Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

130 okul servisi trafikten men edildi

Samsun’da yeni eğitim-öğretim yılının ilk 3 ayında yapılan denetimlerde 130 okul servis aracı trafikten men edilirken, 854 okul servis aracı sürücüsüne 392 bin 924 TL trafik idari para cezası uygulandı.

SAMSUN-
Samsun Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik birimleri okul servis araçlarına yönelik trafik denetimlerini gerçekleştirdi. Yeni eğitim-öğretim yılının eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan ilk üç aylık süreçte toplam 12 bin 265 okul servis aracı kontrol edildi. 130 okul servis aracının trafikten men edildiği denetim kapsamında 854 okul servis aracı sürücüsüne 392 bin 924 TL trafik idari para cezası uygulanırken, 3 bin 479 okul servis aracı sürücüsüne ise trafik güvenliği eğitimi verildi.

14 bin 361 öğrenciye trafik eğitiminin verildiği üç aylık dönemde Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında öğrenciler ile bir araya gelindi. 12 bin 77’si okullarda olmak üzere 2 bin 284’ü ise İlkadım ve 19 Mayıs ilçelerinde Çocuk Trafik Eğitim Parklarında öğrencilere uygulamalı ve teorik eğitimler verildi.

Eğitim-öğretim dönemi süresince, çocukların trafik güvenliğine yönelik bu denetimleri ve eğitimleri planlı ve periyodik olarak kararlılıkla yürüteceklerini paylaşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Okul çağındaki çocuklarımızın huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak ve servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak bu araçların karışabileceği olası problemleri önlemek amacıyla sıkı denetimler uyguluyoruz” dedi.

“Bugünün dedektifleri yarın yollarda olacak”

Çocuklar için yol ve trafik eğitiminin son derece faydalı ve gerekli olduğunu ifade eden Vali Zülkif Dağlı, “Öğrencilerimiz bu tür eğitimlerle kazaların ve istenmeyen durumların önüne geçmenin yanı sıra, daha iyi ve düzenli bir toplumda yaşama dinamiklerini öğrenme şansını da yakalıyor. Öğrencilerimizin aldıkları trafik eğitimlerinin gerek okul servislerinde gerekse aile yaşamlarında etkili olduğunu görebiliyoruz. Trafik eğitimini ve trafik kültürünü öğrettiğimiz çocuklarımızın hem yaya olarak hem de ileriki yıllarda sürücü olarak trafiğe çıktıklarında burada öğrendiklerini uygulayacaklarına, bunun da trafik kazalarına bağla can kayıplarını büyük oranda azaltacağına inanıyorum. Resmi ve özel okul servis araçları ve taşımalı eğitim servis araçlarıyla ilgili en küçük ihmal ve dikkatsizlik telafisi zor ve acı kayıplara yol açabiliyor. Servis şoförlerinin araçlarının bakımını mevzuat çerçevesinde aksatmadan zamanında yapması, seyir halindeyken ve öğrencileri indirip-bindirirken dikkatli olmasının çok önemli tedbirlerden biri olacağını ve şoförlerin büyük bir sorumlulukla görev yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Üniversite öğrencisi 13. kattan düşerek hayatını kaybetti

Düzce Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi bir kişi 15 katlı binanın 13. katından düşerek hayatını kaybetti.

Enes Bektaş-Ali Yıldız
DÜZCE-
Olay Düzce’nin Şehit Murat Demir Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre Konuralp 1. Sokak’ta bulunan 15 katlı binanın 13. Katında ikamet eden Düzce Üniversitesi, Radyo, Televizyon ve Sinema yüksek lisans öğrencisi Onur Salık’tan haber alamayan arkadaşları evine geldi. Kapıyı çalmalarına rağmen açılmayınca çilingir çağırıldı. Çilingir ile eve giren Onur Salık’ın arkadaşları camın açık olduğunu fark etti. Camdan bahçeye bakan arkadaşları, Onur Salık’ın bahçede hareketsiz yattığını görünce durumu 112 Acil çağrı merkezine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, Onur Salık’ın (25) hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri tarafından olay yerinde yapılan incelemenin ardından, yüksek lisans öğrencisi Onur Salık’ın cansız bedeni morga kaldırıldı.
Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Okumaya devam et

Asayiş

Samsun’da kusurlu 457 tarım aracı trafikten men edildi

Samsun’da 01 Ocak-28 Kasım tarihleri arasında icra edilen trafik denetimlerinde 25 bin 938 tarım aracı ve sürücüsü kontrol edilerek, 457 tarım aracı trafikten men edildi. 2022’de tarım aracı kazalarında ise 5 kişi hayatını kaybetti, 98 kişi yaralandı.

SAMSUN-
2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarının en aza indirilmesi maksadıyla; sürücü, yolcu ve yaya olarak tanımlanan trafikteki insan unsurunun trafik ortamında yaptıkları kural ihlalleri ile bu ihlaller sonucu meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili bir sistem yaklaşımı ortaya koyulması hedeflenmişti. Bu sayede kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, trafik kazaları nedeniyle yaşanmakta olan diğer sosyoekonomik kayıpların da (iş gücü, zaman, maddi hasar, gelir kaybı, acil müdahale, kurtarma, tedavi, rehabilitasyon, kazazede yakınlarının uğradığı maddi ve manevi zararlar gibi) genel anlamda toplumsal hayatın, özel de ise bireylerin yaşamlarını tehdit edebilme kapasitelerinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, Samsun Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik birimleri tarafından yürütülen denetim, eğitim ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında; 01 Ocak-28 Kasım 2021 tarihleri arasında icra edilen trafik denetimlerinde 6 bin 567 tarım aracı ve sürücüsü kontrol edildi, 284 araç trafikten men edildi, 607 sürücüye 375 bin 566 TL idari para cezası uygulandı. 01 Ocak-28 Kasım 2022 tarihleri arasında icra edilen trafik denetimlerinde ise 25 bin 938 tarım aracı ve sürücüsü kontrol edildi, 457 araç trafikten men edildi, 854 sürücüye 726 bin 275 TL idari para cezası uygulandı.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre kontrol edilen tarım aracı ve sürücü sayısında yüzde 294,97, trafikten men edilen araç sayısında yüzde 60,92, ceza uygulanan sürücü sayısında yüzde 40,69, uygulanan ceza miktarında ise yüzde 93,38 artış meydana geldi. 01 Ocak-31 Ekim 2021 tarihleri arasında 3 bin 889, 01 Ocak-31 Ekim 2022 tarihleri arasında ise 7 bin 400 traktör sürücü ve yardımcısına güvenli tarım aracı kullanımı hususunda eğitim verildi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre eğitim verilen sürücü sayısında yüzde 90,28 artış meydana geldi.

2022’de tarım aracı kazalarında 5 kişi hayatını kaybetti, 98 kişi yaralandı.

Öte yandan 01 Ocak-28 Kasım 2021 tarihleri arasında Samsun genelinde 79 tarım aracı kazası meydana geldi. Bu kazalarda 3 vatandaş hayatını kaybetti, 136 vatandaş yaralandı. 01 Ocak-28 Kasım 2022 tarihleri arasında ise 69 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 5 kişi hayatını kaybetti, 98 kişi yaralandı. 2021 yılı ile kıyaslandığında, 2022 yılında tarım aracı kazalarında yüzde 12,66, yaralı sayılarında ise yüzde 27,94’lük bir azalış yaşandı.

“Azami dikkat ve hassasiyet bekliyoruz”

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bir tarım kenti olan ilimizin geniş tarım arazilerinde de bu tarım araçlarının yaygın olarak kullanılması nedeniyle zaman zaman maalesef ilimizde de bu tür kazalar meydana gelebilmekte, can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu noktada tarım aracı sürücü ve yardımcılarından trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve elem verici trafik kazalarının yaşanmaması, ayrıca olabilecek kazaların önlenebilmesi ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınmaması için kurallara azami dikkat ve hassasiyet bekliyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Asayiş

Saçından sürüklediği karısını başını keserek öldürdü

Denizli’de tartıştığı karısını saçından sürükleyerek boş araziye götüren cani koca, genç kadını başını bıçakla keserek öldürdü. Vahşi cinayetin ardından evine dönen koca, kavgayı ayırmaya çalışırken bacağından yaraladığı babasının yanında teslim oldu.

Mehmet Barlas – Atilla Özer
DENİZLİ-
Olay, gece saat 02.00 sıralarında Pamukkale ilçesine bağlı Pınarkent Mahallesi, 144 Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; anne babasıyla birlikte yaşadıkları evinde 20 yaşındaki karısı Elif Irmak ile henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü tartışan Ahmet Emre Irmak, kavgayı ayırmaya çalışan babası Hikmet Irmak’ı bacağından bıçakladı. Anne babasının tüm çabalarına rağmen engel olamadığı Ahmet Emre Irmak, daha sonra elindeki bıçakla karısını saçından sürüyerek evden dışarıya çıkardı. Karısını 100 metre ilerideki boş araziye götüren öfkeli koca, Elif Irmak’ı önce göğsünden bıçakladıktan sonra başını keserek öldürdü.

Yaralı babasının yanında teslim oldu

Yaşan dehşet dolu anların şahidi olan anne Nazan Irmak, 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak yardım istedi. Oğlunun kocasını bıçakladığını ve karısını ise başını keserek öldürdüğünü söyleyen kadının ihbarı üzerine adrese gelen jandarma ekipleri, boş arazide genç kadının cansız bedeniyle karşılaştı. Tartışmanın yaşandığı adrese giden jandarma ekiplerini karşısında gören Ahmet Emre Irmak, işlediği cinayetin ardından geri döndüğü evinde suç aleti bıçakla birlikte teslim oldu.

Karısını vahşice öldüren koca gözaltına alınırken, evde yaralı halde bulunan baba Hikmet Irmak, ambulansla Denizli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Psikolojik sorunları olduğu öğrenilen Ahmet Emre Irmak’ın rahatsızlığına bağlı ilaçlar kullandığı iddia edildi. Kadın cinayeti kurbanı olan Elif Irmak’ın cansız bedeni, otopsi işlemleri için PAÜ adli tıp morguna kaldırıldı. Yaralı babanın hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.