Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

İntiharları tetikleyen olaylar

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz, intiharları tetikleyen reklam, şarkı ve bazı ünlülere dikkat çekerek reklam, kitap, şarkı ve haberlerde kullanılan dile özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Erdi Demür
SAMSUN-
Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu çalışmaları dahilinde, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Samsun’da görev yapan basın mensuplarının davet edildiği toplantıda bağımlılıkla mücadele hususunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz, yaptığı sunumda insanları olumsuz etkileyen ve madde bağımlılığı ile intihar vakalarını arttıran olaylar hakkında yaptığı çalışmaları aktardı.

“Marilyn Monroe, Kurt Cobain’in intiharı sonrası benzer olaylar arttı”

Dünyaca ünlü yıldızların uyuşturucu madde kullandıktan sonra intihar etmesiyle birlikte o dönemdeki aynı ölüm şekillerinin arttığına vurgu yapan Dr. Hatice Öz, “İntihar eden kişi, intihar ölümle sonuçlanmışsa polis kayıtlarına geçiyor. İntihar ölümle sonuçlanmazsa da sağlık kurumunun kayıtlarına geçiyor. Bu nedenle intiharın ne kadar arttığını kayıtlar üzerinden görmek kolay. Medyanın bu kötü alışkanların önüne geçmede önemli bir rolü olabilir. Bunu intihar üzerinden örneklendirirsek; bağımlılıkta da kadına şiddette de sosyal bütün problemlerde de durum böyle. Marilyn Monroe intiharını ele aldığımızda, Monroe’nin ölümünden sonra intiharlar yüzde 12 oranında artmış. Bu ölümün medyada yer alması nedeniyle sadece o dönem için intihar oranlarını arttırmış. Rock sanatçısı Kurt Cobain’in intiharı sonrası, onun gibi yaşayıp, ölenlerin sayısı Manroe’deki gibi artmış. Goethe’nin ‘Genç Werther’in Acıları’ isimli kitabında karakter intihar ettiği için o romanı okuyanların, romanın yayınlandığı dönemden sonra intihar olaylarının arttığı görülüyor ve kitap yayından kaldırılıyor” dedi.

“Bu Akşam Ölürüm’ şarkısından sonra intiharlar arttı”

“Bu Akşam Ölürüm” şarkısının piyasaya çıktığı dönemlerde de intiharların arttığı bilgisini veren Dr. Öz, “Bu etkileri sadece basında çıkan bir haber olarak düşünmeyin. Kitap ve şarkı örneği de bu olayların artmasına neden olabilir. Reklamlardan örnek verirsek; bir gazlı içecek reklamında içeceğin kalorisiz olduğunu vurgulamak için yapılan çalışmada çok yalnız olduğunu, tek bir kalori olduğunu söylediği zaman topluma verdiği etki, ‘yalnızlar ölür, yalnızlar ölmeyi hak ediyor’ olduğu için yayından kaldırılıyor. Bir başka reklamda ise akıllı televizyonların çıktığı dönemde televizyon intihar ediyor. ‘Artık benim devrim bitti’ mantığı işleniyor. Bunun topluma yansıması ise ‘yeniye uyum sağlayamayan ölümü hak ediyor’ şeklinde oluyor” diye konuştu.

Bağımlılık ve intihar olayların önüne geçilmesinin yolları

Olumsuz etkilerin önüne geçilmesi yapılması gerekenler hakkında da bilgi veren Öz, şunları söyledi:

“1984-1987 yıllarında Viyana’daki gazetecilerin gündeminde metrodaki intiharlar vardı. Sonrasında intihar haberleri 6 ay kadar yayından kaldırılmış ve ölümlerden bahsedilmemiş. İntiharların bu yöntemle yüzde 80 oranında azaldığı görülmüş. Bizler elimizdeki bu imkanları eğer olumlu kullanırsak, olumlu baş etme yöntemlerini ortaya koyabilirsek daha etkin bir çalışma yapabiliriz. Neler yapabiliriz diye baktığımızda intihar ve bağımlılık gibi olaylarda bunun altında psikiyatrik bir hastalık olduğunu vurgularsak, tedavisi olduğunu vurgularsak, çözüm yollarını olduğunu, nereye gitmesi gerektiğini, ne yaparsa bunlardan kurtulabileceğini söylersek, nereden yardım alacağını vurgularsak, psiko-sosyal nedenlerini aydınlatmaya çalışırsak, hangi kurumlara ne zaman nasıl başvurabileceğini söylersek bir de ölümlerden sonra geriye kalanların ne kadar üzüldüğünü anlatabilirsek bunlar olumlu olarak dönecektir.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Kız alıp verme meselesi kanlı bitti

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kalabalık iki grubun kavgasında karı-koca silahla vurularak yaralandı.

Mustafa Uslu – Hakan Öztürk
KOCAELİ-
Olay, Mevlana Mahallesi 851 Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, iki aile arasında kız alıp verme meselesi sebebiyle kavga çıktı. Kalabalık grupların karıştığı kavga esnasında sokak adeta savaş alanına döndü. Arbedede Alaaddin K. ve eşi Saynur K. silahla vurularak yaralandı. Olayı görenler durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üzerine adrese sağlık ve çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaralılara ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Ardından sedyeyle ambulanslara alınan yaralılar, tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı. Kavgaya karışan çok sayıda kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Kavga esnasında sokak üzerinde bulunan birçok araca mermi isabet etti. Çevik kuvvet ekipleri bölgede uzun süre nöbet tutarken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Okumaya devam et

Asayiş

Van’da terör operasyonu: 16 gözaltı

Van’da PKK/KCK terör örgütü soruşturmaları çerçevesinde 16 şahıs yakalandı.

VAN-Van Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, terör örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik yürütülen çalışmaların devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “31 Temmuz-7 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılan çalışmalar neticesinde, PKK/KCK terör örgütü soruşturmaları bünyesinde 16 şahıs yakalanarak haklarında gerekli yasal işlemler yapılmıştır” denildi.

Okumaya devam et

Asayiş

İsrail, Filistin ile yapılacak ateşkesi doğruladı

Gazze’ye yönelik 3 gündür devam eden saldırılarının ardından İsrail, taraflar arasındaki ateşkesin yerel saatle 23.30’da başlayacağını doğruladı.

TEL AVİV-İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 3 gündür devam ederken, İsrail, Filistin ile Mısır’ın arabuluculuğunda yaptıkları görüşmeler sonucunda ateşkesin yerel saatle 23.30’da başlayacağını doğruladı. İsrail Başbakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Kamu Diplomasisi Başkanı, ateşkesin 23.30’da yürürlüğe gireceğini doğruladı. İsrail devleti, Mısır’a çabaları için teşekkür ediyor. Ateşkes ihlal edilirse, İsrail devleti, zorla karşılık verme hakkını saklı tutar. İsrail devleti, sakinlerinin günlük rutinlerini ihlal edecek hiçbir etkene izin vermeyecek” denildi.

Filistin İslami Cihat Örgütü ateşkes saatini açıklamıştı

Filistin İslami Cihat Örgütü’nün Sözcüsü Muhammed el-Hindi ise yaptığı açıklamada, İsrail ile üç gün süren yoğun çatışmayı sona erdirmek için Kahire’nin aracılık ettiği ateşkesi kabul ettiklerini ifade etmiş, ateşkes anlaşmasına müzakerecilerin Filistin İslami Cihat Örgütü’nün Cenin lideri Bassem Saadi’nin serbest bırakılmasını dahil etmek için çalıştıklarını aktarmıştı. Kısa süre önce Cenin’de tutuklanan Saadi, İsrail ile Filistin İslami Cihat Örgütü arasında saldırıların başlamasına neden olan tetikleyici olaylardan biriydi.

Ateşkesin 20.00’de başlaması bekleniyordu

Mısırlı bir güvenlik kaynağı, İsrail’in ateşkes teklifini teklifi kabul ettiğini ifade etmiş, Mısır’ın ateşkes çabalarına aşina olan bir Filistinli yetkili ise, söz konusu ateşkesin yerel saatle saat 20.00’de yürürlüğe gireceğini aktarmıştı. Ancak İsrailli bir kaynak ise, ateşkes görüşmelerin hala “ilerlemeye” devam ettiğini belirtmiş, “Ateşkes olacağı kesin değil” ifadelerini kullanmıştı.

Gazze Şeridi’nde can kaybı 43’e yükseldi

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarda can kaybının 43’e yükseldiği aktarılarak, hayatını kaybedenler arasında 15 çocuk, 4 kadın bulunduğu ifade edildi. Bakanlık ayrıca, saldırılarda 311 kişinin yaralandığını aktardı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.