Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

Yozgat’ta 6 bin yıl öncesine “hassas dokunuş”

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yozgat’ta tarihi gün yüzüne çıkartılıyor.

Bahadır Muhlis Gökgül
YOZGAT-
Tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan ve Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Peyniryemez köyü bölgesinde yer alan Çadır Höyük’te, 2022 yılı kazı çalışmaları başladı. Yozgat’ın en eski tarihi yapılarından biri olan ve M.Ö. 4000 yılından önce yaşamın olduğu Çadır Höyük’te, arkeologlar fırça darbeleri ile geçmişe ışık tutarak tarihi gün yüzüne çıkartmaya çalışıyor. Çadır Höyük’teki kazılar, 28 yıldır itina ile yapılırken çalışmalar sonrası elde edilen bulgular da arkeologlar tarafından inceleniyor. Bünyesinde Kalkolitik Çağı; Hititler, Frigler ve Persler, Helenistik Çağı; Roma, Bizans medeniyetlerinin izini barındıran Çadır Höyük ’ün bölge ve ülke turizmine kazandırılması amaçlanıyor.

“Hassas dokunuşlarla gün yüzüne çıkarıyoruz”

Kazı bölgesinde çalışan Yozgat Bozok Üniversitesi Sanat Tarihi 3. Sınıf öğrencisi Demet Demirhan, “Çadır Höyük kazı alanında çalışıyoruz. Şu an çalıştığımız alan Kalkolitik dönem. Bu dönem hassas bir dönem olduğu için çok ince çalışmalar yapıyoruz. Ççalışmalarımız çok güzel gidiyor, hocalarımız bize çok yardımcı oluyorlar. Hassas dokunuşlarla biz de bu alanın gün yüzüne çıkmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

“Tarihi kalıntıları ortaya çıkarıyoruz”

Yozgat Bozok Üniversitesi Sanat Tarihi 4. Sınıf öğrencilerinden Ezgi Bakioğlu ise, “Çadır Höyük’te görev aldım. Burada tarihi kalıntıları ortaya çıkarıyoruz. Kazı yapıyoruz, Çadır Höyük eski uygarlıklara dayanan bir yapı. Burada günümüze kadar gelen kalıntıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Şu anda çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Kazı çalışmalarına katkıda bulunuyoruz”

Kazı çalışmalarına Peyniryemez köyünden katılan vatandaşlardan Esma Solak da, “Buraya geliyoruz, çalışıyoruz. Ailemize katkı sağlıyoruz hem de buranın aydınlığa çıkmasını istiyoruz. Burada kazı çalışmaları yapıyoruz. Burasının turizme kazandırılmasını istiyoruz. Biz de kazı çalışmaları ile katkıda bulunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Erken evrelere ait yeni mimari öğeler ortaya çıkmaya başladı”

13 Temmuz’da çalışmalara başladıklarını belirten kazı başkan yardımcısı Burcu Yıldırım da, “Leiden Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde doktora çalışmalarıma devam ediyorum. Biz bu seneki çalışmalarımıza 13 Temmuz’da başladık. 30 Ağustos’a kadar çalışmalarımıza devam etmeyi düşünüyoruz. Şuanda Kalkolitik dönem, Bizans dönemi ve demir çağına ait açmalarda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaklaşık 20 işçi ve bir o kadar öğrenci ve uzman ile yaklaşık 35 kişilik bir ekibimiz var. Çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Şu ana kadar Kalkolitik dönemden bahsedecek olursak aşağı kasaba olarak adlandırdığımız alanda büyük ihtimalle bu sezonun sonunda en erken evreye ulaşmış olacağız. Bu bizim umduğumuzdan çok çok daha iyi bir gelişme olacak. Kazı çalışmalarımızda şu ana dek birçok mimari öğelere rastladık. Bahsettiğim gibi en erken evrelere ulaşırken aslında bu erken evrelere ait yeni mimari öğeler ortaya çıkmaya başladı. Tabi bunlar çok ilginç ve bunların kazısına devam ediyoruz. Bol bol çanak çömlek buluyoruz, hayvan kemikleri buluyoruz ama sezonun sonunda bu görüntü değişebilir. Şu anda daha çok mimari buluntular çıkıyor” diye konuştu.

“Kalkolitik dönemden Bizans dönemine kadar kesintisiz bir yerleşim söz konusu”

30 yıla yakın kazı çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Çadır Höyük Kazı Başkan Vekili Deniz Erdem ise “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarihsel Çevre Değerlerini Koruma Merkezinde görevliyim. Aynı zamanda Çadırhöyük’te kazı başkan vekilliğini yürütüyorum. Höyüğümüzde 30 yıla yakın kazı çalışmalarımız devam ediyor. Yozgat tarihi için oldukça önemli bir yer çünkü milattan önce 4. binde şu anda içinde bulunduğumuz alan erken dönem alanı. Kalkolitik dönemden Bizans’a kadar kesintisiz bir yerleşim söz konusu. Bu da aşağı yukarı 6 bin yıllık tarihe tekabül etmekte. Dolayısıyla Yozgat’ın 6 bin yıl boyunca gösterdiği gelişimi çadır höyükten okumak mümkün” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Gardaşlık Festivalinde Bin 58 kişi aynı anda halay çekti

Sivas’ta Dünya Sivaslılar Günü dolayısıyla düzenlenen Gardaşlık Festivali’nde bir araya gelen bin 58 kişi, dünyanın en uzun halay halkalarından birini oluşturdu.

SİVAS-
Dünya Sivaslılar Günü dolayısıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Gardaşlık Festivali başladı. Festival çerçevesinde ilk etkinlik Gardaşlık yürüyüşü oldu. Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, tarihi Sivas Garı’nda başlayıp tarihi Kent Meydanı’nda tamamlandı. Burada Gardaşlık Bildirgesi okundu. Bildirgenin okunmasının ardından bin 58 kişi bir araya gelerek dünyanın en uzun halay halkalarından birini oluşturdu. Ortaya çıkan renkli görüntüler havadan da dron ile görüntülendi. Ardından çok sayıda kişi gruplar halinde halay çekti.

Vali Yılmaz Şimşek, festivalin gençlerde ‘gardaşlık’ kültürünün benimsenmesi açısından önemli olduğunu belirterek, “Memnuniyetle görüyorum ki gerçekten Sivaslıların hemşerilik bilinci ve gardaşlık kültürü takdire şayandır. Dünyanın neresinde olursa olsun Sivaslılar bu kültürle birbirini bulup sarılabiliyorlar. Bu tüm Sivaslılar açısından gurur verici bir durumdur” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise konuşmasına tüm Sivaslıların 5 Ağustos Dünya Sivaslılar Günü’nü kutlayarak başladı. Bilgin, “Anadolu’nun merkezinde Selçuklu’ya başkentlik yapmış Osmanlı’nın emin şehri ve devletimizin kuruluşuna ev sahipliği yapan, tarihi, doğal güzellikleri, kültürü ve yiğit insanları ile medeniyetler şehri olan Sivas’ımızda son 3 yıldır 5 Ağustos tarihini Dünya Sivaslılar Günü olarak kutluyoruz. Sivas’ı daha da yaşanılır bir şehir yapmak, halkımızı mutlu etmek için farklı etkinliklerle sizlerle bir aradayız. Klasik yöneticilik, klasik idarecilik ve klasik belediyecilik yapmayacağımızı hep söyledik. Şehrin beklentileri doğrultusunda hem alt yapı çalışmaları yapacağız, hem üst yapı çalışmaları yapacağız hem de bunlar kadar önemli olan şehrin tanıtımına yönelik faaliyetleri yapacağız dedim. Bu yönde birçok etkinlikte bir araya geldiğimiz gibi bugün de Gardaşlık Festivali’nde bir araya geldik” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Genel

Merinos ruhu yerinde yaşatılıyor

Cumhuriyet dönemi sanayisinin sembol kuruluşlarından olan Merinos Fabrikası’nda ‘alın terleriyle’ ülke ekonomisine değer katan çalışanların talebi üzerine projelendirilen Merinos Emeklileri Derneği binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

BURSA-
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk sanayileşme atılımlarından olan Merinos Fabrikası’nın ruhunun yaşatılması amacıyla yaptırılan ‘Merinos Emeklileri Derneği’ binasında çalışmalar yaklaşık bir sene önce başlatıldı. Merinos Parkı içerisinde 250 metrekarelik alana inşa edilen, bünyesinde ofis, mutfak, mescit, tuvalet, bebek bakım odası gibi bölümler bulunuyor. Merinos’tan emekli olanların buluşma noktası haline gelecek tesis, aynı zamanda Türkiye’nin sanayileşme tarihine de ışık tutacak.

Merinos Parkı’ndaki törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Müfit Aydın, AK Parti İl Başkanvekili Mustafa Yavuz, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Merinos Emekliler Derneği Başkanı Kadir Burhan, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nadide mekan

Verilmiş bir sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, mekânın Merinoslulara ve Bursalılara hayırlı olmasını diledi. Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldikten sonra Merinos emeklilerine ait bina talebini çok sık duyduğunu belirten Başkan Aktaş, kısa sürede harekete geçerek konuyu nihayete erdirdiklerini ifade etti. Merinos Parkı’nın kültür ve sanatın yeşille buluştuğu nadide mekânlardan biri olduğunu anlatan Başkan Aktaş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bugüne kadar Merinos’ta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Fabrika alanının yeşil bölge olarak korunması ve sosyal faaliyet alanlarına dönüşmesi ufkunu ortaya koyan rahmetli başkanımız Hikmet Şahin’i rahmetle anıyorum. Süreci devam ettiren Recep Altepe başkanımıza da teşekkür ediyorum. Bu mekan artık Bursa’nın, kültür sanat, cemiyet ve vatandaşların buluşma mekanı oldu” dedi.

Hatıralar yaşatılacak

1930’lu yıllarda başlayan Türkiye’nin sanayi planları çerçevesinde 1935 yılında temeli atılan ve 1938 yılında bizzat Atatürk tarafından açılan tekstil fabrikalarının en görkemlisinin yer aldığı Merinos’un tarihi hakkında bilgi veren Başkan Aktaş, o yıllarda Bursa nüfusunun yaklaşık 150 bin civarında olduğunu, ilk başlarda fabrikada 1650 işçi istihdam edildiğini anlattı. Fabrikanın tarihi boyunca toplam 17 bin 500 kişiye iş kapısı olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, 2004 yılında görevini tamamlayan fabrika alanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini dile getirdi. Alanın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi olarak Bursa’ya kazandırıldığını söyleyen Başkan Aktaş, “Merinos’tan emekli olanların birçoğu hala o hatıralarla yaşıyor. Bu hatıraların uzun yıllar yaşatılması adına dernek binasını kazandırdığımız için mutluyuz. Bu güzel mekân, Merinosluların buluşmasına ve hoş vakit geçirmesine vesile olacaktır. Şehrin bugünlere gelmesinde Merinosluların büyük emekleri var. Rahat bir ortamda buluşma imkanı bulacaklar. Bir taraftan hatıralarımızı yaşatırken, bir taraftan da Bursa’nın daha yaşanabilir bir şehir olması için çalışıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Müfit Aydın, Bursa’da çok manalı bir açılışa imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bursa’nın son 100 yılının buluşacağı bir mekanının şehre kazandırıldığını söyleyen Aydın, “Hatıraların yaşatılacağı, insanların buluşup geçmişi anabilecekleri bir mekan oluşturuldu. Eminim ki burası Merinos emeklileri için birinci ev olacaktır. Onlar için burası enerji deposu olacaktır. Projede emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ve Bursa Kent Konseyi Şevket Orhan’ı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Çarşamba’da “Köyümde Şenlik Var” etkinliği

Çarşamba Belediyesi tarafından düzenlenen “Köyümde Şenlik Var” programları, 8 Ağustos Pazartesi günü, Dikbıyık Ortaokulu bahçesinde başlıyor. Köyümde Şenlik Var ile çocuklar doyasıya eğleniyor, Çarşambalılar birçok etkinlikle buluşuyor.

SAMSUN-Çarşamba Belediyesi düzenlediği “Köyümde Şenlik Var” programlarıyla ilçenin dört bir tarafında belirlenen 9 ayrı noktada pazartesi, salı ve çarşamba günleri saat 19.00’da çeşitli etkinliklerle vatandaşlarla bir araya gelecek. Köyümde Şenlik Var programları, 8 Ağustos Pazartesi akşamı Dikbıyık Ortaokulu bahçesinde, saat 19.00’da başlayacak. Programın ikinci durağı 9 Ağustos Salı akşamı Çınarlık Ortaokulu bahçesinde gerçekleşecek. Çarşamba akşamı yapılacak Köyümde Şenlik Var programı ise yeşil ile mavinin buluştuğu nokta Çarşamba Orman Park’ta olacak. 143 mahallesi bulunan Çarşamba’da, ortak 9 merkez belirlenerek oluşturulan etkinlikler 3 hafta boyunca devam edecek.

Köyümde Şenlik Var ile çocukları birbirinden güzel sokak oyunları ile dolu bir etkinlik bekliyor. Kıyasıya rekabet, dostluk ve eğlence dolu dakikalara sahne olacak çocuk sokak oyunları etkinliklerinin ardından çocuklar illüzyonist ile buluşacak. Çocuk halk oyunları ekipleri ve yerel sanatçıların konseri ile eğlence dolu dakikalar Çarşambalıları bekliyor.

“Amacımız yüzü gülen çocuklar görmek”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Köyümde Şenlik Var programlarımızın ilkini geçen sene düzenlemiştik. Çarşambamızın kırsal mahallelerini dolaşmış, çocuklarımızın yüzlerini güldürmüş, ailelerini yaşamın stresinden biraz olsun uzaklaştırmaya çalışmıştık. Geleneksel sokak oyunlarından, halk oyunlarına, yerel sanatçılarımızın konserine varan bir yelpazemiz oluyor programlarımızda. Bu yıl da yine mahallelerimizi dolaşacak, hemşehrilerimizle buluşacağız. Bu sene Köyümde Şenlik Var programlarımızın ilkini 8 Ağustos Pazartesi akşamı saat 19.00’da Dikbıyık Ortaokulu bahçemizde başlatıyoruz. İnşallah yine dolu dolu bir programla hemşehrilerimizle bir arada olacağız” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.