Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Muş’ta terörden temizlenen köye 29 yıl sonra enerji nakil hattı çekildi

Muş’ta, 1993 yılında PKK’lı teröristlerin baskıları sonucu göç etmek zorunda kaldıkları köylerine 29 yıl aradan sonra geri dönen vatandaşlara elektrik hizmeti götürülüyor.

Uğur Ulu
MUŞ-
Muş’un Şenyayla bölgesinde terör olayları nedeniyle 1993’te köylerini boşaltarak başka illere göç veren vatandaşlar, geri dönüşlerle köylerine yerleşmeye başladı. Merkeze 40 kilometre mesafedeki Yörecik (Zengök) köyü sakinleri, 29 yıl sonra döndükleri ata topraklarında devlet yatırımlarıyla hayat buluyor. Bölgenin teröristlerden arındırılmasıyla köylerine dönen vatandaşlar, yeni evler yaparak yeniden tarım ve hayvancılığa başladı. Bölgede elektrik ihtiyaçlarının giderilmesi için zorlu çalışma yürüten Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) Muş İl Müdürlüğü, Şenyayla yakınındaki Yörecik köyüne enerji nakil hattı çekmeye başladı.

Dron ile Murat nehri üzerinden hat geçirildi

VEDAŞ ekipleri, Ulukaya köyü bölgesindeki direklerden Yörecik köyü için Murat Nehri üzerinden enerji nakil hattını dron kullanarak geçirdi. Zorlu coğrafyada çalışma yürüten VEDAŞ, 400 metrelik enerji nakil hattını insan gücünün yetmediği bölgelerde dron sayesinde gideriyor.

“29 yıl sonra buradaki köylerimiz yeniden elektrik enerjisiyle tanışacak”

Çalışmaların devam ettiği bölgede incelemelerde bulunan VEDAŞ Muş İl Müdürü Suat Coşar, Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi olarak zor bir coğrafyada oldukça kritik bir görevi ifa ettiklerini söyledi. 1993 yılında terör baskısı nedeniyle boşaltılan köylere yeniden yerleşimlerin olması nedeniyle, 29 yıl aradan sonra enerji taleplerini gidermek için yeni yatırımlar yapıldığını kaydeden Coşar, “Yüklenici firma tarafından iletken hattının çekimi yapılmaktadır. Toplamda 154 direkle 3 bin 500 metre enerji nakil hattı çekilerek Yörecik (Zengök) köyündeki 25 aboneye enerji arzının sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır. Şu an yaklaşık 25 hanede yaşam var. Bölgede yeni yapılar yükseliyor. Yaklaşık 2-3 hafta sonra inşallah köyümüz yeniden elektrik enerjisine kavuşacaktır. Yaklaşık 29 yıl sonra buradaki köylerimiz yeniden elektrik enerjisiyle tanışacaklardır” dedi.

“Terörden temizlenen bu bölgeye yatırımlarımız yapılmaktadır”

Elektrik enerjisinin gelmesiyle buradaki yatırımları daha da artıracaklarını ifade eden Coşar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Buraya huzurun geldiğini görmekteyiz. İnşallah elektrik enerjisiyle bölgede bir hareketlilik olacaktır. Tarım ve hayvancılıkta gelişecektir. Özellikle Yamaç, Yörecik ve Şenyayla bölgesinde güvenlik güçlerimizin yapmış olduğu başarılı operasyonlar neticesinde terörden temizlenen bu bölgeye, ekiplerimizce yatırımlarımız yapılmaktadır. Bölgenin kalkınması için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Enerji nakil hattını çektiğimiz bölge dağlık zor bir bölge olduğu için ekiplerimiz iletken çekimini drone yardımıyla yaklaşık 400 metre ipi karşıya geçirerek gerçekleştirdi.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’da 2 bin 700 metrelik bisiklet yolu tamamlanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesince (SBB), Adnan Menderes Bulvarı’nda yeşil yürüyüş yolu ve bisiklet yolu projesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Proje tamamlandığında 2 bin 700 metre ile sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birisi olacak.

SAMSUN-SBB tarafından Adnan Menderes Bulvarı’nda yürütülen yeşil yürüyüş yolu ile bisiklet yolu projesi yüzde 95 oranında tamamlandı. Peyzaj çalışmalarının sürdüğü yolda bisiklet ve yürüyüş tutkunlarına şimdiden hizmet vermeye başladı. Kurupelit ile İncesu sahili arasındaki proje yeşil alan, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu olarak tasarlanıyor. 2 bin 700 metrelik yolda vatandaşlar bisiklet sürmeye şimdiden başladı. Peyzaj düzenlemelerinin de yapılmasının ardından bisiklet yolu estetik bakımdan da tamamlanacak ve Samsun sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birine sahip olacak.

SBB Başkanı Mustafa Demir, kentte hava kirliliğini önleyerek halk sağlığını koruyacak projelere büyük önem verdiklerini ifade etti. Demir, “Bisiklet kullanımı giderek artıyor. Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olma noktasında çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu alanda çalışmalarımızı genişleteceğiz. Çok uzun bisiklet parkurlarına sahip olacağız. Kurupelit ile İncesu arasındaki bisiklet yolu şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Çevre

750 adet keklik ve sülün OMÜ’de doğaya bırakıldı

500 adet Kınalı keklik ile 250 adet sülün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) yerleşkesinde doğaya bırakıldı.

Erdi Demür
SAMSUN-
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, “2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Tahsis Programı” kapsamında Gümüşhane, Kelkit Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 500 adet kınalı keklik ile Samsun Gelemen Sülün Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 250 adet sülün; OMÜ ile 11. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde üniversite yerleşkesine bırakıldı.

Programa OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, DKMP 11.Bölge Müdürü Halim Özdemir, rektör yardımcıları, OMÜ ve 11. Bölge Müdürlüğü personelleri katıldı.

Okumaya devam et

Çevre

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri ilçeye prestij katacak

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulun Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemize prestij katacak projelerin çalışmaları devam ediyor” dedi.

SAMSUN-
Terme’ye yeni bir sosyal tesis ve yaşam alanı kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları devam eden Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

“Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız”

Terme’ye prestij katacak projenin çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Kılıç, “Termemize yeni bir yaşam alanı ve sosyal tesis kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Terme Belediyesi olarak, meslek yüksekokulu, gençlik merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzumuzu da içine alan bölgede yeni bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Ekiplerimiz daha önceden dolgu çalışması yapılan 10 dönümlük alanda geçiş güzergâhları ve kanal temizliği çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de yürüyüş yolu, bisiklet yolu, yaya köprüleri ve piknik alanları için çalışmalarını sürdürüyor. Pide evi için ise temel atıldı. Söz konusu alanda spor, oyun, kültür ve peyzaj alanlarının bulunduğu ilçemize yakışacak bir yaşam alanı ve pide evi kazandıracağız. Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız” diye konuştu.

“Her yönüyle yaşam alanı”

Terme Park projesinin sadece bir sosyal tesis değil aynı zamanda her yönüyle bir yaşam alanı olarak tasarlandığına dikkat çeken Başkan Kılıç, “Günde yaklaşık 18 bin aracın kullandığı Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunan projemizin birkaç ayağı olacak. Pide evimiz ve yaşam alanımız tamamlandıktan sonra spor alanları ve kültür alanlarını içinde barındıracak 2’nci etap çalışmalarımız başlayacak. Önümüzdeki yaz bu alanı inşallah hizmete açacağız. İlçemize şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.