Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Samsun’da barajların doluluk oranı yüzde 65,5

Samsun’daki barajların doluluk oranlarının ortalaması geçen yılın ocak ayına göre yüzde 2,5 artışla yüzde 65,5 olarak ölçüldü.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
Samsun’da Kızılırmak ve Yeşilırmak Nehirleri üzerinde bulunan barajların genel ortalaması 2022 yılının Ocak ayı 3. haftası verilerinde yüzde 63,6 olarak kayıtlara geçmişti. Bir senenin ardından 2023 yılının Ocak ayında yapılan ölçümde bu rakam yüzde 65,5’e yükseldi.

Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Vezirköprü Barajı’nın su seviyesi geçen yıl ocak ayında yüzde 27,3 seviyesinde iken, bu sene yüzde 73,1 seviyesine çıktı. Duruçay Barajı’nda geçen yıl yüzde 40 seviyesinde olan baraj seviyesi bu sene yüzde 36,8’e geriledi. Geçen yıl su seviyesi yüzde 64,6 olarak ölçülen Suat Uğurlu Barajı ise bu sene yüzde 52, 1 olarak ölçüldü. Samsun’un içme suyunu sağlayan Çakmak Barajı’nın geçen yıl yüzde 78,2 olan doluluk oranı bu yıl yüzde 58,6 olarak ölçüldü.

“Çakmak Barajımızda bir sıkıntı yok”

Samsun’da içme suyu probleminin olmadığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çakmak Barajımızın doluluk oranı yaklaşık yüzde 60 seviyesinde. Şu anda herhangi bir risk ve sıkıntı yok. Ancak iklimimiz gerçekten kaymış durumda” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’a beklenen yağış geldi: Metrekareye 44,2 kilo yağış düştü

Kış mevsiminin ilk iki ayını neredeyse yağış görmeden geçiren Samsun’da son bir günde metrekareye 44,2 kilo yağışın düşmesi, herkesi sevindirdi.

Erdi Demir
SAMSUN-
Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Samsun’da da bu kışın ilk iki ayı kurak geçti. Günlerce yağış almayan Samsun’da 31 Ocak’ta başlayan yağmur, 1 Şubat sabahına kadar aralıksız olarak devam etti. Zaman zaman şiddetini arttıran yağışlar sahil kesimlerinde yağmur, iç ve yüksek kesimlerde ise kar şeklinde etkili oldu. Samsun’un merkez ilçelerinden Tekkeköy’e 44,2 kilo, Canik’e 25,5 kilo, İlkadım’a 22,1 kilo ve Atakum’a da metrekareye 19,7 kilo yağış düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alının bilgilere göre Samsun’da 31 Ocak saat 06.00 ile 1 Şubat saat 06.00 arasında sırasıyla metrekareye Tekkeköy’de 44,2 kilo, Salıpazarı’nda 30,8 kilo, Çarşamba’da 29,2 kilo, Bafra’da 27,6 kilo, Canik’te 25,5 kilo, İlkadım’da 22,1 kilo, Alaçam’da 21 kilo, 19 Mayıs’ta 20,6 kilo, Terme’de 20,4 kilo, Ladik’te 20 kilo, Ayvacık’ta 19,9 kilo, Atakum’da 19,7 kilo, Yakakent’te 15,5 kilo, Asarcık’ta 11,5 kilo, Havza’da 10,1 kilo, Kavak’ta 9,5 kilo ve Vezirköprü’de 8,6 kilo yağış düştü.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Samsun’da hava sıcaklıklarının ilerleyen günlerde 9 ila 6 derece arasında olması beklenirken, yağışların hafta sonu da etkili olması tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Çevre

Bursa’da barajlar kurudu, 45 günlük su kaldı… BUSKİ’den tasarruf çağrısı geldi

Bursa’nın içme suyunun en önemli kısmını karşılayan yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 27’ye düştü. Barajların seviyesinin hayli azaldığını gösteren durum havadan görüntülenirken, bugün itibari ile yağış olmazsa Bursa’nın sadece 45 günlük suyu kaldı. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ise vatandaşlara suyu idareli harcaması konusunda bilgilendirme mesajı gönderdi.

Zeki Sevim-Abdullah Furkan Bakırcan
BURSA-
Son dönemlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık Bursa’da kuraklık alarmına sebep oldu. İçme suyunun en önemli barajlarından biri olan Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı yüzde 27’ye düştü. Yağış olmayacağı takdirde 45 günlük suyun kaldığını belirten yetkililer ise vatandaşlardan sağduyulu olmasını istedi.

BUSKİ, yaklaşık 1,5 milyon abonesine gönderdiği mesajda ; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de iklim değişikliğine bağlı yağış rejimlerinde ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Sizlerin su sıkıntısı çekmemesi için BUSKİ olarak tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yağışlarla barajlarımızdaki, bugün itibarıyla 45 günlük olan su hacmimizin daha da artmasını bekliyoruz. Ancak, bu dönemde tasarrufa azami riayet edilmesi de çok önemlidir. Böylece mevcut kapasitemizi daha uzun süre kullanabilmek mümkün ola

Okumaya devam et

Çevre

Ordu’ya 2,5 yılda 57 yeni okul

Ordu Valisi Tuncay Sonel, göreve başladığı günden bu yana il genelinde hayırseverlerle yaptığı girişim ve görüşmeler sonucunda 57 yeni okul yapılmasını sağladı.

Metin Akyürek
ORDU-
Bir yandan depreme karşı dayanıksız ve riskli okul binalarının yıkılması bir yandan tekli eğitime geçebilmek için gerekli olan okul binalarının devlet-vatandaş iş birliği ile Ordu’ya kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Vali Tuncay Sonel, göreve başladığı 2020 yılı Haziran ayından bu yana 57 yeni okul yapılmasını sağladı.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Göreve başladığımızda Ordu’da deprem riski olan 66 okulun tamamının yıkılması, yıkılan okulların yerine de yeni okulların yapılması gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Milli Eğitim Bakanlığımızın ve hayırseverlerimizin desteğiyle şu ana kadar 57 okul, 790 dersliğe ulaştık” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.