Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Teknoloji

Mansur Yavaş Başkent’in üçüncü Teknoloji Merkezi’ni duyurdu

Ankara Büyükşehir Belediyesinin (ABB), BLD 4.0 dijital dönüşüm uygulamaları çerçevesinde bilişim sektörüne destek olmak ve genç girişimcileri teşvik etmek amacıyla üçüncü teknoloji merkezini açacağını duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Çağı yakalamış ve gençlere alan açmış bir Başkent miras bırakacağız” dedi.

Doğukan Gürel – Ahmet Furkan Gülap
ANKARA-
Hizmet anlayışında dijital dönüşüm başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Başkent’te özellikle istihdama katkı sağlayacak ve genç girişimcilere destek olacak çalışmalara hız verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından hayata geçirilen ‘BLD 4.0’ uygulamalarıyla Başkentlileri buluşturan ABB; Kuzey Yıldızı ve Dikmen Teknoloji Köprüsü’nden sonra 3’üncü teknoloji merkezini ANSERA Alışveriş Merkezi içinde açmaya hazırlanıyor.

Geleceğin meslekleri: Metaverse, robotik kodlama, kriptoloji

Gençlere müjdeyi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla veren ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Çağı yakalamış ve gençlere alan açmış bir Başkent miras bırakacağız. Ankara’mıza 3. Teknoloji Merkezimiz TechBridge Akademi’yi kazandırıyoruz. Gençlerimiz için robotik kodlama, yapay zeka, 3D modelleme, metaverse eğitimi gibi pek çok alanda Ansera’da hizmete başlıyoruz” dedi.

Ankara’da bilişim sektörünün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan ve ücretsiz hizmet verecek “TechBridge Akademi”de; dijital çağın en popüler eğitimleri uzman eğitmenler tarafından hem teorik hem de pratik olarak verilecek.

Akademinin kapılarını bilişim meraklısı gençlere haziran ayı içinde açacak olan ABB; metaverse eğitiminden oyun geliştirmeye, kriptolojiden robotik kodlamaya kadar geleceğin meslekleri ile buluşturacağı genç girişimcilerin dünyaya açılmasını da sağlayacak. Özel eğitim üssü, 22 üst düzey eğitime yönelik akademik çalışmalara da ev sahipliği yapacak.

Son teknoloji green box ve white box stüdyosu da yer alıyor

Silikon Vadisi modeli örnek alınarak kurulan TechBridge Akademi, eğitimlere uygun modern cihazlarla da donatıldı. 250 kişilik kapasiteye sahip olan Akademi’de ayrıca Greenbox, White Box Eğitim Stüdyosu, akıllı tahtalar, konferans salonu, dinlenme alanları ve basit spor aktivitelerinin yapılabileceği alanlar oluşturuldu.

Hedef: 3 yıl içinde 100 binin üzerinde genci dijital endüstriye kazandırmak

Akademi’de açılacak kurslara katılma hakkı kazanan gençler, alacakları eğitimlerin ardından bilişim sektöründe meslek sahibi olma şansını da yakalayabilecek.

ABB proje çerçevesinde Başkentli gençlere verilecek üst düzey teknoloji eğitimlerinin ardından 2-3 yıl içinde 100 binin üzerinde gencin dijital endüstrilere kazandırılmasını hedefliyor. Akademi’de oyun geliştirmeden, robotik kodlamaya kadar pek çok ders verilecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Diyarbakır’da 13 yaşındaki yazılımcı kendi yazışma uygulamasını kurdu

Diyarbakır’da yaşayan 13 yaşındaki Mehmet Agit Yiğit, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ı örnek alarak kendi yazışma uygulamasını kurdu.

Rıdvan Kılıç
DİYARBAKIR-
Diyarbakır’da yaşayan 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mehmet Agit Yiğit, 8 yaşından beri yazılıma ve kodlamaya merak saldı. Oyunlar oynayan Yiğit, oyunların yapılışını merak ederek kendi oyununu kurdu. Bununla yetinmeyen Yiğit, yerli yazışma uygulamasını Statüschat’i yaptı. Birçok proje yapıp ret alan Yiğit, hayallerinden vazgeçmeyeceğini ve Selçuk Bayraktar gibi teknolojide üretim sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Yiğit, çok oyun oynadığını ve oyunların nasıl yapıldığını merak ettiğini, bununla birlikte internette araştırmalar yapıp yazılım serüveninin başladığını söyledi. Hedefinin yazılım mühendisi olmak olduğunu ifade eden Yiğit, “İlkokuldan beri uğraşıyorum. Görme engelliler için sensörlü ayakkabı, doğru ağaçlandırma ile ilgili projeler, robotikle ilgili yarışmalara katıldım. Kendi mesajlaşma uygulamam olan Statüschat’i geliştirdim. Korona virüs yayılınca insanlar temastan kaçınıyor. Yaklaşınca açılıyor, çöpünü attıktan bir süre sonra kapanıyor. Yerli WhatsApp uygulaması diyeceğimiz mesajlaşma uygulamam Statüschat’i neredeyse bir yıldır geliştiriyorum. Play Store’ye attım fakat kabul edilmedi. İzinlerle ilgili bir sıkıntı çıktı sanırım. Onun için görüntülü arama özelliğini kaldırdım ve tekrar yayınladım. Tekrar reddedildi onun için çalışmalarımı hala sürdürüyorum” dedi.

“Uygulamayı deneme amaçlı aile içinde kullanıyoruz”

Uygulamayı deneme amaçlı aile içinde kullandıklarını aktaran Yiğit, “Test etmek amacıyla aynı zamanda güvenlik açısından da açığını bulmaya çalışıyorum. Hedefim bu uygulamayı yaymak. Ülkemizden de böyle dehaların çıkacağını göstermek. Beyin göçünün de önüne geçmek istiyorum. Asıl hedefim Oxford Üniversitesinde okumak. Ülkeden de şu anda örnek aldığım kişi Selçuk Bayraktar. Onun gibi ülkemize hizmet etmek istiyorum teknoloji açısından. TEKNOFEST ve TÜBİTAK’a projelerimi gönderdim, ne yazık ki bir sonuç alamadım. Hangi kapıya gitsem üstüme kapattılar. Olumsuz cevap almama rağmen hayallerimden vazgeçmiyorum. Daha çok geliştirmeye çalışıyorum. Babam oto sanayide çalıştığı için arabalara da ilgi duydum. Ondan dolayı bende uçan araba fikri de oluştu” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Teknoloji

‘Bilim Samsun’ TEKNOFEST’e yetişecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ‘Bilim Samsun Projesi’nin yüzde 85’i tamamlandı. Kente yeni bir yaşam alanı kazandıracak projenin TEKONOFEST’e kadar tamamlanması planlanıyor.

SAMSUN-
30 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında yapılacak TEKNOFEST öncesinde birçok projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Samsun Büyükşehir Belediyesi, özellikle gençlere yeni ufuklar açacak teknoloji ve bilim merkezlerini tamamlıyor. Bu projelerden biri olan Bilim Samsun inşaatının da yüzde 85’i tamamlandı. Yürüyüş parkurları, oyun alanları, büfe, kafe ve aktivite alanlarının yer aldığı proje, bilime, teknolojiye ve inovasyona ilgi duyan gençler için özel olarak tasarlandı. Toplam 24 bin metrekare alanda inşa edilen merkez kısa sürede tamamlanarak hizmete açılacak.

“Biz gençlerin bir şeyler üretebilmesi için böyle alanlara ihtiyaç var”

Projenin tamamlanacak olmasında gençlerde büyük heyecan duyuyor. Üniversite öğrencisi Gamze Emir, “Biz gençlerin bir şeyler üretebilmesi için böyle alanlara ihtiyaç var. Deneyler yapabileceğimiz, araştırmalar yapabileceğimiz, çalışabileceğimiz bu tarz merkezler çok değerli. Gençleri düşünen, bizi geleceğe taşıyacak bu projeler için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Heyecanla tamamlanıp hizmete girmesini bekliyoruz”

Üniversite öğrencisi Hande Cevher Küçük de “Çok güzel düşünülmüş bir proje. Böyle mekanlar arttıkça bizler de daha fazla bilime ilgi duyarız. Heyecanla tamamlanıp hizmete girmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi, Bilim Samsun’da her türlü ayrıntı ayrı ayrı tasarlandı. Çocuklar ve gençler farklı ufka sahip olacak merkezde matematik, astronomi, uzay ve havacılık, teknoloji, üretim, dene yap, tarım, tasarım ve doğa atölyeleri yer alacak. Bunun dışında merkezde yönetici ve öğretmen odaları ve sergi alanları bulunacak.

Okumaya devam et

Teknoloji

SpaceX’e ait uzay enkazları Avustralya’da boş araziye düştü

Uzay teknolojileri şirketi SpaceX’e ait 3 parça uzay enkazının Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde bulunan boş bir araziye düştüğü tespit edildi.

CANDERRA-Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde çiftçi olan Mick Miners, arazisinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah nesne buldu. İlk başta nesneyi ölü bir ağaç sanan Miners, uzmanların nesneyi incelemesinin ardından uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın arazisinde yapılan incelemede başka noktalarda 2 nesne daha bulundu.

Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafından yapılan açıklamada, uzaydan düşen nesnenin SpaceX kapsülüne ait olduğu ifade edildi. ASA, benzer nesneler ile karşılaşanları SpaceX tarafından kurulan bir enkaz yardım hattıyla iletişime geçmesini istedi. Nesneleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, “Bütün bunları yakından görmek çok heyecan vericiydi, daha önce hiç bu şekilde düşen bir uzay çöpü görmemiştim” dedi.

Uzay enkazlarının, Kasım 2020’de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da yeniden Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ait olduğu düşünülüyor.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının çok nadir olduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya’nın atmosferine nesnelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü ifade etti. Pollacco, uzaydan düşen nesneler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin “neredeyse sıfır” olduğunu belirterek, “İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük” dedi.

Uzaydan düşen bir nesne ile bir kişinin vurulduğuna dair tek vaka, 1997’de ABD’nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı parçasının omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir veya daha fazla insanın uzay enkazı tarafından öldürülme ihtimalinin yüzde 10 olduğunu ortaya koydu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.