Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Bakan Çavuşoğlu: Tahıl anlaşmasının geniş kapsamlı bir ateşkesin ve barış planının temelini oluşturabileceğini düşünüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde geldiği Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Malezyalı mevkidaşı Saifuddin Abdullah ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Tahıl anlaşmasının geniş kapsamlı bir ateşkesin ve barış planının temelini oluşturabileceğini düşünüyoruz” dedi.

KUALA LUMPUR-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki resmi temaslarını sürdürüyor. Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah ile düzenlenen ortak basında toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantıda birçok ikili hususu ele aldık. Ancak dün Kamboçya’nın başkentinde ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı için bir araya geldik. Bu vesileyle Malezya’ya bize vermiş oldukları devam eden destek için teşekkür etmek istiyorum. Bu ASEAN ile kurumsal ilişkilerimizi güçlendirmeye yardımcı oluyor. Malezya bu bölgede son derece kilit bir aktör. Sayın başbakanın ziyareti sırasında da ilişkimizi geniş kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardık. Bu çerçevede hükümetler, üniversiteler ve şirketler arasında 15 belge imzalandı. Bu da aynı zamanda ilişkilerimizin ne kadar çeşitli ve geniş olduğunu gösteriyor. Yani sadece hükümet değil, ayın zamanda özel sektör, üniversiteler ve farklı kurumlar arasında da işbirliği var. Aynı zamanda parlamentolar arası işbirliğimizi de geliştireceğiz. Bu çerçevede, Malezya tarafından bu grupların kurulmasını bekliyoruz. Malezya bizim ASEAN bölgesindeki en büyük ticaret ortağımız. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz ortalama yüzde 50 oranında artış gösterdi. Bu yılın ilk yarısında 2.42 milyar dolara ulaştık. Yine yüzde 50 bir artış var. Bizim aleyhimize bir dengesizlik var ama bunu daha dengeli hale getirmek için çalışmalarımızı devam ettirmeliyiz. 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefimiz var. Ancak bu hedefin aslında bu yıl erişilebilecek olduğunu görüyoruz. Bu da tabii ki çok daha dengeli bir ticaret üzerinde çalışmamız gerektiğini gösteriyor. İlişkilerimizi, mevcut serbest ticaret anlaşmamızı genişleterek devam ettireceğiz. Bunu da çok kısa bir süre içinde imzalamayı planlıyoruz. Savunma sanayisindeki işbirliği de son derece önemli. Şirketlerimiz ve ilgili kurumlar, uzun dönemli işbirliğinin farklı alanlarda yatırım, teknoloji transferi, ortak üretim ve deneyim paylaşımı şeklinde geliştirilmesi üzerinde çalışıyorlar. Yine finans ve teknoloji üzerinde, uzay ve uydu teknolojileri üzerinde de çalışmaya devam edeceğiz. Ulaştırma, enerji ve turizm, yine bizim işbirliğimizi geliştirebileceğimiz başka alanlar. Bu konuda işbirliğimizi artırabileceğimizi ifade etmek istiyoruz. Turkovac aşısı Malezya’nın önümüzdeki dönemlerde kullanımına sunulacak. Aşı teknolojisinin transferi, deneyim paylaşımı ve ortak aşı üretimiyle ilgili çalışmalarımız devam edecek” dedi.

“Afganistan halkına insani yardımı artırma konusunda görüş alışverişinde bulunduk”

Bakan Çavuşoğlu görüşmelerde terör konusuna da değinildiğini ifade ederek, “Bugün ayrıca terörizmle mücadelenin özellikle FETÖ ve FETÖ bağlantılı terörist faaliyetlerin ne kadar önemli olduğu konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bu çerçevede İslam ümmetinin lehine olacak, İslamofobi ile mücadele, Afganistan ve Filistin’deki durum gibi birçok farklı konuyu da ele alma fırsatı bulduk. Bugün Afganistan halkına insani yardımı artırma konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Çok daha farklı alanlarda birlikte hareket edebiliriz. Hem bölgesel hem de uluslararası örgütler nezdinde olabilir. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT), Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve bununla birlikte diğer uluslararası örgütlerle işbirliğimizi artırabiliriz. Önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı stratejik ortaklık çerçevesinde işbirliğimizi artırabileceğimize inanıyorum” açıklamasında bulundu.

“Türkiye savaşın başından bu yana son derece yoğun çaba sarf ediyor”

Ülkeler arasındaki ziyaretlerin öneminden bahseden Bakan Çavuşoğlu, “Karşılık gerçekleştirmiş ve gerçekleştireceğimiz ziyaretler bizim ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracak. Bu çerçevede seviyeyi geniş kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardık. Bizim tabii ki işbirliğimizi arıtabileceğimiz birçok farklı alan da var” dedi. İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasının ardından Odessa Limanı’ndan yola çıkan ilk tahıl gemisiyle ilgili de konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle ve aynı zamanda Genel Sekreter Guterres’in desteği ile gerçekleşti. Kendileri de bu imza töreninde hazır bulundular. Odessa, Yuzhne ve Çornomorsk limanlarını kapsayan bir anlaşma. Buradaki gemilerin geçişi uzaktan takip edilecek ve gerekli kontroller limanda gerçekleştirilecek. Ortak Koordinasyon Merkezi’nin İstanbul’da kurulmasına takiben ilk gemi İstanbul’a doğru Odessa’dan yola çıktı. Lübnan’a giden gemi mısır taşıyor. Ortak kontroller, İstanbul yakınında gerçekleştirildi. Şu anda da gemi Lübnan’a doğru ilerlemekte. Bu ilk gemiydi. Bunun sürdürülebilir olması gerçekten önemli. Bu anlaşmanın süresi 4 ay. Dolayısıyla herhangi bir itiraz olmazsa uzatması otomatik olarak gerçekleşecek. Bunun karşılığında Rusya gübre dahil olmak üzere kendi tahıllarını ve bununla ilgili ürünlerini ihraç edebilecek. Bu da anlaşmanın bir parçası olarak gerçekleştirildi. Tabii ki bunlar her iki ülkenin ticaretini kolaylaştırıyor. Bunun sürdürülebilir olması gerekli. Bu akışı sağlamak için herkesin sorumlu bir biçimde davranması ve taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor. Durum kırılgan. Ukrayna’daki çatışma devam ediyor. Her iki tarafta çatışmaya devam ediyor. Tahıl anlaşmasının geniş kapsamlı bir ateşkesin ve barış planının temelini oluşturabileceğini düşünüyoruz Türkiye bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde savaşın başından bu yana son derece yoğun çaba sarf ediyor. Bununla ilgili çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Uluslararası toplumun desteğiyle de bu çabalar sürecek” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakımlı erkekler daha başarılı

Samsun Canik’te Bektaş Saç Tasarım’ın Sahibi Mustafa Bektaş, bakımlı erkeklerin iş hayatında daha başarılı olduğunu söyledi.

ZAFER BULUT
SAMSUN-Samsunlu Güzellik Uzmanı Mustafa Bektaş, erkeklerin kişisel bakımını ihmal etmemesi gerektiğini, kişisel bakımın insanı daha aktif, dinamik ve diri tuttuğunu dile getirdi. Mustafa Bektaş, “Mesela sakal traşı ölü derinin ayılmasını sağlar. Cilt genç kalır” dedi.

Kadınların kişisel bakım konusunda daha profesyonel olduğunu, erkeklerin de bakımına önem vermesi gerektiğini ifade eden Bektaş, “Herkes düzenli olarak saçlarını kestirmeli. Küçük bir değişiklik büyük bir mutluluktur. Mutluluk iletişimi arttırır. Hayatı kolaylaştırır.” diye konuştu.

Cildin sadece kadınlarda bulunmadığını erkeklerin de cilt bakımına dikkat etmesi mgerektiğini vurgulayan Mustafa Bektaş, şöyle konuştu:

“Cilt hergün temizlenmeli. Kirden ve pastan arındırılmalı. Düzenli traş şart. Traş ölü derinin atılmasını sağlar. Tonik kullanılmalı. Cilt doğal yağlarla temizlenmeli. Uyku öncesi bakım da atlanmamalı. Her mevsim güneşten korunmak şart. Şeker tüketimi de azaltılmalı. Bunları yapan erkeklerin hem ev hem de iş hayatı daha güzel olur.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Çorumlular Özdiyarbakır Sofrası’nı sevdi

Genç işadamı Jiyan Altın’ın Samsun’daki 6 işyerinden sonra 7. şubesini iş ortağı Burhan Balcı ile birlikte açtığı Çorum’da Özdiyarbakır Sofrası’na halk büyük ilgi gösterdi.

AYHAN GONCA
SAMSUN/ÇORUM-Samsunluların lezzetine “Hayır” diyemediği, kebapları, lahmacunları ve pidelerindeki lezzetiyle nam salmış olan Özdiyarbakır Sofrası’nı Çorumlular da çok sevdi. Çorum’da düzenledikleri ikram günleri ve sıra geceleri bir yana, gerek kebap gerekse pidelerinin lezzeti ile kısa sürede bölge halkının beğenisini kazanan Özdiyarbakır Sofrası’nın ortakları Burhan Balcı ve Jiyan Altın, “Amacımız halkımıza hizmet, en güzel lezzetleri tattırmaktır. Biz işimizi güzel yapalım, samimi olalım da gerisi zaten gelir.” dedi.

Çorum’da düzenledikleri sıra gecesine katılımın da çok yüksel olduğunu ifade eden Jiyan Altın, “Çorumlular bu organizasyonu sık yapmamızı istedi. Amasya’dan ve çevre illerden de misafirlerimiz geldi. Urfalı Kazım Çiriş ve ekibi sıra gecesinde unutulmaz anlar yaşattı. Çocuklar için palyaço gösterisi müthişti. Herkes mutlu oldu. ” diye konuştu.

Jiyan Altın, Özdiyarbakır Sofrasını marka haline getirdiklerini ve hiç durmadan gece-gündüz çalışmaya devam edeceklerini sözlerine eklerken, “Bizim çiğköfteleri mutlaka tatmalısınız” hatırlatmasında da bulundu.

Okumaya devam et

Genel

“Elimizi taşın altına koymazsak başaramayız”

AK Parti İl Başkanlığı’nın koordinesinde ilçe gezilerine devam eden AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü, Asarcık ve Kavak ilçelerinde programlar gerçekleştirdi. Parti teşkilatları, belediye, mahalle ziyaretleri yapan Yılmaz, esnaf ve vatandaşlarla buluştu.

AYHAN GONCA
SAMSUN-İlçelerde gönül buluşmalarının aralıksız devam ettiğini ifade eden Yılmaz, tüm milletvekillerinin, belediye başkanlarının, teşkilat üyelerinin, AK Parti’nin tüm kademelerinin sahada olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin 2023 vizyonunu sağlam adımlarla sürdürdüğünü vurgulayan Yılmaz, hem siyasi hem de ekonomik adımlarla dünyanın en büyükleri arasında yer almak için büyük mücadeleler verildiğinin atını çizdi.

“FIRSAT VERİLMEYECEK”

İç ve dış konjektürde yaşanan tüm sorunların giderilmesi, ekonomi başta olmak üzere Türkiye’nin ali menfaati için tüm adımların atıldığı belirten Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 21 yılda ülkemiz çağ atladı, büyük kazanımlar elde etti. Şuan 2023 sürecine girilirken, karalama, engel olma, kirli siyasetle oy kapmaya çalışanlar çabalıyor. Ama nafile, halkımız AK Parti’nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretlerini hizmetlerini görüyor. Yaşanan sıkıntıları gidecek merciinde AK Parti olduğunu biliyor. Büyük Türkiye yolundan geri bırakmaya çalışanlara asla fırsat verilmeyecek. ” diye konuştu.

“RABBİM HAK İLE HİZMET EDENLEDİR”

“Cumhurbaşkanımızın gece gündüz demeden ortaya koyduğu hizmet seferberliğine, hepimiz katkı vermeli” diyen Yılmaz, ” Elimizi taşın altına koymazsak, el ele vermezsek, çok çalışmazsak başaramayız. Türkiye bir anda tüm kazanımlarını kaybedebilir. Onun için Türkiye için, halkımız için hepimiz öncü olacağız, ülkemizi daha ilerlere taşıyacağız. Rabbim hak ile hizmet edenledir.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.