Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Sağlık

Ünlü estetik uzmanı uyardı: Gereksiz yere daha güzel olma arzusuyla yapılan ameliyatlar ciddi sıkıntılara yol açar

Ünlü Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, ihtiyaç olmamasına rağmen daha güzel olma arzusuyla yapılan gereksiz estetik ameliyatların ciddi sıkıntılara yol açabileceğini söyledi.

Erdi Demür
SAMSUN-
Dünyada ve Türkiye’de son zamanlarda özellikle gençlerde estetik furyası baş gösterdi. Genç erkek ve kızlar başkalarının yönlendirmesi, sosyal medya algısı ya da reklamlara kanarak gerek olmamasına rağmen estetik ameliyata başvurabiliyor. Gereksiz yapılan estetik ameliyatın kişinin hem doğal güzelliğini bozduğunu hem de geriye dönüşü olmayan büyük yıkımlar oluşturabileceğini ifade eden FBM Tıp Merkezi sahibi Doç. Dr. Hayati Akbaş, önemli uyarılarda bulundu.

“Gereksiz yere daha güzel olma arzusuyla yapılan gereksiz ameliyatlar ciddi sıkıntılara yol açabilir”

Lüzumsuz estetik ameliyatların kişiye büyük yıkımlar oluşturabileceğine dikkat çeken Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Yüz güzelleştirme ameliyatları gerçekten ihtiyaç varsa yapılmalıdır. İhtiyaç yoksa ‘daha güzel daha güzel olma’ arzusuyla yapılan gereksiz ameliyatlar bazen çok ciddi sıkıntılarla sonuçlanabilir. Genç ve güzel kızlar daha güzel oma kaygısıyla plastik cerrahlara gidiyorlar. Gerekli olmadığı halde birçok güzelleştirme ameliyatı oluyorlar. Önerim; insanların biraz daha sağduyulu olması. Sadece kızlar değil erkekler de daha yakışıklı olma arzusuyla estetik ameliyatlar için başvuruyorlar. Burada hassas denge; ‘gerçekten ihtiyaç var mı yok mu’ iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Ben daha güzel olmak isteyebilirim ama ‘bir ameliyata ihtiyacım var mı yok mu’ kişinin ve cerrahın çok doğru karar vermesi gerekiyor. Aksi taktirde zamansız ve gereksiz yapılan estetik ameliyatlar beklenenin aksine çok ciddi hayal kırıklıklarıyla sonuçlanabilir. Var olan güzellik ve yakışıklılık da ciddi sıkıntılara girebilir. Gençlerin hayatlarını etkileyen yüzlerinde ve görüntülerinde bir kusur varsa, bu durum özgüveni olumsuz etkiliyorsa, sosyal ilişki ve iş hayatlarına olumsuz etki yapıyorsa bunun cerrahi anlamda bir karşılığı vardır ve estetik operasyon yapılabilir. İhtiyaç durumunda yapılan estetik müdahale, antibiyotik ve ağrı kesici gibi tedavi yerine geçer” dedi.

“İhtiyaç üzerine yapılan estetik ameliyat kişinin hayatını olumlu etkiler”

Estetik operasyonların ihtiyaç üzerine yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Hayati Akbaş, “İnsanlar hemen sosyal medyada gördükleri bir fotoğraf üzerinden, bir reklam ya da tanıtım üzerinden bu tür ameliyatlara karar vermemelidir. Çok dikkatli bir cilt analizi yapılmalı. İhtiyaç dahilinde yüz güzelleştirme ya da beden güzelleştirme ameliyatları yapılabilir. Gençler arasında estetik furyası çok yaygın bir şekilde sosyal medyanın da etkisiyle hızlı bir şekilde yayıldı. İhtiyaç üzeri yapılan estetik ameliyatta sorun yok. Bu kişinin hayatını olumlu etkiler. İhtiyaç olmadan zorlama ve aşırı beklenti ile yapılan estetik ameliyatlar ise o insanların hayatında beklenilenin tersine çok ciddi hayal kırıklıkları ve yıkımlar oluşturabilir” diye konuştu.

“Hastalar ameliyattan 2 hafta sonra normal hayatına döner”

Estetik ameliyatların ardından uygulanan tedavi sürecine dair de açıklamada bulunan ünlü estetik cerrahı Dr. Hayati Akbaş, şunları söyledi:

“Yüz güzelleştirme ameliyatlarında çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavilerin ardından ortalama 2 hafta kadar sosyal hayattan uzak kalma durumu söz konusu olabilir. Burun, yanak, kulak estettik işleminin ardından hastalar 2 hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler. Estettik ameliyat kararı çok dikkatli bir şekilde verilmelidir. Sosyal medya ya da toplum baskısı ile estetik kararı verilmemelidir. Gereksiz estetik ameliyatlara müracaat edilmemelidir.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Duymayınca doktora gitti, ameliyatta kulağından çıkanlar şok etti

70 yaşındaki Lütfi Karaka, kulağındaki rahatsızlık nedeniyle hastaneye gidince ameliyata alındı. Operasyon sırasında hastanın kulağındaki pamukları gören doktorlar büyük şaşkınlık yaşarken ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Suat Turgut, “Kulağını kaşırken pamukların içeride kalması nedeniyle enfeksiyon oluşmuş. Bu pamuklar muhtemelen en az 3 senedir orada, ameliyatla o pamukları çıkarttık” dedi.

Hasibe Karadağ – Emre Baba
İSTANBUL-
Sultangazi’de yaşayan 70 yaşındaki Lütfi Karaka, 3 yıl önce sağ kulağında işitme kaybı, akıntı gibi sorunlar yaşamaya başladı. Kulağı kaşındıkça kulak çubuğu ve kibrit çöpü ile kulağını karıştırdığı öğrenilen yaşlı adam, bir süre sonra doktora gitti. Damlalar kullanan ve çeşitli tedaviler yaptıran ancak şikayetlerinden kurtulamadığı öğrenilen Karaka, bu kez Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut’un muayene ettiği Karaka’nın kulağında iltihap ve doku tabakasından dışarı doğru sarkarak normal yapılardan farklı olarak büyüyen, et gibi yapılar olarak ifade edilen polip oluştuğu görüldü. Prof. Dr. Turgut, hastası için ameliyat kararı verirken hazırlıklar yapıldı.

Yaşlı adamın kulağında kalan pamuklar ameliyatta ortaya çıktı

Ameliyata alınan yaşlı adamın kulağına soktuğu malzemelerin oluşturduğu tahribat giderilirken ameliyata katılan sağlıkçılar, büyük şok yaşadı. Hastanın kulağının kaşınması nedeniyle kullandığı kulak çubuklarının ucundaki pamukların içeride kaldığı ameliyatla ortaya çıktı. Yaşlı adamın kulağında kalan pamuklar doktorlar tarafından temizlenirken ameliyat başarıyla tamamlandı. Operasyonu ekibiyle birlikte gerçekleştiren Prof. Dr. Suat Turgut da hastasının durumunu hakkında bilgi verdi. Kulakta kalan pamukların akıntı gibi şikayetler olmasa belki de fark edilemeyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Turgut, vatandaşları kulaklarına yabancı cisimler sokmamaları konusunda uyardı.

“Pamuğun içeride kaldığını düşünmedim ki”

Hissettiği kaşıntı sonrası kulağını sıklıkla kulak çubuğu ve kibrit çöpü ile karıştırdığını anlatan 70 yaşındaki Lütfi Karaka, “Kaşıntı verdi, başım ağrımaya başladı, oğlum hastaneye gidelim dedi. Ameliyat sonrası televizyonu açıyorum, bakıyorum, sesini duyuyorum. Eskiden duyamıyordum, buna da hamdolsun. Kibrit çöpü olur ya onunla karıştırdım, bir de pamuk soktum, karıştırdım ama pamuğun içeride kaldığını düşünmedim ki. Sonra o içeride kalınca kulak duymamaya başladı. İltihap başımı ağrıtmaya başladı, neden çünkü kulak hava almıyor. Kulakları pamukla kaşımasınlar, yarın öbür gün sağır olurlar” dedi.

“Kulakta kalan o pamukları ameliyatla çıkarttık”

70 yaşındaki hastasına gerçekleştirdiği operasyon hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut, “Olay kronik olduğu için değişik hekimlere gitmiş, ameliyat endikasyonu konmuş. Yapılan incelemelerinde kulak kemiğinin dış kısımlarında erozyon, erime görüldü. Büyük, kulak yolundan dışarı taşan bir polibi vardı. Muayenede orada sadece iltihap, akıntı ve polip görülüyordu, başka bir şey yoktu. Sonra polibini almak için hastamızı ameliyat etmeye karar verdik. Enfeksiyonun kaynağı muhtemelen bu kulak pamuklarıydı. Kulak kaşıntısı nedeniyle kulağı kaşırken pamukların içeride kalması, unutulması nedeniyle enfeksiyona bağlı polip oluşmuş. Polip oluştuğu için gittikleri hekimler o pamukları görememişler. Dolayısıyla iyileşmeyen kulak akıntısı ve işitme azlığı devam etmiş. Biz ameliyatla o pamukları çıkarttık, kulak zarını iç kulağa doğru yapıştırmıştı onu kaldırdık, tamir ettik. İltihaplı dokuları temizledik ve hastamız sağlığına kavuştu” ifadelerini kullandı.

“Pamuklar muhtemelen 2-3 senedir orada unutulmuş”

Yabancı cisimlerin kulağa sokulmaması gerektiğine dikkat çeken ve uyarılarda bulunan Prof. Dr. Turgut, “Bu pamuklar yaygın olarak kullanılıyor, havuza, denize giriyoruz, girdiğimizde kulak yolunu kısmi tıkayan kirler suyla maruziyet sonucu şişiyorlar. Bunlar da kulağı kapatabiliyor, bu sefer de kulağı açmak için değişik yabancı cisimler, kulak pamukları sık kullanılıyor. Bu pamuklar bazen o çubukların ucundan kulak yoluna düşüyorlar. Hasta fark etmiyor, orada uzun süre kalıyor. Bu hastamızda olduğu gibi kalınca iltihaba neden olabiliyor. İnsanlar kulakları kaşındığında yine aynı şekilde bu pamuklu çubuklara çok müracaat ediyorlar. O da büyük risk taşıyor, iltihaba neden olabiliyor. Kulak çubuklarını mümkün olduğunca kullanmamak gerekiyor. Hastamızın işitme bozukluğu düzelecek inşallah, kulak pamuklarını çıkarttığımız için oradaki iltihap problemleri de çözülmüş oldu. Kaslarının üzerindeki zardan alıp o eriyen kısımları kapladık, kapattık. Bu pamuklar muhtemelen 2-3 senedir orada unutulmuş. Zaten hastanın şikayetleri 2 senedir var, tahminimizce ondan bir 6 ay 1 sene önce orada kaldığını düşünürsek pamuklar en az 3 senedir orada. Kulağından akıntı gelmese ‘işitme azlığım var yaşa bağlı’ diyecek, öyle gidecek ama kulağı akmaya başlayıp polip oluşunca doktora müracaat etti. Vatandaşlar, kulaklarına kibrit çöpü, anahtar, kulak pamuğu gibi yabancı cisimler sokmasınlar. Banyodan sonra kurulayıp temizleyebilirler, içeri sokmamak gerekir” dedi.

Okumaya devam et

Sağlık

İç hastalıklarda sınav başarısı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalından (AD) Arş. Gör Dr. Mehmet Karaman Uzmanlık Eğitimi Bitirme Sınavında başarılı oldu.

Hüseyin Efe
KÜTAHYA-
Sınavda jüri olarak; KSBÜ İç Hastalıkları AD Başkanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu, İç Hastalıkları AD’den Doç. Dr. Güven Barış Cansu, Dr. Öğr. Üyesi Türkan Paşalı Kilit, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Yaman ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Öznur Ak yer aldı.

Başarısından dolayı Karaman’ı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Taşçı, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tekşen ve jüri üyeleri ile İç Hastalıkları AD akademisyenleri tebrik etti.

Okumaya devam et

Sağlık

Samsun Şehir Hastanesi yükseliyor

Sağlık Bakanlığı’nın öz kaynakları ile yapılan 900 yatak kapasiteli Samsun Şehir Hastanesi hızla yükseliyor.

Furkan Abrek Ünal – Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olan, Yap-işlet-devret modeli kullanılmayan, Samsun’un Canik ilçesine inşa edilen Samsun Şehir Hastanesi inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 55 oranına ulaşıldı. 2020 yılında başlanan 1 milyar 69 milyon TL yatırım bedelli ve 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla devam ediyor.
Yapımı bittiğinde bir sağlık üssü haline gelecek hastane; genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi bünyesinde bulunduracak.
234 bin 371 metrekare arsa alanı ve 68 bin 990 metrekare oturum alanı olan hastanenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.