Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Beklenen kış sonunda geliyor

Samsun’da aylardır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yeni hafta başıyla birlikte soğuması bekleniyor.

Erdi Demir
SAMSUN-
Yurdun birçok bölgesinde olduğu gibi Samsun’da da bu kış kurak ve sıcak geçiyor. Samsun’da kasım, aralık ve ocak ayı sıcaklık ortalamaları mevsim normallerinin çok üzerinde seyrederken, ocak ayında tüm zamanların sıcaklık rekoru da tekrarlandı. Meteoroloji verilerine göre yeni hafta başından itibaren sıcaklıkların 10 derece birden düşmesi ve hava sıcaklığının 7 derece ve altına inmesi bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine yaklaşmaya başlamasının yanı sıra bugün Samsun merkeze uzun bir aranın ardından yağmur yağması da sevindirdi. Gece saatlerinde başlayan yağmur, öğle saatlerine kadar belirli aralıklarla devam etti.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre Samsun’da hava sıcaklıklarının 26 Ocak Perşembe 12 derece, 27 Ocak Cuma 16 derece, 28 Ocak Cumartesi 15 derece, 29 Ocak 13 derece ve 30 Ocak Pazartesi günü 7 derece olması bekleniyor. Sıcaklıkların yeni haftayla birlikte daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’a beklenen yağış geldi: Metrekareye 44,2 kilo yağış düştü

Kış mevsiminin ilk iki ayını neredeyse yağış görmeden geçiren Samsun’da son bir günde metrekareye 44,2 kilo yağışın düşmesi, herkesi sevindirdi.

Erdi Demir
SAMSUN-
Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Samsun’da da bu kışın ilk iki ayı kurak geçti. Günlerce yağış almayan Samsun’da 31 Ocak’ta başlayan yağmur, 1 Şubat sabahına kadar aralıksız olarak devam etti. Zaman zaman şiddetini arttıran yağışlar sahil kesimlerinde yağmur, iç ve yüksek kesimlerde ise kar şeklinde etkili oldu. Samsun’un merkez ilçelerinden Tekkeköy’e 44,2 kilo, Canik’e 25,5 kilo, İlkadım’a 22,1 kilo ve Atakum’a da metrekareye 19,7 kilo yağış düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alının bilgilere göre Samsun’da 31 Ocak saat 06.00 ile 1 Şubat saat 06.00 arasında sırasıyla metrekareye Tekkeköy’de 44,2 kilo, Salıpazarı’nda 30,8 kilo, Çarşamba’da 29,2 kilo, Bafra’da 27,6 kilo, Canik’te 25,5 kilo, İlkadım’da 22,1 kilo, Alaçam’da 21 kilo, 19 Mayıs’ta 20,6 kilo, Terme’de 20,4 kilo, Ladik’te 20 kilo, Ayvacık’ta 19,9 kilo, Atakum’da 19,7 kilo, Yakakent’te 15,5 kilo, Asarcık’ta 11,5 kilo, Havza’da 10,1 kilo, Kavak’ta 9,5 kilo ve Vezirköprü’de 8,6 kilo yağış düştü.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Samsun’da hava sıcaklıklarının ilerleyen günlerde 9 ila 6 derece arasında olması beklenirken, yağışların hafta sonu da etkili olması tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Çevre

Bursa’da barajlar kurudu, 45 günlük su kaldı… BUSKİ’den tasarruf çağrısı geldi

Bursa’nın içme suyunun en önemli kısmını karşılayan yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 27’ye düştü. Barajların seviyesinin hayli azaldığını gösteren durum havadan görüntülenirken, bugün itibari ile yağış olmazsa Bursa’nın sadece 45 günlük suyu kaldı. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ise vatandaşlara suyu idareli harcaması konusunda bilgilendirme mesajı gönderdi.

Zeki Sevim-Abdullah Furkan Bakırcan
BURSA-
Son dönemlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık Bursa’da kuraklık alarmına sebep oldu. İçme suyunun en önemli barajlarından biri olan Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı yüzde 27’ye düştü. Yağış olmayacağı takdirde 45 günlük suyun kaldığını belirten yetkililer ise vatandaşlardan sağduyulu olmasını istedi.

BUSKİ, yaklaşık 1,5 milyon abonesine gönderdiği mesajda ; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de iklim değişikliğine bağlı yağış rejimlerinde ciddi azalmalar yaşanmaktadır. Sizlerin su sıkıntısı çekmemesi için BUSKİ olarak tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yağışlarla barajlarımızdaki, bugün itibarıyla 45 günlük olan su hacmimizin daha da artmasını bekliyoruz. Ancak, bu dönemde tasarrufa azami riayet edilmesi de çok önemlidir. Böylece mevcut kapasitemizi daha uzun süre kullanabilmek mümkün ola

Okumaya devam et

Çevre

Ordu’ya 2,5 yılda 57 yeni okul

Ordu Valisi Tuncay Sonel, göreve başladığı günden bu yana il genelinde hayırseverlerle yaptığı girişim ve görüşmeler sonucunda 57 yeni okul yapılmasını sağladı.

Metin Akyürek
ORDU-
Bir yandan depreme karşı dayanıksız ve riskli okul binalarının yıkılması bir yandan tekli eğitime geçebilmek için gerekli olan okul binalarının devlet-vatandaş iş birliği ile Ordu’ya kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Vali Tuncay Sonel, göreve başladığı 2020 yılı Haziran ayından bu yana 57 yeni okul yapılmasını sağladı.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Göreve başladığımızda Ordu’da deprem riski olan 66 okulun tamamının yıkılması, yıkılan okulların yerine de yeni okulların yapılması gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Milli Eğitim Bakanlığımızın ve hayırseverlerimizin desteğiyle şu ana kadar 57 okul, 790 dersliğe ulaştık” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.