Connect with us

Eğitim

Afrika Türkiye’nin tecrübelerini bekliyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile bir araya gelen Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Cheikh Gueye, “Afrika Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmalı” dedi.

Ersin Turan
KARABÜK-
Konsolosluk işlerinden sorumlu Başkatip İbrahima Traore, Katip Cheikh Mbacke Fall, Büyükelçilik tercümanı Kemal Özturanlı eşlik ettiği Büyükelçi Gueye, Afrika’nın Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanması gerektiğini söyledi. Türkiye ile Senegal Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirten büyükelçi Gueye, özellikle eğitim alanında yapılacak iş birliklerinin önemine dikkat çekerek, “Ortak araştırmalar konusunda iş birliği yapılmalı, Afrika Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmalı” dedi.

Rektör Polat da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Senegalli öğrencilerden memnun olduklarını ve Senegal ile ilişkileri önemsediklerini ifade etti. Polat, “Senegalli 400’den fazla öğrencimiz var, Türkiye’deki üniversiteler arasında Senegal uyruklu öğrencilerin en fazla olduğu üniversite Karabük Üniversitesi” diye konuştu.

KBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Genel Sekreter Lütfü Köm, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Oya Çepni Önalan ve Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Öğretim Görevlisi Kerim Tanış’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Rektör Polat, Büyükelçi Gueye’ye hediye takdiminde bulundu.

Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gueye ve beraberindeki heyet daha sonra KBÜ Demir Çelik Kampüsünü gezdi. Büyükelçi Gueye, kampüs alanındaki gezinin ardından 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda Senegalli öğrenciler ile bir araya gelerek sohbet etti. Büyükelçi ve Rektör Polat, programın ardından Rektörlük makamında öğrencilerin durumları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Samsun’a 54 adet yeni okul ve 1 adet atölye yapılacak

Samsun’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın genel bütçesinden karşılanan 54 adet okul binası ve 1 adet de atölye yapılacak.

Erdi Demir-Berkay Yıldız
SAMSUN-
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2023 yılında il genelinde 54 okul yapım işi ve 1 adet derslik dışı bina (atölye) yapım işi bulunuyor. Genel bütçeden karşılanan bu yatırımlardan 51 adeti temel eğitim okulu, 2 adeti ortaöğretim yatırımları ve 1 adeti de özel eğitim kampüsü yapım işi olarak dikkat çekiyor.

Temel eğitim ve ortaöğretim okul yatırımları çerçevesinde 200 derslikli 30 adet anaokulu binası yapım işi, 60 derslikli 6 adet özel eğitim anaokulu binası yapım işi, 112 derslikli 6 adet ilkokul binası yapım işi, 172 derslikli 9 adet ortaokul binası yapım işi, 24 derslikli1 adet Anadolu lisesi yapım işi, 16 derslikli 1 adet mesleki-teknik Anadolu lisesi yapım işi ve 24 derslikli 1 adet özel eğitim kampüsü yapım işinin yapılması planlanıyor.

Bu doğrultuda 54 adet (608 derslik) okul yapım işinden 3 adet okul yapım işi bu yatırım döneminde tamamlandı. 15 adet okulun yapımına devam ediliyor. 35 adet okul yapım işinin ihale hazırlıkları devam ediyor. 1 adet özel eğitim kampüsü yapım işi için de ihale hazırlıkları devam ediyor. Toplam 1 adet derslik dışı yapım işinden 1 adet atölye yağım işi hazırlıkları devam ediyor.

Bakanlık tarafından gönderilen onarım ödenekleri ve yapılan onarımlar

2023 yılında bakanlık tarafından Samsun’a 83,5 milyon TL ödenek tahsis edildi. Bu ödeneklerden 27 milyon 680 bin TL’si 1. dilimde gönderilirken, 55 milyon 820 bin TL’si de bu yıl içerisinde gönderilecek. Ayrıca 2023 yılında Samsun’da bakanlığa 358 onarım talebinde bulunuldu.

Okumaya devam et

Eğitim

İhlas Kolejine BAUMUN’dan ödül

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen BAUMUN’23 (Bahçeşehir Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler) organizasyonunda İhlas Koleji öğrencisi Metehan Mutlu Outstanding Delegate (Seçkin Delege) ödülü kazandı.

İSTANBUL-
Türkiye genelinden öğrencilerin katılımı ile 5-6-7 Mayıs tarihlerinde düzenlenen BAUMUN’23 organizasyonunda İhlas Koleji, danışman öğretmen Ömer Yavuz’un eşliğinde altı öğrenci ile temsil edildi.

Outstanding Delegate (Seçkin Delege) ödülünü kazanan Metehan Mutlu seçkin bir organizasyonda ödül aldığı için mutlu olduğunu söyledi. Organizasyonun mini bir Birleşmiş Milletler konferansı konseptine sahip olduğunu ifade eden Mutlu, “Yabancı dilde gerçekleştirilen konferansta dünya genelindeki sorunlara çözümler üretmek ve oluşan fikirleri komisyonlarda tartışarak en iyi hale getirmek için çalışmalar yaptık. Birçok konuda fikirlerimizi ifade etme imkânı bulduk. Diğer arkadaşlarımla birlikte önemli konularda komisyonlarda yer aldık” dedi.

İhlas Koleji Genel Müdürü Bedri Yeltekin, elde ettiği başarıdan dolayı Metehan Mutlu’yu, danışman öğretmeni Ömer Yavuz’u ve organizasyona katılan diğer İhlas Koleji öğrencilerini tebrik etti. Elde edilen başarının tesadüfi olmadığına vurgu yapan Yeltekin, “Okullarımızda yabancı dile vermiş olduğumuz önem ve yabancı dil konsepti ile açılan MUN Kulüplerinde öğrencilerimiz hem yabancı dillerini geliştirirlerken hem de en son dünya meselelerini aralarında istişare ediyorlar. Yıllardır devam ettirdiğimiz MUN Kulübü çalışmalarımızla öğrencilerimizin geleceğe daha iyi hazırlanmalarına rehberlik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsunlu öğrenci Türkiye birincisi oldu

Samsunlu öğrenci Emir Altun, Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

SAMSUN-
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Türkiye finalleri Ankara Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye genelinde belirlenen 10 bölgede birinci olan Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip ortaokulu öğrencileri Türkiye’nin en iyisi olabilmek için yarıştı.

Yarışmada Samsun İlkadım Şehit Ahmet Altunoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Emir Altun, Türkiye birincisi oldu. Öğrenciye umre ödülü verildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.