Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Sağlık

Kulalıların yeni hastane sevinci

Manisa’nın Kula ilçesinde yapımı tamamlanan ve hizmete açılan yeni Kula Devlet Hastanesi, Kulalılar tarafından çok beğenildi. Hastanenin ilk hizmet gününde hastaneye akın eden Kulalılar, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladı. AK Parti Kula İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık da, hastanenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hasan Yiğen
MANİSA-
Kula’da modern tıp teknolojisiyle donatılan ve günümüz sağlık şartlarına kolaylıkla yanıt verebilecek alet edevatla hazırlanan 75 yataklı Kula Devlet Hastanesi hizmete açıldı. İlk hizmet gününde yeni hastaneye akın eden Kulalı vatandaşlar, hastaneyi çok beğendiklerini dile getirdi.

Öte yandan ilk hizmet gününde sabah saatlerinde hastaneye gelen ve Başhekim Op. Dr. Cansu Sarıgül’den bilgi alan AK Parti Kula İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık, “Bugün Kula için gerçekten çok önemli bir gün. Yapımı tamamlanan 75 yataklı Kula Devlet Hastanemiz bugün hayırlısıyla hizmete başladı. 2018 yılında inşaatına başlamıştık. Arada 1 buçuk yıl kadar müteahhitten kaynaklanan sorunlardan dolayı bir gecikme yaşadık maalesef. Ancak gerçekten bitişiyle birlikte bir kere daha gördük ki, Kulalı hemşehrilerimize layık, Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık anlamındaki vizyonuyla örtüşen, son derece modern bir hastaneye sahip olduk. Birçok insanın bu hastane yapımında büyük emekleri var gerçekten. Önce Sayın Cumhurbaşkanımıza özel bir teşekkür etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin dört bir yanında benzer sağlık kuruluşlarını ülkemize kazandırdı, milletimizin hizmetine sundu. Sağlık Bakanımıza teşekkür etmemiz gerekiyor, hiç şüphesiz ki desteğiyle bizi onurlandırdı. Tabii ki Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız hemşerimiz Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ayrı ayrı teşekkür ederiz. Kula’nın bütün sorunlarıyla noktasına virgülüne kadar ilgilendiği gibi, hastanemizin yapımı aşamasında da karşılaştığımız bütün sorunların aşımında gerçekten sayın bakanımız sorunlarla ilgilenerek hepsine çok ciddi katkılar koydu. Geçmiş dönem milletvekillerimizden hemşehrimiz Sayın Hüseyin Tanrıverdi başkanıma çok teşekkür ediyorum. İnşaatın başlaması aşamasında çok ciddi katkıları olmuştu. Mevcut milletvekillerimize, il başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten AK Parti’nin sağlık anlamında ülkemize kazandırdığı önemli tesislerden birisi de 75 yataklı Kula Devlet Hastanesi oldu. Ben bu tesisin başta Kulamıza, Manisa’mıza ve milletimize hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ederim. İnşallah hemşerilerimize hayırlı olsun, güle güle kullansınlar” ifadelerine yer verdi.

Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cansu Sarıgül ise, yeni hastanede tamamen sağlık hizmeti vermeye başladıklarını dile getirerek tüm Kula halkına sağlıklı günler diledi.
Göz Hastalıkları branşının ilk hastası olan ve Selendi ilçesinden yeni hastaneye gelen Alperen Gürbüz, hastanenin çok güzel olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

İç hastalıklarda sınav başarısı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör Dr. Mehmet Karaman Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavında başarılı oldu.

Hüseyin Efe
KÜTAHYA-
Sınavda jüri olarak; KSBÜ İç Hastalıkları AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu, İç Hastalıkları AD’den Doç. Dr. Güven Barış Cansu, Dr. Öğr. Üyesi Türkan Paşalı Kilit, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yaman ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Öznur Ak yer aldı.

Başarısından dolayı Karaman’ı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Taşçı, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tekşen ve jüri üyeleri ile İç Hastalıkları AD akademisyenleri tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Samsun Şehir Hastanesi yükseliyor

Sağlık Bakanlığı’nın öz kaynakları ile yapılan 900 yatak kapasiteli Samsun Şehir Hastanesi hızla yükseliyor.

Furkan Abrek Ünal – Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olan, Yap-işlet-devret modeli kullanılmayan, Samsun’un Canik ilçesine inşa edilen Samsun Şehir Hastanesi inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 55 oranına ulaşıldı. 2020 yılında başlanan 1 milyar 69 milyon TL yatırım bedelli ve 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor.
Yapımı bittiğinde bir sağlık üssü haline gelecek hastane; genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi bünyesinde bulunduracak.
234 bin 371 metrekare arsa alanı ve 68 bin 990 metrekare oturum alanı olan hastanenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et

Sağlık

Hareket bozuklukları ‘beyin pili’yle tedavi ediliyor

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hareket bozukluğu hastalarında (Parkinson hastalığı, esansiyel tremor ve distoni) ilaç tedavisiyle kontrol edilemeyen durumlar 2021 yılından bu yana beyin piliyle tedavi ediliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde bu tedavinin uygulanmaya başlamasından bu yana toplam 20 hasta beyin piliyle sağlığına kavuştu.

ADANA-Türkiye’de 15 merkezde yapılan, Mersin-Diyarbakır arasındaki bölgede ise kamu hastaneleri arasında sadece Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olan uygulama, uygun olan hastalara ve SGK kapsamında ücret talep edilmeden yapılıyor. Beyin pilleri, şarjlı olanlarda 25 yıl, şarjsız olanlarda 5 yıl çalışıyor ve hastanın yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ömrü dolan pil, yenisiyle değiştiriliyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Melih Çekinmez’in verdiği bilgiye göre, hastalar öncelikle hastanenin ‘Hareket Bozuklukları Polikliniği’ne başvuruyor. Yapılan muayene ve tetkiklerle güncel olarak hastanın uyguladığı ilaç ve tedavilerinin yeterliliği ve uygunluğu gözden geçirilip, daha sonra hastaların nöropsikiyatrik testleri yapılıyor. Psikiyatri uzmanları tarafından psikolojik bir sorun olup olmadığı değerlendiriliyor. İlaçla kontrol altına alınamayan hasta grubunda beyin ve sinir cerrahisi uzmanları devreye giriyor ve pil takılması konusunu değerlendiriyor. Tüm uzmanlar bir araya gelip pil uygunluğu kararı veriyor.

Ameliyat sırasında hasta uyanık oluyor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Çekinmez, uygunluk kararının ardından beyin pilinin takıldığını belirterek, operasyonun 2 – 2,5 saat sürdüğünü söyledi. Hastanın ameliyat sırasında uyanık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Melih Çekinmez, “Ameliyat esnasında hastaların el hareketi, bilinç durumu ve nörolojik muayenelerini nörologlarımızla birlikte yapıyoruz. Hastayla konuşarak ameliyatı yapıyoruz. Ameliyattan 2 gün sonra hasta evine gidiyor. Pil yerleştirildikten 1 hafta sonra pil açılımı ve ayarlarını yapıyoruz. Verdiğimiz ilaç tedavisi ve pil sayesinde, hastayı en iyi nörolojik duruma getiriyoruz. Hastalarımız kendi hayatlarını kendileri idame ettirir hale getirebiliyoruz. Hastalarımız arasında, titremeleri nedeniyle ‘20 yıldır kendi hayatını tek başına idare ettiremiyorken, beyin pili sonrası günlük hayatlarını yardımsız sürdürebilenler, kendi kendine tuvaletine gidebilen, günlük işlerine geri dönebilenler var” dedi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Hareket Bozuklukları Grubu kurduklarını belirten Prof. Dr. Melih Çekinmez grup hakkında şu bilgileri verdi:
“Grubumuzda, benim koordinatörlüğümde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Gökhan Çavuş ve Doç. Dr. Emre Bilgin, Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Miray Erdem, Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Selim Polat ve nöropsikolog Fatih Yaldız, Anestezi Bölümünden Uzm. Dr. Ümit Kara ve Uzm. Dr. Barış Arslan görev yapıyor. Ayrıca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümünden hareket bozukluğu hastalıkları ile ilgilenen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Demirkıran ve Uzm. Dr. Mehmet Balal da görevlendirmeyle hastanemize gelerek çalışmalarımıza yardım ve destekte bulunuyorlar.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.