Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Sağlık

‘Her miyom kısır yapmaz’

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şükran Esra Kaykı, her 10 kadından 4’ünde görülen rahim miyomlarının hepsinin kısırlığa yol açmadığını belirterek, “Her miyom kısır yapmaz, her miyom tüp bebek tedavisine engel olmaz” dedi.

Erdi Demür
SAMSUN-
Dünyada ve Türkiye’de her 10 kadından 4’ünde görülen rahim miyomları çok büyük olmadıkça genelde fark edilemiyor. Doktor muayenesinde ya da tüp bebek tedavisi başlangıcında durumdan haberdar olan hastalar miyomların gebeliğe engel olup olmayacağını merak edebiliyor. Medicana İntarnational Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şükran Esra Kaykı, rahim miyomlarıyla alakalı bilinmeyen sorulara açıklık getirdi.

“En çok sorulan soru ‘miyom kısır yapar mı?’ sorusu”

Hastaların rahimlerinde miyom olduğunu öğrendiğinde en sık sorulan sorunun miyomun kısırlığa yol açıp açmayacağı olduğunu ifade eden Opr. Dr. Şükran Esra Kaykı, “Miyom, her 10 kadından 4’ünde görülen rahim içindeki iyi huylu tümörlerdir. Hasta, doktora gitmezse bu miyomlardan genelde haberi olmuyor. Bazı miyomlar hastaya kanama bozukluğu, ağrı gibi belirtiler verebiliyor. Miyom, genelde tesadüfen tanı alan bir durum. En çok aldığımız soru; ‘Miyom kısırlık yapar mı?’ oluyor. Miyomlar rahmin iç tabakasında yani bebeğin rahime yapışmasına engelleyecek yerde ise o zaman kısırlığa sebep olabiliyor. Ya da miyom, rahim ağzında rahim kanalını daraltabiliyorsa o zaman diğer sperm hücresi yukarıya tırmanamadığı için miyom kısırlık yapabiliyor. Rahimden tüplere giden kanallar var. Miyom oraları kapatabiliyorsa kısırlık yapabiliyor. Mekanik sıkıntı veya transferin yolunu engelleyici bir sıkıntı yapabiliyorsa o zaman miyom kısırlık yapabiliyor. Miyomun kısırlığa yol açmasında rahimdeki yeri ve katmanları çok önemli. Miyomlar rahimde içine doğru, ortada ve dışında bulunabilir. Rahim içinde olup 2 cm olan miyom bile embriyonun rahim içerisine yerleşmesini engelleyerek büyük bir kısırlık sorunu yapabiliyor. Buna rağmen rahmin dışında bulunan ve 20 cm büyüklüğündeki bir miyom hiçbir rahatsızlığa sebep olmayabiliyor. Sonuç olarak; miyom iç tabakaya ne kadar yakınsa ağrı, kanama bozukluğu ve kısırlık sebebi olabiliyor. Dış tabakada ise böyle bir şey olmuyor. Orta tabakada bulunan miyomlar ise bazen kısırlığa sebep olabiliyor bazen de olmuyor” diye konuştu.

“Kadınlardaki her rahim miyomu kısırlığa yol açmaz”

Kısırlığa yol açıp açmayan miyomlar hakkında da bilgi veren Opr. Dr. Kaykı, şunları söyledi:
“Miyomun tedavisi ameliyat. Ameliyat öncesi dikkat ettiğimiz konu bu miyom tüp bebek tedavisine engel oluşturur mu oluşturmuyor mu? Miyom, rahim içinde bir bombeleşme yapmışsa o zaman tüp bebek tedavisinde embriyonun yapışmasına engelleyebilecektir. Rahmin içindeki miyomlar kapalı ameliyatla alınabiliyor. Rahmin dışında bir miyom varsa, rahim içine etkisi olmadığı için çok büyük olmadığı sürece ameliyata gerek duymuyoruz. Orta tabakadaki miyomlarda ise tüp bebek tedavimizi ne kadar etkileyebilir diye araştırıp, ona göre karar veriyoruz. Yani orta tabakadaki miyomların ameliyat edilmesi için embriyonun tutunmasını engelleyip engellemediğine bakılır. Rahim içerisinde miyom varsa tüp bebek öncesi muhakkak tedavi ediyoruz. Rahim dışında varsa çok büyük değilse ameliyat etmiyoruz. Rahmin ortasında bir miyom varsa hastaya, boyutuna ve engel durumuna göre ameliyat yapıp yapmayacağımıza karar veriyoruz. Her miyom kısır yapmaz, her miyom tüp bebek tedavisine engel olmaz. Dolayısıyla bebek dünyaya getirmek isteyen her kadın senede en az bir kez jinekolojik muayenesine gitmeli.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

İç hastalıklarda sınav başarısı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör Dr. Mehmet Karaman Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavında başarılı oldu.

Hüseyin Efe
KÜTAHYA-
Sınavda jüri olarak; KSBÜ İç Hastalıkları AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu, İç Hastalıkları AD’den Doç. Dr. Güven Barış Cansu, Dr. Öğr. Üyesi Türkan Paşalı Kilit, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yaman ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Öznur Ak yer aldı.

Başarısından dolayı Karaman’ı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Taşçı, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tekşen ve jüri üyeleri ile İç Hastalıkları AD akademisyenleri tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Samsun Şehir Hastanesi yükseliyor

Sağlık Bakanlığı’nın öz kaynakları ile yapılan 900 yatak kapasiteli Samsun Şehir Hastanesi hızla yükseliyor.

Furkan Abrek Ünal – Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olan, Yap-işlet-devret modeli kullanılmayan, Samsun’un Canik ilçesine inşa edilen Samsun Şehir Hastanesi inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 55 oranına ulaşıldı. 2020 yılında başlanan 1 milyar 69 milyon TL yatırım bedelli ve 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor.
Yapımı bittiğinde bir sağlık üssü haline gelecek hastane; genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi bünyesinde bulunduracak.
234 bin 371 metrekare arsa alanı ve 68 bin 990 metrekare oturum alanı olan hastanenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et

Sağlık

Hareket bozuklukları ‘beyin pili’yle tedavi ediliyor

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hareket bozukluğu hastalarında (Parkinson hastalığı, esansiyel tremor ve distoni) ilaç tedavisiyle kontrol edilemeyen durumlar 2021 yılından bu yana beyin piliyle tedavi ediliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde bu tedavinin uygulanmaya başlamasından bu yana toplam 20 hasta beyin piliyle sağlığına kavuştu.

ADANA-Türkiye’de 15 merkezde yapılan, Mersin-Diyarbakır arasındaki bölgede ise kamu hastaneleri arasında sadece Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olan uygulama, uygun olan hastalara ve SGK kapsamında ücret talep edilmeden yapılıyor. Beyin pilleri, şarjlı olanlarda 25 yıl, şarjsız olanlarda 5 yıl çalışıyor ve hastanın yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ömrü dolan pil, yenisiyle değiştiriliyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Melih Çekinmez’in verdiği bilgiye göre, hastalar öncelikle hastanenin ‘Hareket Bozuklukları Polikliniği’ne başvuruyor. Yapılan muayene ve tetkiklerle güncel olarak hastanın uyguladığı ilaç ve tedavilerinin yeterliliği ve uygunluğu gözden geçirilip, daha sonra hastaların nöropsikiyatrik testleri yapılıyor. Psikiyatri uzmanları tarafından psikolojik bir sorun olup olmadığı değerlendiriliyor. İlaçla kontrol altına alınamayan hasta grubunda beyin ve sinir cerrahisi uzmanları devreye giriyor ve pil takılması konusunu değerlendiriyor. Tüm uzmanlar bir araya gelip pil uygunluğu kararı veriyor.

Ameliyat sırasında hasta uyanık oluyor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Çekinmez, uygunluk kararının ardından beyin pilinin takıldığını belirterek, operasyonun 2 – 2,5 saat sürdüğünü söyledi. Hastanın ameliyat sırasında uyanık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Melih Çekinmez, “Ameliyat esnasında hastaların el hareketi, bilinç durumu ve nörolojik muayenelerini nörologlarımızla birlikte yapıyoruz. Hastayla konuşarak ameliyatı yapıyoruz. Ameliyattan 2 gün sonra hasta evine gidiyor. Pil yerleştirildikten 1 hafta sonra pil açılımı ve ayarlarını yapıyoruz. Verdiğimiz ilaç tedavisi ve pil sayesinde, hastayı en iyi nörolojik duruma getiriyoruz. Hastalarımız kendi hayatlarını kendileri idame ettirir hale getirebiliyoruz. Hastalarımız arasında, titremeleri nedeniyle ‘20 yıldır kendi hayatını tek başına idare ettiremiyorken, beyin pili sonrası günlük hayatlarını yardımsız sürdürebilenler, kendi kendine tuvaletine gidebilen, günlük işlerine geri dönebilenler var” dedi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Hareket Bozuklukları Grubu kurduklarını belirten Prof. Dr. Melih Çekinmez grup hakkında şu bilgileri verdi:
“Grubumuzda, benim koordinatörlüğümde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Gökhan Çavuş ve Doç. Dr. Emre Bilgin, Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Miray Erdem, Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Selim Polat ve nöropsikolog Fatih Yaldız, Anestezi Bölümünden Uzm. Dr. Ümit Kara ve Uzm. Dr. Barış Arslan görev yapıyor. Ayrıca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümünden hareket bozukluğu hastalıkları ile ilgilenen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Demirkıran ve Uzm. Dr. Mehmet Balal da görevlendirmeyle hastanemize gelerek çalışmalarımıza yardım ve destekte bulunuyorlar.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.