Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

“Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, “Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek” dedi.

Doğukan Gürel – Mert Cerrahoğlu
ANKARA-
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takviminin belirlendiği toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapıldı. Bakan Vedat Bilgin ile görüştükten sonra TİSK Başkanı Akkol, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve belirlenecek asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. İşverenler ve çalışanlara yönelik ideal bir çözümün üretilmesi için kamu-işçi-işveren ayrımı yapmadan belirli önerilerin paylaşıldığını dile getiren Akkol, “Çalışma hayatı için ve işverenler için birkaç süreçle ilgili önemli bir gün yaşıyoruz. EYT, uzun süredir çalışma hayatının gündeminde. Milyonlarca çalışma arkadaşımızın da çözüm beklediği bir konu. Devletimiz son birkaç haftada yoğun olmak üzere bu konunun çözülmek üzere olduğunu ve yakın zamanda da bu konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını birkaç kez paylaştı” ifadelerini kullandı.

“Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek”

İşverenlerin beklentileriyle ilgili geniş çerçeveli bir çalışmanın bugün tekrardan Bakan Bilgin’e sunulduğunu belirten Akkol, “Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK bir anket yaptı Temmuz ve Ağustos aylarında, oldukça yüklü sayıda EYT çerçevesindeki çalışanın katıldığı. Şunu gördük yüzde 80’in üzerinde çalışma arkadaşımız iş hayatına devam etmek istiyor. Devletin emeklilik maaşını almak ama aynı zamanda da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da yine çok büyük bir oranda işveren bu istihdam işini devam ettirmek istiyor. Bir uyum görüyoruz, bu uyumun kaybolmamasını istiyoruz. SGK’da bir maliyet artışı söz konusu eğer emekli çalıştırırsanız. Bu hem istihdamın devamı hem işverenler için bir risk. Dolayısıyla bu konuyu birkaç aydır gündeme getiriyoruz. Bakanımız müjdeli haberi geçtiğimiz haftalarda kapalı bir toplantıda vermişti. Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek” diye konuştu.

Kıdem tazminatları için işverene düşük faizli kredi imkanı sunulacak

Emekli olacak çalışanların kısa bir süre içerisinde emekli olması durumunda işveren için ağır yük olacağını dile getiren Akkol, “Emekli olacak çalışanların aynı anda, hatta aynı günde emekli olması durumunda işverenler için çok ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Büyük ve küçük işletmeleri düşünün oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme durumu. Bu durumda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız az evvel yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da destek olduğunu ifade etti. Kredi Garanti Fonun’dan (KGF) işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini az evvel aldık. Kıdem tazminatları ile ilgili çok uygun kredi faiziyle bu anlamda işverenlere destek olunacak. Kıdem tazminatları da dolayısıyla çalışanlara gidecek” şekline konuştu.

“Yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor”

Akkol şöyle devam etti:
“Kritik bazı sektörlerde ve şirketlerde yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor. Bazı departmanlar komple emekli olabiliyor. Özellikle kıdemin önemli olduğu sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği riskleri doğabilecek. Biz de ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden aynı üretimin, ihracatın devamlılığına mani olmadan bir planlama dahilinde emekliliklerini organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu konunun yine ülke için önemli olduğunu düşünüyoruz.”

“Asgari ücrette rakam var ama bunu zikretmek sürece de saygısızlık olacaktır”

Asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulunan Akkol, “Asgari ücrette rakam var ama bunu zikretmek sürece de saygısızlık olacaktır. Komisyonun bu rakamları detaylı bir şekilde paylaşacağını öngörüyoruz. Burada benim şahsi görüşüm şu, yeteri kadar rakam zikrediliyor. Sabah 7’de haber programları ile başlıyoruz, gece 12’de, 1’de asgari asgari ücret. Tabii ülke için çok önemli bir konu ama bazen altında çok analiz olmayan, gerçekçi olmayan, yüksek veya alçak rakamlar konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Ayakkabı dünyasının kalbi İstanbul’da atacak

Dünyanın önde gelen ayakkabı fuarlarından AYMOD, yerli ve yabancı 470 katılımcı firmayla kapılarını açtı. Fuarın açılışında bir de indirim müjdesi verildi. TASD Başkanı İçten, AYSAD ve TASD olarak ayakkabı fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılması konusunda tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

Uğur Çetin – Muhammed Fırat Aksoy
İSTANBUL-
Bu yıl 68’incisi düzenlenen ve alanında Avrupa’nın en büyük organizasyonlarından olan Uluslararası AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı başladı. 470’in üzerinde yerli ve yabancı katılımcı firmanın yer aldığı fuarı yedi bini yabancı alıcı olmak üzere toplam 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 10’undan fazlasını İtalya, Almanya, İspanya, Portekiz, Polonya ve İran’ın da aralarında bulunduğu 12 ülkeden gelen firmalar oluşturuyor.

Avdagiç: “Ayakkabı sektörü bu alan içinde pilot olabilecek bir sektör”

Açılışa katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç, “60 bin metrekarelik bir alandayız. Burada her 8 firmadan bir tanesi yabancı bir firma. Bir taraftan ihracatımız artıyor ama Türkiye iş dünyası olarak ihracatımızı ithalatla birlikte takip etmemiz gerekiyor. Ana beklentimiz, kur artışının enflasyon artışına yakın bir ortamda seyretmesi. Bunu sağlayabilirsek zaten sanayicimiz buna göre tüm planlamasını yapar. Burada sınır aşan e-ticarete özel bir alan açmamız lazım. Türkiye’nin toplam ihracatı içerisinde e-ticaret payı gelişmiş ülke ortalamalarının altında yer alıyor. Bu oranı hızlıca artırmamız gerekiyor. Ayakkabı sektörü bu alan içinde pilot olabilecek bir sektör. Covid sonrası internet üzerinden olan satışlarda bir düşüş olmadı. Bu trend oturdu ve payını artırıyor. TİM’in, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin ortağı olması için gerekli adımlar atıldı. İlk genel kurulunda TİM’i de yönetim kurulunda beraber çalışma imkanı bulacağız” şeklinde konuştu.

Gültepe: “Kamunun olumlu adımları moral motivasyonumuzu artırıyor”

Son dönemde kamu tarafından ihracatçılarımız için güzel haberler geldiğini vurgulayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Bir ay içinde elektrik ve doğalgaz fiyatlarında iki kez indirim yapılması maliyet baskısı altındaki firmalarımıza biraz olsun nefes aldırdı. Uygun koşullu finansmana birkaç ay öncesine göre daha kolay erişebiliyoruz. Merkez Bankası’nın son düzenlemeleri de ihracat yapan firmalarımız açısından olumlu bir adım oldu. Bu tür adımlar firmalarımızın ve ihracat ailemizin moral motivasyonunu artırıyor. Küresel pazarlarda talep daralması nedeniyle ihracatımızın artış hızında bir yavaşlama var. Bizim her şeye rağmen, çarkları durdurmamız, üretim ve ihracatta 2022’nin ilk yarısındaki ivmeyi yeniden yakalamamız gerekiyor. Bunun bir yolu da ihracatçılarımızın yeni pazarlara açılmasından geçiyor. Ticaret Bakanlığımızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ bu yolda bize yeni fırsatlar sunuyor. TİM olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Ocak ayında Venezuela ve Pakistan’a ticaret heyetleri düzenledik. 19’u ilk çeyrekte olmak üzere birliklerimizle birlikte bu yıl 100 ticaret heyeti planladık. Ayrıca 45 alım heyetini ülkemizde ağırlayacağız. Dünyanın dört bir yanında 250 fuara katılacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nden 2022’de 75 milyon TL hibe ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü, 2022 yılında 75 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdi.

SAMSUN-Samsun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nün faaliyetleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre; tarım, hayvancılık, tarımsal sanayi, kırsal alanlarda yapılacak gıda ve katma değerli ürünler ile otel, restoran, dinlence alanı gibi kırsal turizm tesisleri başta olmak üzere birçok alanda mevcut ve yeni kurulacak olan işletmeleri Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile destekleyen TKDK, yürütmekte olduğu IPARD-2 Programı ile de üretici ve yatırımcıları desteklemeye devam ediyor.

Yüzde 119’luk bir başarı

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından 2022 yılı içerisinde, IPARD-2 Programı kapsamında yatırım tutarı yaklaşık 230 milyon TL olan 198 projeye, 75 milyon TL hibe ödemesi yapıldı. Böylelikle TKDK Başkanlığı tarafından Samsun için 2022 yılı hedefi olarak belirlenen 63 milyon TL hibe ödemesi hedefi aşılarak yüzde 119’luk bir başarı elde edildi.

Bugüne kadar 426,92 milyon TL hibe

Samsun İl Koordinatörlüğü, bugüne kadar yatırım değeri 866,81 milyon TL olan toplam 1511 adet proje ile sözleşme imzaladı, bu projelere toplam 426,92 milyon TL hibe tahsis etti. 2022 yılı sonu itibarıyla bu projelerin 1316 adedi tamamlandı.

Bu projelerden 2022 yılı içerisinde 171 adedinin tamamlanan yatırımları için 29 milyon TL hibe ödemesi yapıldı, ayrıca 27 adet kapsamlı projeye banka teminat mektubu karşılığında yaklaşık 46 milyon TL avans ödemesi gerçekleştirildi; bu projelerin en kısa sürede tamamlanması için finansman desteğinde bulunuldu.

2022 yılında Samsun’a tamamı yeni olmak üzere 3 adet besi çiftliği, 1 gübre kurutma-paketleme tesisi, 1 süt işleme tesisi, 1 zanaatkarlık-metal işleme tesisi, 1 dondurulmuş pide üretim tesisi, 1 tıbbi-aromatik bitki işleme tesisi, 1 konaklama tesisi kazandırıldı. Modernizasyon ve kapasite artırımı kapsamında ise 1 süt işleme tesisi, 1 süt toplama tesisi, 3 adet et işleme tesisi, 2 fındık paketleme-depolama tesisi, 1 yeme-içme tesisi, 1 arıcılık projesi ile bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi kapsamında 122 adet çiftçi projesine makine-ekipman desteği sağlandı.

Bunlarla birlikte Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER Yaklaşımı) kapsamında 9 ilçeyi kapsayacak şekilde (Alaçam-Yakakent, 19 Mayıs, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık, Kavak, Havza ve Ladik) kurulmuş olan 8 adet Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneğine gerçekleştirdikleri 29 adet proje ve faaliyet paketi için 3,2 milyon TL hibe desteği sağlandı. YEG Dernekleri eğitimden-spora, kültürel faaliyetlerden-ekonomik faaliyetlere kadar çok geniş bir alanda faaliyet göstererek, başta belediyeler ve kaymakamlıklar olmak üzere ilgili kamu kurumlarıyla iş birliği içinde, bulundukları yörenin gelişmesine katkı sunmakta.

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü, 2023 yılında ise 195 adet projenin inşa ve makine-ekipman alım süreçlerini tamamlatarak, hibe ödemelerini yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Bu projeler için 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 148 milyon TL’lik bir hibe ödemesi daha yapılacak. Bölgenin kırsal kalkınmasına önemli katkıda bulunan TKDK, IPARD-2 Programı kapsamındaki hibe desteklemelerini 2023 yılı sonuna kadar tamamlayarak IPARD-3 Programı’na başlamayı planlıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Egeli madenciler, 1 milyar 400 milyon dolar ihracat hedefliyor

Doğal taş ihracatında Türkiye’de lider olan Egeli madenciler, geçen yılı başarılı ihracat artışıyla geride bıraktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2023 yılında yüzde 15’lik artışla 1,4 milyar dolar ihracat hedeflediklerini açıkladı.

İZMİR-
Dünyadaki 90 çeşit madenin 77 tanesinin Türkiye’de bulunduğuna değinen Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2.5’i, kömür rezervlerinin yüzde 1.0’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8’ine sahibiz. 2020 yılında 4,3 milyar dolar, 2021 yıllında 6 milyar dolar, 2022 yılında ise 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılında 6,5 milyar dolar ihracata ek olarak ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağlayan bir sektör olduğumuz için iç pazarla birlikte 50 milyar dolarlık bir değer oluşturarak ülke ekonomisine gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 5’i oranında katkı sağladık. Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor, yani katma değeri ülkemize kalıyor” dedi.

“Yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız”

Başkan Alimoğlu, “Birliğimiz 2022 yılında yüzde 11,7’lik artışla 1,2 milyar dolarlık maden ihracatı yaptı. Bu ihracatımızın yüzde 65’i (770 milyon dolar) doğal taş ürünlerinden gerçekleşti. Doğal taş ihracatımızın da yüzde 78’i işlenmiş doğal taş ürünlerinden, yüzde 22’si blok doğal taş ürünlerinden oluştu. 2023 yılında maden ihracatımızda yüzde 15’lik bir artış bekliyoruz. Hedefimiz 1 milyar 400 milyon dolara ulaşmak. Bu artışın başta endüstriyel hammaddeler ve metalik cevherlerden gelmesini öngörüyoruz. Türkiye genelinde en fazla doğal taş ihracatı Ege Maden İhracatçıları Birliğinden gerçekleştirilmektedir. En çok URGE projesi yapan sektörlerin başında geliyoruz. Bu sayede firmalarımıza ortak hareket etme-kümelenme kültürünü kazandırıyoruz. Birliğimizce 3’üncüsü düzenlenen 26 firmamızla, ‘Yeni Dönem Doğaltaş Pazarlama ve Strateji Geliştirme’ isimli UR-GE projemizi başlattık ve firmalarımızın ihtiyaç analizi çalışmalarını tamamladık. Kısa süre içerisinde yine bu firmalarımızla yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız” diye konuştu.

Ticaret heyeti organizasyonları

2023 yılında da şubat ayında İngiltere ve Brezilya’ya yönelik ticaret heyeti organizasyonlarının olacağını vurgulayan Alimoğlu şunları söyledi: “Kazakistan, Özbekistan, Meksika, Avustralya, Güney Kore, Vietnam, Şili, diğer heyet organizasyonu düzenleyeceğimiz ülkelerdir. Aynı zamanda 5-8 Haziran tarihlerinde, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi Xiamen şehrinde düzenlenecek olan ‘Xiamen Stone Fair 2023’ fuarının Türkiye milli katılımı Ege Maden İhracatçıları Birliğimizce organize edilecek. Maden sektör kurulumuzun projesi, ‘Cevherimiz Sensin’ burs projemizle bu yıl da aramıza yeni burs alacak öğrenciler katılacak. Katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla, doğal taş sektörü ile tasarımcılar arasında köprü görevi gördüğünü düşündüğümüz AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın da 4’üncüsünü düzenleyeceğiz.”

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

Başkan Alimoğlu, “Avrupa Birliği ve bakanlığımız tarafından finanse edilen, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümüyle birlikte yürüttüğümüz ‘Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi’ isimli Avrupa Birliği (AB) projemizi 2022 yılında tamamladık. Projemizde doğal taş firmalarının işveren, iş güvenliği uzmanları ve çalışanlarına VR gözlüklerle iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verdik. Verdiğimiz bu eğitimler ve workshoplarla doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine yükseltilmesini ve farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.