Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Öz Diyarbakır Sofrası 7. Şubesini Çorum’da açtı

Özdiyarbakır Sofrası’nın 7. şubesini Çorum’da açan genç girişimci Jiyan Altın, amacının iyi ustalarla unutulmayacak lezzetleri Samsun’dan sonra Çorum halkına da tattırmak olduğunu söyledi.

ZAFER BULUT
SAMSUN/ÇORUM-
Samsun’da Özdiyarbakır Sofrası’nın tüm şubelerinde toplam 90 kişi çalıştığını dile getiren Jiyan Altın, Körfez’deki 6. Şubede 15 kalifiye elemana istihdam oluşturduklarını, 7. şubelerini de Çorum’da açarak 15-20 kişiye daha iş imkanı vermenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Baba mesleği kebapçılığı severek yaptığını kaydeden Jiyan Altın, Samsun Körfez’de sistemi oturtur oturtmaz soluğu Çorum’da aldığını ve hızlı bir şekilde restore çalışmalarının ardından Diuarbakır Sofrası’nın Çorum Şubesi’ni faaliyete geçirdiğini ifade etti. Çorum halkının ilk günden itibaren büyük teveccüh gösterdiğini söyleyen Jiyan Altın şöyle devam etti:
“Amacım sürekli istihdam oluşturmak ve iyi ustalarla Samsun’dan sonra Çorum halkına en iyi pide ve kebapları servis ederek unutamayacakları lezzetleri tattırmak. Çorum şubemize yeni açmamıza rağmen çok büyük ilgi var. Hatta bazı müşterilerimiz bizim kebapları yemek için Samsun’a geldiklerini, Çorum’a da açılmamızdan dolayı çok mutlu olduklarını söylüyorlar ki, çok mutlu oluyoruz.”

Samsun’da gençlere girişimcilik konusunda örnek olan 25 yaşındaki Jiyan Altın, Z kuşağının internet ortamında zaman öldürmeyi bırakıp işin ucunu biryerlerden tutmasının önemine dikkat çekti. Altın, “Ayakta durmak ve halka hizmet.etmek çok önemli. Bunun kıymetini bilenler bilir. Allah kimseyi yaptığı işte mahçup etmesin. Mahçup olmamak için de çok çalışmamız ve yaptığımız işi sevmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Kiracılara müjde

Yargıtay’ın 2021’de verdiği bir kararına atıf yapılarak, konut kiraları için getirilen yüzde 25’lik artış sınırlamasını aşan miktarda ödeme yapan kiracıların yaptıkları fazla ödemelerin iadesini talep edebilecekleri yönündeki yorumu değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, bu emsal kararın kiracıların lehine olduğunu belirtti.

İSTANBUL-
Umut Yeniocak, habere konu olan Yargıtay kararının, kiracısı tacir olan bir iş yeri kirasıyla ilgili olduğunu ve kiracının kirasını yatırırken dava hakkını saklı tutarak ödeme yaptığını belirterek, kararda, ‘7161 sayılı kanunun 59. maddesi ile 6217 sayılı kanunun geçici 2. maddesinde, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hükmün, akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde de uygulanacağı açıkça belirtilmiş olup, kanunun yayın tarihinden itibaren derhal uygulanması gerekeceğinden, bu itibarla, ilk derece mahkemesince kira bedelinin tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınarak belirlenen kira bedeli üzerinden, davacının istirdadını istediği alacağın hesaplanarak karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmamaktadır’ denildiğini kaydetti.

Yeniocak, her ne kadar Yargıtay Başkanlığı yaptığı açıklamada bu kararın yüzde 25’lik artış kuralıyla bağlantısı olmadığını belirtmiş olsa da hukuksal açıdan bağlantının kolaylıkla kurulabileceğine işaret etti. Yeniocak’a göre, bahsi geçen kararında Yargıtay; 2019’da getirilen TÜFE sınırlamasının, mevcut sözleşmelere de derhal uygulanması gerektiğini ve kiracının, bu artış oranını aşan miktardaki kira ödemelerinin iadesini talep edebileceğini söylüyor. Yeniocak, bu yönüyle kararın, yüzde 25’lik artış sınırlaması bakımından da emsal teşkil edebileceğinin altını çizdi.

Yüzde 25’lik artış kuralına aykırı anlaşma zaten geçersizdir

Yeniocak, “Bu kararın özünde yatan sebep, kanunun emredici kuralına aykırı şekilde yapılan kira artış anlaşmasının Yargıtay tarafından geçerli olarak kabul edilmemesidir” dedi. Yeniocak, “Yüzde 25’lik artış sınırlamasının kiracı ile yapılan anlaşma sonucunda aşılması hâlinde, yapılan bu anlaşma da pekâlâ kamu düzenini ilgilendiren emredici bir kurala aykırılık sebebiyle geçersizdir (kesin hükümsüzdür)” diye konuştu. Yeniocak, böylece geçersiz bir anlaşmaya dayalı olarak verilen fazla kira bedelinin iadesinin talep edilebileceğini söyledi.
Bazı hallerde ise, geçersizliği (kesin hükümsüzlüğü) ileri sürmenin hakkın kötüye kullanılması anlamına gelebileceğini de kaydeden Yeniocak bu durumda, somut uyuşmazlığın koşullarına göre bu tespiti hâkimin yapabileceğini belirtti. Yeniocak, “Ancak özellikle konut kiracıları bakımından koruma amacıyla getirilmiş bir artış sınırlamasının uygulamasında kiracının fazladan ödediği paranın iadesini talep etmesi hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilemez. Aksi hâlde, artış sınırlamalarının anlamı kalmaz” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kasım ayında fiyatı en fazla artan ürün tereyağı oldu

Kasım ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 17,58 artışla tereyağı oldu. En çok ucuzlayan ürün ise yüzde 5,5’lik gerilemeyle çocuk giyim ürünlerinde oluştu.

İSTANBUL-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, Tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim 2022 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,88, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 62,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 84,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70,36 olarak gerçekleşti.

Enflasyon rakamlarıyla birlikte Kasım ayında fiyatı artan ve azalan ürünler belli oldu. Buna göre, fiyatı en çok artan ürün yüzde 17,58 artışla tereyağı oldu. En çok ucuzlayan ürün ise yüzde 5,5’lik gerilemeyle çocuk giyim ürünlerinde oluştu. Fiyatı en çok artan ürünler şu şekilde gerçekleşti: “Tereyağı yüzde 17,58, taze süt yüzde 15,71, peynir yüzde 15,05, alkolsüz içecekler ve konsantre içecekler yüzde 14,02, sebze yüzde 13,26, pirinç yüzde 10,87, patates ve bazı yumru bitkiler yüzde 8,28, kuru sebze yüzde 8,24, makarna çeşitleri yüzde 7,80, taze meyveler yüzde 5,61.”

En çok ucuzlayan ürünler ise “Çocuk giyim yüzde 5,5, karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yüzde 2,18, kadın giyim yüzde 2,14, erkek giyim yüzde 1,66, veri işlem ekipmanı yüzde 1,47, elektriksiz mutfak eşyaları ve ev gereçleri yüzde 0,97, şeker yüzde 0,89, yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler yüzde 0,20, havayolu ile yolcu taşımacılığı yüzde 0,13, dana eti yüzde 0,16” şeklinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Matrah düzenlemesi muamması: Sıfır otomobil ‘yok’ satıyor, 2’nci el yükseliyor

Matrah düzenlemesi sonrası otomobil piyasasında bir muamma oluştu. Sıfır otomobil ‘yok’ satıyor, bunu fırsata çeviren 2’nci el ise yükseliyor.

Erdi Demir-Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Otomobil piyasasının beklediği ÖTV matrah düzenlemesi 24 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeye göre, otomobillerde ÖTV matrah limiti artırıldı. 1600 CC altı araçlarda alt limit 184 bin TL oldu. Sıfır otomobil alma hayali kuran ve matrah düzenlemesi ile bayilere giden vatandaşlar aldıkları ‘araç yok’ cevabıyla elleri boş döndü. İlk etapta sınırlı bir düşüş yaşayan ikinci el oto piyasası ise bayilerde sıfır otomobil olmaması üzerine tekrar artışa geçti.

“Piyasada sıfır araç olmayınca vatandaş yine ikinci ele yöneldi”

ÖTV indirimi sonrası gelen zamlar ile piyasanın yeniden arttığını ifade eden galerici Faruk Hoca, “Vatandaş son 3 ayı ÖTV indirimi için bekledi. 24 Kasım’da matrah düzenlemesi yapıldı. Matrah düzenlemesi ile bazı araçlarda 100 bin TL’ye fiyat düştü. Bu düşüşler beklentiyi tam karşılamadığından 2. el oto piyasasını etkilemedi. Sıfır arabalara aralık ayında zam geldi. Bunun yansıması da 2. elde zam güncellemesi oldu. Çünkü piyasada sıfır araç olmayınca vatandaş yine ikinci ele yöneldi. Vatandaşlar beklediği indirimi bulamayınca artık bir an önce araba almak istiyor. O yüzden ufak bir hareketlilik var. ÖTV düzenlemesinin piyasayı aşağıya çekme imkanı yok. Yılsonu indirimi beklentisi de umulduğu gibi olmadı. İhtiyacı olan vatandaşlar araba almak için talep gösteriyor. Bu da fiyatları son 1 haftada biraz arttırdı” dedi.

“Matrah düzenlemesi sonrası tam tersi bir durum oldu”

Birçok satıcının arabalarını satmak için yılbaşı zamlarını beklediğini ifade eden oto satıcısı Şevket Şener Yazıcı, “Yakın zaman önce piyasada bir düşüş bekleniyordu. Vatandaşlar araba almıyordu, piyasa durgunlaşmıştı. Şu anda daha önce araç aldığımız insanlar direkt cayıyorlar ve alamıyoruz. Satmama sebepleri de ‘fiyatlar yükseldi’ gibi birçok bahaneler söylüyorlar. Bu hafta çok fazla zam geldi. O yüzden neredeyse kimse araba getirmemiş. Satmak için yılbaşını bekliyorlar. Yılbaşından sonra asgari ücret 8-9 bin lira olacak diye kimse herhangi bir şey satmıyor. Bunlara zam geldiğinde de her şeye zam geliyor. Yılbaşından sonra sıfır arabalara gelecek zamlar da var. Matrah düzenlemesi sonrası tam tersi bir durum oldu. Fiyatlarda herhangi bir düşüş yok, aksine yükseldi” diye konuştu.

“Matrah düzenlemesi tüm araçlara yansımadı”

Alt sınıf arabaların satışında bir hareketlilik yaşandığını vurgulayan oto satıcısı Akif Hancı, “İnsanlarda ÖTV düzenlemesi beklentisi vardı. Matrah düzenlemesi tüm araçlara yansımadı. Vatandaşların çoğunlukla talep ettikleri araçlarda pek bir düşüş olmadı. Bu durum ikinci el piyasasına olumlu yansıdı. O yüzden şu anda ikinci el araç pazarında bir hareketlilik var. Yılbaşından sonrada daha hareketli olacağını düşünüyorum. Şu anda alt segmentlerde biraz düşüş var. Benim fark ettiğim kadarıyla 150 bin bandındaki arabalarda bir düşüş var. EYT hareketliliği de araç pazarına yansımış durumda. Vatandaş aracını satıp borcunu ödeyecek ve emekli olacak. Bu da alt segment araçlarda hareketlilik sağlamış olacak. Üst segment araçlar yeni yılın ilk aylarına kadar yerinde sayar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Talep olmasına rağmen oto alım-satımının çok hareketli olmadığını vurgulayan vatandaşlar ise şunları söylediler:

“Bugün oto pazarı olmasına rağmen satışlar oldukça az. Birçok galerici kepenk bile açmadı. Siftah yapmayan birçok esnaf var. İnsanlar önünü görmediğinden alışveriş yapmaktan çekiniyor. Şu anda bir indirim beklemiyoruz. Birkaç hafta önce 2. el otomobil fiyatları inmişti ama piyasa yeniden yükseldi. Şu an itibarıyla matrah düzenlemesi fiyatlara yansımadı. İnşallah hayırlısı olur.”

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.