Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

SBB Başkanı Mustafa Demir’den kursiyerlerine müjde

Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) bünyesindeki Aile Yaşam Merkezleri kursiyerleri tarafından sergi açıldı. SBB Başkanı Mustafa Demir, belediye olarak kursiyerlerin emeklerinin karşılığını almaları için mağaza vereceklerini söyledi.

ÖZNUR COŞKUN

SAMSUN-SBB Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Aile Yaşam Merkezleri ‘Kurs Ürünleri’ sergisi düzenlendi. Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonda düzenlenen sergide el emeği ürünler görücüye çıktı. SBB Başkanı Mustafa Demir, stantları tek tek gezerek ürünleri inceledi.

Başkan Demir, “Bu sergiyle, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızın yönetiminde yaptığımız faaliyet planlamalarımızın ötesine taşındığını gördük. Bu sergi ile halk eğitimin ötesinde çok güzel ürünler ortaya çıkarmışsınız. Bu sebeple halk eğitim hocalarımızı ve bu güzel ürünleri ortaya çıkaran tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Biz bu işi çok daha büyük yerlere taşıyacağız. Belediye olarak kursiyer kardeşlerimizin emeklerinin karşılığını almaları için uygun gördüğümüz yerlerde özel ürünlerin satışına elimizden geleni yapacağız. Bizim mağazamızda satılacak olan ürünlerin satışına destek verebiliriz” dedi.

“Türkiye’de en önde gelen şehirlerden birisiyiz”

TEKNOFEST’e az bir zaman kaldığını hatırlatan Başkan Demir, “TEKNOFEST sebebiyle şehrimize 2 milyon insan gelecek, çok zaman kalmadı. Üretmeye devam. Bizim amacımız belediyenin organizasyonunda kişisel yeteneklerimizi ortaya çıkaran bir Samsun’u inşa etmektir. Mutfak zenginliği açısından Türkiye’de en önde gelen şehirlerden birisiyiz. Burası Karadeniz’in merkezi. Birçok şehrin lezzetlerini tatma fırsatım oldu ama kusura bakmasınlar, Samsun’dakiler daha güzel ve çeşitli. Bu konuda da inşallah çok ciddi gelişme göstereceğiz” ifadesini kullandı.

“Ürettiklerinizi satabilmek için size mağaza vereceğiz”

Eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bulunduğu alanda bir proje hazırladıklarını söyleyen Başkan Demir, “Oradaki tarihi ve eski idari binayı restore edeceğiz. Etrafı 28 dönüm alan. Türkiye’de kadınlarımızı birinci lige çıkaracak, ailelerinizle ilgili çok fonksiyonlu tesisi inşallah Samsun’a kazandıracağız. Bu da yetmiyor, eski Kadıköy Kadın Yaşam merkezimizde her türlü kursu alabileceksiniz. Bütün kurslar orada düzenlenir hale gelecek. Sanat, musiki kurslar olacak. Ürettiklerinizi satabilmek için size mağaza vereceğiz. Kirada almayacağız. Orada üretip orada satacağız. Herkes bilecek ki, el emeği göz nuru ürünler burada üretilip satılacak. Ayrıca internetten de satabileceksiniz. Gelir elde etmeniz için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Samsun Kadın Festivali’ne yoğun ilgi

Samsun Kadın Emeği Festivali, Atakum Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Dört gün süren festivale katılan kadınlar el emeği ürünlerini pazarlama fırsatı buldu.

SAMSUN-
Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği iş birliği ile Çobanlı İskelesi’nde düzenlenen Samsun Kadın Emeği Festivali sona erdi. Dört gün süren festivalde müzik şöleni, sinema gösterimleri, söyleşilerin yanı sıra ünlü yazarların imza günleri ve hediye çekilişlerinin yer aldığı bir organizasyona imza atıldı. Atakum Belediyesi öncülüğünde kadın el emeği ürünlerinin ekonomik değere dönüştürülmesi için yapılan etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen program, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Festival boyunca stantları gezerek katılımcı kadınlara destek veren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci bol bol alışveriş yaptı.

Samsun Kadın El Emeği Festivali’nin katılımcılarından Nazife Uyanıksoy etkinliğin kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek “O kadar mutluyuz ki, evde uğraşıyoruz, didiniyoruz ve bir şeyler yapıyoruz. Emeğimizin bu şekilde değerlendirilmesi bizim için çok güzel bir fırsat” dedi.

Nermin Yılmaz ise “Herkes için çok yararlı ve kazançlı bir etkinlik oldu. Benzer etkinliklerin devamını diliyoruz. Hem eğlendik hem de yeni arkadaşlar edindik. Belediyemizin başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Katılımcılardan Esra Kozlu, “Etkinlik çok güzel geçiyor. Burada gördüğünüz gibi birçok kadın var. Hepsi el emeği ürünleri yapıyor. Satışıyla da ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Aynı zamanda burada birçok insan tanıyoruz ve sosyalleşiyoruz. Ürünlerimizi tanıtıyoruz. Bu şekilde kendimizi de tanıtmış oluyoruz” derken ziyaretçilerden Kadriye Odabaş, “Bu tür etkinliklerin sürekli yapılmasını istiyoruz. Bu şekilde kadınlarımızı teşvik etmiş oluyorsunuz. Onlar bir şey ürettikçe ve sattıkça kendilerine özgüvenleri geliyor. Daha da mutlu oluyorlar çünkü çantalarına para giriyor” şeklinde konuştu.

Festivalde stant açan Vitray Sanatçısı Derya Cönte, organizasyondan duyduğu memnuniyeti belirterek, “İlk kez böyle bir toplulukta bulunuyorum. Komşunuz olan Amasya’dan geliyorum. 53 yaşındayım. Bu sanatla 13 yıldır uğraşıyorum. Uzun yıllar işsizlik ve parasızlık yaşadım. Ülkemizin bulunduğu durumunda çok çabaladım. En sonunda annem destek oldu. Amasya’da bana bir atölye açtı. Ama orada satışlarımız çok iyi değildi. Burada muhteşem bir festival oldu. Gerçekten çok güzel geçti. Çocukları, bizleri, emekçileri kısacası herkesi düşünmüşsünüz. Sevdiğim vitray sanatını tanıttığım için çok mutluyum” ifadelerini konuştu.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

İlkadım Geleneksel Açık Hava Film Festivali başladı

İlkadım Belediyesi Açık Hava Sinema Günleri gösterim ile başladı. Beş gün sürecek etkinlikte, 5 gün her gün komedi, macera, aksiyon ve çizgi filmden oluşan yerli yabancı filmler İlkadımlılara nostalji dolu günler yaşatacak.

SAMSUN-
Pandemi dönemi sonrası açık hava sinema etkinliği ile vatandaşları buluşturan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, açık havada sinema keyfi yeniden hayata geçirdi. Açık hava sinema günleri 15 Ağustos Pazartesi saat 20.00 itibarıyla başladı. Her akşam aynı saatte farklı filmlerin oynatılacağı film günleri, 20 Ağustos tarihine kadar devam edecek. İlk akşamında Aykut Enişte komedi filmi ile başlayan açık hava sinema etkinliğinde halkın ilgisi oldukça yoğun oldu. Film öncesi vatandaşlara belediye ekipleri tarafından patlamış mısır, su ikram edildi. Vatandaşlar, etkinliğin açık havada olmasının ayrı bir eğlence olduğunu, sinema günleri etkinliğinin yaz akşamlarına ayrı bir eğlence kattığını belirttiler.

“İlkadım kültürün, sanatın sosyal yaşamın merkezidir”

Yoğun ilginin olduğu geceye katılım sağlayan ve sinemaseverlerle birlikte filmi izleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “İlçe halkımızın aileleri ile birlikte huzurlu ve mutlu bir yaz geçirmeleri için açık hava sinema nostaljisini İlkadımlı hemşerilerimizle yeniden buluşturduk. İlkadım kültürün, sanatın, sosyal yaşamın merkezidir. İlkadımlıların kültürel ve sosyal etkinliklerden eksik kalmaması için tüm imkanlarımızı seferber ediyor, gece gündüz çalışıyoruz. Farklı etkinliklerde hemşehrilerimizle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Şehrimizi ve ilçemdeki bütün vatandaşlarımı seviyorum. 5 gün boyunca sürecek açık hava sinema gösterimlerinde tüm ilçe sakinlerine iyi seyirler diliyorum” dedi.
Açık hava sineması, Cumhuriyet Meydanı’ndaki bir AVM’nin meydanında yapılıyor.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Ordu’nun gazi madalyası: Rüsumat

2019 yılında göreve başladığında Rüsumat No:4 Gemisi’nin kahramanlık destanını gelecek kuşaklara aktarmak için çalışma yapacaklarının sözünü veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bu sözünü de yerine getirdi.

Metin Akyürek
ORDU-
Kurtuluş Savaşı’nın önemli destanları yer alan Rüsumat No: 4 gemisinin tarihi destanını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlayan çalışmalarda sona gelindi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye kruvazörü ile Ordu’ya gelişi esnasında karaya ayak bastığı yer olan Altınordu Sahili Ayışığı Meydanı’nda tarihi kaynaklardan yararlanılarak birebir aynı ölçülerde inşa edilen Rüsumat No:4 Gemisi ve bünyesinde yer alacak olan müze kısa süre içerisinde ziyarete açılacak.

“Böyle bir eseri Ordu’yu kazandırdığımız için mutluyuz”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, Kurtuluş Savaşı sürerken düşman gemilerini atlatmak için batırılıp Ordu halkının dayanışması ile tekrar yüzdürülerek dünya denizcilik tarihine geçen Rüsumat No:4 Gemisi çalışmalarının yüzde 99’unun tamamlandığını söyledi.

Genel Sekreter İnan sözlerine şöyle devam etti:

“Kurtuluş savaşı tarihimizin önemli eserlerinden birisini gerçekleştiren, bugün yaşayan Orduluların dedelerinin, ninelerinin yaptığı önemli bir kahramanlık olayını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu’nun tarihine, turizmine verdiği değer doğrultusunda ilimizde yaşatmak istiyoruz. Bir süredir yapımı devam eden Rüsumat No: 4 gemisi tamamen aslına uygun olarak burada inşa edildi. Çalışmanın yüzde 99’u tamamlandı. Tarihi olmayan bir milletin bugünü ve geleceği de olmaz bilinciyle hareket ediyoruz. Bunu burada sergilemekten ve Ordululara böyle bir eseri kazandırmaktan büyük bir onur duyuyoruz.”

Dünya denizcilik tarihinde gerçek bir efsane

Kurtuluş Savaşı için cepheye mühimmat taşıyan gemileri yakalamaya çalışırken Karadeniz’de devriye gezen düşman gemilerini atlatan Rüsumat No:4, Batum’dan yüklediği iki top ve 350 sandık cephaneyi İnebolu’ya yetiştirme çabasındaydı.

Düşman gemilerinden kurtulan Rüsumat 17 Ağustos’ta Ordu’ya vardı. Silahların her an yakalanma tehlikesine karşı Ordulular tarihe geçen ilginç bir dayanışma örneği sergiledi. Önce gemide bulunan silahlar takaların yan yana getirilmesiyle köprü oluşturularak halkın dayanışması ile gemiden alınarak bir depoya götürüldü. Silahların boşaltılmasının ardından Rüsumat batırıldı. Ordu’ya gelen düşman gemileri batan bir geminin işlevini kaybettiğini düşünerek geri çekildi. Düşman gemilerinin gitmesinin ardından Ordulular yine tarihi bir dayanışma ile gemiyi yüzdürdü. Motoru yenilendi. Depodaki silahlar yine takaların yan yana getirilmesiyle iskele yapılarak yeniden gemiye yüklendi. Rüsumat, Ordu’dan hareket ederek İnebolu limanına ulaştırdı.


Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.