Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Orta Karadeniz’deki valiler Samsun’da toplandı

Orta Karadeniz’deki valiler, kalkınma ajansı toplantısında Samsun’da bir araya geldi.

Erdi Demür
SAMSUN-
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Toplantısı, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın katılımıyla Samsun Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illeri, vatandaşlarımız ve kamu kurumları için faydalı gelişmelere inşallah hep birlikte vesile oluruz” dedi.

“Samsun’un TEKNOFEST heyecanını Amasya, Çorum ve Tokat olarak paylaşıyoruz”

Tüm illerin Samsun merkezli yapılacak TEKNOFEST’in heyecanını yaşadığını ifade eden Tokat Valisi ve OKA Yönetim Kurulu Başkanı Numan Hatipoğlu, “Yönetim kurulu toplantısı için milli mücadelenin başladığı şehir Samsun’da değerli yönetim kurulu üyelerimizle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk hissettiğimi ifade etmek isterim. Bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihler arasında Samsun merkezli olarak Karadeniz’de gerçekleşecek dünyanın en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak Samsun şehrinin heyecanını Amasya, Çorum ve Tokat olarak paylaşıyoruz. T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılacak bu festivalin ülkemizin milli teknoloji üretme ve geliştirme konusundaki başarılarını arttırmaya vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Desteklenecek yeni projeleri belirleyeceğiz”

Bugün yapılan toplantıda desteklenecek projeleri belirleyeceklerini vurgulayan Vali Numan Hatipoğlu, “Ajans, kurulduğu günden bu yana 121 adet yatırım fizibilitesi ve araştırma çalışmasına destek vermiştir. Bunlardan başarıyla tamamlanmış 110 tanesinden önemli bir kısmı da ilgili kuruluşlar tarafından yatırım programına alınarak hayata geçirilmiştir. Örneğin, bugün bölgemizin en büyük fuar merkezi olarak başarıyla faaliyetlerini sürdüren Samsun Fuar ve Kongre Merkezi projesinin fizibilite raporu ve uygulama planları ajans desteği ile hazırlanmıştır. Yine Amasya’daki organize sanayi bölgelerinin genişleme alanlarına yönelik hazırlıklar ve atık arıtma tesisi tesislerinin planları ajans tarafından sağlanan fizibilite desteği ile tamamlanmıştır. Çorum TEKNOPARK’ın teknik kuruluş dosyasının hazırlanması ile Tokat’ta Sulusokak’taki pek çok tarihi yapının yenileme projeleri de ajansın desteklediği fizibilite çalışmaları sonrasında yapılan yatırımlara örnek olarak gösterilebilir. Bugün bu toplantımızda, fikirlerin yatırıma dönüştürülmesi noktasında çok önemsediğimiz, 2022 yılı Fizibilite Desteği Programı ile desteklenecek yeni projeleri belirleyeceğiz. Bölgemizde yatırım projeleri havuzunun güçlenmesini sağlayacak bu program ile projelerine destek sağlanacak kurumları şimdiden tebrik ediyorum. Bugünkü toplantımızda mutat olduğu üzere bölgemizde ajans desteği ile uygulaması devam eden projelerle ilgili hususlar da yönetim kurulunun gündemine sunulacaktır. Projelerin planlandığı sonuca ulaşacak şekilde ve kaynakların en etkin kullanılması suretiyle yönetilmesinin alacağımız kararların esasını teşkil ettiğini bütün yönetim kurulu üyelerimiz adına söylemek isterim” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakımlı erkekler daha başarılı

Samsun Canik’te Bektaş Saç Tasarım’ın Sahibi Mustafa Bektaş, bakımlı erkeklerin iş hayatında daha başarılı olduğunu söyledi.

ZAFER BULUT
SAMSUN-Samsunlu Güzellik Uzmanı Mustafa Bektaş, erkeklerin kişisel bakımını ihmal etmemesi gerektiğini, kişisel bakımın insanı daha aktif, dinamik ve diri tuttuğunu dile getirdi. Mustafa Bektaş, “Mesela sakal traşı ölü derinin ayılmasını sağlar. Cilt genç kalır” dedi.

Kadınların kişisel bakım konusunda daha profesyonel olduğunu, erkeklerin de bakımına önem vermesi gerektiğini ifade eden Bektaş, “Herkes düzenli olarak saçlarını kestirmeli. Küçük bir değişiklik büyük bir mutluluktur. Mutluluk iletişimi arttırır. Hayatı kolaylaştırır.” diye konuştu.

Cildin sadece kadınlarda bulunmadığını erkeklerin de cilt bakımına dikkat etmesi mgerektiğini vurgulayan Mustafa Bektaş, şöyle konuştu:

“Cilt hergün temizlenmeli. Kirden ve pastan arındırılmalı. Düzenli traş şart. Traş ölü derinin atılmasını sağlar. Tonik kullanılmalı. Cilt doğal yağlarla temizlenmeli. Uyku öncesi bakım da atlanmamalı. Her mevsim güneşten korunmak şart. Şeker tüketimi de azaltılmalı. Bunları yapan erkeklerin hem ev hem de iş hayatı daha güzel olur.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Çorumlular Özdiyarbakır Sofrası’nı sevdi

Genç işadamı Jiyan Altın’ın Samsun’daki 6 işyerinden sonra 7. şubesini iş ortağı Burhan Balcı ile birlikte açtığı Çorum’da Özdiyarbakır Sofrası’na halk büyük ilgi gösterdi.

AYHAN GONCA
SAMSUN/ÇORUM-Samsunluların lezzetine “Hayır” diyemediği, kebapları, lahmacunları ve pidelerindeki lezzetiyle nam salmış olan Özdiyarbakır Sofrası’nı Çorumlular da çok sevdi. Çorum’da düzenledikleri ikram günleri ve sıra geceleri bir yana, gerek kebap gerekse pidelerinin lezzeti ile kısa sürede bölge halkının beğenisini kazanan Özdiyarbakır Sofrası’nın ortakları Burhan Balcı ve Jiyan Altın, “Amacımız halkımıza hizmet, en güzel lezzetleri tattırmaktır. Biz işimizi güzel yapalım, samimi olalım da gerisi zaten gelir.” dedi.

Çorum’da düzenledikleri sıra gecesine katılımın da çok yüksel olduğunu ifade eden Jiyan Altın, “Çorumlular bu organizasyonu sık yapmamızı istedi. Amasya’dan ve çevre illerden de misafirlerimiz geldi. Urfalı Kazım Çiriş ve ekibi sıra gecesinde unutulmaz anlar yaşattı. Çocuklar için palyaço gösterisi müthişti. Herkes mutlu oldu. ” diye konuştu.

Jiyan Altın, Özdiyarbakır Sofrasını marka haline getirdiklerini ve hiç durmadan gece-gündüz çalışmaya devam edeceklerini sözlerine eklerken, “Bizim çiğköfteleri mutlaka tatmalısınız” hatırlatmasında da bulundu.

Okumaya devam et

Ekonomi

ATO’dan ihracat yapacak firmalar için “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” atılımı

Ankara Ticaret Odası ihracat yapacak firmalara destek olmak için “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” projesini hayata geçirdi.

Doğukan Gürel – Gürkan Sayın
ANKARA-
Ankara Ticaret Odası (ATO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yer alan Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle üyelerine Pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen süreçlerde yardımcı olacak olan “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” projesini hayata geçirdi. ATO, ve Ankara Kalkınma Ajansı iş birliği ile gerçekleştirilen program Ankara Ticaret Odası Hizmet Binası’nda tanıtıldı. Tanıtıma, ATO Başkanı Gürsel Baran ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik’in yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de katıldı.

Proje çerçevesinde ihracat yapacak olan müşterilere ücretsiz bir şekilde iletişim, ürün pazarlama, müşteri bulma gibi konularda destek sağlanarak ihracata dayalı büyüme hedefi gerçekleştirilmiş olacak. “İhracat yapmayan üye kalmasın” hedefi doğrultusunda Ankara Kalkınma Ajansı ile iş birliği yapan ATO, üyelerin kurumsallaşması, rekabet düzeylerinin artması ve yeni pazarlara açılmaları konusunda destek sağlayacak.

“Ankara üstü örtülü bir hazine”

ATO Başkanı Gürsel Baran burada yaptığı konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:
“Ankara üstü örtülü bir hazine. Bu hazineyi harekete geçirmek lazım. Savunma sanayiinde Türkiye’nin merkezi durumunda. Dünyadaki en büyük 100 şirketi var savunma sanayinin. Bu yüz şirket için 3 tane Türk şirketi var. Bu 3 şirketin 3’ü de Ankara firması. Bizim için gurur kaynağı. Hizmet sektöründe de çok iyi yerlerdeyiz. Birçok hastamızı ağırlıyoruz burada. Deniz, kum, güneş için gelen turistin bıraktığı 600-700 dolarken sağlık turisti 8-10 bin dolarları bulabiliyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda yeterli ihracat rakamlarına ulaşmadığımızı hepimiz biliyoruz.”

“(Rusya Ukrayna Savaşı) Savaş bize birtakım avantajlar getirdi”

Rusya Ukrayna Savaşı sonrasında iki ülke ile kurulan politikalar sonucunda Türkiye’nin kar ettiğini bildiren Baran, “Türk insanının şöyle bir soğukluğu var; ihracat deyince ürküyoruz, korkuyoruz. Bunu yıkmaya çalışıyoruz. Aslında bunun gözümüzde büyüttüğümüz zor olmadığını söylüyoruz. Yaşanan bir savaş ve pandemi var; o savaş bize birtakım avantajlar getirdi. Her iki ülke ile Cumhurbaşkanı’nın öyle bir politikası var ki her iki ülke ile ilişkileri iyi götürebilmek, buradan kar elde edebilmek çok zor bir iştir. Ülkemiz bunu başardı” dedi.
Ankara’nın ticari olarak gelişmesinde verdikleri destekten bahseden Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik ise şunları söyledi:

“Ankara’nın gelişmesi ve potansiyelinin değerlendirilmesi anlamında çok önemli işlere imza atmıştır. Ajansımız kurulduğu 2010 yılından bu yana yaklaşık 500 kamu kurumu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarına 500 milyon civarında maddi destek programı çerçevesinde destek sağlanmıştır. Buna ilave olarak ajansımızın desteklediği 9 güdümlü proje ile yine Ankara’da faaliyette bulunan kamu kurumlarına 100 milyon civarında yatırım sağlanmıştır. 12 yıllık süre içerisinde toplamda bin 130 projeye yaklaşık 650 milyon maddi destek sağlamış bir kalkınma ajansıyız.”

Çelik, istihbarat merkezlerinin organize sanayi bölgelerine kurulduğunu aktararak, “Açılışını yaptığımız dış ticaret ‘Dış ticaret istihbarat merkezi çerçevesinde de bir program yürüttük. ATO, Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara’da ticaret yapma kapasitesi en yüksek olan üç tane organize sanayi bölgemizde istihbarat merkezleri kurduk” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.