Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Sağlık

Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde ameliyatsız yöntem: Tiroit ablasyonu

Tiroit nodülü ve guatr tedavisinde iğne deliği kadar küçük bir yerden giriş yapılarak nodül yakılıyor. ‘Tiroit ablasyonu’ yönetimi bu hastalıkların tedavisinde ameliyatsız bir çözüm sunuyor.

SAMSUN-
VM Medical Park Samsun Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Mert Köroğlu ve Endokrinoloji Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Türkan Mete, tiroit nodülü ve guatr tedavisinde ameliyatsız bir yöntem olan ablasyon hakkında açıklamalarda bulundu.


Ablasyonun, tümörün ısı enerjisiyle yok edilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mert Köroğlu, “Avrupa’da birçok ülkede RF ve mikrodalga ablasyon tümör tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Günümüzde ileri yaş veya ek hastalıkları nedeniyle ameliyat olamayan hastaların tedavisinde sıklıkla ablasyon yöntemlerini kullanmaktayız. Hasta ameliyat olmak istemiyorsa, nodül bası semptomlarına veya ciltten çok bariz şişliğe kozmetik sorunlara yol açıyorsa bu nodüller artık ameliyatsız olarak tedavi edilebiliyor. Endokrin ve girişimsel radyoloji doktorlarımız hastayı birlikte değerlendirmekte ve gerçekten gereken vakalara bu işlemin yapılması önerilmektedir. Ablasyon yönteminde önce lokal anestezi uyguluyoruz. Ultrason veya tomografi eşliğinde iğneyle girdiğimiz nodülü ısı enerjisi ile yakıyoruz. Yani hasta hemen hiç ağrı hissetmeden lokal anestezi ile tedavi edilebilmektedir” diye konuştu.

Damardan rahatlatıcı ilaçlar verilebilir

Endişesi yüksek olan hastalara dilerlerse damardan rahatlatıcı ilaçlar da verilebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Mert Köroğlu, “Hastalarımızla konuşarak işlemi gerçekleştiriyoruz ve birkaç dakika yutkunmamalarını istiyoruz. İşlem sırasında nodülün tamamen yandığını net olarak görüyoruz, bu tedavi başarısını anında bize kanıtlıyor. Genelde 1 ay sonrasında kontrolde nodül boyutu küçülüyor, bu da tedavinin etkinliğini gösteriyor. Sadece bir iğne deliği kadar küçük bir yerden giriş yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Kötü huylu nodüller mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmeli

Tiroit bezinde etrafından kıvam olarak farklı yuvarlak veya oval oluşumlara nodül denildiğini söyleyen Doç. Dr. Türkan Mete, “Tek veya çok sayıda nodül olabilir. Nodüller rutin fizik muayene sırasında saptanabileceği gibi, hasta boynunda şişlik olarak fark edebilir. Tiroit nodülü; kötü huylu veya bu yönden riskli ise etraf yapılara bası yapıyor veya büyüme hızı bu riski doğuruyorsa, hızlı çalışıyorsa (hipertiroidi) hasta için ciddi estetik veya psikolojik kaygı yaratıyorsa tedavi edilmelidir. Nodüllerin ortalama yüzde 5’i kötü huyludur. Tanı tiroit ince iğne aspirasyon biyopsisi ile doğrulanır. Kötü huylu nodüller mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Etraf oluşumlara ciddi bası yapan veya hızlı büyüyerek buna neden olabilecek, hızlı çalışan veya ciddi estetik kaygı oluşturan hastalarda cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahi tedavi ile tiroit bezinin tamamı veya nodülün bulunduğu tiroit lobunun alınması sağlanacaktır. Günümüzde bu grup nodüllerde, eşlik eden hastalıkları nedeni ile anestezi alması riskli olan veya ameliyat olmak istemeyen hastalarda nodül/ nodüllerin ‘radyofrekans ablasyon’ ile tedavisi güvenle kullanılabilmektedir. İşlem güvenli ve hızlı sonuç vermektedir. Unutmamak gerekir ki, işlemin kolay ve güvenli olmasını sağlayan, bu konuda deneyimli endokrinoloji ve girişimsel radyoloji ekibinin birlikte çalışmasıdır” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

İç hastalıklarda sınav başarısı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör Dr. Mehmet Karaman Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavında başarılı oldu.

Hüseyin Efe
KÜTAHYA-
Sınavda jüri olarak; KSBÜ İç Hastalıkları AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu, İç Hastalıkları AD’den Doç. Dr. Güven Barış Cansu, Dr. Öğr. Üyesi Türkan Paşalı Kilit, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yaman ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Öznur Ak yer aldı.

Başarısından dolayı Karaman’ı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Taşçı, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tekşen ve jüri üyeleri ile İç Hastalıkları AD akademisyenleri tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Samsun Şehir Hastanesi yükseliyor

Sağlık Bakanlığı’nın öz kaynakları ile yapılan 900 yatak kapasiteli Samsun Şehir Hastanesi hızla yükseliyor.

Furkan Abrek Ünal – Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olan, Yap-işlet-devret modeli kullanılmayan, Samsun’un Canik ilçesine inşa edilen Samsun Şehir Hastanesi inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 55 oranına ulaşıldı. 2020 yılında başlanan 1 milyar 69 milyon TL yatırım bedelli ve 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor.
Yapımı bittiğinde bir sağlık üssü haline gelecek hastane; genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi bünyesinde bulunduracak.
234 bin 371 metrekare arsa alanı ve 68 bin 990 metrekare oturum alanı olan hastanenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et

Sağlık

Hareket bozuklukları ‘beyin pili’yle tedavi ediliyor

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hareket bozukluğu hastalarında (Parkinson hastalığı, esansiyel tremor ve distoni) ilaç tedavisiyle kontrol edilemeyen durumlar 2021 yılından bu yana beyin piliyle tedavi ediliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde bu tedavinin uygulanmaya başlamasından bu yana toplam 20 hasta beyin piliyle sağlığına kavuştu.

ADANA-Türkiye’de 15 merkezde yapılan, Mersin-Diyarbakır arasındaki bölgede ise kamu hastaneleri arasında sadece Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olan uygulama, uygun olan hastalara ve SGK kapsamında ücret talep edilmeden yapılıyor. Beyin pilleri, şarjlı olanlarda 25 yıl, şarjsız olanlarda 5 yıl çalışıyor ve hastanın yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Ömrü dolan pil, yenisiyle değiştiriliyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Melih Çekinmez’in verdiği bilgiye göre, hastalar öncelikle hastanenin ‘Hareket Bozuklukları Polikliniği’ne başvuruyor. Yapılan muayene ve tetkiklerle güncel olarak hastanın uyguladığı ilaç ve tedavilerinin yeterliliği ve uygunluğu gözden geçirilip, daha sonra hastaların nöropsikiyatrik testleri yapılıyor. Psikiyatri uzmanları tarafından psikolojik bir sorun olup olmadığı değerlendiriliyor. İlaçla kontrol altına alınamayan hasta grubunda beyin ve sinir cerrahisi uzmanları devreye giriyor ve pil takılması konusunu değerlendiriyor. Tüm uzmanlar bir araya gelip pil uygunluğu kararı veriyor.

Ameliyat sırasında hasta uyanık oluyor

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Çekinmez, uygunluk kararının ardından beyin pilinin takıldığını belirterek, operasyonun 2 – 2,5 saat sürdüğünü söyledi. Hastanın ameliyat sırasında uyanık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Melih Çekinmez, “Ameliyat esnasında hastaların el hareketi, bilinç durumu ve nörolojik muayenelerini nörologlarımızla birlikte yapıyoruz. Hastayla konuşarak ameliyatı yapıyoruz. Ameliyattan 2 gün sonra hasta evine gidiyor. Pil yerleştirildikten 1 hafta sonra pil açılımı ve ayarlarını yapıyoruz. Verdiğimiz ilaç tedavisi ve pil sayesinde, hastayı en iyi nörolojik duruma getiriyoruz. Hastalarımız kendi hayatlarını kendileri idame ettirir hale getirebiliyoruz. Hastalarımız arasında, titremeleri nedeniyle ‘20 yıldır kendi hayatını tek başına idare ettiremiyorken, beyin pili sonrası günlük hayatlarını yardımsız sürdürebilenler, kendi kendine tuvaletine gidebilen, günlük işlerine geri dönebilenler var” dedi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Hareket Bozuklukları Grubu kurduklarını belirten Prof. Dr. Melih Çekinmez grup hakkında şu bilgileri verdi:
“Grubumuzda, benim koordinatörlüğümde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Gökhan Çavuş ve Doç. Dr. Emre Bilgin, Nöroloji Bölümünden Uzm. Dr. Miray Erdem, Psikiyatri Bölümünden Uzm. Dr. Selim Polat ve nöropsikolog Fatih Yaldız, Anestezi Bölümünden Uzm. Dr. Ümit Kara ve Uzm. Dr. Barış Arslan görev yapıyor. Ayrıca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümünden hareket bozukluğu hastalıkları ile ilgilenen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Demirkıran ve Uzm. Dr. Mehmet Balal da görevlendirmeyle hastanemize gelerek çalışmalarımıza yardım ve destekte bulunuyorlar.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.