Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Politics

Binali Yıldırım: “2023’te er meydanına çıkacağız”


Geleneksel Yaşar Doğu Karakucak Güreş Festivali ve Yaz Şenliği Samsun’un Kavak ilçesinde coşkuyla yapıldı. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türkiye’deki muhalefeti yenilen pehlivanlara benzetti.

AYHAN GONCA
KAVAK/SAMSUN
– AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Hani yenilen pehlivan güreşe doymaz, derler ya, aynen bizim muhalefet gibi. Ama tekrar biraz sonra er meydanına çıkacak güreşçilerimiz gibi 2023’te de bizler er meydanına çıkacağız” dedi.

Kavak Belediyesi tarafından 9. Geleneksel Yaşar Doğu Karakucak Güreş Festivali ve Yaz Şenliği düzenlendi. Kavak Belediyesi Güvenpark Piknik Alanı’nda 22-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen şenliklerde ilk iki günde yöresel ve tanınmış sanatçıların konserleri yanında, halat çekme, çuvalda koşma, kaşıkta yumurta taşıma, yoğurt içinde para bulma ve sandalye kapma gibi çeşitli yarışmalar ile davul zurna ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Şenliğin son günü etkinlikleri ise bugün saat 11.00’de Karakucak güreşlerinin yapılması ile başladı. Küçük yaş ve ağırlıktaki gruplarla başlayan güreşlerde tempo giderek arttı. Çeşitli yaş ve kategorilerde sporcular gruplar halinde çayıra gelerek rakiplerinin sırtını yere getirmeye çalıştı. Başpehlivanların güreşlerinde ise heyecan doruğa yükseldi.

Samsun’da ziyaretlerde bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Karakucak Güreş Festivali’ne geldi. Burada vatandaşları selamlayan Binali Yıldırım, Başpehlivan Şaban Yılmaz’ın müsabakasını da izledi. Protokol konuşmaları yapıldı. Binali Yıldırım yaptığı konuşmada, “Yaşar Doğu kısa ömrüne 48 yıla, 47 güreş sığdırmış. Ve bunun 46 tanesini kazanmış. Bunun 33 tanesini de tuşla kazanmış. Hani ‘yenilen pehlivan güreşe doymaz’ derler ya, aynen bizim muhalefet gibi. Ama tekrar biraz sonra er meydanına çıkacak güreşçilerimiz gibi 2023’te de bizler er meydanına çıkacağız. Ve orada milletimizin önünde mücadelemizi vereceğiz. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. Cumhuriyetimizin 100 yılı. Samsun deyince sıradan bir şehir akla gelmiyor. Samsun esasında Cumhuriyet’in kuruluşunun başladığı, kurtuluşun başladığı şehirdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının istiklal mücadelesini başlattığı şehirdir. Onun için Samsun’a son 20 yılda hakikaten güzel hizmetler yaptık. Şu Kavak’ın hemen ilerisinde Çakallı rampalarını bizim yaşlarımızda olanlar bilir. Orada nice acılar yaşandığını bilirler. Elhamdülillah dağları deldik, ovaları viyadüklerle geçtik yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik. Ama bir şeye çok dikkat ettik. Sevgili Kavaklılar yolları böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. 15 Temmuz’da bunun en güzel örneğini sizler de gösterdiniz. FETÖ terör örgütüne karşı ay-yıldızlı bayrağımızı indirtmediniz, ezanlarımızı dindirtmediniz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Rahmetli Yaşar Doğu burada doğdu. Burada yaşadı. Hemen yakınımızda Emirli Mahallemizde doğdu. Oranın çocuğu oranın genci. Bu bağlamda dünya şampiyonluklarını ülkemize kazandırmış çok önemli bir değerimiz. Onun anısına onu daha da iyi anmak için ve yeni güreşçilerimizin önünü açmak için bu güreşler tertip ediliyor. İnşallah hepsi birer Yaşar Doğu olurlar” ifadelerini kullandı.

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, “3 yıldan beri maalesef bu etkinlikleri yapamıyorduk. Ama hamdolsun ki pandeminin artık yavaş yavaş sona ermesiyle festivalimizi cuma günü başlattık. 3 gündür dolu dolu geçiriyoruz, vatandaşlarımızla hemşehrilerimizle bir araya geliyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra güreş ağalığı yarışması yapıldı. Karakucak Güreş Festivali güreş ağalığını 355 bin TL ile Ali Hikmet Karaosmanoğlu kazandı. Ardından yarı final ve final müsabakaları yapılarak festivalde dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi. Halk oyunları gösterileriyle ve sanatçıların konserleriyle festival sona erdi.

Etkinliğe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Ahmet Demircan ve Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir de katıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Politics

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:
“Bu tarihi başarıya verdiğimiz katkı, Türkiye’nin küresel meselelerde oynamaya muktedir olduğu önemli rolü bir kez daha ortaya koymuştur. Planın operasyonel boyutu inşallah İstanbul’dan idare edilecek”
“PKK/PYD/YPG ile FETÖ’ye destek verilmeyeceği ve bunun bizim kırmızı çizgimiz olduğunu kendilerine orada ısrarla hatırlattık. ‘Buradan taviz vermeyi bizden kimse beklemesin’ dedik. Zirvenin en önemli neticesi bana göre budur”

“İsveç somut adım atmaktan, temel bir yaklaşıma gitmekten şu anda çok uzakta gözüküyor”
– “Sadece olay İsveç, Finlandiya değil. Maalesef Almanya da böyle, Fransa böyle, İngiltere böyle, İtalya böyle. İskandinav ülkelerinin hemen hemen tamamı böyle”

“İran ile ikili ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Aramızdaki görüşme gerçekten samimi geçti. 8 anlaşmayı da imzalamak suretiyle buradaki konseyi başarılı şekilde tamamlamış olduk”
“Suriye, terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumda. Dolayısıyla Suriye’ye karşı gerek Rusya, gerekse İran’ın bir tavır belirlemesi gerekir”
“Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. Ne gerekiyorsa vakti saati geldiğinde Türkiye olarak yaparız”
“Bizim kırmızı çizgimiz Azerbaycan’dı. Biz Ermenistan ile normalleşme sürecinde kararlıyız. İyi komşuluk ilişkilerini hedefliyoruz. Azerbaycan ile eş güdüm içinde Ermenistan ile olan bu yaklaşımı geliştiriyoruz”
“Millet zillet, ne derseniz deyin adına, bu ittifak ne yapar, kimi çıkarır bizi ilgilendirmiyor. Biz kendimizden sorumluyuz. Masanın altında ayrı, masanın üstünde ayrı hesaplar dönüyor. Böyle bir masadan memleket hayrına bir şey beklemek mümkün değil”
“Hayat pahalılığının yükünü azaltmak, Türk lirası cinsinden enstrümanlara güveni artırmak için gerekli adımları attık”
“AFAD’ın koordinesinde şu ana kadar 100 bine yakın konutu bitirdik. Şimdi yeni çalışmaya gireceğiz. Bizdeki mültecilerin kendi istekleriyle dönüşlerini artıralım diyoruz”
“Yıllık enflasyondaki düşüşü önümüzdeki şubat-mart ayı itibarıyla belirgin olarak görmeye başlarız. Kayseri’de resmi rakam o gün 70 bin civarındaydı. Vatandaşların o meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor”

Okumaya devam et

Politics

Polonya’dan Ukrayna’ya tank desteği

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Başkanı Andriy Yermak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Polonya tarafından gönderilen PT-91 tanklarının Ukrayna’ya ulaştığını duyurdu.
Polonya, Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna’ya PT-91 tankları gönderdi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Başkanı Andriy Yermak tarafından yapılan açıklamada, “PT-91 tankları Ukrayna’da. Dost kara günde belli olur. Polonyalı dostlarımıza minnettarız” ifadeleri kullanıldı.

Polonya 2002’den beri PT-91 üretmiyor
Polonya’nın Ukrayna’ya gönderdiği PT-91 tankları, Sovyet T-72 tanklarının altyapısı üzerine geliştirildi. Sovyet yapımı uçaksavara da sahip olan tankın, dolu bir depo ve ilave tanklarla katedebileceği menzilin 560 kilometre olduğu açıklandı. Ukrayna’ya gönderilen tanklarının 2002’den beri üretilmediği bilinirken, Ukrayna’ya kaç adet PT-91 gönderildiği konusunda da herhangi bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Politics

Myanmar’da asker, vekil astı

Myanmar’da 2021 darbesi sonrası iktidara gelen askeri yönetim, aralarında darbe ile devrilen Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) milletvekilinin de olduğu 4 eylemciyi idam etti.

Myanmar askeri yönetimi, terör eylemleri gerçekleştirmekle ve 2021 darbesi sonrası iktidara gelen askeri yönetime karşı savaşan milislere yardım etmekle suçlanan 4 darbe karşıtı eylemciyi idam etti. Myanmar Ulusal Birlik Hükümeti (NUG), infazları kınayarak, askeri yönetime karşı uluslararası eylem çağrısında bulundu.NUG Başkanlık Ofisi Sözcüsü Kyaw Zaw, “Son derece üzgünüm. Askeri yönetimin zulmünü kınıyorum. Küresel toplum bu zulmü cezalandırmalı” ifadelerini kullandı. Uluslararası Af Örgütü Bölge Direktörü Erwin Van Der Borght ise “Bu infazlar Myanmar’ın acımasız insan hakları sicilini ortaya koyuyor. 4 kişi askeri bir mahkeme tarafından son derece gizli ve son derece adil olmayan yargılamalarla mahkum edildi. Uluslararası toplum derhal harekete geçmeli” dedi.

dam edilenler arasında Jimmy olarak bilinen Kyaw Min Yu ve eski milletvekili ve hip-hop sanatçısı Phyo Zeya Thaw’ın da olduğu öğrenilirken, Devrik NLD hükümeti milletvekillerinden Phyo Zeya Thaw, ocak ayında çıkarıldığı mahkemede terörizmi finanse etmek suçundan hüküm giymişti.
Myanmar’da ordu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuş, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmıştı. Cunta yönetimi uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketi ardından başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe karşıtı gösterilerde çok sayıda sivil hayatını kaybederken, binlerce gösterici gözaltına alınmıştı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.