Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Belediyeler

Canik’te yeni işletmelere ‘açılış desteği’ sürüyor

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçede faaliyetine yeni başlayan işletmelere verilen açılış desteğinin devam ettiğini söyledi.

DERYA KAYCİ
SAMSUN-
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçede yeni açılan işletmeleri ziyaret etti. Yeni işletmelere Açılış Desteği verildiğini ve bu desteğin devam ettiğinin altını çizen Başkan Sandıkçı, “Canik’te yeni iş yeri açacak esnaflarımız için uyguladığımız açılış desteği programımız devam ediyor. İlçemizde faaliyetlerine yeni başlayan esnaflarımız belediyemize başvurarak organizasyon desteğimizden faydalanabilir” diye konuştu Canik’in her anlamda gelişmeye devam ettiğini ifade eden Başkan Sandıkçı, “İlçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gün geçtikçe önemli bir konuma ulaşıyor olması, esnafımızın yeni başlayacağı ticaret hayatını da olumlu şekilde etkileyecektir” dedi.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, gerçekleştirdiği iş yeri ziyaretlerinde esnafa hediye takdiminde bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Belediyeler

2. Abdülhamid devrinde yapılan tarihi hastane binası ‘Aile ve Yaşam Merkezi’ olacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Abdülhamid Han döneminde inşa edilen tarihi hastane binasını ‘Samsun Aile ve Yaşam Merkezi’ne dönüştürecek ve 2023’te hizmete sunacak.

ÖZNUR COŞKUN
SAMSUN-
1902 yılında ‘Canik Hamidiye Hastanesi’ ismiyle hizmete giren ve 1908’de adı Canik Gureba olarak değiştirilen hastane, 1924’te “Samsun Millet Hastanesi” ismini aldı. 1954’te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na devredilerek Samsun Devlet Hastanesi oldu. 1970 yılında ise hastanenin taşınmasıyla bir süre boş kalan bina, Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. 1980’de ise adı ‘Karadeniz Bölgesi’ unvanı kaldırılarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi oldu. 2007 yılında bir hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangında büyük hasar gören tescilli tarihi bina, hastanenin yeni hizmet binasına taşınmasıyla da atıl hale düştü.

Herkese açık hale gelecek

Atıl halde bulunan hastane yerleşkesini Sağlık Bakanlığı’ndan protokolle devralan Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri koruyacağı Samsun Aile ve Yaşam Merkezi Projesi’nin hazırlıklarını tamamladı. İçerisinde misafirhane, kütüphane, tanıtım merkezi, aile danışma merkezi, bilim sınıfları, bilgisayar ve eğitim derslikleri, robot, masal, drama, tiyatro, zeka gelişim, müzik ve sanat atölyeleri, spor salonları, bireysel çalışma alanları, sinema, ticari alanı, butik oteli, bahçeleri ve 121 araçlık kapalı otoparkın bulunacağı çok fonksiyonlu proje, ihale edileceği günü bekliyor.

Yaşam merkezi olacak

Yıl içinde inşaat çalışmalarının başlaması beklenen proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı mimarisinin eşsiz özelliklerini taşıyan tarihi eseri dokusunu bozmadan restore ettirecek. 28 dönümlük alandaki asırlık zeytin ve çeşitli türlerdeki ağaçları koruma altına alacak belediye, projeyle kentin vizyonuna önemli katkılar sağlayacak. Yemyeşil alanda tüm vatandaşların rahat nefes alıp hoş vakit geçireceği, mahalle kültürünün, sevgi, saygı ve dostluğun yaşatılacağı yaşam merkezinde, ev hanımları üretim yaparak el becerilerini geliştirecek.

“Muhteşem bir yaşam alanına dönüştüreceğiz”

İlkadım ilçesinde hayat bulacak yaşam merkeziyle ilgili son durumu paylaşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “2. Abdülhamid devrinde yapılıp Canik Hamidiye Hastanesi olarak hizmete girip, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi olarak kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen tarihi binayı, arazisiyle birlikte aile ve yaşam merkezi haline getireceğiz. Bunun için de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Subaşı Meydanı’nı tasarlayan firmaya güzel bir proje hazırlattık. Hastane idaresinin kullandığı tescilli tarihi binayı restore edeceğiz. Arazinin etrafını çevreleyen duvarları kaldırdık. İnşallah burayı 7’den 70’e herkesin istifade edebileceği çok fonksiyonlu muhteşem bir yaşam alanına dönüştüreceğiz” dedi.

Okumaya devam et

Belediyeler

Özdemir: Belediyeler arasında istişare ve bilgi paylaşımı önemli

Canik Kaymakamı Mahmut Halal ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı’yı ilçede ağırlayan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Belediyelerimiz arasında istişare ve bilgi paylaşımı halkımıza daha kaliteli hizmet ulaştırılması açısından önemli” dedi.

ABDULLAH GONCA
SAMSUN-
Canik Kaymakamı Mahmut Halal ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Havza ilçesinde yapılan mekanik otoparkı inceledi. Canik Kaymakamı Mahmut Halal ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı Havza ziyaretleri kapsamında ilk olarak Havza Belediyesini ziyaret ederek Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile bir süre görüştü.

Havza Belediye Başkanı Özdemir’in makamında gerçekleşen ziyarette her iki belediye başkanı yürütülen hizmetler hakkında görüş alışverişinde bulunarak birbirlerine yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı Canik’te yapmayı planladıkları otopark için incelemelerde bulunduklarını ve bu kapsamda Havza’da devam eden otopark inşaatını incelemek için Havza geldiklerini belirtti.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Kaymakam Halal ve Başkan Sandıkçı’yı belediyelerinde misafir etmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Belediyelerimiz arasında istişare ve bilgi paylaşımı halkımıza daha kaliteli hizmet ulaştırılması açısından önemli” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Belediyeler

Başkan Demirtaş, hayvan toplama görüntüleri hakkında konuştu: “Konuyu bizzat takip edeceğim”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, sosyal medyada yayımlanan belediye personellerinin hayvan toplama görüntüleri hakkında toplantı düzenledi. Demirtaş, “Konuyu bizzat yakından takip edeceğim” dedi.

SAMSUN-
Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, son günlerde sosyal medyada yayımlanan ‘İlkadım Belediyesi çalışanlarının hayvan toplama videosu’ üzerine Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) temsilcileriyle toplantıya katıldı. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıya HAYKONDEF Samsun İl Temsilcisi İbrahim Biral, Samsun Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Bora Barlas Gürler, dernek üyeleri Özgür Yarlıgaç ve Demet Yarlıgaç, Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Av. Fatma Suğanlı, Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyon Avukatı Tunahan Gök, Doğa Koruma ve Milli Parklar ve Haydi Jandarma personelleri katılım sağladı.

“Konuyu bizzat yakında takip edeceğim”

Belediye çalışanlarının hayvan toplarken eziyet yaptıkları yazısıyla paylaşılan videoyla ilgili konuşan Başkan Demirtaş, “Bu konu üzerine Samsun Valimiz Zülkif Dağlı’ya da aynı cevabı verdim, kendim de izledim. Eğer hayvanlarla ilgilenen varsa hayvana eziyet yapılmadığı açık şekilde görürsünüz. Sahipsiz hayvan başka insanlara yaklaşmaz ve kendini tutturmaz. Bana zarar verir mantığıyla. Maalesef eğitimli insanlarımız bu işi angarya iş olarak görüyorlar. Bu yapılacak bir iş değil gözüyle bakıyorlar. Eğitimsiz insanlar ise daha kaba bir anlayışla yapıyor. Bu olayda bizim eksikliğimiz üslup iletişim eksikliği. Bunu da çalışan arkadaşlarımızla bir araya gelerek daha itinalı ve üslup tarzına uygun çalışmaları için gerekli uyarılarımızı da yaptık. Bu konuyu da bizzat yakından takip edeceğim” diye konuştu.

Hayvansever olduğunu ve kendisinin de köpek beslediğini belirten Demirtaş, “Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, bizim İlkadım ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Bu yer bahane edilerek tüm ilçe belediyeler Kadamut, Gürgendağı, Ata Yolu üzerine sahipsiz köpekleri bırakıyor. Buralardan gelen hayvanlar ise ya kırsalda ya da şehirde çeteleşmeye varan bir oluşuma giriyorlar. Biz de böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Zaman zaman izinsiz salım yaparken yakaladıklarımız da oluyor. Bu noktada gerekli yasal işlemleri uygulatıyoruz” şeklinde konuştu.

Demirtaş, “Eğer bu hayvanları bir yere bağlı tutarsak yaşam kapasiteleri onda birine inecek düzeyde mahkum gibi olur. Ben bu kararın sağlıklı bir karar olduğunun da kanaatinde değilim. Ama şu bir gerçek ki bir kısım insanlar bu hayvanları seviyor ama kendi bölgesinde olsun istemiyorlar. Belediye olarak onların yaşama tutunmaları için mama kapları bırakıyoruz. Fakat ya tahrip ediliyor ya da kayboluyor. Biz bu işin ortasında kaldık. Bu konuştuklarımızı da dikkate alarak ortak bir çözüm üretme noktasında taşın altına elimizi koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda İlkadım ilçesindeki hayvan severlerin de katılım ile ‘Can Dostları İçin Hep Birlikte El Ele’ adı altında bir çalışma başlatmak istediklerini açıklayan Demirtaş, şunları söyledi:

“Belediyemizle birlikte besleme, toplama çalışmalarına gerçek anlamda destek olacak hayvanseverlerimizin bilgilerini kaydederek istediğimiz hedefe ulaşırız. Hayvan barınağı yerine veteriner odası ile görüşüp belirli bir ücret karşılığında özel veteriner hekimlerin de hayvan kısırlaştırılmasına destek vererek belediye ile ortaklaşa bir çalışma ile hayvan üremesinin önüne geçilmesinin sorun çözüme kavuşacağını düşünüyorum.”

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.