Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

SBB Başkanı Demir: Kentsel dönüşüm tamamlandığında bambaşka bir Samsun fotoğrafı göreceğiz

Samsun Büyükşehir Belediye(SBB) Başkanı Mustafa Demir, kentsel dönüşüm projelerinin ‘şehrin geleceği’ olduğunu vurgulayarak, her birinin tamamlanma aşamasına geldiği söyledi.

RÜMEYSA BULUT
SAMSUN-
Samsun’un dört bir yanında devam eden kentsel dönüşüm projelerinin tek tek tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Başkan Mustafa Demir, konuk olduğu bir programda kentsel dönüşüm projeleri tamamlandığında Samsun’un siluetinin değişeceğini vurguladı. Başkan Demir, şehrin tüm dinamikleriyle birliktelik içerisinde çalıştıklarını ifade ederek, “Türkiye’de bunu en iyi başaran illerden birisiyiz” dedi.

Saathane’deki tarihi doku ortaya çıkarıldı

İlkadım ilçesindeki Saathane Meydanı’nda dönüşüm çalışmalarının aralıksız devam ettiğine dikkat çeken Başkan Demir, “Saathane Meydanı, Samsun’un ana unsurlarından biri. O nedenle oradaki projeyi çok önemsedik. Çalışmaları da inşallah bu yıl içinde tamamlayacağız. Proje içerisinde bir de Sümbül Konağı inşa edeceğiz. Taşhan ile yol arasında kalan bölgede çok güzel bir yapı olacak. Çay ocakları denen bölgeyi de 2.etapa dahil ettik. Orada da kamulaştırma görüşmeleri devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Saathane tarihi ve ticari yapısıyla gerçek kimliğine kavuşmuş olacak” diye konuştu.

İlkadım ilçesi Kıran Mahallesi ve Canik Yeni Mahalle’de kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Demir, “Dönüşüm, Kadıköy, Hastanebaşı ve Zeytinlik Mahallesinde de devam edecek. Bu mahallelerde de görüşmeler yapılıyor. Tüm mahallelerde beklenen dönüşümü, vatandaşlarımızı da mağdur etmeden gerçekleştireceğiz. Kentsel Dönüşüm Projeleri tamamlandığında bambaşka bir Samsun fotoğrafı göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Toybelen’de altyapı ve ulaşım sorunu yaşanmayacak”

Toybelen Sanayi Sitesi’nin altyapı ve ulaşım sorununa değinen Başkan Demir, “Burada Türkiye’nin en büyük sanayi dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Toybelen Sanayi Sitesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 2023 sonuna kadar Gülsan Sanayi Sitesi’ni Toybelen’e taşımayı hedefliyoruz. Toybelen’de kaba inşaat çalışmaları tamamlandığında biz altyapıya başlayacağız. Esnafımız Toybelen’e taşındığında altyapı ve ulaşım noktasında hiçbir sorun yaşamayacak. Taşınma tamamlandığında Gülsan Sanayi Sitesi’ni yıkıp orada muhteşem bir meydan inşa edeceğiz. O bölgenin adeta çehresi değişecek” dedi.

Samsun’da projelerin hayata geçmesinde çok güzel bir sinerji olduğunu da dile getiren Demir sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Biz ortak akla önem veren bir anlayışın mensubuyuz. Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Hanım, milletvekillerimiz, ilçe belediye başkanlarımız, teşkilat mensuplarımız ve bu şehrin tüm dinamikleriyle birliktelik içerisinde Samsun için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Sanıyorum ki, Türkiye’de bunu en iyi başaran illerden birisiyiz.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’da fırtına uyarısı

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmede Samsun’un iç kesimlerinde kuvvetli rüzgâr ve fırtına uyarısı yapıldı.

SAMSUN-
İl genelinde çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olaylara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden Samsun’un iç kesimlerinde yer yer kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapıldı. 2 Temmuz Cumartesi günü saat 09.00 ve 20.00 aralığında yaşanacak olumsuzluklara karşı dikkatli olunması vurgulandı.

Oluşması muhtemel riskler arasında çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olaylar oluşabileceğinden tüm halkın tedbirli olması gerektiğinin altı çizildi.

Okumaya devam et

Çevre

Türkiye son 40 yılın en ekstrem iki yılını yaşıyor

Türkiye son 40 yılın en fazla ekstrem olayın yaşandığı 2 yılını yaşıyor. 2021 yılı meydana gelen 1024 ekstrem olay sayısı ile en fazla ekstrem olay yaşanan yıl olurken; 2022 yılı baharıyla birlikte yaşanan orman yangınları ve sel felaketleri düşündürüyor.

Süleyman Aydın
BURSA-
Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta yaşanan sel felaketinin yaraları bir yandan sarılırken; Türkiye genelinde devam eden yağışlar önümüzdeki hafta da etkisini devam ettirecek. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 40 yılda meydana gelen iklim değişikliklerine bağlı sıcaklık farklılıkları ve buna bağlı olarak gelişen ekstrem doğa olaylarını derledi.

Yapılan araştırmaya göre 2021 yılı ortalama sıcaklığı 14.9 derece ile son 40 yılın ortalaması olan 13.5 derecenin 1.4 üzerinde seyretti.

Buna göre Türkiye ortalama sıcaklıklarında 1998 yılından bu yana pozitif sıcaklık farkları gerçekleştiği belirtildi. En yüksek sıcaklık 20 Temmuz 2021 tarihinde 49.1 derece ile Şırnak Cizre’de ölçüldü. Bu değer Türkiye yeni ekstrem maksimum sıcaklığı olarak kayıtlara geçti. 168 merkezde farklı aylarda yeni ekstrem maksimum, 4 merkezde ise yeni ekstrem minimum sıcaklıklar tespit edildi.

2021 yılı, 1024 ekstrem olay sayısı ile en fazla ekstrem olay yaşanan yıl oldu. Yapılan araştırmaya göre olay trendlerinde özellikle son yirmi yılda artış eğilimi olduğu gözlendi.
2021’de kaydedilen ekstrem olayların çoğu yüzde 40 ile fırtına/hortum, yüzde 28 ile şiddetli yağış/sel, yüzde 13 ile dolu ve yüzde 7 ile şiddetli kar şeklinde gerçekleşti.
28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat’tan başlayan orman yangınları, Muğla, Antalya ve Adana’da binlerce dekar orman alanının yanmasına, 3 can kaybı ve 271 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Kastamonu il ve ilçelerinde 10 Ağustos’ta gerçekleşen sağanak yağışlar nedeniyle meydana gelen sel olaylarında ise 71 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi kaybolmuş, birçok ev ve işyeri kullanılamaz hale geldi. Sinop’ta 09-12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel yüzünden 10 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de kayboldu.

2022 yılının Haziran ayında Marmaris’te yaşanan orman yangınlarında yaklaşık 5 bin hektarlık ormanlık alan küle döndü. Yine aynı ay Zonguldak, Bartın ve Karabük’te şiddetli yağmur sebebiyle yaşanan sel büyük yıkıma yol açtı. Ev ve iş yerlerini su bastı, birçok noktada heyelanlar meydana geldi Selin vurduğu ormanlık alanlarda yaşayan bazı hayvanlar telef oldu. Bartın’daki bir barınakta 56 köpek sel sularında telef oldu.

Okumaya devam et

Çevre

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bartın’da sel felaketinin yaralarını sarıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, şiddetli yağışlardan etkilenen Bartın’da çalışmalarını sürdürüyor.

Cihan Atik
KOCAELİ-
Bartın’da aralıksız devam eden sağanak sonrası yaklaşık 8 metre yükselen su seviyesi nedeniyle şehir merkezi sular altında kaldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Fen İşleri ve İSU ekipleri şiddetli yağışlar ve buna bağlı olarak oluşan selden etkilenen Bartın’da sel sonrası yapılan çalışmalara katkı sunmak için bölgeye hareket etti. Bölgeye varan ekipler, hızla çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinde fen işleri yol bakım timinden 3 kamyon, İSU’dan 3 vidanjör ve 6 personel yer alıyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.