çok büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor, tüm dünyanın gözü 5. İslami Dayanışma Oyunları’na çevrilmiş durumda. Böylesine büyük bir organizasyonda Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliğinde ‘Kök Hücre Dijital Deneyimi’ sergisi ile şehrimize ve bu organizasyona katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türk kültürünün geleneksel sporları ve çocuk oyunlarını dijitale dönüştürdüğümüzde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilerle paylaşıyoruz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Dünya Etnospor Konfederasyonu’na iş birliklerinden dolayı teşekkür eden Ortaç, “Dünya Etnospor Konfederasyonu; gelenek, barış, dayanışma, saygı ilkeleriyle geleneksel sporları, bugünün teknolojisiyle harmanlayarak çocuklarımıza ve gençlerimize sunuyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların dijitalle buluşturulup sergilendiği bu etkinlikteki iş birliklerinden dolayı hem Dünya Etnospor Konfederasyonu’na hem de Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

“KTO Karatay Üniversitesi, dijital dünyayı yakından takip ediyor”

Üniversite olarak dijital dünyayı yakından takip ettiklerini vurgulayan Rektör Ortaç, “2021 yılında ‘TheJourney of Being: Yunus Emre, Var Olmanın Dijital Yolculuğu ve Mevlana Celadeddin-i Rumi Dijital Sanat Sergisi’ni yine bu alanda sanatseverlerle buluşturduk. Mayıs ayı sonlarında dijital teknolojilerin tüm yönleriyle anlatıldığı ve farklı platformlarda deneyimlendiği yapay zeka, NFT, Metaverse temalı Türkiye’nin ilk üniversite bahar şenliği olan ‘Karatayverse Yapay Zeka Festivali’ni kampüsümüzde gerçekleştirdik. Etkinlik çerçevesinde şehir içi ve şehir dışından çok yoğun ilgi gördük” şeklinde konuştu.

“Geleneklerimiz dijitalle bir araya geliyor”

Rektör Ortaç, KTO Karataylı uluslararası öğrencilerin de sergide görev aldığını belirterek, “Konyalılarla ve Konya’ya gelen turistlerle ‘Kök Hücre Dijital Deneyimi’ sergisini paylaşıyoruz. Sergide, üniversitemizin uluslararası öğrencilerinden oluşan farklı dillere hakim olan rehberlerimiz de görev alıyor. Burada geleneklerimizin, sanat ve dijitalle bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilere sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Teknoloji

Türk sigorta yazılım şirketi Amerika pazarında

Sigorta sektöründe şirketlere yazılım teknolojileri geliştiren, aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atan AcerPro Bilişim Teknolojileri; sigorta ve Insurtech gibi alanlarda Türkiye’yi globalde temsil etmeye hazırlanıyor. İngiltere ve İsviçre’de çalışmalar yapan AcerPro şirketi Bilişim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, Amerika pazarında atılım yaparak, büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

İSTANBUL-
Ekonomiden, güvenliğe kadar birçok alanı etkileyen sigortacılık sektörü, durdurulamaz bir dijitalleşme içerisine girdi. Dijital sigortacılık; teknoloji kullanımı konularında özellikle de Fintech ve Insurtech açısından Avrupa ve Amerika’dan çok daha iyi konumda olan Türkiye’den dünyaya açılıyor. YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden olan ve 40’a yakın sigorta şirketi, 10’a yakın banka ve 10’un üzerinde de acente ve broker ile çalışan AcerPro Bilişim Teknolojileri, Avrupa’nın ardından Amerika pazarında faaliyet gösterecek. Türkiye’de 2021 de üretilmiş 60 milyon adet poliçenin, 1 milyonunu kendi platformları üzerinden ürete şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, sektör hakkında önemli bilgiler verdi.

“Bir ülkenin sigortası güçlüyse ekonomisi de güçlüdür”

Sigorta sektörüne dijital çözümler sunan AcerPro Bilişim Teknolojileri, bankalara dijital bankasurans platformları, Acenteler ve Brokerlar için dijital sigortacılık platformları geliştiren bir yazılım şirketi. 2012 yılından itibaren YTÜ Yıldız Teknopark içerisinde faaliyetlerini sürdüren şirket, 2025 yılı itibariyle 25 milyon adet poliçeye ulaşmayı hedefliyor. Şirketin hizmet içeriğinden bahseden AcerPro Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Fatih Acer, “Bizim teknolojilerimiz sektörün aslında operasyonel masraflarını azalıp, teknolojilerini arttıran ve müşterilerine daha kaliteli hizmet vererek, en son inovatif sigorta teknolojileri kullanmalarını sağlayan bir yapı. Sigorta sektörünün gelişmesi, ekonominin büyümesi ve gerilemeden hep ileri doğru gitmesi anlamına gelmekte. Sigorta olmazsa, büyük riskler oluşması durumunda şirketler ya da ülkeler batabiliyor. Fakat sigorta olursa geriye düşmek yerine ileriye doğru gidilebilir. O yüzden bir ülkenin sigortası güçlüyse ekonomisi de güçlüdür. Biz de bu anlamda teknolojilerimizi geliştiriyoruz. Sektörde 60 sigorta şirketi var ve 2021 yılında yaklaşık 105 milyar TL pazar büyüklüğü var. Aynı zamanda, 16 bin üzerinde acente, broker ve banka gibi aracı kurumlar var. Pazarın yüzde 60’ını acenteler üretir. Biz bu aracı kurumların tüm süreçlerini dijitale taşıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiler, dijital satış, tüm satış öncesi, satış sonrası, CRM gibi omni-channel sistemleri içermekte. Biz bunları geliştiriyoruz ve bu alanda öncü olup, sektörü hem Türkiye’de hem de Amerika’da domine etmek istiyoruz” dedi.

“Türkiye, dijital araçların kullanımında çok ileride”

Dijitalleşme açısından Türkiye’nin dünyada çok daha ileri seviyede olduğunu ifade eden Fatih Acer, büyük sigorta şirketlerinin altyapılarının hazırlanmasında Türkiye’nin rolünün önemli olduğunu söyledi. Acer, “2016 İsviçre’de şirket ve 2018’de İngiltere’de ofis açtık. Önce Avrupa pazarını ardından, 2019’da Amerika pazarını öğrendik. Şunu gördük, teknoloji kullanımı açısından özellikle Fintech ve Insurtech açısından Türkiye çok ileride. 2005 yılından beri sigorta sektöründen edindiğimiz deneyimler ile sigorta sektörüne dünyanın ilk açık sigortacılık platformu olan Insurgateway, API Gateway’i hazırladık. Türkiye’de 40’ın üzerinde sigorta şirketinin 500’ün üzerinde online ürün ve hizmetlerini API Gateway’e 40’ın üzerinde sigorta şirketinin 500’ün üzerinde online ürün ve hizmetlerini API Gateway’e sunmaya başladık. Ülkemizde açık sigortacılık API sigortacılığı 2006 yılından itibaren başlamıştır. Diğer ülkelere göre baktığımızda ülkemiz çok daha ileride. Mesela İsviçre’ye baktığımızda API kullanan şirketler çok az ve yeni yeni gelişiyor. Diğer ülkelerde de çok daha yeni. Amerika’da 6 bin yeni sigorta şirketi var. Bunun 100 küsür tanesinin API’sı yeni hazırlanmış. Buna açık sigortacılık deniliyor. Açık bankacılık olduğu gibi. Açık bankacılık mevzuatı ülkemizde 2021 Mart ayında çıktı. Aynı şekilde açık sigortacılık mevzuatının çıkması da ülkemiz sigorta sektörüne çok büyük katkılar sağlayacaktır. Sigorta şirketlerinin kendi sistemlerinin, tüm dış dünyalarla entegre olabilmelerini ve her türlü Start-up’larla, verilerle daha inovatif hizmetler vermelerini sağlar. Bu da sektörün gelişmesini ve vatandaşın daha refah içinde çalışmasının önünü açar” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Genel

Samsun TEKNOFEST’e hazır

TEKNOFEST KARADENİZ’e hazır olan Samsun, 32 bin proje müracaatı ile ilk sırada yer aldı.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun-Çarşamba Havalimanı’nda yapılacak Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, şehre 100 binlerce insanın gelebileceğini, misafirlerin memnuniyetinin artırılması için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Samsun’un TEKNOFEST’e 32 bin proje ile katıldığı bilgisini veren Dağlı, bilim merkezleri, keşif kampüsleri ve çocuk üniversitesi gibi projelerin 30 Ağustos’a yetişeceğini açıkladı.

“20 binin üzerinde aracın park yapabileceği alanlar oluşturduk”

TEKNOFEST ile ilgili 8 -10 aydır yapılan çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ifade eden Vali Dağlı, “Ortaya çıkan hazırlıklarla ilgili yapılar, planlar her türlü organizasyon gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Havalimanımızda içerisinde 180 bin metrekare alan ilave olarak oluşturuldu. Mevcut havalimanının içerisindeki yerlerde olmak üzere çok güzel bir dizayn yapıldı. Trafik, otopark ile ilgili konularımız var. Trafik sürecini iyi yönetmek durumundayız. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık. Fuar merkezinin yanında, 19 Mayıs Stadyumu’nun yanında ve Lojistik Merkezi’nin içinde yaklaşık 20 binin üzerinde aracın park yapabileceği alanlar oluşturduk. Havalimanı içerisinde de yeni park alanları yapıldı” dedi.

“Birçok bilim merkez ve yapıların inşaatı TEKNOFEST’e yetişiyor”

TEKNOFEST’in bir defa yapılan ve geçen bir faaliyet türü olmadığına dikkat çeken Vali Dağlı, “Bu manada bizim Kalıcı İzler Komisyonu adı altında bir komisyonumuz var. Kalıcı İzler Komisyonu’nda gençlerimizin, çocuklarımızın özellikle teknoloji ile ilgili konularında sürekli eğitim vermek üzere Deneyap atölyeleri, bilim merkezleri oluşturuldu. Bunlar büyük oranda yapıldı. Birçok ilçemizde yapılan bilim merkezleri 30 Ağustos’ta bitmiş olacak. Yine Büyükşehir Belediyemizce yapılan Çocuk Üniversitesi’nin inşaatı önümüzdeki hafta bitecek. Kalıcı İzler Komisyonu’ndan Samsun’a kalacak olanlar son derece önemlidir. Bizler de gençler ve çocukların yararlanabilecekleri bilim merkezleri ve keşif kampüsleriyle Samsun gibi gençlik şehrinde geleceğin bilim insanlarının yetişeceği ortamlar hazırlamak için çalışıyoruz. TEKNOFEST KARADENİZ’in ilimize kazandırdığı Vezirköprü Bilim Merkezi, Çarşamba Bilim Merkezi, Samsun Bilim Merkezi, Samsun ve Çarşamba Keşif Kampüsleri ile sosyal donatı alanlarını gençlerimizin yeni buluşma noktaları olarak projelendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Gelen misafirlerin memnuniyetinin artırılması için çalışmalar

Vali Dağlı şöyle devam etti:
“Çok geniş katılımlı bir misafir grubumuz gelecek. Gelen misafirlerimizin memnuiyetini arttırmak için lokantacılar odası, şoförler odası, taksiciler odası gibi kurumlarımızla toplantı yapacağız. Tüm paydaş kurumlarımızla turizmcilerle, TÜRSAB’la, seyahat acentelerimizle hepsiyle toplantı yapıyoruz. Gelen misafirlerimiz 6 gün boyunca belki de havalimanında kalmak istemeyeceklerdir. Gezi rotaları oluşturduk. Barınma ile ilgili paydaş kuruluşlar önceden rezervasyonları yaptırdılar. Biz binin üzerinde misafirhanelerimizin tamamını rezerve ettik. Farklı kamu kuruluşlarından gelenlerin rezervasyonları bizim üzerimizden yapılıyor. Devlet yurtlarımızda 20 binin üzerinde kapasitemiz var. Onları açtık. Buralarda yarışmacılarımız ve diğer illerden gelecek vatandaşlarımız kalacak. Bu manada konaklama alanında çok büyük bir sorun yaşanmaz diye düşünüyorum.”

“TEKNOFEST kalıcı izler bırakacak”

Öğrencilerin havalimanına taşınması konusundaki organizasyonun yapıldığını söyleyen Vali Dağlı, “Tabii, bizim ortaokul ve lise seviyesinde 140 binin üzerinde öğrencimiz var. Bizim hedefimiz en az yüzde 50’sinin Çarşamba Havalimanı’na taşınması yönünde organizasyonu biz yapıyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle bu organizasyonu yapıyoruz. Örneğin Vezirköprü’nün bir mahallesindeki bir çocuğumuz gelerek burada uçağa dokunacak. Kalıcı izler dediğimiz aslında bunlardır. Çocuklarımız biliyorsunuz önce yarışmacı oluyor, daha sonra girişimci oluyor, daha sonrada sanayici oluyor” ifadelerini kullandı.

“Proje açısında çok iyi durumdayız”

Bu yıl TEKNOFEST’e katılmak üzere 32 bin projenin Samsun’dan çıktığı açıklayan Dağlı, “2021 yılında bizim Samsun’da 707 tane yarışma projemiz çıkmıştı. Bizim rakam olarak aslında 10 bin gibi bir tahminiz vardı. Şöyle bir güzel gelişme oldu: Samsun’da burada yapılmasının yansımanı ilk yıldan itibaren görmüş olduk. 32 binin üzerinden yarışma projesi Samsun’dan çıktı. Genel Türkiye sayılarına baktığımız zaman bu manada biz çok iyi bir durumdayız. Bunların içinde nitelikli projeler bakımından baktığımızda finale kalan projelerimiz mevcut” açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.