Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Canik’ten konut arzına teşvik

Yükselen konut fiyatlarına karşı arzdaki sıkışıklığı aşabilmenin yolları aranırken Canik Belediyesi’nden teşvik niteliğinde adım geldi. Geçen hafta müteahhitleri yatırıma davet eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, bugünse Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) üyelerine düzenlediği turla inşaat yapılabilecek alanları yerinde gösterdi.

Ünsal Karka
SAMSUN-
SİMDER tarafından geçen hafta cumartesi günü düzenlenen programın konuğu olan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçesini Samsun’un yeni yükselen yıldızı olarak tanımlayıp müteahhitleri bir iş gezisine davet etmişti. Yapılan davet Canik’in geleceğinin inşası için kamu özel iş birliğinde bir arayışa başlangıç oldu. Yükselen konut fiyatlarına karşı arzdaki sıkışıklığı aşabilmek üzere bir Canik çözümünü de hedefleyen davet bugün gerçekleşti.
Başkan Sandıkçı sabah saatlerinde Meşe Tesisleri’nde kahvaltı vererek SİMDER üyesi müteahhitleri ağırladı. Kahvaltı sonrası ise üstü açık bir otobüsle şehrin yatırım alabilecek alanlarına doğru bir yolculuğa çıkıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren iş gezisinde Başkan İbrahim Sandıkçı, inşaat yapılabilecek noktaları yerinde gösterdi. Gezide iş birliği yapılabilecek konulara dikkatleri çekti. Başkan Güney ve müteahhit katılımcılar da sorularını yönelterek bilgiler aldı.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Samsun’un kıymetli iş insanları ve yatırımcılarıyla ilçemizde devam eden çalışmaları yerinde inceledik. Kendilerini merkezi hükümet ve belediyemiz tarafından ilçemizde gerçekleştirilen projeler ve yatırımlar hakkında bilgilendirdik. Gelişen ve değişen Canik adına atılacak her adımı önemsiyoruz. İş dünyasının önde gelen tüm yatırımcılarını ilçemize davet ediyoruz. Göreve geldiğimiz üç yıl içinde gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ilçemiz kabuğunu kırıp gerçek hüviyetine kavuşmuştur. Amacımız önümüzdeki hizmet döneminde bu projeleri geliştirerek Canik’i Türkiye’nin gözde ilçeleri arasına dahil etmek. Bu amaç doğrultusunda iş dünyasından üniversiteye, STK’lardan bürokrasiye kadar her kesimin iş birliği içinde olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Samsun Üniversitesi ve yapımı devam etmekte olan Şehir Hastanesi ilçemizin gelişmesine katkıda bulunan iki önemli dinamo. Gösterdiğimiz gayretlerle ilçemizdeki yatırımların daha da artacağına inanıyoruz” dedi.

SİMDER Kurucu Başkanı Yunus Güney, “Canik’teki yeni planlamayı yakından görme fırsatımız oldu. Dolayısıyla çok faydalı oldu. Üyelerimiz Canik’te belediyeyle birlikte kamu özel iş birliği sayesinde neler yapabilir bunları görme fırsatını yakaladık. Muhtemelen önümüzdeki süreç içinde Canik Belediyesi’yle birlikte bir takım yatırımlara girişmiş olacağız. Bir takım yatırımlara girişmenin altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu inşallah Samsun içinde bölgemiz içinde çok güzel bir örnek teşkil edecek. Kamu özel iş birliğini nasıl geliştirebiliriz, nasıl daha faydalı hale getirebiliriz, hem kamuya hem de özele daha nasıl faydalı hale getirebiliriz araştırmanın başlangıcındayız. İnşallah bundan sonraki süreç için hem kentimiz hem de şehrimiz için bu yaptığımız iş ziyaretinin faydası olacağını, çok verimli olacağını düşünüyoruz. Bu ziyaretimize Canik’ten başladık ve Canik’i pilot bölge kabul edersek bütün belediyeler içinde bir örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. Konut arzı sıkışıklığı içerisinde, konuttaki sıkışıklığı açabilmenin yollarını araştırıyoruz. İnşallah kamu özel iş birliği sayesinde konuttaki pahalılığın veya arzdaki sıkışıklığın kısa bir şekilde acil önlemlerle nasıl giderilebileceği konusunda bir örnek teşkil ederiz diye düşünüyoruz. Hem şehrimiz hem de Canik için hayırlı olur inşallah” diye konuştu.
Program çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Tepecik’i satan adam!

Oluşturduğu güvenle gayrimenkul alım satımında aranan marka olan Sezer Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi Sahibi Salih Sezer Samsun’un İlkadım ilçesinde, özellikle de Tepecik mevkiinde imzaladığı satış özleşmelerişylke rekor kırıyor.

AYHAN GONCA
SAMSUN-Hergün Samsun Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde bir daire, arsa veya tarlanın tapu işlemlerini yaptıran Gayrimenkul Danışmanı Salih Sezer, “Bizim işimiz tamamen güvene dayalı bir iş. Yıllardır bölgemizde tanınıyor ve biliniyoruz. Kimseye bir yanlışımız olmadı. Haliyle hem gayrimenkulünü satmak isteyenler hem de almak isteyenler gelip bizi buluyor. Bu güveni sürdürmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” dedi.

Yıllardır gatrimenkul danışmanlığı yapan Salih Sezer, bina yapan müteahhitlerin de dairelerini satışa sunduklarını ve alıcı ile satıcı arasında köprü olduklarını kaydederek, günümüzde en iyi yatırımın gayrimenkule yapılan yatırım olduğunu dile getirdi. Salih Sezer, özellikle enflasyonist uygulamaların revaçta olduğu ülkelerde gerek daire gerek arsa gerekse tarla fiyatlarının her geçen gün katlandığına, bu bakımdan şartları zorlayarak insanların bu alanda yatırım yapmasının kazançlı olduğuna vurgu yaptı.

Sezer, tanıdıklarının son yıllarda, “Aha Tepecik’i satan adam!” diye espri yaptığını da hatırlatarak, bu takılmanın hoşuna gittiğini ifade ederken, “Arkadaşlarımızın yaptığı bu yakıştırma bizim gayretlerimizin neticesidir. Bugüne kadar kimseyi üzmedik, kırmadık. Herkesin isteklerine göre çözüm üretmeye çalışıyoruz. Allah-ü teala da neticeyi yaratıyor. Allah’ın izniyle bölgemizde birinci sınıf ürünleri insaflı rakamlarla alıcılara ulaştırmaya devam edeceğiz. Allah kimseyi yaptığı işte utandırmasın.” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 17,9470 liradan, euro ise 18,2830 liradan haftaya başladı.

İSTANBUL-İstanbul Kapalıçarşı’da 17,9450 liradan alınan dolar 17,9470 liradan, 18,2810 liradan alınan euro ise 18,2830 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 17,95 liradan, euro ise 18,25 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

İller kredi ve mevduat sıralaması açıklandı

Erzurum 2022 Ocak-Haziran ayları bağlamında kişi başına düşen nakdi kredide 2’inci, kişi başına düşen takipteki nakdi kredide 2’inci, kişi başına düşen tasarruf mevduatı değeri kaydında 10’uncu ve kişi başına düşen toplam mevduatta 10’uncu sırayı aldı.

Kişi Başına Düşen Kredi


Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde kişi başına düşen kredi değerinin en yüksek olduğu il 37.8 bin TL ile Elazığ olurken, Erzurum 29.7 bin TL ile ikinci, Tunceli 26.5 bin TL ile 3’üncü, Ardahan 23.1 bin TL ile dördüncü, Malatya 22.9 bin TL ile beşinci sırayı aldı.

İller ve Değerler

FİNTÜRK-6 verilerine göre Ocak – Haziran döneminde kişi başına düşen nakdi kredi değeri Erzincan’da 22.7 bin, Kars’ta 19.7 bin, Iğdır’da 18.1 bin, Bayburt’ta 17.1 bin, Bitlis’te 14.9 bin, Hakkari’de 12.6 bin, Van’da 12.3 bin, Ağrı’da 11.8 bin, Bingöl’de 11.7 bin, Muş’ta 11.2 bin TL olarak kaydedildi.

Erzurum 2’inci

Erzurum Bölge illeri içinde kişi başına düşen takipteki nakdi kredide Ardahan’ın ardından 2’inci sırayı aldı. 2022 yılının 6 aylık bölümünde en yüksek kişi başına düşen takipteki nakdi kredi değeri 1.1 bin TL ile Ardahan’da kaydedilirken, Erzurum 830.3 TL ile ikinci, Elazığ 781.1 TL ile üçüncü, Malatya 629.9 TL ile 4’üncü, Iğdır 620.3 TL ile 5’inci sırayı aldı.

İller Kişi Başına Düşen Tasarruf Mevduatı Değeri

Erzurum kişi başına düşen tasarruf mevduatı değeri kaydında 10’uncu sırayı aldı. kişi başına düşen tasarruf mevduatı değerinin en yüksek olduğu il 42 bin 390 TL ile Tunceli ili olurken, Erzincan 27.0 bin TL ile 2, Elazığ 22.8 bin TL ile üçüncü, Malatya 22.3 bin TL ile dördüncü, Iğdır ili 16.5 bin TL ile 5’inci sırayı paylaştı.

Hakkari Son Sırada

Dönemde kişi başına düşen tasarruf mevduatı değeri Bayburt’ta 14.7 bin, Bingöl’de 13.8 bin, Ardahan’da 12.7 bin, Kars’ta 12.0 bin, Erzurum’da 11.1 bin, Van’da 7.0 bin, Bitlis’te 6.8 bin, Muş’ta 6.2 bin, Ağrı’da 6.2 bin ve Hakkari’de 5.3 bin TL olarak tespit edildi.

Fintürk Verileri

FİNTÜRK verilerine göre Erzurum bölge illeri içinde kişi başına düşen toplam mevduat değerinde 10’uncu oldu. Bölgede kişi başına düşen toplam mevduat değerinin en yüksek olduğu il 46.7 bin TL ile Tunceli olurken bu ili 30.8 bin TL ile Erzincan, 30.4 bin TL ile Elazığ, 27.0 bin TL ile Malatya, 20 2 bin TL ile Iğdır izledi.

Kişi Başına Düşen Toplam Mevduat Değeri

Bu yılın Ocak – Haziran ayları düzeyinde kişi başına düşen toplam mevduat değeri Bayburt’ta 17.3 bin, Bingöl’de 16.6 bin, Ardahan’da 15.0 bin, Kars’ta 14.6 bin, Erzurum’da 14.5 bin, Bitlis’te 9.3 bin, Van’da 8.7 bin, Muş’ta 8.3 bin, Hakkari’de 8.1 bin ve Ağrı’da 8.0 bin TL olarak kaydedildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.