Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

2. Abdülhamit Han’ın Samsun’daki eserleri yeniden ayağa kalkıyor

2. Abdülhamit Han tarafından 1902 yılında Samsun’da yaptırılan Hamidiye Hastanesi, yangınlar ve doğal afetler nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi, 120 yıllık yapıyı aslına uygun olarak yeniden inşa edecek.

Erdi Demir-Cem Güngörmüş
SAMSUN-
Samsun’da, ‘Canik Hamidiye Hastanesi’ olarak 1902 yılında Osmanlı Sultanlarından 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan eski Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, yıllar içerisinde yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Abdülhamit Han’ın Subaşı’ndaki çeşmesinin ardından Hamidiye Hastanesi’ni de aslına uygun olarak yeniden inşa edecek. Öte yandan hastane civarına bir de aile ve yaşam merkezi inşa edilecek.

“Hamidiye binasını aynı olduğu gibi yeniden yapacağız”

Hastane alanına yapılacak proje hakkında açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tarihi Canik Hamidiye Hastanesi’nin ihalesi için gün aldık. Aralık ayı içerisinde ihale ediyoruz. Bunun dışında diğer alanla ilgilide bir proje hazırlığımız oldu. Orayı bir aile yaşam merkezine dönüştürüyoruz. Bunun ilgili tahsis işlemleri için Milli Emlak ile yazışmalarımız devam ediyor. Orayı aile yaşam merkezine dönüştürecek projemizi uygulamak için yeniden yetki almamız gerekiyor. Bu yetkiyi aldıktan sonra diğer kalan projeleri de ihale edeceğiz. Hamidiye binasını aynı olduğu gibi yeniden yapacağız. Hamidiye Hastanesi’nin binası yandı ve yıkıldı. Dolayısıyla orayı orijinal bir şekilde tekrar inşa edeceğiz. Subaşı denen meydanımızın da zaten ismi, Abdülhamit Han’ın yaptığı çeşmeden geliyor. Onun orijinal fotoğrafını bulduk. Çeşmeyi yeniden aslına uygun şekilde inşa etmiştik. Dolayısıyla Abdülhamit Han’ın 1902 yılında yaptırdığı hem hastane binası hem de Subaşı’na kendi parasını verip yaptırdığı hayır çeşmesini de Samsun’a kazandırmış oluyoruz. Abdülhamit Han’ın eserlerini Samsun’da yad etmiş oluyoruz” dedi.

Canik Hamidiye Hastanesi

Hastanebaşı Mahallesi’nde bulunan Canik Hamidiye Hastanesi, 1902 yılında 2. Abdülhamit Han tarafından yaptırıldı. Hastaneye 1908 yılında Opr. Dr. Yorgaki Bey ilk baştabip olarak atanmasıyla hastanenin adı ‘Canik Gureba Hastanesi’ oldu. Hastane 1924 yılında ‘Samsun Millet Hastanesi’ adıyla hizmet verdi. 1954 yılında ise hastane Samsun Devlet Hastanesi oldu. Son olarak hastane 1971 yılında Karadeniz Bölgesi Ruh ve Sinir Hastanesi olarak değiştirildi. 1980 yılından itibaren ise hastanenin ismi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet verdi. Hastanenin faaliyetleri 2007 yılında sona erdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Sezai Karakoç anısına düzenlenen “5. Tuzla Kitap Fuarı” kapılarını açtı

Tuzla Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Kitap Fuarı’nın 5’incisi şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç anısına resmi törenle kapılarını açtı. Fuarda Sezai Karakoç, düzenlenen söyleşi programı ile anıldı.

Abdul Samet Kaya – Enes Şamil Gönenç – Sevgi Canpolat
İSTANBUL-
Tuzla Belediyesi ev sahipliğinde her yıl düzenlenen Kitap Fuarı’nın 5’incisi şair, yazar ve fikir insanı Sezai Karakoç anısına düzenlendi. Tuzla Sahil Tören Alanı’nda kapılarını ziyaretçilere açan 5. Tuzla Kitap Fuarı’ının resmi açılışına; Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve çok sayıda kitapsever katıldı. 500’e yakın imza günü, 50’ye yakın söyleşi ve 150’den fazla yayın evinin yer aldığı fuarda Sezai Karakoç, vefatının 1. yılında düzenlenen söyleşi programıyla da anıldı. Söyleşi programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

“Sezai Karakoç adına fuarımızı bu yıl yapmamız ayrı bir anlam kattı”

Konu hakkında konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Mottomuz ‘aşk ile oku’ idi. Böyle bir aşkı da şiirlerinde, yazılarında ve hayatında yaşatan Sezai Karakoç adına fuarımızı bu yıl yapmamız ayrı bir anlam kattı. Aşk ile okuyup aslında daha da detaylandırmış olduk. Bugün 150’den fazla yayınevinin olması, 500’e yakın imza günün olması, 50’ye yakın söyleşinin olacağı büyük bir Kitap fuarının açılışını yapıyoruz. Okumanın önemini, okumadan bilgi edinmenin mümkün olmayacağını biz yıllardır vurguluyoruz. İnsanların, gençlerimizin özellikle de gelecekte kendilerini ülkemiz için daha faydalı, ailesi için ve kendi şahsı için daha güçlü ve etkili olmaları için okumaları gerekiyor. Her eve bir kütüphane projesini de başlatmıştık ama kitap fuarları, özellikle de Türkiye’nin yayın hayatı, fikir hayatının gelişmesi açısından fuarlar çok kıymetli. Hem maddi hem manevi katkılar açısından da kıymetli. Yeni kitapların çıkmasıyla kitapseverleri yeni yazarlarla, özellikle de yayınevleriyle buluşturuyoruz. Fuarların aynı zamanda Tuzla’nın geleceği için çok önemli bir etki olduğuna inanıyoruz. Fuarın 5’incisini düzenliyoruz ama yıllardır her türlü çalışma yaptık. Her Eve Bir Kütüphane projesiyle de 24 bin kitabı her eve soktuk. Dolayısıyla kitap fuarı bizim için, ülkemiz için çok kıymetli“ dedi.

Fuara gelen gençlerden Zeynep Toptaş, “Öncelikle böyle bir yer açtığı için Şadi Bey’e çok teşekkür ediyorum. Kitap Fuarının 5’incisinin açılışı, bütün kitabevleri var. Kitapları aldığımızda zorlanmıyoruz. Daha çok Türk Roman kitaplarından Halide Edip Adıvar’ın Ateşten Gömlek kitabına bakıyorum.” dedi.

Fuara katılan 12 yaşındaki Ayaz Yılmaz ise “Kitap Fuarı çok güzeldi, bir daha gelmek isterim. 1 tane kitap aldım. Daha çok polisiye romanları seviyorum.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Genel

Hayati İnanç: Kılıbık olmanın çok faydasını gördüm, beyler size de öneririm

“Ailem Kocaeli Buluşmaları” çerçevesinde vatandaşlarla söyleşide bir araya gelen şair ve yazar Hayati İnanç, “Annem benim kılıbık olduğumu söyler, evet öyleyim. Çok faydasını gördüm, beyler size de öneririm” diyerek salondaki misafirleri güldürdü.

Ardacan Uzun
KOCAELİ-
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Ailem Kocaeli Buluşmaları” söyleşisine şair ve yazar Hayati İnanç’ı konuk etti. Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa çok sayıda vatandaş katıldı. Hayati İnanç, seyircilere iyi dileklerde bulunarak konuşmasına başladı. Ev hanımlığının da bir meslek olduğunu, hatta dünyadaki en zor meslek olduğunu söyleyen İnanç, “Kim 24 saat çocuk bakıp, yemek hazırlayıp, çamaşır yıkayabilir ki? Hem de karşılık beklemeden. Biz hayatı onlardan öğreniyoruz, insanlığı onlardan görüyoruz. Her şeyimi versem borçlu kalıyorum” dedi.

Hayati İnanç, eşlere kırıcı sözler söylemekten kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, “Bir insanın acı sözle ne hale geldiğini görebilsek ağzımıza kötü söz alamayız” diye konuştu. Hayatın gizli formülünün tatlı dil ve güler yüz olduğunu kaydeden İnanç, gönül yıkmanın değil gönül almanın marifet olduğunu belirtti.

“Beyler size de öneririm”

“En yıkılmaz kalemiz ailedir” diyen İnanç, “Beyler, şiddet lafları etmeye gerek yok, benim Efendim demiş ki; ‘Hanımını dövenin davacısı benim’ İşte bu kadar. Hanımlarınız, hanımefendiler O’nun nazlıları. Kadınlara nasıl davranmanız gerektiğini zaten O söylüyor” ifadelerini kullanırken, “Annem benim kılıbık olduğumu söyler, evet öyleyim çok faydasını gördüm, beyler size de öneririm” diyerek salondaki misafirleri güldürdü.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Başkan Sandıkçı: 2023 Kültür ve Sanat Sezonu’nda ilçemizde birçok etkinlik düzenleyeceğiz

ABDULLAH GONCA
SAMSUN-Samsun’un Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, 2023 Canik Kültür ve Sanat Sezonu çerçevesinde çok sayıda etkinliği vatandaşlar ile buluşturacaklarını söyledi.

Canik Belediyesi, 2023 Kültür ve Sanat Sezonu çerçevesinde ilçede yıl boyunca eğitim, konser, tiyatro, sinema ve birçok farklı alanda kültür ve sanat etkinlikleri düzenleyecek. Canik Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden düzenlenecek anketle vatandaşlar ilçede düzenlenecek etkinlikleri ve görmek istedikleri ünlü isimleri belirleyecek. Düzenlenen ankete katılan vatandaşlar, yapılacak çekiliş ile çeşitli hediyelerin de sahibi olacak.

İlçede vatandaşları birçok kültür ve sanat etkinlikleriyle bir araya getirdiklerini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “İlçemizde çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm ilçe halkımızı kendilerine hitap eden birçok etkinlikle buluşturduk. İlçemizde bu yıl ‘Canik 2023 Kültür ve Sanat Sezonu’ başlığında ilçemizde yıl boyunca çeşitli alanlarda birçok etkinlik düzenleyeceğiz” dedi.

Düzenlenecek etkinlikleri vatandaşların belirleyeceğini ifade eden Başkan Sandıkçı, “Belediyemiz sosyal medya hesaplarından düzenlediğimiz ankette vatandaşlarımıza ilçemizde görmek istedikleri ünlü isimleri ve düzenlenmesini istedikleri etkinlikleri sorduk.

Vatandaşlarımızın belirlediği isimleri onlarla buluşturacağız. Canik 2023 Kültür ve Sanat Sezonu’nda ilçemizde yıl boyunca birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımızı söyleşi, kültür gezileri, tiyatro, sinema, konser ve daha birçok kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturmaya, ilçemizde eğitim ve spor etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başörtüsü konusuna değinen Destici, “2008 yılında gerçekleşen ve kamuda başörtüsü yasağını fiilen kaldıran anayasa değişikliğine itiraz edenlerin başında, CHP’nin o günkü grup başkanvekili, bugünkü genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. 2008’deki düzenlemeye, ‘Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına geri götürmek ve 85 yıllık Cumhuriyet’in rövanşını almaktır’ şeklinde utanç verici bir cümleyle itiraz etmişlerdi. Hatırlayacaksınız, CHP’nin başörtüsüyle ilgili kanun teklifi oyununa, ‘Samimiyseniz gelin Anayasa değişikliği yapalım’ demiştim. Cumhur ittifakımızın diğer partileri, AK Parti ve MHP’nin, aynı yöndeki çağrılarına, CHP, tahmin edilebileceği ve beklendiği gibi, ‘hayır’ dedi. Önümüzdeki günlerde, Cumhur İttifakı’nın, anayasa değişikliği teklifi meclise gelecek. Kim gerçekten inanç hürriyetinden yana; kim kadın haklarından yana; kim başörtüsüne özgürlükten yana; kim yasaktan yana; kim başörtüsü düşmanları ile kol kola göreceğiz” diye konuştu.

Konuşmasına devam eden Destici, “Siyaset bir yönüyle “sorumluluk” demektir. Siyasetçi, ülkesi ve milletine karşı; aynı zamanda mazisine ve gelecek nesillere karşı sorumlulukla hareket etmelidir. Türkiye’deki bir siyasetçi, kendi devletini, uydurma bir şekilde, uyuşturucu ticaretiyle ilişkilendirebiliyorsa, bu davranışı sıradan bir iftiradan ibaret göremeyiz. Türkiye’nin, uluslararası ilişkilerde, hemen her alanda hak arama, hukukunu koruma mücadelesi verdiği günleri yaşıyoruz. Bu şartlarda, ana muhalefet hartisi CHP’nin genel başkanı tarafından, devletimize, uyuşturucu ticaretiyle ilişkili olduğu; yine ana muhalefet partisi CHP ve PKK’nın partisinin yan kuruluşu haline gelmiş bir meslek odasının başkanı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerimize, ‘kimyasal silah kullandığı’ iftiraları yöneltiliyor. Aynı yörüngedeki bir başka sendika başkanı, Öğretmenlik Kariyer Sınavı’nı protesto gösterileri düzenliyor; öğretmenlerimizi sınava girmemeye ikna etmeye çalışıyor; sınava girmeyin çağrıları yapıyor; sonra bir bakıyoruz, kendisi sınava girmiş, “Başöğretmen” unvanı almış ve şimdi onun maaşı 4 bin TL artacak. Peki onun sınav aleyhtarı propagandası ile sınava girmeyen öğretmenin durumu ne olacak. O da devletine değil bu sahtekara güvendiği için bu haktan mahrum kalacak. Vay ki vay” şeklinde konuştu.

“Günde 3 bin öğrencimize her gün ücretsiz yemek vereceğiz”

280 üye ile aldıkları Kocaeli il teşkilatlarını bugün itibariyle 5 binin üzerinde üyeye çıkardıklarını belirten BBP Kocaeli İl Başkanı Kaan Şengil ise, “Umuttepe yerleşkesinde yarın 11.00’de aşevi ve kültür evimizi açıyoruz. Günde 3 bin öğrencimize her gün ücretsiz yemek vereceğiz. Biz bu işlerle neden uğraşıyoruz? çünkü değerlerimiz uğruna, halkın ve hakkın düşmanlarınca şehit edilmiş, Muhsin başkanın kardeşleriyiz, çünkü biz kendine mesele olarak vurguncu düzenle kavgayı seçmiş olan Mustafa Destici başkanınızsın kardeşleriyiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.