Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Kredi kartıyla vergi ödemede limitin 200 bin liraya yükseltilmesine teşekkür ziyareti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, kredi kartıyla vergi ödemede limitin 200 bin liraya yükseltilmesi nedeniyle Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Mustafa Cenik
ANKARA-
ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Ekinci, Halil İlik, Nuh Acar, Ali Yıldız ve ATO 62 No’lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kenan Bayram ile Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’ı ziyaret etti. Ziyarette, dünyadaki ve ülke gündemindeki gelişmelerin reel sektöre yansımaları hakkında bilgi veren Baran, “Dünya ekonomisinde pandemi ve ardından başlayan savaşın etkileriyle bir dizi sorun yaşanırken Türkiye’de de bunların etkileri ve yansımaları yaşanıyor” dedi.

Ankara Ticaret Odası olarak kredi kartıyla vergi ödeme konusunu gündeme getirdiklerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 50 bin TL’lik limitle uygulamanın başlatıldığını hatırlatan Baran, “Limit önce 100 bin TL’ye şimdi de 200 bin TL’ye yükseltildi. Bu düzenlemeler için teşekkür ediyor, limitin kaldırılması talebimizi tekrarlıyoruz” dedi. Baran, kredi kartıyla ödeme yapmanın vergi mükellefleri için avantajlı olduğunu da söyledi.

Baran konuşmasında, Ankara Ticaret Odası’na kayıtlı 160 bin üyenin 67 meslek komitesinde yer alan temsilcileri tarafından ortaya konan sektörel sorunları ve çözüm önerilerini aktardı. Aynı sektörde girdi ve nihai ürünlerde farklı olan KDV oranlarının uygulamada sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu belirten Baran, “KDV ile ilgili bütün sorunların ortadan kalkması için tek oranlı KDV kullanımına geçilmesini öneriyoruz. Böylelikle kayıt dışı önleneceği gibi işletmelerin rekabet gücü artarken, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın iadelerden kaynaklı iş yükü azalacaktır” ifadelerini kullandı.

İletilen konu başlıkları

Sektörel planlamanın önemine de değinen Baran, ülke kaynaklarının verimli kullanımı için işyerleri açılmadan önce ihtiyaç analizi yapılması konusuna dikkat çekti. Baran ve beraberindeki heyetin ziyaretinde Gelir İdaresi Başkanı Bayraktar’a ilettiği konu başlıkları şu şekilde:

“Yurtdışından ithal edilen ve gıda üretiminde kullanılan ham soya yağının KDV oranının, fullfat-küspe ve soya olarak satışa sunulan hallerindeki gibi indirilmesi ve yüzde 1 olarak uygulanması.

Yüzde 90’ı ithal olan ambalaj maddelerinin yüzde 18 olan KDV’sinin indirilerek, ürünlerde KDV’nin sadeleştirilmesi ve enflasyonla mücadeleye katkı sağlanması.

Konut üretim maliyetlerini aşağı çekerek fiyatların fahiş şekilde yükselmesine engel olmak amacıyla konut üretiminde kullanılan inşaat malzemelerindeki KDV’nin de konutta uygulanan KDV ile aynı ve tek oranlı olarak kullanılması.

Enflasyon oranı dikkate alınarak işletmelerin sermaye kaybının önüne geçmek için enflasyon muhasebesi sistemine geçilmesi.

Son günlerde kamuoyunun gündeminde yer alan internet üzerinden konut satış ve kiralamalarında ortaya çıkan spekülasyonların sona ermesi için gayrimenkul alım satım ve kiralamalarında Taşınmaz Yetki Belgesi olmayanların çalışmasının önüne geçilmesi için sektörün denetlenmesi.

Konut satışlarında fiyatlardaki oynaklığın önüne geçebilmek için Taşınmaz Yetki Belgesi bulanan işletmelerle, gayrimenkul satımı yapanlar arasında aracılık sözleşmesi imzalanmasının zorunlu tutulması.

Tapu harçlarının düşürülmesi.
Kamu müteahhitliği sektöründe birikmiş KDV’lerin kısa sürede iadesi.
İnşaatlarda, inşaat maliyetinin yüzde 1,5’una tekabül eden yapı denetim maliyetlerinin aşağı çekilmesi için konuyla ilgili vergi ve harçların sadeleştirilmesi.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Kariye Merkezi, iş arayanlara projeler üretmeye devam ediyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde kurulan Kariyer Merkezi iş arayanlara, öğrencilere ve işverenlere yönelik başarılı projelere imza atmaya devam ediyor. Kariyer Merkezi koordinasyonunda hayata geçirilen “Yetenek Dönüşüm” projesi ile gençler hem meslek kazanıyor hem de iş dünyasına hazırlanıyor.

MERSİN-Yetenek Dönüşüm projesinde devam eden 3 mesleki eğitim programının kursiyerlerine yönelik “Etkili İş Arama Teknikleri” eğitimleri verildi.Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin çalışma hayatını derinden etkilediğini, işlerin tanımı, içerikleri, çalışma şekilleri ve işverenin beklediği yetenek setlerinin değiştiği günümüzde, Kariyer Merkezi’nin iş gücü piyasasının dinamikleriyle işbirliğine dayalı projelerle değişime öncülük ettiğinin altını çizdi. Özada, ‘Dijital Liderler Mersin’de projesi ile kurumları geleceğin iş dünyasına hazırlamak, dijitalleşme ve insan kaynakları uygulamaları konularındaki 20 programa bin 750 kişinin katıldığını, ‘Kariyer Mersin’ projesi ile de özellikle kentteki üniversiteler işbirliğinde 5 etkinliğe 9 bin 500 kişinin katıldığını ifade etti. Özada, ayrıca ‘Mülakat Simülasyonu’ projesiyle iş arayan ve işverenleri buluşturarak, iş arayanlara mülakat deneyimi kazandıran 181 mülakat simülasyonu etkinliğine ise 3 bin 360 kişinin katılım sağladığını kaydetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

ING Türkiye 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı

ING Türkiye, 2022 yılının ilk yarısına yönelik konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 17,43 olarak gerçekleşen ve konsolide aktif toplamı 98,7 milyar TL olan banka, bu dönemde 62,6 milyar TL’si nakdî olmak üzere ekonomiye toplam 72,2 milyar TL tutarında kredi büyüklüğü ile kaynak sağladı.

İSTANBUL-ING Türkiye, 2022 yılı ilk yarı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Bu dönemde konsolide aktif toplamı 98,7 milyar TL olan ING Türkiye’nin sermaye yeterlilik oranı da yüzde 17,43 seviyesinde gerçekleşti ve vergi öncesi kârı ise 1,6 milyar TL oldu. 30 Haziran 2022 tarihi itibarıyla toplam özkaynakları 11,9 milyar TL olan ve toplam mevduatları 60,9 milyar TL’ye ulaşan bankanın ülke ekonomisine sağladığı kredi desteği de 62,6 milyar TL’si nakdî olmak üzere, toplam 72,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

“Güçlü sermaye yapımızla, finansal tablolarımızda sağlam performans sergiliyoruz”

Yılın ilk yarısını değerlendiren ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, “Küresel çapta enflasyonun öne çıktığı ve bölgemizde yaşanan karışıklıkların dünya ekonomisine yönelik zorlu etkilerinin hissedildiği bu dönemde, müşterilerimizin, paydaşlarımızın ve çalışanlarımızın yanında olmaya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Güçlü sermaye yapımızla, finansal tablolarımızda sağlam performans sergiliyoruz. Bu doğrultuda, yıl sonuna göre mevduatta yüzde 16 oranında büyüme gösterdik ve aktif büyüklüğümüzde de yıl sonuna kıyasla yüzde 11 artış kaydettik. Ayrıca, ülke ekonomisine sağladığımız kredi desteğini yıl sonuna göre yüzde 14 oranında artırdık” dedi.

“İşletmelerin hayatlarını kolaylaştırmak için dijital ve esnek hizmetler geliştiriyoruz”

Dijital liderlik yolunda güçlü adımlar atmayı sürdürdüklerini vurgulayan Gökgöz, “Şubelere de kalıplara da sığmayan bankacılık anlayışımız doğrultusunda işletmelerin hayatlarını kolaylaştırmak için dijital ve esnek hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz. Şahıs işletmelerine uçtan uca dijital bir deneyim yaşatarak ING’li olma imkânı sağlıyoruz ve bu hizmeti sağlayan öncü kurumlar arasında yer alıyoruz. Bununla beraber, işletmelere desteğimizi kesintisiz olarak sürdürmek ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ING KOBİ Anında Kredi ile dijital kanallarımız üzerinden kredi fırsatları sunuyoruz. Ayrıca, işletmelerin ticarette güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla iş ortaklıkları gerçekleştiriyoruz. Son olarak, Hepsiburada ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında Hepsipartner İş Ortağım platformuna dahil olan satıcılara ekstra avantajlar sunuyoruz” diye konuştu.

“Sürdürülebilirlik bağlantılı 300 milyon euro tutarındaki sendikasyon işlemini yüzde 100 oranında yeniledik”

Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle ilerlediklerini aktaran Gökgöz, “Sürdürülebilirlik alanında öncü adımlar atan bir grubun parçası olarak, sürdürülebilir bir gelecek inşa etme hedefiyle çalışıyor ve uluslararası deneyim ve uzmanlığımızı ülkemize aktarıyoruz. Bu doğrultuda geçen sene gerçekleştirdiğimiz ve bankamızın sürdürülebilirlik bağlantılı ilk sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyan toplam 300 milyon euro tutarındaki işlemi yüzde 100 oranında yeniledik. Bu işlemle sağlanan kaynağın hem müşterilerimiz hem de ülke ekonomisi açısından katkı sağlayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çalışanlarımızı desteklemeyi önceliklendiriyor ve esneklikler dünyamızı genişletiyoruz”

Çalışan mutluluğu için esnek ve yenilikçi olmayı başarının anahtarı olarak gördüklerini aktaran Gökgöz, “Bu dönemde çalışanlarımızı desteklemek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda, esnek çalışma şartlarının öncüsü ING olarak, çalışanlarımız için esneklikler dünyamızı genişletmeyi de sürdürüyoruz. Esnek çalışma modelleri ile sektörde fark oluşturan yeniliklere imza atan bir kurum olarak, Flexi Kariyer ve Flexi İzin gibi yenilikçi uygulamalarımız ile esnekliği sadece çalışma modelleri ile sınırlamıyor, IK uygulamalarımıza bütüncül olarak yansıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Küresel gıda fiyatlarında son 10 yılın en sert aylık düşüşü

Küresel gıda fiyatları Temmuz ayında yüzde 8,6 düşerek 140.9 olarak gerçekleşti.

Ali Canberk Özbuğutu
İSTANBUL-
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı rapora göre, Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Temmuz ayında, iki basamaklı bir düşüş kaydeden temel tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte son 10 yılın en sert aylık düşüşünü gösterdi. Endeks, Temmuz ayında bu sene başındaki tarihi rekorlarını kırdığından bu yana art arda 5’inci ayında geriledi ve geçtiğimiz Haziran ayına göre yüzde 8,6 düşüşle 140.9 olarak gerçekleşti.
Bununla birlikte, küresel ölçekte en çok işlem gören gıda emtia ürünlerinin fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks, 2021 yılının Temmuz ayına kıyasla yüzde 13,1 daha yüksek bir seviyede kaldı.

Bitkisel yağ fiyatları son 10 ayın en düşük seviyesinde

FAO Bitkisel Yağ Fiyatları Endeksi, Haziran ayına göre Temmuz’da yüzde 19,2 düşerek son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Palm yağı fiyatlarının Endonezya’dan bol miktarda ihracat imkânı beklentisi, palm tohumu yağının bol miktarda yeni ürün arzı beklentilerine yanıt vermesi ve soya yağı fiyatlarının uzun süreli durgun talep nedeniyle düşmesiyle birlikte, tüm yağ türleri için uluslararası fiyatlarda düşüşler yaşandı.

Tahıl koridoru fiyatları düşürdü

FAO Küresel Tahıl Fiyat Endeksi de ay içinde yüzde 11.5 geriledi ancak bu oran Temmuz 2021 fiyatlarına göre yüzde 16.6 daha yüksek bir seviyede gerçekleşti. Endekste temsil edilen tüm tahıl fiyatlarının düşmesine buğday fiyatlarındaki yüzde 14.5’lik düşüş öncülük etti. Bu düşüşe kısmen Ukrayna ve Rusya arasında tahıl ihracatındaki engellerin (önemli Karadeniz limanlarının açılması) kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçmesi ve kısmen de Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsimi neden oldu. Küresel pirinç fiyatları da 2022’de ilk kez düştü.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.