Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

OMÜ-YÖS 33 ülkede başarıyla uygulandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS 2022) 33 ülke ve 51 merkezde başarıyla uygulandı.

SAMSUN-
Türkçe, İngilizce, Rusça, Arapça, Fransızca olmak üzere 5 farklı dilde sınava giren adaylar için bu yıl bazı yeniliklere gidildi. Bu yeniliklerden ilki, öğrencilerin tercih ve üniversiteye yerleşme süreçleri kapsamında hayata geçirildi. Buna göre adaylar, 2022 yılı OMÜ-YÖS sonuçları ile Türkiye’de OMÜ’nün de dâhil olduğu 9 üniversite için ortak tercih ve yerleştirme işlemlerini tek bir platform üzerinden yürütebilecek.

Sınav giriş belgelerinin kontrolünde biyometrik veriler kullanıldı

Diğer bir yenilik ise sınavla ilgili güvenlik süreçlerini kapsıyor. Bu doğrultuda sınava giren adayların sınav giriş belgelerindeki bilgiler, otomatik olarak dijital yazılımlar sayesinde kontrol edilirken biyometrik verilerle bu bilgiler doğrulandı. Ülkemizde ilk kez kullanılan dijital kimlik tanıma güvenlik sistemi başarıyla uygulanırken, bu durum sınava giren öğrenci ve veliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yeni sınav merkezleri

Öte yandan önceki yıllarda hem pandemi nedeniyle hem de farklı gerekçelerle gidilemeyen sınav merkezleri, 2021 yılında olduğu gibi bu yıl da sınava dâhil edildi. Ayrıca 2022 yılında daha önce sınav yapılmamış merkezlere de ulaşılarak öğrencilerin OMÜ-YÖS’e katılmaları sağlandı. Bu merkezler arasında; Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Mısır, Tayland, Mozambik, Uganda ve Özbekistan gibi ülkeler bulunuyor.

OMÜ-YÖS’ü Türkiye’de birçok üniversite tanıyor

9 üniversitenin ortak bir yerleştirme sürecini takip edecek olmasının yanı sıra, OMÜ-YÖS’ü Türkiye’de bulunan birçok üniversite, uluslararası öğrenci kabulünde tanıyor.
Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarını kapsayan OMÜ-YÖS, 33 ülke ve 51 merkezde başarıyla uygulandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Vali Dağlı: Bağımlılıkla mücadele hepimizin görevi

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, din görevlilerine yönelik düzenlenen ‘Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Semineri’nde yaptığı konuşmada, “Bağımlılıkla mücadele sadece emniyetin görevi değil, bu görev hepimize düşüyor” dedi.

Bora Kara
SAMSUN-
İl Müftülüğü personeline yönelik Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Semineri düzenlendi. İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda yapılan seminerde konuşan Vali Zülkif Dağlı, “Toplum nereye gidiyor diye baktığımızda, biraz da pandeminin etkisiyle bağımlılığın daha da artmakta olduğunu görüyoruz. Mücadelenin çok daha fazla yapılması gerektiğini, artık gözlerimiz daha iyi görmeye başladı. Toplumda herkes bunu görüyor. Bu kimin görevi, kim bu işi yaparsa toplum tamamen arınır, sıkıntılardan kurtulur diye düşündüğümüzde bu iş kime düşer diye düşündüğümüzde sadece bu iş emniyet ve asayişin görevi değil. ‘Emniyet bu işi önlesin, kişileri yakalasın’ dediğimiz zaman tabi bir sonuca ulaşamayız. Ulaşmamız da mümkün değil. Yani bu iş aslında hepimize düşüyor. Hepimiz dediğimiz de duyarlı olan herkese düşüyor. Toplumda bilinci olan herkese, dini liderlerimize, öğretmenlerimize, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışanlara, STK’lara düşmektedir. Bu görev hepimizin görevidir” diye konuştu.

“Hedef kitlemiz başıboş bırakırsak nereye gideceği belli olmayan gençlerdir”

Gençlere alternatif sunulması gerektiğinin üzerinde duran Vali Dağlı, “Bizim hedef kitlemiz tertemiz, pırıl pırıl ama bırakırsak nereye gideceği belli olmayan gençlerdir bunu unutmayalım. Gencimize önden alternatifler sunmalıyız. Genç ne ister önerisi çoktur. Spor yapmak ister, dijitale meraklıdır ama bağımlı olmayacak şekilde teknolojiyle haşır neşir olmak ister, satranç oynamak ister, yüzmek ister, spor yaparak vakit geçirmek ister. Biz onların önüne güzel alternatifler sunarsak, güzel bir şekilde vakit geçirirler. Doğal olarak uyuşturucu, alkol, kumar bunların hepsinden de uzak dururlar” diye konuştu.

17 ilçe ve 4 merkezde seminer

Seminer hakkında bilgi veren Samsun İl Müftüsü Seyfullah Çakır ise “Bağımlılık nedir bununla ilgili neler yapabiliriz bu konuda birçok varsayımlar, projeler geliştirdik. Bu bağlamda 17 ilçemizde manevi rehberlerimiz ile beraber yaklaşık 300 kişi bu programı alıp inşallah ilimizin bütün mahallelerinde, beldelerinde, her alanında en güzel hizmeti sunma gayreti içinde Valimizin önderliğinde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ile iş birliği içerisinde din görevlilerimize yönelik bu eğitimi tertip ettik. Bu eğitim üç gün üç oturum halinde gerçekleşecek. Bu eğitimi Samsun İl Müftülüğümüz, Çarşamba, Bafra, Havza Müftülüğü olarak 17 ilçeyi bu 4 merkezde toplayarak inşallah bu eğitimi en güzel bir şekilde alıp görevlilerimiz daha şuurlu, bilinçli bir şekilde bağımlılıkla nasıl en güzel şekilde mücadele edilir bunu inşallah bugün burada öğrenecekler” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerine sahada uygulama ve iş imkanı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Akademik Kurulu’nda alınan kararla bölüm müfredatlarının tamamına 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere Mesleki Uygulama Programı (MUP) dersi konulmasına karar verildi.

SAMSUN-Mesleki Uygulama Programı, bölüm müfredatlarının 8. yarıyılında uygulanacak olup başarılı (alttan dersi olmayan ve ortalaması 4 üzerinden en az 3 olan) öğrencilerin dâhil edileceği bir program olacak. 8. yarıyılın tüm derslerinin yerine geçebilecek olan program sayesinde öğrencilerin kariyer ile ilgili problemlerinin en aza indirilmesi planlanıyor. Program daha önce fakültenin sadece matematik ve biyoloji bölümlerinde uygulanıyordu.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Emin Kasap yaptığı açıklamada, Türkiye’de Fen-Edebiyat Fakülteleri arasında bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek fakültenin tüm bölümlerinde öğrenim gören başarılı öğrencilerin kendi çalışma alanlarının birinde mesleki deneyim imkanı bulacaklarını ve bu sayede iş hayatına atılmalarının daha kolay olacağını belirtti. Kasap ayrıca, öğrencilerin daha öğrenimleri sırasında istihdam edilmeleri için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Okumaya devam et

Eğitim

Bakan Özer: Kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarının oranını geçti

Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda ilk defa kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarının oranını geçti” dedi.

Deniz Zeybek – Ahmet Faruk Sarıkoç
İSTANBUL-
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Bakırköy’de bir otelde Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri düzenlendi. Okul yöneticilerine mesleki gelişim vermek için düzenlenen programa Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldı. Daha önce 81 ilde bulunan fen liselerinin okul müdürlerine verilen Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri, bu sefer de 81 ilin sosyal bilimler lisesinin müdürlerine verildi. Özel bir otelde düzenlenen seminerin bundan sonraki ayağının ise Anadolu Liselerinin olması planlanıyor. Okul yöneticilerine verilen eğitim 2 gün boyunca devam edecek.

“Eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme sürecini tamamladık”

Seminerde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda eğitimle ilgili çok enteresan bir döneme tanıklık ettik. Eğitimde erişim döneminin çözüldüğü bir dönemdir. Kitleselleşme ve evrenselleşmenim yaşandığı dönem son 20 yıldakidir. Okul öncesinden ortaöğretime, ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde bu memleketin çocuklarının bulundukları lokasyonda çok uzaklara gitmeden rahatlıkla erişebildiği dönemdir. Diğer ülkelerin 1950’li yıllarda, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra aslında tamamlamış olduğu süreci biz 70 yıl gecikmeyle yaşadık. Bunu çok kıymetli buluyoruz. Son zamanlarda okullar ve binalar yapıldı sadece gibi eleştiriler geliyor. Bu eleştirileri hükümsüz buluyorum. Daha önceden neden yapılmadı? Daha önceden neden vatandaşın bulunduğu lokasyona okul yapılıp erişim kolaylığı sağlanmadı? 300 binlik derslik sayısını 855 binlere ulaştırdık. Okul öncesindeki eğitimin okullaşma oranı yüzde 11’ken şu anda yüzde 92’lere ulaştı. Bu ülkenin 70 yıl gecikmeyle ilk defa okullaşma, eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme süreci tamamlandı” açıklamasında bulundu.

“Son 20 yılda ilk defa kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarının oranını geçti”

Konuşmalarını 20 yılda ilklerin gerçekleştiğini belirterek sürdüren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son 20 yılda ilk defa kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocuklarının oranını geçti. Yani 20 yılda çok önemli bir dönüşüm hamlesi gerçekleştirildi. Ben bu vesileyle sayın cumhurbaşkanımıza süreçteki katkıları, destekleri, yiğitliği ve liderliği için en içten şükranlarımı sunuyorum. Kaliteyi odağına alarak büyümesini sağlamış devasa bir eğitim sistemine sahibiz. Bakanlık olarak okul öncesi, mesleki eğitim ve öğretmenlerimizin gelişimi ve desteklenmesi olarak 3 ayrı önceliğimiz var. Öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi güçlü kılmak ve imkanlarınızı arttırmak için bakanlığımızın her türlü imkanlarını seferber ediyoruz, edeceğiz. Özellikle uzaktan eğitimin dijitalleşmenin de imkanlarını kullanmak için öğretmen bilişim ağını kurduk” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.