Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Üniversiteler ‘Ar-Ge Enstitüsü’ kuruyor

İzmir’deki tüm yükseköğretim kurumlarının bir araya gelerek oluşturduğu İzmir Üniversiteleri Platformu (İÜP), yıl sonuna kadar yapılacak çalışmaları netleştirmek amacıyla bir araya geldi. İzmir Ticaret Odasındaki (İZTO) toplantıda, İzmir’de nitelikli ürün ve hizmetlerin geliştirildiği bir ‘Ar-Ge Enstitüsü’ kurulması ve platformun teması olan ‘Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’ konusunda yapılabilecek iş birliklerini görüşmek adına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Louisa Vinton’ın şehre davet edilmesi kararlaştırıldı.

İZMİR-İzmir Ekonomi Üniversitesinin (İEÜ) yürütücülüğünde çalışmalarını sürdüren İzmir Üniversiteleri Platformu (İÜP), 2’nci Yürütme Kurulu Toplantısını tüm üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirdi. İZTO Meclis Başkanı ve İEÜ Mütevelli Heyet Üyesi Selami Özpoyraz’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, platformun önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. Bu yılki temasını ‘Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’ olarak belirleyen, özellikle bu alanda Türkiye’ye örnek olacak bilimsel ve sosyal çalışmalar yapmayı hedefleyen platform, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Louisa Vinton’un İzmir’e davet edilmesi konusunda fikir birliğine vardı. Vinton ile yapılacak görüşmelerde, İzmir’i merkeze alan hangi ortak çalışmaların yapılabileceği konusunda istişarede bulunulacak ve kendisinden destek istenecek.

Ar-Ge için güç birliği

Toplantıda, üniversite öğrencilerini bilimsel çalışmalara yönlendirmek amacıyla yapılması gereken çalışmalar da ele alındı, üniversitelerin güç birliğiyle bir ‘Ar-Ge Enstitüsü’ kurulması fikri öne çıktı. Tüm üniversiteler, enstitüye destek vereceğini açıklarken, 28 Haziran’da yapılacak yürütme kurulu toplantısında enstitünün teması, yönetim şekli ve detaylarının netleşmesi bekleniyor. Toplantıda, İzmir’deki üniversitelerin Türkiye genelindeki tanıtımı amacıyla ‘Üniversite İzmir’de yaşanır’ mottosuyla 2 yıldır gerçekleşen çalışmaların, bu sene nasıl ilerleyeceği ve geliştirileceği de gündemin önemli maddeleri arasında yer aldı.

İÜP Dönem Başkanı, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, platform olarak bilimsel anlamda İzmir’i öne çıkaracak, kurumlar arasındaki iş birliğini artıracak projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Uyum içinde çalışmayı sürdürdüklerini ifade eden Aşkar, “İzmir, son dönemde gençlerin sıklıkla tercih ettiği, gelişimini hızla sürdüren, tam bir eğitim şehri. Platform olarak bizler de, kentimizin gelişimine katkı sağlamak, bu anlamda İzmir’i daha da güçlendirmek hedefiyle çalışıyoruz. Yaklaşık 2 aydır kararlılıkla devam eden çalışmalar, çok olumlu bir noktaya geldi. Bünyesinde, her üniversiteden çok değerli isimlerin yer aldığı, şehrimizin itici gücü olacağına inandığımız ‘Ar-Ge Enstitüsü’ için son aşamaya geldik. Destek alarak kurmayı planladığımız bu enstitü ile amacımız; bilimsel araştırmalarla nitelikli ürün ve hizmet geliştirilmesi noktasında İzmir’e yeni bir soluk getirmek. Bunun yanı sıra UNDP Türkiye Temsilcisi Louisa Vinton’un şehrimize davet edilmesini de, yeni iş birliklerinin geliştirilmesi açısından büyük fırsat olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İZTO Meclis Başkanı ve İEÜ Mütevelli Heyet Üyesi Selami Özpoyraz ise İzmir Üniversiteleri Platformunun yapacağı çalışmalara oda olarak destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi.
Özpoyraz, “Platform, üniversitelerin tam bir dayanışma içerisinde, ortak paydada hareket ederek birlikte üretmesi açısından Türkiye’ye örnek oldu. Platformun bu yılki yürütücülüğünü, bizler için çok önemli bir yere sahip olan İzmir Ekonomi Üniversitesi üstlendi. Bu durum, İzmir iş dünyasının temsilcileri olan bizlere de, platforma destek verme sorumluluğunu yüklüyor. 90 bini aşkın üyeye sahip odamız, platformun da temasını oluşturan ‘Yeşil Mutabakat’ konusunda şimdiye dek birçok çalışma gerçekleştirdi. Üyelerimizi bilgilendiren, yol gösteren adımlar attı. Bu konu, hem gençlerimize daha sağlıklı, yaşanabilir bir dünya bırakmak hem de ekonomik anlamda yeni dünya düzenine uyum sağlamak için büyük önem taşıyor. İzmir Ticaret Odası olarak, yapılacak her çalışmanın içerisinde bulunmaya, platforma destek vermeye hazırız” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Tercih Uzmanı yatay geçiş hakkında bilgi verdi, son tarih 15 Ağustos

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) tercih işlemleri 5 Ağustos’a kadar sürüyor. Ancak üniversite öğrencilerinin hayalindeki bölümlere YKS dışında da geçme hakkı var. Üniversite okurken ikinci fırsat hakkı olarak yatay geçiş imkânı bulunuyor. Peki, yatay geçiş başvuruları nasıl yapılacak? İşte konunun uzmanından öneriler.

İSTANBUL-Tercih Uzmanı Ergin Sarar, yatay geçiş imkanları ile ilgili merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu. Sarar, “2022 YKS sınavına başvuran öğrencileri analiz ettiğimizde; yüzde 49 ilk kez, yüzde 29 ikinci kez, yüzde 13 üçüncü kez, yüzde 6 dördüncü kez, yüzde 2’lik kesimin ise beşinci kez başvuru yaptığını gözlemledik. Bu sonuçlar öğrencilerin yarıdan fazlasının (yüzde 51) sınava birçok kez girerek istedikleri bölüm için gereğinden fazla zaman kaybettiklerini gösteriyor. Ancak öğrencilerin istedikleri bölüme ulaşmalarının tek yolu YKS’ye girmek değil. Öğrencilerin hayalindeki bölümlere YKS dışında da geçme hakkı var. Üniversite okurken ikinci fırsat hakkı olarak yatay geçiş imkânı bulunuyor” diye konuştu.

Yatay geçiş nedir

Yatay geçişin başka bir bölüme ya da üniversiteye geçişi ifade ettiğini belirten Doğuş Üniversitesi Tercih Uzmanı Ergin Sarar, “Bölüm ya da üniversitelerinden memnun olmayan öğrencilerin sınava girmeden başka bölüm ya da üniversiteye geçmeleri yatay geçişle mümkün oluyor. Devlet veya vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin, istedikleri bir programa geçmek için başvuru yapabilecekleri iki tür yatay geçiş bulunuyor. Bunlar ‘genel not ortalaması’ ve “merkezi yerleştirme puanı” ile yapılan yatay geçişlerdir” dedi.

Genel not ortalaması ile yatay geçiş hakkında bilgi veren Sarar şu ifadeleri kullandı:
“Genel not ortalaması ile kurumlar arası yatay geçiş başvurusu yapabilmesi için bir öğrencinin yurtiçi veya yurtdışında denkliği olan bir öğretim kurumunun lisans programının (hazırlık sınıfları hariç) en az 1 yılını tamamlamış olması gerekiyor. Ön lisans programları için ise en az 1 dönemini tamamlamış olması gerekiyor. Örneğin, Doğuş Üniversitesi’ne kurumlar arası yatay geçiş için genel not ortalamasının 2,29/4.00 (60/100) olması gerekiyor. Bunun dışında eşdeğer diploma programı için isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarına yapılan başvurular incelenerek yatay geçiş için gereken başarı koşullarını sağladığı takdirde değerlendirilmeye alınıyor.”

“Öğrenciler bir defaya mahsus bu hakkını kullanabilir”

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş hakkı içinse “Öğrenci, kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı ile aynı bölüme veya farklı bir bölüme geçmek istiyor ise puanının geçmek istediği bölümün girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir” diyen Sarar, “Örneğin, Doğuş Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (puan türü SAY) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında eşit ağırlık puanı varsa ve bu öğrencinin eşit ağırlık puanı, geçmek istediği Psikoloji programının taban puanına eşit veya yüksek ise uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler bir defaya mahsus bu hakkını kullanabilmektedir. Bunun dışında kayıt dondurmuş olmak yatay geçiş için engel teşkil etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Yatay geçiş başvurularında istenen evraklar şu şekilde:
Öğrenci Belgesi
Disiplin Durumunu Gösterir Belge
Transkript
Ders Tanım ve İçerik Bilgileri
ÖSYS/DGS Yerleştirme ve Sonuç Belgesi
Kimlik Belgesi Kopyası
Lise Diploması

Okumaya devam et

Eğitim

İlkadım Belediyesi çalışanlarına eğitim semineri

Belediye Başkanları Birliği ve İlkadım Belediyesi iş birliğinde, belediye personeline hizmet içi eğitim semineri verildi.

SAMSUN-
İlkadım Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan seminere İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi eski Tanır Belediye Başkanı Ali Özturan, Belediye Başkanları Birliği Eğitim Kamu Başkanı eski Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım ve belediye personeli katıldı.

Seminerde ilk konuşmayı yapan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “En önemli yatırım, insana yapılan yatırımdır. Bunun bilincindeyiz. Belediye olarak en büyük sıkıntı çektiğimiz konulardan birisi arkadaşlarımızın yeterli donanıma sahip olmamasıyla karşımıza gelen olaylardır. Sorumluluk alanında olsun olmasın, vatandaşlarımız ilk önce belediyelerin kapısını çalıyor. Bizler de onların sorun ve isteklerini alıp kendi sorumluluğumuzla ilgili kısımlarını çözüp, diğer kurumlarla ilgili olanları da kurumlara iletiyoruz. 3 gün boyunca sürecek olan semineri bir fırsat olarak çalışanlarımıza sunuyoruz. Burada eğitimini alan mesai arkadaşlarımız da hem kendilerine hem de belediyemize büyük katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Ben ikinci dönem belediye başkanlığı yapmış olmama rağmen yerel yönetimlerde bu bilgi donanımı noktasında yeterli bir seviyede olmadığını görüyorum. İşi iyi bilen arkadaşlarımız var ama bilgi eksikliği olan arkadaşın yükü de onlara kalıyor. Arzu ettiğimiz olay ise işi bilen arkadaşlarımızın kendini yenilemesi, bilmeyenlerin de öğrenmesidir” dedi.

“Tekrarda fayda vardır”

Eğitimde konuşan Belediye Başkanları Birliği Eğitim Kamu Başkanı Süleyman Kaldırım, ”2012 yılında Ankara’da 8 eski belediye başkanı bir araya geldik. Tecrübelerimizi aktarmak adına yerel yönetimler derneği kuralım derken, Türkiye’de olmayan Belediye Başkanları Birliği’ni oluşturduk. 10 yıl sonra 2 bin 100’e yakın belediye başkanı üyemiz var. Bunlardan 950’si mevcut belediye başkanı, diğerleri de daha önceki belediye başkanlarıdır. Yönetimimizi ise Türkiye genelinde aldığı oy oranına göre oluşturduk. Şuan sizlere bu seminer imkanını veren Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş ise genel başkan yardımcısı olarak yönetimde yerini aldı. Yılda 2 defa geniş kapsamlı eğitim programı yapan birliğimizi amacı atalarımızın dediği gibi ‘tekrarda fayda vardır’ yola çıkarak yerel yönetimlerde hizmet veren çalışanlarımızın bilgi ve tecrübelerini geliştirmesidir. Bu programın yapımında bizlere destek veren Genel Başkan Yardımcımız Necattin Demirtaş’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kafadaki sorular cevaplanmış olacak”

Eğitimin hizmet kalitesinin artıracağını söyleyen eski Tanır Belediye Başkanı Ali Özturan, ”Bütçeden idari konulara kadar, düzenlenen seminerin tüm yerel yönetimler için önem arz ettiği kanaatindeyim. Gerek çalışanlarımız, gerekse idari kadrodaki sorumlu arkadaşlarımız bu seminerden kafalarındaki soruları cevaplamış olarak döneceklerdir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Liselerin boş kontenjanları ve taban puanları açıklandı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) çerçevesindeki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanları “e-okul.meb.gov.tr” adresinde açıklandı.

LGS çerçevesinde merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimler tablosu ile boş kontenjanlar belli oldu. Liselerin yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ile boş kontenjanlarına “e-okul.meb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabiliyor. Öte yandan, LGS çerçevesinde yerleştirmeye esas birinci nakil başvuruları da başladı.
İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. 25-29 Temmuz arasında yerleştirmeye esas 1’inci nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1’inci nakil sonuçları, 1 Ağustos’ta açıklanacak.
Yerleştirmeye esas 2’nci nakil tercih başvuruları, 1-5 Ağustos’ta yapılabilecek; sonuçlar ise 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 19 Ağustos 2022 tarihinde yerleştirme süreci tamamlanacak.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.