Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

”Terörün arkasındaki destekler çekilsin çok kısa bir süre içerisinde dünyanın hiçbir yerinde terör örgütü kalmaz”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yeni Azerbaycan Partisi’nin 30. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevsine geldiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaptığı açıklamada, “Terörün arkasındaki destekler çekilsin inanın çok kısa bir süre, bir hafta on gün içerisinde dünyanın hiçbir yerinde terör örgütü kalmaz” dedi.

Kamil Nadirli
BAKÜ-
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yeni Azerbaycan Partisi’nin 30. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Kurtulmuş ve beraberindeki AK Parti heyeti, Bakü’deki temasları çerçevesinde ilk olarak Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret etti. Aliyev’in mezarına çiçek bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulunan Kurtulmuş ardından Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini de ziyaret etti. Türk Şehitliği’nde temsili şehit kabirlerine çiçek bıraktıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “1992’de Nahçıvan’da kuruluş kurultayı toplanan yeni Azerbaycan Partisi’nin bugün 30. yıl dönümü dolayısıyla büyük bir etkinlik düzenlenecek. Biz de Türkiye’yi ve Ak Parti’yi temsilen birlikte buradayız. Azerbaycan önce Sovyetler Birliği‘nden ayrıldı ve hemen arkasından çok kısa bir süre içerisinde demokrasiye geçiş süreci başlatıldı. Azerbaycan’ın rahmetli umum milli lideri Haydar Aliyev‘in öncülüğünde Yeni Azerbaycan Partisi kuruldu. Bu dostlarımızın kardeşlerimizin yanında yer almak için buradayız. Hem Türkiye’nin sevgilerini, kardeşliğini, dostluğunu göstermek hem de bu etkinlikte yer almak için burada bulunuyoruz. İnşallah güzel bir toplantı olacağını ümit ediyorum. Tabii çalışmalarımıza başlarken de yine Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in mezarını, Azerbaycan şehitliğini ve buradaki Türk şehitliğini ziyaret ederek onların ruhlarına Fatihalar okuyarak çalışmalarımıza başladık. İnşallah toplantıdan sonra da tekrar Türkiye döneceğiz” dedi.

“Teröre karşı kararlı duruşumuzu sergilemek mecburiyetindeyiz”

Terörle mücadeleye kaynağında vermek mecburiyetinde olduklarını belirten Kurtulmuş, “Yani Türkiye’nin hemen sınırlarının ötesinde uzun yıllardır Türkiye’yi rahatsız eden, uzun yıllardır Türkiye çok ağır bedeller ödettiren bir terör kaynağı olduğunu biliyoruz ve maalesef bu terör örgütleri sadece kendi başlarına değil arkalarında aldıkları bir takım destekler var. Lojistik destekler var, siyasi destekler var, silah destekleri var hatta istihbarat destekleri var. Bütün bunlarla birlikte onların mevzilenmesini ve orada konuşlanarak Türkiye’ye zarar vermelerini önleyecek operasyonlar uzunca bir süredir devam ediyor. Hem Irak’ın kuzeyinde, hem de Suriye’nin kuzeyinde nerede terör örgütleri tespit edilmişse zaman zaman nokta operasyonları ile zaman zaman ise işte 2 gündür yapıldığı gibi havadan operasyonlar ile bu işler sürdürülüyor. Çünkü terörden canı yanmış bir ülkeyiz. Terörün ne anlama geldiğini, maalesef bazı güçler tarafından terörün, terör örgütlerinin nasıl vekalet savaşlarının bir aracı olarak kullanıldığını çok iyi bilen bir ülkeyiz ve şunu söylüyoruz teröristin iyisi kötüsü olmaz. Hiçbir ülkenin, hiçbir çevrenin kendi çıkarları için terör örgütlerine yani vekalet savaşlarına aracı olarak terör örgütlerine destek vermemesi lazım. İşte görüyorsunuz hiç olmadık ummadık bir yerde maalesef sivil insanların hayatına kasteden insanlık düşmanı çeteler dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla burada biz hem teröre karşı kararlı duruşumuzu sergilemek mecburiyetindeyiz. Bu bizim milli bekamız bakımından zorunlu olan bir şeydir. Ama aynı zamanda bütün ülkelere, bütün insanlığa da insanlık düşmanı olan terör örgütlerinin tamamına karşı insanlık cephesinde bir dayanışmaya çağırıyoruz. Aması, fakatı, şöylesi, böylesi olmadan onun terör örgütü, bunun terör örgütü, şuna yakın, buna yakın gibi terör örgütlerini tasnif etmeden, tamamına karşı bütün ülkelerin insanlık cephesinde bir araya gelmesi, sesini yükseltmesi mücadele etmesi gerekli olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

“Ümit ederiz ki bütün dünyada terör örgütlerine karşı ortak bir mücadele verilir

Türkiye tarafından yapılan operasyonların asla komşu ülkelere zarar verme amacı taşımadığını ifade eden Kurtulmuş, “Komşu ülkelerimizdeki sivil, bizim dost ve kardeş sivil halklara karşı en ufak bir zarar vermediğini, tamamiyle terör yuvalarını hedef alarak, o terör yuvalarını yok etmeye dönük tasarlanmış eylemler olduğunu, operasyonlar olduğunu bilinmesini arz ederim. Ümit ederiz ki bütün dünyada terör örgütlerine karşı ortak bir mücadele verilir. Biz hep şunu söylüyoruz terörün arkasındaki destekler çekilsin inanın çok kısa bir süre, bir hafta on gün içerisinde dünyanın hiç yerinde terör örgütü kalmaz. Ama maalesef bir taraftan işte dost ilişkisi devam eden, bir taraftan Türkiye’ye yakın duran bazı ülkelerin de bu terör örgütlerine destek verdiğini görüyoruz. Bundan dolayı bu operasyonda Allah ordumuza, silahlı kuvvetlerimize başarılar versin. En kısa zamanda oradaki hedeflerine ulaşılmasını sağlasın. Ama temel temennimiz, bir daha dünyanın hiçbir yerinde bizim etrafımızda, Suriye’nin kuzeyinde de Irak’ın kuzeyinde de hiç kimseye zarar verecek terör unsurları bir daha buralarda yer almasın, konuşlanmasın” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Bakan Akar’dan müttefik ülkelere terör uyarısı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, görüşmelerinde müttefik ülkelere terör örgütü PKK/KCK/YPG’ye her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları uyarısında bulunduklarını belirterek, “Teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak şekilde kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve nihayetinde terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” dedi.

Mevlüt İşli
ANKARA-
Bakan Akar, gazetecilere son birkaç gün içinde mevkidaşları ile gerçekleştirdiği görüşmeler ve toplantılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin asil milletinin ve hudutların güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları çerçevesinde komşularının toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygılı olarak terörle mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Akar, terör örgütü PKK/KCK/YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde sağlanan huzur ve istikrar ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırılarını artırdığına dikkati çekti. Bakan Akar, “PKK/KCK/YPG son dönemde de sivil yerleşim alanlarımızı hedef almış, çocuk, kadın, öğrenci, öğretmen demeden masum vatandaşlarımıza yönelik alçak ve kanlı saldırılar gerçekleştirmiştir. Binlerce kilometre öteden DEAŞ terör örgütünü tehlike olarak hissedenlerin sınırlarımızın yanı başından okullar dahil sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan ve masum insanlarımızı katleden terör örgütlerine karşı gerekli tedbirleri almamız konusundaki tutumları kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
Mehmetçiğin bugüne kadar komşu ülkelerin ve tüm dünyanın gözü önünde icra ettiği bütün operasyonlarda sadece teröristleri hedef aldığını vurgulayan Akar, şunları söyledi:
“Sivillerin, tarihi, dini ve kültürel varlıklar ile çevrenin ve koalisyon güçlerinin zarar görmemesi için azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Tek hedefimiz teröristlerdir. Herhangi bir etnik, dini, mezhepsel yapı bizim için hedef olamaz. Türkler ve Kürtler kardeştir. Tüm fitne, fesat ve dezenformasyon çabalarına rağmen kardeş kalmaya devam edecektir. Son dönemde yapılan görüşmelerde müttefik ülkelere eli kanlı bir terör örgütü olan, sınırlarımıza ve halkımıza saldıran PKK/KCK/YPG’ye DEAŞ’la mücadele bahanesi dahil her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları, teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve
kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve bir an önce terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır.”

“DEAŞ ile göğüs göğse mücadele eden tek ülke”

Muhatapları tarafından DEAŞ’la mücadele üzerinde önemle durulduğunu ancak DEAŞ’la sahada göğüs göğse mücadele eden tek ülkenin Türkiye olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiren Akar, “Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde 4 bin 500 radikal DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getiren Türkiye, DEAŞ ve diğer tüm terör örgütleri ile mücadele için her türlü iş birliğine hazırdır” diye konuştu.

En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Akar, “Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun asil milletimizi başına musallat olan terör belasından kurtarmaya azimli ve kararlıyız” dedi.

ABD’den yapılan “Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olduğuna” yönelik açıklamalara ilişkin soru üzerine de Bakan Akar, “Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Biz de hassasiyetlerimizi, görüş ve düşüncelerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik. Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık” cevabını verdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

“Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, “Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek” dedi.

Doğukan Gürel – Mert Cerrahoğlu
ANKARA-
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takviminin belirlendiği toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Bakan Vedat Bilgin ile görüştükten sonra TİSK Başkanı Akkol, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve belirlenecek asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. İşverenler ve çalışanlara yönelik ideal bir çözümün üretilmesi için kamu-işçi-işveren ayrımı yapmadan belirli önerilerin paylaşıldığını dile getiren Akkol, “Çalışma hayatı için ve işverenler için birkaç süreçle ilgili önemli bir gün yaşıyoruz. EYT, uzun süredir çalışma hayatının gündeminde. Milyonlarca çalışma arkadaşımızın da çözüm beklediği bir konu. Devletimiz son birkaç haftada yoğun olmak üzere bu konunun çözülmek üzere olduğunu ve yakın zamanda da bu konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını birkaç kez paylaştı” ifadelerini kullandı.

“Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek”

İşverenlerin beklentileriyle ilgili geniş çerçeveli bir çalışmanın bugün tekrardan Bakan Bilgin’e sunulduğunu belirten Akkol, “Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK bir anket yaptı Temmuz ve Ağustos aylarında, oldukça yüklü sayıda EYT çerçevesindeki çalışanın katıldığı. Şunu gördük yüzde 80’in üzerinde çalışma arkadaşımız iş hayatına devam etmek istiyor. Devletin emeklilik maaşını almak ama aynı zamanda da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da yine çok büyük bir oranda işveren bu istihdam işini devam ettirmek istiyor. Bir uyum görüyoruz, bu uyumun kaybolmamasını istiyoruz. SGK’da bir maliyet artışı söz konusu eğer emekli çalıştırırsanız. Bu hem istihdamın devamı hem işverenler için bir risk. Dolayısıyla bu konuyu birkaç aydır gündeme getiriyoruz. Bakanımız müjdeli haberi geçtiğimiz haftalarda kapalı bir toplantıda vermişti. Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek” diye konuştu.

Kıdem tazminatları için işverene düşük faizli kredi imkanı sunulacak

Emekli olacak çalışanların kısa bir süre içerisinde emekli olması durumunda işveren için ağır yük olacağını dile getiren Akkol, “Emekli olacak çalışanların aynı anda, hatta aynı günde emekli olması durumunda işverenler için çok ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Büyük ve küçük işletmeleri düşünün oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme durumu. Bu durumda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız az evvel yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da destek olduğunu ifade etti. Kredi Garanti Fonun’dan (KGF) işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini az evvel aldık. Kıdem tazminatları ile ilgili çok uygun kredi faiziyle bu anlamda işverenlere destek olunacak. Kıdem tazminatları da dolayısıyla çalışanlara gidecek” şekline konuştu.

“Yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor”

Akkol şöyle devam etti:
“Kritik bazı sektörlerde ve şirketlerde yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor. Bazı departmanlar komple emekli olabiliyor. Özellikle kıdemin önemli olduğu sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği riskleri doğabilecek. Biz de ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden aynı üretimin, ihracatın devamlılığına mani olmadan bir planlama dahilinde emekliliklerini organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu konunun yine ülke için önemli olduğunu düşünüyoruz.”

“Asgari ücrette rakam var ama bunu zikretmek sürece de saygısızlık olacaktır”

Asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunan Akkol, “Asgari ücrette rakam var ama bunu zikretmek sürece de saygısızlık olacaktır. Komisyonun bu rakamları detaylı bir şekilde paylaşacağını öngörüyoruz. Burada benim şahsi görüşüm şu, yeteri kadar rakam zikrediliyor. Sabah 7’de haber programları ile başlıyoruz, gece 12’de, 1’de asgari asgari ücret. Tabii ülke için çok önemli bir konu ama bazen altında çok analiz olmayan, gerçekçi olmayan, yüksek veya alçak rakamlar konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Asgari ücret mesaisi başlıyor

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret mesaisi başlıyor.

Doğukan Gürel
ANKARA-
2023 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalar bugün başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takvimini belirlemek üzere Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile bakanlıkta bir araya gelecek.

Geçtiğimiz yıl asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından net 4 bin 253 lira olarak açıklanmıştı. Yılın ortasında gelen ara zam ile bu ücret 5 bin 500 liraya yükselmişti. Aralık ayında gerçekleştirilecek üç toplantının ardından gelecek yıl uygulanacak asgari ücret belli olacak.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.