Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Rusya, Gürcistan sınırına askerlik şubesi açacak

Rusya İçişleri Bakanlığı, seferberlik ilanı sonrası ülkeyi terk eden Ruslar nedeniyle yoğunluk yaşanan Lars Sınır Kapısında askerlik şubesi açılacağını belirterek, “Alınan önlemlere rağmen durum oldukça gergin” dedi.

Erhan Altıparmak
MOSKOVA-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki savaş nedeniyle kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından bu karara uymayan binlerce Rus, ülkeyi terk etmeye başladı. Kazakistan, Gürcistan ve baltık ülkeleri üzerinden diğer ülkelere geçiş yapan Ruslar hakkında şu ana kadar henüz bir önlem alınmadı. Rusya ise, ülkeden ayrılanlar için diğer ülkelerden iade talebinde bulunulmayacağını açıkladı.

“Durum oldukça gergin”

Rusya’nın Gürcistan sınırındaki Lars Sınır Kapısında günde 10 binden fazla kişinin geçişiyle oluşan yoğunluk nedeniyle güvenlik tedbirleri de artırılıyor. Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, teslim olmak istemeyenlerin tespiti için Lars Sınır Kapısına askerlik şubesi açılacağı belirtilerek, “Alınan önlemlere rağmen durum oldukça gergin. Vatandaşların yaya olarak sınırı geçmelerine izin verildi. Yol güvenliği ve asayiş bakımından bir dizi ek önlemler getirildi. Ayrıca sınır kapısına yakın bir zamanda askerlik kayıt ve seferberlik ofisi açılacak” denildi.

“Şu aşamada bir tehdit görmüyoruz”

Rusya-Gürcistan sınırında yaşanan yoğunlukla ilgili açıklama yapan ve kendilerinin de bu duruma ilişkin önlemler aldığını söyleyen Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze, “Sınır geçişlerinde her zamanki gibi vatandaşların hangi amaçlarla geldiklerine dair sıkı denetimlerimiz mevcut. Bugün daha sıkı ve katı önlemlerimiz var. Şu aşamada bir tehdit görmüyoruz” dedi. Bakan ayrıca, Rusya’dan ayrılanlar için önlem alınıp alınmayacağı sorusuna, “Bu Rusların iç meselesi” yanıtını verdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

Stoltenberg: NATO, Ukrayna’nın yanında olmaya devam edecek

NATO Genel Sekreteri Jean Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın düzenlendiği Bükreş’te Aspen Enstitüsü-Alman Marshall Vakfı Forumu’nda yaptığı konuşmada, “NATO, Ukrayna’nın yanında olmaya devam edecek. Geri adım atmayacağız” dedi.

BRÜKSEL-
NATO Genel Sekreteri Jean Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın düzenlendiği Bükreş’te Aspen Enstitüsü-Alman Marshall Vakfı Forumu’nda açılış konuşmasını yaptı. Stoltenberg, NATO ve müttefiklerinin Ukrayna’daki çatışmanın taraftarı olmadıklarını söyleyerek, “NATO müttefikleri ve NATO, Ukrayna’daki çatışmanın tarafı değil. Ukrayna’ya destek sağlamaya devam ediyoruz. Çünkü Ukrayna kendini savunma hakkına sahip bir ülkedir ve bu hak BM Şartı’nda yer almaktadır. Başkan Putin, bu acımasız savaşında başarısız oluyor ve daha da saldırganca karşılık veriyor. Şehirlere ve sivil altyapıya yönelik kasıtlı füze saldırılarını görüyoruz. Tüm bunlar aynı zamanda Avrupa’nın geri kalanında ve dünyanın dört bir yanında yaşam maliyeti kriziyle karşı karşıya olan bizler için de zor zamanlar. Aslında hepimiz Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bedelini ödüyoruz. Ama bizim ödediğimiz bedel para, Ukraynalıların ödediği bedel ise kanları” ifadelerini kullandı.

“Geri adım atmayacağız”

Stoltenberg, Rusya’nın kazanması durumunda barışın olmayacağını söyleyerek, “Eğer Putin’in kazanmasına izin verirsek, önümüzdeki yıllarda hepimiz çok daha büyük bedeller ödemek zorunda kalacağız. Böylece bir kez daha daha fazla güç kullanmak için cesaretlendirilecekler. Bu, dünyamızı daha tehlikeli hale getirecek. Ve hepimiz daha savunmasızız. Bu nedenle, Ukrayna’yı desteklemek bizim uzun vadeli güvenlik çıkarımızadır. Rusya kazanırsa kalıcı bir barış olamaz. Zulüm ve istibdat, hürriyet ve demokrasiye galip gelirse kalıcı barış olamaz. Çoğu savaşın müzakere masasında bittiğini biliyoruz. Ancak müzakere masasında olanlar, savaş alanında olanlarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle, Ukrayna’ya askeri destek sağlamaya devam etmeliyiz. Bükreş’ten mesajımız, NATO’nun Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğidir. Geri adım atmayacağız” dedi.

“Çin ile ticaret yapmaya ve ekonomik olarak ilişki kurmaya devam edeceğiz”

Stoltenberg, Çin ile ticaretin devam edeceğini de belirterek, “Ukrayna’daki savaş, Rus gazına olan tehlikeli bağımlılığımızı gösterdi. Bu aynı zamanda diğer devletlere olan bağımlılıklarımızı değerlendirmemize de yol açmalıdır. Çin gibi diğer otoriter rejimlere karşı da bağımlılıklarımızı azaltmalıyız. Çin ile ticaret yapmaya ve ekonomik olarak ilişki kurmaya devam edeceğiz. Ancak bağımlılıklarımızın farkında olmalı, zayıflıklarımızı azaltmalı ve riskleri yönetmeliyiz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

İran ile ABD arasında bayrak krizi

İran Futbol Federasyonu, ABD Futbol Milli Takımı’nın sosyal medya paylaşımında İran bayrağındaki İslam Cumhuriyeti amblemini kullanmaması nedeniyle ABD Futbol Federasyonu’nu FIFA’ya şikayet etti.

Aynur Sena Çabuk
TAHRAN-
2022 FIFA Dünya Kupası maçında salı günü karşı karşıya gelecek olan ABD ile İran arasında karşılaşma öncesinde bayrak krizi yaşandı. ABD Futbol Milli Takımının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İran bayrağındaki “İslam Cumhuriyeti” amblemini kullanmaması nedeniyle İran Futbol Federasyonu FIFA’ya resmi şikayette bulundu. ABD Futbol Milli Takımı Dünya Kupası fikstürünün yer aldığı sosyal medya paylaşımında İran bayrağı üzerinde yer alan “La ilahe illallah” yazısını ve İslam Cumhuriyeti amblemini kullanmadı.

İran Futbol Federasyonu Sözcüsü Ehsan Usuli devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD Futbol Milli Takımı’nın İran bayrağına yönelik hakareti nedeniyle FIFA’ya şikayette bulunduklarını belirterek, “Bu yılki Dünya Kupası’nda futbol kuralları dışında ve centilmenliğe yakışmayan hadiseler oldu. İngiltere milli takımının karşılaşma öncesi giydiği forma ve milli takım antrenörümüze sorulan siyasi sorular bunlardan bazıları. ABD’nin İran bayrağına yönelik bu hakareti nedeniyle de FIFA’ya resmi şikayette bulunduk” ifadelerini kullandı.

ABD, İran bayrağını düzeltti

İran’ın FIFA’ya gönderdiği resmi şikayet sonrası ABD Futbol Milli Takımı sosyal medya hesabı üzerinden yeni Dünya Kupası fikstürü paylaşımı yaparak İran bayrağı üzerindeki “İslam Cumhuriyeti” amblemini düzeltti. İran basını ise söz konusu adımı “ABD İran’ın şikayeti üzerine geri adım attı” şeklinde gördü.

Katar’da oynanan 2022 FIFA Dünya Kupasında ABD ile İran futbol takımları salı günü karşılaşacak. İngiltere karşısında 6-2 yenilen İran, Galler’i 2-0 yenerek grupta ikinci sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Asayiş

Endonezya’da 5.6 büyüklüğünde deprem: 20 ölü

Endonezya’nın Batı Java eyaletindeki Cianjur bölgesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde en az 20 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

JAKARTA-
Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG), Batı Java eyaletindeki Cianjur bölgesinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, şiddetli sarsıntı nedeniyle en az 20 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Yerin 10 kilometre derinliğinde yaşanan deprem, başkent Jakarta’dan da hissedildi. Başkentteki bazı iş merkezleri sarsıntı nedeniyle tahliye edilirken, BMGK Başkanı Dwikorita Karnawati halka sokakta kalma çağrısında bulundu. Depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı.
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.