Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Belediyeler

Başkan Demirtaş, hayvan toplama görüntüleri hakkında konuştu: “Konuyu bizzat takip edeceğim”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, sosyal medyada yayımlanan belediye personellerinin hayvan toplama görüntüleri hakkında toplantı düzenledi. Demirtaş, “Konuyu bizzat yakından takip edeceğim” dedi.

SAMSUN-
Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, son günlerde sosyal medyada yayımlanan ‘İlkadım Belediyesi çalışanlarının hayvan toplama videosu’ üzerine Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) temsilcileriyle toplantıya katıldı. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıya HAYKONDEF Samsun İl Temsilcisi İbrahim Biral, Samsun Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Bora Barlas Gürler, dernek üyeleri Özgür Yarlıgaç ve Demet Yarlıgaç, Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Av. Fatma Suğanlı, Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyon Avukatı Tunahan Gök, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Haydi Jandarma personelleri katılım sağladı.

“Konuyu bizzat yakında takip edeceğim”

Belediye çalışanlarının hayvan toplarken eziyet yaptıkları yazısıyla paylaşılan videoyla ilgili konuşan Başkan Demirtaş, “Bu konu üzerine Samsun Valimiz Zülkif Dağlı’ya da aynı cevabı verdim, kendim de izledim. Eğer hayvanlarla ilgilenen varsa hayvana eziyet yapılmadığı açık şekilde görürsünüz. Sahipsiz hayvan başka insanlara yaklaşmaz ve kendini tutturmaz. Bana zarar verir mantığıyla. Maalesef eğitimli insanlarımız bu işi angarya iş olarak görüyorlar. Bu yapılacak bir iş değil gözüyle bakıyorlar. Eğitimsiz insanlar ise daha kaba bir anlayışla yapıyor. Bu olayda bizim eksikliğimiz üslup iletişim eksikliği. Bunu da çalışan arkadaşlarımızla bir araya gelerek daha itinalı ve üslup tarzına uygun çalışmaları için gerekli uyarılarımızı da yaptık. Bu konuyu da bizzat yakından takip edeceğim” diye konuştu.

Hayvansever olduğunu ve kendisinin de köpek beslediğini belirten Demirtaş, “Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, bizim İlkadım ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Bu yer bahane edilerek tüm ilçe belediyeler Kadamut, Gürgendağı, Ata Yolu üzerine sahipsiz köpekleri bırakıyor. Buralardan gelen hayvanlar ise ya kırsalda ya da şehirde çeteleşmeye varan bir oluşuma giriyorlar. Biz de böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Zaman zaman izinsiz salım yaparken yakaladıklarımız da oluyor. Bu noktada gerekli yasal işlemleri uygulatıyoruz” şeklinde konuştu.

Demirtaş, “Eğer bu hayvanları bir yere bağlı tutarsak yaşam kapasiteleri onda birine inecek düzeyde mahkum gibi olur. Ben bu kararın sağlıklı bir karar olduğunun da kanaatinde değilim. Ama şu bir gerçek ki bir kısım insanlar bu hayvanları seviyor ama kendi bölgesinde olsun istemiyorlar. Belediye olarak onların yaşama tutunmaları için mama kapları bırakıyoruz. Fakat ya tahrip ediliyor ya da kayboluyor. Biz bu işin ortasında kaldık. Bu konuştuklarımızı da dikkate alarak ortak bir çözüm üretme noktasında taşın altına elimizi koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda İlkadım ilçesindeki hayvan severlerin de katılım ile ‘Can Dostları İçin Hep Birlikte El Ele’ adı altında bir çalışma başlatmak istediklerini açıklayan Demirtaş, şunları söyledi:

“Belediyemizle birlikte besleme, toplama çalışmalarına gerçek anlamda destek olacak hayvanseverlerimizin bilgilerini kaydederek istediğimiz hedefe ulaşırız. Hayvan barınağı yerine veteriner odası ile görüşüp belirli bir ücret karşılığında özel veteriner hekimlerin de hayvan kısırlaştırılmasına destek vererek belediye ile ortaklaşa bir çalışma ile hayvan üremesinin önüne geçilmesinin sorun çözüme kavuşacağını düşünüyorum.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediyeler

Atakum Belediyesi’nden çiftçi dayanışması

Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar grupları Bafra’daki karpuz üreticisine destek olmak amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla kampanya başlattı.

SAMSUN-
Karpuzu maliyetinin altında almak isteyen alıcılar nedeniyle zor durumda kalan çiftçiyle örnek dayanışma sergileyen Atakum Belediyesi ve Samsunspor taraftar grupları sayesinde karpuzlar kilosu 1 liraya tezgahta yerini aldı. Böylece hem çiftçi zarar etmedi hem de tüketici kilosu 3 ila 5 lira arasında değişen karpuza daha uygun fiyattan ulaşabildi. Türkiş’te bulunan Atakum Kent Meydanı’nda yapılan satışlar, Atakum’da daha fazla noktaya ulaştırılacak.

“Üreticiye sahip çıkıyoruz”

Karpuz üreticisine sahip çıktıklarını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu mevsim karpuz mevsimi. Bafra Ovası karpuzun yoğun bir şekilde yetiştirildiği yer. Ama ne yazık ki bu yaz Bafra’daki karpuz üreticisi masraflarını çıkaramıyor. Biz de üreticiyi korumak kollamak, en azından zarar etmesini engellemek; tüketiciye de ucuz, kaliteli, sağlıklı ve zamanında karpuz ulaştırabilmek için Samsunspor taraftar gruplarıyla ‘Bafra üreticisine destek, karpuz tarlada kalmasın’ sloganı altında faydalı ve anlamlı bir iş birliği yaptık. Çiftçiye destek oluyoruz, görevlerimizden bir tanesi bu. Tüketiciye sağlıklı ve ucuz karpuz getiriyoruz. Bu arada piyasadaki fiyat dengelemesi de kendiliğinden oluyor. Diğer ilçelerden bu şekilde talepler geldiğinde Bafra karpuzunu oralara da ulaştıracağız” dedi.

Önceki gün başlayan satışların yoğun ilgi gördüğünü belirten Başkan Deveci, “Bafra’daki üretime ve buradaki tüketicinin alım durumuna göre günde dört beş kamyon karpuz geliyor. Bu bir dayanışma. Bu dönem de öyle bir dönem. Zaten biz üç yıldır aynı şeyi yapıyoruz. Hem çiftçiyle hem de tüketiciyle dayanışma. Ayrıca şehirde oluşan fiyat oranlarını hiç olmazsa kendiliğinden serbest piyasa koşulları içerisinde dengelenmesini amaçlıyoruz. Tarım ülkede planlı yapılmalı. Karpuz veya başka ürünlerin tarlada kalmaması için ne kadar ürüne ihtiyaç var, ihracatı da dahil bu ülke ne kadar tüketim yapılıyor gibi konularda çalışma ve planlama yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Vatandaş fiyata şaşırıyor”

Samsunspor taraftar grupları adına açıklama yapan Murat Aktürk ise Bafra’daki çiftçinin karpuzları değerinde satamadıkları için bu kampanyanın başlatıldığını belirterek, “Karpuz fiyatları şu anda marketlerde 3 ila 5 lira arasında. Tırlar hallere gittiğinde karpuzu 1 liradan veya 80 kuruştan alamıyor. Bunun üstüne de yol, komisyoncu ve diğer masraflarla birlikte bize 5 liraya kadar geliyor. Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci desteğiyle de Atakumlulara karpuzları ulaştırıyoruz. Atakumluların birbirine desteği çok. Gelip komşularına da dağıtmak için çok sayıda karpuz alan da var. Fiyatlara onlar da şaşırıyor. Marketten alınca 50-60 lira oluyor, burada 20 lirayı geçen karpuz çok nadir. Halktan da epey rağbet var, onlar memnun biz de memnunuz” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Belediyeler

Samsun’un ana arterine 40 bin ton asfalt

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehrin en önemli ana arteri Atatürk Bulvarı’nı 40 bin ton asfalt dökerek yenilerken, Subaşı’na yapılan 142 araç kapasiteli mekanik otopark ise hizmete girdi.

SAMSUN-
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin TEKNOFEST çalışmaları kapsamında şehrin dört bir yanındaki çalışmaları gece-gündüz aralıksız devam ediyor. Atatürk Bulvarı da bu kapsamda yenileniyor. 40 bin ton asfalt dökülen yolun yatay işaretlemeleri yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Karayolları Kavşağı ile Belediyeevleri Kavşağı arasındaki gidiş-geliş 18 kilometrelik yolun 9 kilometresi cuma günü tamamlanıyor. Yolun kara bandını cuma gününe kadar bitirmeyi hedefleyen ekipler, aynı şekilde deniz tarafındaki çalışmalara başlayacak.
Asfaltla kaplanan yolda Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından da çizgi çalışmaları yapılıyor. 40 bin ton asfalt dökülecek yolda yatay işaretleme ve el uygulaması çalışmaları yapılıyor. Kısım kısım kapatılan ve tamamlandıkça açılan yolda trafiğin aksamaması için de ekipler yoğun mücadele veriyor.

Çalışmalarda, yol yüzeyinin konfor ve güvenliğini artırmak adına son teknoloji multiplex elektronik duyargalı, 12 metreye kadar tek parça halinde asfalt serebilen finişer makinesi, iki adet trimer asfalt kazıyıcı, 2 adet süpürge makinesi, 40 kamyon, 4 adet çift bandajlı asfalt silindiri, bir adet minicase makinesi ile 70 personel görev alıyor. Günde 1 kilometre asfalt serimi yapılıyor.

Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı hizmete açıldı. Test aşaması sona eren ve araç alımına başlayan otopark sürücülerden tam not aldı. 2 katlı ve 142 araç kapasiteli Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı’na aracını park eden sürücü Ali Çakır, “Hayatımda hiç mekanik otopark görmedim. Bunları ancak filmlerde görüyorduk. Şehir için büyük bir hizmet. Samsun’a yakıştı. Tebrik ediyorum” dedi.

Çarşamba ve Havza Mekanik Otoparkları sırada

Bir aracın 3 ila 5 dakika arasından park edilip araç sahibine teslim edilen sistem, özellikle bölge esnafı ve vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin aynı şekilde hizmet verecek Çarşamba ve Havza ilçelerindeki mekanik otopark projelerinin çalışmaları da sürüyor. Her iki ilçedeki otoparklar da kısa sürede hizmete alınacak.

Subaşı Mekanik Otoparkı’nda sistem şöyle işliyor: Sürücü aracını otopark girişine bıraktıktan sonra butona basıyor. Sistemin devreye girmeyesiyle araç otomasyon kontrollü asansörler sayesinde park ediliyor. Tamamen otomatik olarak işleyen süreçte sürücüler aynı yöntemle araçlarını girişten teslim alıyor. Bir aracın getirilme süresi ise 3 ile 5 dakika arasında değişiyor.

SASKİ Tekkeköy’de hatları yeniliyor

Öte yandan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü Tekkeköy ilçesi Köprübaşı Mahallesi’nin kanalizasyon hatlarını yeniliyor. SASKİ, Tekkeköy ilçesi Köprübaşı Mahallesi’ne 7 bin 222 metrelik kanalizasyon hattı döşüyor. İki etap halinde uygulanacak projenin 3 bin 200 metrelik kısmını oluşturan birinci etabının yüzde 70’i tamamlandı. Diğer bölümün de çalışmaları sürüyor. Ekipler, iki etabında en kısa sürede tamamlanmasını hedefliyor.

Okumaya devam et

Belediyeler

Tekkeköy’de 7 mahalleye park ve spor alanı kazandırılıyor


Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “7 mahallemizde çok amaçlı kullanıma uygun parkları inşallah yıl sonuna kadar teslim ediyoruz. 2024 yılı sonuna kadarsa tüm mahallelerimizde 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı kullanıma sunmayı hedefliyoruz” dedi.

SAMSUN-
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçede yapımı devam eden yatırımları yerinde inceledi. Ziyaretlerine Zafer Mahallesi’nde başlayan Togar, burada eski bir okul binasının restoresi ile önünde bir park ve spor alanı oluşturmayı hedefleyen projeyi yerinde gördü.

Son durum hakkında bilgiler alarak talimatlar veren Togar proje hakkında, “İlçemizim en yüksek mahallelerinden Zafer Mahallemizdeyiz. Buradaki eski okul binamızı restore ederek Milli Eğitim ve İlçe Müftülüğümüz tarafından kursların düzenlenebileceği bir binaya dönüştürüyoruz. Burada önündeki halı sahasıyla, spor alanıyla, park alanıyla mahallemizin bütün sosyal etkinliklerinde kullanabilecekleri bir alan oluşturuyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Antyeri ve Çayleyk Mahallelerinde devam eden benzer çalışmalara da ziyaretlerde bulunan Togar, hedeflerinin bu mahallelerle sınırlı olmadığını belirtti.

Bu yıl sonuna kadar 7 mahallede, tüm mahallelerde ise 2024 sonuna kadar 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı kullanıma sunmak istediklerini söyleyen Togar, “Zafer Mahallesi’ndeki gibi Çay, Aşağıçinik, Çayleyik, Antyeri , Kirazlık, Kurtuluş ve Yavuzlar Mahallelerimizde olmak üzere yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz 7 adet son derece konforlu ve çok kullanıma uygun parkları inşallah yıl sonuna kadar teslim ediyoruz. Hedefimiz ise 2024 yılı sonuna kadar ilçemizin tüm mahallelerinde 100 adet spor alanı, park ve yeşil alanı ilçemiz halkı ile buluşturup hizmetlerine sunmaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Togar’a ziyaretlerinde Başkan Yardımcısı Özkan Karakaya da eşlik etti.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.