Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Yabancı doktorlar, Türk doktordan eğitim aldı

Prof. Dr. Bülent Erkurt, yabancı ürologlara iyi huylu prostat büyümesinin etkin ve kalıcı tedavisi olarak gösterilen HOLEP yönteminin eğitimini verdi. 50’yi aşkın yabancı hekime HOLEP yönteminin eğitimini veren Prof. Dr. Erkurt bu hafta da Iraklı 5 hekimi ağırladı.

İSTANBUL-Uluslararası hastaların şifa kapısı haline gelen Türkiye, yabancı hekimlerin de eğitim aldığı ülke haline geldi. Üroloji alanında böbrek taşı tedavisinde fleksibl endoskopi yöntemini Avrupa’da en fazla uygulayan hekim olarak tanınan Medipol Koşuyolu Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Erkurt, yabancı ürologlara iyi huylu prostat büyümesinin etkin ve kalıcı tedavisi olarak gösterilen HOLEP yönteminin eğitimini de veriyor. 50’yi aşkın yabancı hekime Koşuyolu Medipol Hastanesinde HOLEP yönteminin eğitimini veren Prof. Dr. Bülent Erkurt bu hafta da Iraklı 5 hekimi ağırladı.

Prof. Dr. Bülent Erkurt’tan eğitim almak için Irak’tan gelen hekimler arasında ülkenin önde gelen ürologlarından Prof. Dr. Yusuf El Halak’ın yanı sıra Bağdat ve Ramadi gibi şehirlerde görevli 4 hekim daha bulunuyor. Yabancı ürologlar, iki gün süren HOLEP eğitimleri süresince hem teorik bilgiler aldı hem de ameliyathanelerde yapılan operasyonları izleme fırsatı buldu.

İyi huylu prostat büyüklüğünün tedavisinde en etkin ve kalıcı tedavi olarak bilinen HOLEP yöntemini uygulamak için hekim tecrübesi ve teknik donanımın şart olduğunu belirten Prof. Dr. Bülent Erkurt yöntemin eğitimini Türkiye’de vermekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

“Hekim tecrübesi ve teknik donanım şart”

İyi huylu prostat büyüklüğünün orta ve ileri yaş erkeklerde sık rastlanan önemli bir sağlık sorunu olduğunu aktaran Prof. Dr. Erkurt, “Prostat büyüklüğünün yaşam konforunu bozduğu gibi, gecikmiş tedavilerde idrar torbası taşı, idrar torbası tembelliği ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına da yol açmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Erkurt, sözlerine şöyle devam etti: “En etkili ve en az tekrarlayıcı yöntem olarak bilinen HOLEP yöntemi iyi huylu prostat büyüklüğü tedavisinde uygulanan en güncel yöntemdir. Bu yöntemin geldiği son nokta ise 150 watt’lık yüksek holmium enerjisi uygulamasıdır. HOLEP uygulaması hasta için kolay, ürologlar için ise zor bir yöntem. HOLEP eğitimi dikkat ve sabır gerektirir. Yerli ve yabancı ürologlar HOLEP yönteminin çok uygulandığı, teknik donanımın üst düzey olduğu hastane arayışları nedeniyle Türkiye’ye gelip bize başvuruyorlar.”

“Prostata kesi olmadan kalıcı çözüm”

İyi huylu prostatın tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Erkurt, “Diğer tedavi yöntemlerinde prostat bezinin bir kısmının alınabiliyor olması kısa süreli bir fayda oluşturuyordu. Hastalık tekrarlıyor ve birkaç kez daha ameliyat gereksinimi doğuyordu. Medikal endüstrinin bu konuda tedaviyi kolaylaştırıcı, yan etkileri ve tekrarlamayı azaltıcı enerji arayışının sonucu olarak HOLEP geliştirildi. 150 Watt Holmium lazer enerjisi çok büyük prostatlarda bile vücutta herhangi bir kesi yapılmadan büyük bir dokuyu çıkarabilmede benzersiz bir avantaj sağlıyor. Yöntem, operasyon sırası ve sonrasında kanama riskini azaltırken, hastanede kalış süresini bir veya iki güne indiriyor. Diğer yöntemlerde ikinci bir cerrahi gereksinimi 10 yılda yüzde 40 iken HOLEP’te bu oran binde 7’dir. Bu da yüksek olasılıkla başka bir prostat cerrahisine ihtiyaç olmayacağı anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul’da her ay metro yatırımı yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na gençlerle bir araya geldiği İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde fahri doktora verildi. Törende üniversitelilere akademinin ilk dersini de veren Karasmailoğlu, İstanbul’da her ay bir metro yatırımı yapılacağını duyurdu.

İSTANBUL-
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” başlıklı üniversitenin “akademik ilk dersini” veren Karaismailoğlu Türkiye’nin önemli projelerini ve mühendislik harikalarını gençlere anlattı. Törende ulaştırma ve altyapı çalışmalarında demir yollarına ağırlık verileceği kaydeden Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında 5 bin şantiye ile geleceğe yatırım yapıldığını söyleyerek, İstanbul’da her ay bir metro yatırımı yapılacağını duyurdu.

2020-2050 yılları arası ulaşıma yönelik talep yolcu sayısının kilometre cinsinden tam iki katına çıkacağını belirten Karaismailoğlu, talebi karşılamak için altyapıyı kurduklarını bildirdi. Bu çerçevede önümüzdeki aylarda İstanbul’da her ay bir metro yatırımı yapılacağını belirtti.
Motorlu araçlara bağlılığı azaltmak için 1,5 kilometrelik toplu taşıma, işyeri ve okul mesafeleri için yürüme yolları, bisiklet ve skoter’ın özendirileceğini belirten Karaismailoğlu, toplu taşımaya ulaşmak için elektrikli araçları kullanmaya devam edileceğini ve sayısının artırılacağını bildirdi.

Türkiye’den sadece 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirten Karaismailoğlu, “38 trilyon gayrisafi mili hasılaya ve 7 trilyonluk ticaret hacminin ortasındayız. Bütün planlamalar bunun üzerine yapılıyor. Çin’den Avrupa’ya yıllık 710 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Biz de bu ticaret hacminden payımızı ne kadar arttırabiliriz diye bütün altyapımızı bunun üzerine kuruyoruz” dedi.

Orta Koridor dünyaya şekil verecek

2020’de 12 milyar ton olan dünya ticaret hacminin 2030’da 25 milyar tona, 2050’de 95 milyar tona, 2100’de de 150 milyar tona ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değinen Karaismailoğlu, Türkiye üzerinden geçen Orta Koridorun çok ekonomik ve tasarruflu olduğunu kaydetti.

Orta Koridor ile Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir ticaret koridoru oluşturduklarını belirten Karaismailoğlu, bu ticaret koridorunun dünyaya şekil vereceğini aktardı. Orta Koridor ‘un önümüzdeki 100 yılın koridoru olacağını bildiren Karaismailoğlu, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Orta Koridor ’un öneminin daha da arttıracağını söyledi.

Hızlı tren bağlantı sayısı 54’e çıkacak

Demiryolu çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Demir yolu hatlarımıza yatırımlar yapmaya başladık. Şu an 13 bin kilometrenin üzerinde olan demir yolu hattımızın 28 bin kilometreye çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye genelinde devam eden 4 bin 500 kilometrelik demiryolu yatırımlarımız var. Türkiye’nin önemli bir bütçesini demir yollarına ayırmış olduk. 8 ilde bulunan hızlı tren bağlantı sayımızı da 54’e çıkaracağız. Yapılacak yatırımlarla demiryolu kullanım oranını yüzde 22’ye çıkaracağız” dedi.
Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı tamamen Türk mühendislerinin ürettiği bir uydu olarak uzaya fırlatacağız. Kendi uydusuyla uzayda temsil edilen 10 ülke arasında yer alacağız” dedi.

5G arttırılmaya devam edilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 2023 yılında 5G’nin tüm Türkiye’ye yayılması için önemli bir planları olduklarını bildirdi.

“Bilginin bilince dönüşmüş hali çok kıymetlidir”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise gençlere seslendiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Kıymetli gençlerimiz, üniversite kültürüyle onu yoğurarak, onun öznesi olarak yol alacaksınız. Şunu unutmayın ki en kıymetli akış, derslikteki hoca-öğrenci arasındaki bilgi alışverişidir. Hocalarımızın donanımlarına çok güveniyoruz ancak siz de talep eden olun. Sorun, sorgulayın, hazırlanarak gelin. Üniversite öğrencisinin de bir beslenme çantası vardır. O çanta kitap doludur. Okuma- yazma bilmeyenle kitap okumayan arasında bir fark yoktur. Size üniversiteli olduğunuzu fark ettirecek olan şey kendinizi ifade etme şeklinizdir. Bunun için üniversite sizin için yegane ortamdır. Üniversiteler bilgi üretir fakat biz onla yetinmiyoruz. Bilginin bilince dönüşmüş hali çok kıymetlidir. Dolayısıyla üniversitemizde bilginin bilince dönüşmüş haliyle yoğrulmak istiyoruz. Her dakikanız dolu geçsin. 14 haftaya sığamayacak kadar çok detaylı derslerle buluşacaksınız. Yelpazenizi geniş tutarak yol alın istiyoruz.”

Okumaya devam et

Eğitim

Karadeniz’in ilk Bilim Merkezi’nin yüzde 75’i tamam

Samsun Büyükşehir Belediyesi (SBB) tarafından yapılan ve Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum’un inşaatının yüzde 75’i tamamlandı.

SAMSUN-
Samsun-Ordu karayolu Gelemen mevkisinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ile kente kazandırılan Karadeniz Bölgesi’nin ilk Bilim Merkezi ve Planetaryum projesinde inşaat çalışmaları sürüyor. 12 bin metrekare büyüklüğündeki proje, toplamda 27,3 milyon TL’ye mal olacak. Teknolojik alt yapısı ile Türkiye’nin en iyisi olacak planetaryumun yüzde 75’lik kısmı tamamlandı.

SBB Başkanı Mustafa Demir, bölgeyi her açıdan ihya edecek olan proje içerisinde bilime, teknolojiye ve inovasyona ilgi duyan gençler için her ayrıntı özel olarak tasarlandığını kaydetti. Demir, “Hizmete açıldığında 7’den 70’e herkesin ilgi duyacağı bilim merkezinde gençlerin kendilerini tanımaları, hayallerini gerçekleştirmeleri, tasarlamaları ve üretmeleri için her olanak sunulacak. Bunun yanı sıra botanik bahçesi, alışveriş merkezi ve otel gibi yaşam alanı oluşturulacak merkez, özellikle eğitim çağında olan çocuklara kendi alanlarında eğitim hayatlarına çok büyük katkı sağlayacak. Yapı içerisinde aynı zamanda eğitim seminerleri verilebilecek toplantı salonu ile yurt içi ve yurt dışı sergilerin yapılacağı bir sergi alanı yer alacak” diye konuştu.

Gelecek nesillere yapılan yatırımların Türkiye’nin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunu belirten Demir, “Gençlerimizin spor, eğitim, kültür, sanat ve bilim alanlarında yetişmesi ve çok başarılı olması için sayısız çalışmalar yürütüyoruz. Bu hedef doğrultusunda her alanda çok önemli adımlar atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Karadeniz’de ilk olacak ‘Bilim Merkezi ve Planetaryum da o çalışmalardan biri. Bu merkeze 7’den 70’e herkes ilgi duyacak. Başta gençlerimize, çocuklarımıza ve Samsun’da yaşayan herkese farklı bir ufuk açacak, temel oluşturacak. İnşaat hızla ilerliyor, yüzde 75’i bitirildi” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

Rektör Ünal: OMÜ’de tarihi karar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “OMÜ’de tarihi karar: İlk etapta 5 ameliyathane 1 Ekim itibariyle cumartesi günleri hizmete açıldı. Ardından mesai saatleri dışında randevulu teşhis ve tedavi hizmetleri verilmeye başlanacaktır” dedi.

SAMSUN-
Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “OMÜ’de tarihi karar: İlk etapta 5 ameliyathane 1 Ekim itibariyle cumartesi günleri hizmete açıldı. Ardından mesai saatleri dışında randevulu teşhis ve tedavi hizmetleri verilmeye başlanacaktır. Fedakarlıkları nedeniyle, katkı veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.