Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

İlkadım Belediyesi çalışanlarına eğitim semineri

Belediye Başkanları Birliği ve İlkadım Belediyesi iş birliğinde, belediye personeline hizmet içi eğitim semineri verildi.

SAMSUN-
İlkadım Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan seminere İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi eski Tanır Belediye Başkanı Ali Özturan, Belediye Başkanları Birliği Eğitim Kamu Başkanı eski Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım ve belediye personeli katıldı.

Seminerde ilk konuşmayı yapan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “En önemli yatırım, insana yapılan yatırımdır. Bunun bilincindeyiz. Belediye olarak en büyük sıkıntı çektiğimiz konulardan birisi arkadaşlarımızın yeterli donanıma sahip olmamasıyla karşımıza gelen olaylardır. Sorumluluk alanında olsun olmasın, vatandaşlarımız ilk önce belediyelerin kapısını çalıyor. Bizler de onların sorun ve isteklerini alıp kendi sorumluluğumuzla ilgili kısımlarını çözüp, diğer kurumlarla ilgili olanları da kurumlara iletiyoruz. 3 gün boyunca sürecek olan semineri bir fırsat olarak çalışanlarımıza sunuyoruz. Burada eğitimini alan mesai arkadaşlarımız da hem kendilerine hem de belediyemize büyük katkı sağlayacaklarını düşünüyorum. Ben ikinci dönem belediye başkanlığı yapmış olmama rağmen yerel yönetimlerde bu bilgi donanımı noktasında yeterli bir seviyede olmadığını görüyorum. İşi iyi bilen arkadaşlarımız var ama bilgi eksikliği olan arkadaşın yükü de onlara kalıyor. Arzu ettiğimiz olay ise işi bilen arkadaşlarımızın kendini yenilemesi, bilmeyenlerin de öğrenmesidir” dedi.

“Tekrarda fayda vardır”

Eğitimde konuşan Belediye Başkanları Birliği Eğitim Kamu Başkanı Süleyman Kaldırım, ”2012 yılında Ankara’da 8 eski belediye başkanı bir araya geldik. Tecrübelerimizi aktarmak adına yerel yönetimler derneği kuralım derken, Türkiye’de olmayan Belediye Başkanları Birliği’ni oluşturduk. 10 yıl sonra 2 bin 100’e yakın belediye başkanı üyemiz var. Bunlardan 950’si mevcut belediye başkanı, diğerleri de daha önceki belediye başkanlarıdır. Yönetimimizi ise Türkiye genelinde aldığı oy oranına göre oluşturduk. Şuan sizlere bu seminer imkanını veren Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş ise genel başkan yardımcısı olarak yönetimde yerini aldı. Yılda 2 defa geniş kapsamlı eğitim programı yapan birliğimizi amacı atalarımızın dediği gibi ‘tekrarda fayda vardır’ yola çıkarak yerel yönetimlerde hizmet veren çalışanlarımızın bilgi ve tecrübelerini geliştirmesidir. Bu programın yapımında bizlere destek veren Genel Başkan Yardımcımız Necattin Demirtaş’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kafadaki sorular cevaplanmış olacak”

Eğitimin hizmet kalitesinin artıracağını söyleyen eski Tanır Belediye Başkanı Ali Özturan, ”Bütçeden idari konulara kadar, düzenlenen seminerin tüm yerel yönetimler için önem arz ettiği kanaatindeyim. Gerek çalışanlarımız, gerekse idari kadrodaki sorumlu arkadaşlarımız bu seminerden kafalarındaki soruları cevaplamış olarak döneceklerdir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Karadeniz’in ilk Bilim Merkezi’nin yüzde 75’i tamam

Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) tarafından yapılan ve Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum’un inşaatının yüzde 75’i tamamlandı.

SAMSUN-
Samsun-Ordu karayolu Gelemen mevkisinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ile kente kazandırılan Karadeniz Bölgesi’nin ilk Bilim Merkezi ve Planetaryum projesinde inşaat çalışmaları sürüyor. 12 bin metrekare büyüklüğündeki proje, toplamda 27,3 milyon TL’ye mal olacak. Teknolojik alt yapısı ile Türkiye’nin en iyisi olacak planetaryumun yüzde 75’lik kısmı tamamlandı.

SBB Başkanı Mustafa Demir, bölgeyi her açıdan ihya edecek olan proje içerisinde bilime, teknolojiye ve inovasyona ilgi duyan gençler için her ayrıntı özel olarak tasarlandığını kaydetti. Demir, “Hizmete açıldığında 7’den 70’e herkesin ilgi duyacağı bilim merkezinde gençlerin kendilerini tanımaları, hayallerini gerçekleştirmeleri, tasarlamaları ve üretmeleri için her olanak sunulacak. Bunun yanı sıra botanik bahçesi, alışveriş merkezi ve otel gibi yaşam alanı oluşturulacak merkez, özellikle eğitim çağında olan çocuklara kendi alanlarında eğitim hayatlarına çok büyük katkı sağlayacak. Yapı içerisinde aynı zamanda eğitim seminerleri verilebilecek toplantı salonu ile yurt içi ve yurt dışı sergilerin yapılacağı bir sergi alanı yer alacak” diye konuştu.

Gelecek nesillere yapılan yatırımların Türkiye’nin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunu belirten Demir, “Gençlerimizin spor, eğitim, kültür, sanat ve bilim alanlarında yetişmesi ve çok başarılı olması için sayısız çalışmalar yürütüyoruz. Bu hedef doğrultusunda her alanda çok önemli adımlar atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum da o çalışmalardan biri. Bu merkeze 7’den 70’e herkes ilgi duyacak. Başta gençlerimize, çocuklarımıza ve Samsun’da yaşayan herkese farklı bir ufuk açacak, temel oluşturacak. İnşaat hızla ilerliyor, yüzde 75’i bitirildi” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Rektör Ünal: OMÜ’de tarihi karar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “OMÜ’de tarihi karar: İlk etapta 5 ameliyathane 1 Ekim itibariyle cumartesi günleri hizmete açıldı. Ardından mesai saatleri dışında randevulu teşhis ve tedavi hizmetleri verilmeye başlanacaktır” dedi.

SAMSUN-
Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “OMÜ’de tarihi karar: İlk etapta 5 ameliyathane 1 Ekim itibariyle cumartesi günleri hizmete açıldı. Ardından mesai saatleri dışında randevulu teşhis ve tedavi hizmetleri verilmeye başlanacaktır. Fedakarlıkları nedeniyle, katkı veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun’da en çok ‘sosyal uyum ve yaşam kursu’ talep görüyor

2022 yılında Samsun genelindeki halk eğitim merkezlerinde açılan 9 bin 505 kurstan en çok talebi ‘sosyal uyum ve yaşam kursu’ gördü. Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye yaşamına daha iyi uyum sağlamaları için açılan bu kursa ilgi her geçen gün devam ediyor.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı halk eğitim merkezlerinde Türkiye geneli 381 bin 687 kurs açıldı. Bu kurslarda şu ana kadar 8 milyon 361 bin 513 kişi başvurarak eğitim aldı. Türkiye’de en çok açılan kurs sayısı 25 bin 832 ile sosyal uyum ve yaşam kursu oldu. Sosyal uyum ve yaşam kursunu 19 bin 381 kurs sayısı ile Kur’an-ı Kerim kursu takip etti.
Samsun’da ise 17 ilçenin tamamındaki halk eğitim merkezlerinde 2022 yılında toplamda 9 bin 505 kurs açıldı. Bu kurslara ise 159 bin 983 kişi müracaat etti. Kurslar arasındaki okuma-yazma kurslarına 760 kursiyer katıldı. Samsun genelinde açılan en çok kurs ise Türkiye genelinde olduğu gibi ‘sosyal uyum ve yaşam kursu’ oldu. 155 sınıfta açılan sosyal uyum ve yaşam kursuna 13 bin 986 kişi müracaat etti. En çok talep edilen kurs arasında ikinci sırada ise Kur’an-ı Kerim (Elifba) okuma kursu yer aldı. Bu kursa ise 7 bin 560 kişi katıldı. 2021 yılının verileri ile 2022 yılının verileri karşılaştırıldığında ise 4 kat artış gözlemlendi. 2021 yılında açılan kurs sayısı 2 bin 812 iken 2022 yılında bu rakam 9 bin 505 oldu.

Hayat boyu öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Samsun Valiliği’nin destekleriyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda hayat boyu öğrenme faaliyetleri ile ilgili Samsun’da çeşitli alanlarda kurslar düzenlenmeye devam ediliyor. Konuyla ilgili olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Hayat boyu öğrenme, insan yaşamının başlangıcından sonuna kadar devam eden bir süreçtir. Günümüzde eğitim, sosyal, kültürel ve bilimsel işlevlerinin yanı sıra nitelikli iş gücü yetiştirme, küresel ve ekonomik gelişime katkı sağlama boyutlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Sadece eğitim çağındaki nüfusun değil, aynı zamanda eğitim çağı dışındaki tüm vatandaşların eğitime erişimini çok önemsiyoruz. Talep ettikleri eğitim, kurs ve etkinlikleri düzenleyerek tüm vatandaşları hayat boyu öğreniciler olma yönünde teşvik ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.