Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Bakan Özer: Bu gerçekten Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çatalca’daki Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi’nin açılışında, “Köy Yaşam Merkezi’ni her açıdan bakanlığımızdaki bir birim kontrol ve koordine edecek. Bu gerçekten Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım. Onun için el birliğiyle inşallah bu projeleri çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız” dedi.

Şaban Tektaş
İSTANBUL-
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çatalca’da yapımı tamamlanan Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi’nin açılış programına katıldı. Programda çocuklarla vakit geçiren Bakan Özer, önce çocuklara mısır ikram etti, daha sonra da yanlarına oturup birlikte mısır yedi. Programın devamında Bakan Özer, açılışı gerçekleştirilen yaşam merkezini gezerek, yapılan çalışmalar ve eğitimler hakkında bilgi aldı. Açılışta konuşan Bakan Özer, “Eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak için temel eğitimde 10 bin okul projesini yapıyoruz. Nispeten eğitim sistemi içerisindeki dezavantajlı olan okullarımızda pozitif ayrımcılık yapalım diye mesleki eğitimde bin okul projesini de bunun için yaptık. Eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak için tüm okullarımıza kütüphane yaptık, iki ay gibi bir kısa sürede 16 bin 361 kütüphane yaptık. Günlük 272 kütüphane yapıyor. İnşallah bu projelerimiz adım adım pozitif bir şekilde ilerliyor. Mesleki eğitimde, okul öncesinde, öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimlerinde ben inanıyorum ki bu kararlılıkla ilerlediğimiz zaman ve en önemlisi hiçbir ayrımcılık yapmadan herkesin birikimini eğitimin kalitesini arttırmak için kullandığımız zaman çok daha iyi noktalara geleceğiz. Aynı zamanda kritik bir sürece tanıklık ediyoruz. Sadece bir değil aslında tüm dünya bu sürece tanık oluyor. Gıda tedarik zincirindeki zorluklar, aslında tarım ve hayvancılığın enerji kaynakları kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Aslında bu alanda çok büyük bir potansiyeli olan ülkemizin de bu potansiyeli verimli kullanılabilmesi için hem eğitim hem de bu alandaki potansiyele katkı sağlamak için köy yaşam projelerini devreye soktuk. İlk açılışımızı Samsun’da yapmıştık, bu 5’inci Köy Yaşam Merkezi ve İstanbul’daki ilk köy yaşam merkezi açılışımız. İsmi de Arif Nihat Asya gibi çok değerli bir şairimizden alınmış. Bu topraklara sevdalı, bu topraklarla ilgili özlemlerini dile getiren, hepimizin şiirlerini bildiğimiz Arif Nihat Asya’nın okumuş olduğu bir okulun dönüştürülmesi ile yapılan Köy Yaşam Merkezi ile İstanbul’da ilk açılışımızı yapıyoruz” dedi.

“Bu gerçekten Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım”

“Tarım ve Ormancılık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde vatandaşımızın istemiş olduğu her türlü eğitimi yerinde vereceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Özer, “Köy ilkokulu, anaokulu, halk eğitim merkezi son açılım olarak da bu şekilde alanları çok uygun olan yaz kamplarında gençlerimizin vakit geçirmesini sağlamış olacağız. Bu köy yaşam merkezleri bir bölgedeki yetişkinlerle eğitim çağ nüfusundaki gençleri, çocukları bir araya getiren, dolayısıyla yıllardan bu yana konuşulan kültür transferiyle ilgili bir de çok önemli merkez olma potansiyeline sahip bir proje. Bu projeyi hasbelkader şekilde yürütmeyeceğiz. Köy Yaşam Merkezi’ni her açıdan bakanlığımızdaki bir birim kontrol ve koordine edecek. Burada biz bu açılışı yapıp gitmeyeceğiz. Hangi kurslar düzenleniyor, her ay buranın raporunu alacağız. Bu gerçekten Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım. Onun için el birliğiyle inşallah bu projeleri çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Tepecik’i satan adam!

Oluşturduğu güvenle gayrimenkul alım satımında aranan marka olan Sezer Gayrimenkul Danışmanlık Şirketi Sahibi Salih Sezer Samsun’un İlkadım ilçesinde, özellikle de Tepecik mevkiinde imzaladığı satış özleşmelerişylke rekor kırıyor.

AYHAN GONCA
SAMSUN-Hergün Samsun Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde bir daire, arsa veya tarlanın tapu işlemlerini yaptıran Gayrimenkul Danışmanı Salih Sezer, “Bizim işimiz tamamen güvene dayalı bir iş. Yıllardır bölgemizde tanınıyor ve biliniyoruz. Kimseye bir yanlışımız olmadı. Haliyle hem gayrimenkulünü satmak isteyenler hem de almak isteyenler gelip bizi buluyor. Bu güveni sürdürmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” dedi.

Yıllardır gatrimenkul danışmanlığı yapan Salih Sezer, bina yapan müteahhitlerin de dairelerini satışa sunduklarını ve alıcı ile satıcı arasında köprü olduklarını kaydederek, günümüzde en iyi yatırımın gayrimenkule yapılan yatırım olduğunu dile getirdi. Salih Sezer, özellikle enflasyonist uygulamaların revaçta olduğu ülkelerde gerek daire gerek arsa gerekse tarla fiyatlarının her geçen gün katlandığına, bu bakımdan şartları zorlayarak insanların bu alanda yatırım yapmasının kazançlı olduğuna vurgu yaptı.

Sezer, tanıdıklarının son yıllarda, “Aha Tepecik’i satan adam!” diye espri yaptığını da hatırlatarak, bu takılmanın hoşuna gittiğini ifade ederken, “Arkadaşlarımızın yaptığı bu yakıştırma bizim gayretlerimizin neticesidir. Bugüne kadar kimseyi üzmedik, kırmadık. Herkesin isteklerine göre çözüm üretmeye çalışıyoruz. Allah-ü teala da neticeyi yaratıyor. Allah’ın izniyle bölgemizde birinci sınıf ürünleri insaflı rakamlarla alıcılara ulaştırmaya devam edeceğiz. Allah kimseyi yaptığı işte utandırmasın.” diye konuştu.

Okumaya devam et

Genel

‘Bekara ev yok’ diyen şimdi yandı

Üç kuzeniyle birlikte tatil beldesindeki yazlığı kiralamak isteyen genç, mülk sahibinin ‘Bekara ev yok’ cevabıyla sarsıldı. Yaşadıklarına üzülen genç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu. Kurum, bekara kiralamayan ev sahibine 5 bin lira para cezası verdi.

Süleyman Aydın
BURSA-
Y.K. isimli genç, üç kuzeniyle birlikte internet sitesinde gördüğü yazlık binayı kiralamak istedi. Ev sahibi S.S.’nin ‘Komşuların bekara ev vermemem gerektiği yönünde talepleri var. Bekara ev kiralayamam’ cevabıyla sarsılan Y.K., TİHEK’e başvurdu.

Yazlık bölgede üç kuzeni ile birlikte günlük ev kiralamak amacıyla irtibat kurduğu kişinin, mülkün aileye kiralanacağını bu yüzden de kendisine evi kiraya vermeyeceğini bildirdiği, dolayısıyla da medeni hali nedeniyle ayrımcı muameleye maruz kaldığını öne sürdü.
Başvuruyu değerlendiren TİHEK, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda, mülk sahibi S.S.’nin evin yalnızca aileye kiralanabileceğini beyan ettiği, bu nedenle de ayrımcılık yasağının ihlal edildiğini belirtildi. Kararda şöyle denildi: “Başvuranın iddialarıyla ilgili olarak muhatap S. S.’ den yazılı görüş talep edilmiştir. Muhatap; yazlık bölgede bulunan taşınmazını aileye kiraya verdiğini, taşınmazın aile kullanımına uygun olduğunu, komşuların da taşınmazın kiraya verilmesinde aile tercihi yapılmasını talep ettiklerini belirtmiştir. Somut başvuruda muhatap malik, söz konusu taşınmazın kendisine ait olduğunu, yazlık bölgede bulunan taşınmazını ailelere kiraya verdiğini, taşınmazın aileye uygun olduğunu, ayrıca komşuların da evin kiraya verilmesinde aile tercihine dikkat edilmesi noktasında talepleri olduğunu ifade etmiştir. Bu çerçevede muhatap malik genel ifadelerle ayrımcılık yaptığını reddetmiştir. Ancak ayrımcılık yasağının ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediğinin ispatını gerektiren durumlarda, yani ispat yükü yer değiştirdiğinde, genel ifadelerle ayrımcılık iddiasının reddedilmesi yeterli kabul edilmemelidir. Somut olay değerlendirilmesi yapıldığında ise taşınmazın maliki olan S. S., başvuran Y.K.’ ya medeni hali nedeniyle mülkünü kiraya vermemiş, gerekçe olarak da evin aileye uygun olduğunu belirtmiştir. Bu halde kişilerin sırf medeni hali yani evlenip evlenmeme tercihlerinden dolayı bir hizmetin sunulmasında ayrımcı muamele teşkil edecek bir davranış eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının koruma alanını zayıflatmaktadır. Dahası başvuranın ortaya koyduğu ayrımcı muameleye ilişkin karine oluşturan olgular muhatap S. S. tarafından yeterli deliller ve gerekçelerle, ayrımcılık yasağı ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediği ispat edilememiştir. Bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, başvuranın medeni hali nedeniyle ayrımcı bir muamele maruz kaldığı dolayısıyla da eşit muamele ilkesi ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaati hâsıl olmuştur. Başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhatap hakkında 5 bin TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Okumaya devam et

Ekonomi

SBB Başkanı Mustafa Demir: En karlı hangisiyse onu tercih ediyoruz

Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Mustafa Demir, belediye bünyesinde kendi yaptıkları üretimlerle büyük oranda kar elde ettiklerini belirterek, “Çalışmalarımızı yaparken en karlı hangisi ise şehrimiz için onu tercih ediyoruz” dedi.

SAMSUN-Samsun’un Tekkeköy ilçesinde Kilit Parke Bordur ve Beton Boru Tesisi inşasına başlandı. Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliği taşıyan tesis robotik sistemle çalışacak ve günlük 3 bin metrekare renkli, normal ve dekoratif kilit parke bordur üretimi kapasitesine sahip olacak. Sahip olduğu yüksek teknolojiyle girdi maliyetlerinde karlılık sağlanması hedefleniyor.

SASKİ’ye beton boru üretecek

Tesiste üretilecek en önemli ürünlerden birini de SASKİ’nin altyapıda kullandığı beton borular oluşturacağı, ayrıca günlük ortalama 600 boru üretme kapasitesine sahip olacağı belirtildi. Prefabrik Beton Altyapı elemanlarının üretiminin de yapılacağı tesiste bu alandaki yatırımların karlılığının da maksimuma çıkarılması hedefleniyor. Tekkeköy ilçesinde yükselen inşaatın fizibilite çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılıyor. İnşaatına başlanan tesisin kısa sürede bitirilmesi ve faaliyete girmesi planlanıyor.

SBB Başkanı Mustafa Demir, “Milletin bir kuruş parasının boşa harcanmasına müsaade etmeyeceğimize söz verdik. O yüzden çalışmalarımızı yaparken en karlı hangisi ise şehrimiz için onu tercih ediyoruz. Her alanda üreten bir belediye olarak yaptığımız işlerde yüksek verimlilik elde ediyoruz. Yapımına başladığımız bu tesiste bize yeni bir ivme katacak. Şimdiden Samsun’umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.