Connect with us

Ekonomi

Samsun’da analiz laboratuvarı açıldı: Artık yaş sebze-meyveler Mersin’e gitmeyecek

Samsun’da açılan Gıda Kontrol Laboratuvarı ile artık yaş sebze ve meyvelerin Mersin’e gitmesine gerek kalmadı. Sebze ve meyveler artık Samsun’da analiz edilip, gemilerle direkt olarak Rusya ve diğer ülkelere gönderilebilecek.

Erdi Demir- Berkay Yıldız
SAMSUN-
Kalite güven sistemi ve akreditasyonunun bir gereği olarak 2005 yılından bugüne ulusal ve uluslararası yeterlilik test ve deney programlarında başarılı çalışmalar yürüten Samsun Gıda Kontrol Laboratuvarı, 18 Ocak tarihi itibarıyla Rusya Federasyonu ve diğer Avrupa Birliği(AB) ülkelerine yaş meyve ve sebze ihracatında akreditasyon sürecini tamamlayarak ‘Yetkili Laboratuvar Belgesi’ aldı. Bu yetki belgesinin alınması ile Samsun ve Karadeniz’deki ürünlerin Mersin’e gidip, tekrar geri dönüp ihraç edilmesi sorunu giderildi. Gerekli yetkinin alınması, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 10 milyon TL değerindeki ekipmanları alması ile ürünler artık Samsun’dan analiz edilip, yurt dışına ihraç edilecek.

“Artık hiçbir ihracatçımız ürünlerini başka bir ile göndermek zorunda kalmayacak”

İhracatçıların derin bir nefes aldığını ifade eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Çok uzun süredir uğraştığımız gıda kontrol laboratuvarı konusunda sonuca ulaştık. Samsun, ülkemizin çok önemli ihracat limanlarını bünyesinde barındırıyor. Özellikle yaş sebze-meyve ihracatında çok önemli noktadayız. Laboratuvarımız faaliyete geçinceye kadar başka illere yaş sebze-meyve numuneleri göndermek zorundaydık. Mersin ve başka illere ürün gönderiyorduk. Bu da hem vakit alıyor hem de ihracatçıları yormaktaydı. Yaş sebze ve meyvelerin ihracatının da beklemesine neden oluyordu. TÜRKAK’tan akredite olarak laboratuvarımız hizmete açıldı. Artık hiçbir ihracatçımız ürünlerini başka bir ile göndermek zorunda kalmayacak” dedi.

“Samsun’dan 900 milyon dolarlık yaş-sebze meyve ihracatı yapılıyor”

Yaş sebze ve meyve ihracatında artış yaşanmasını beklediğini dile getiren Vali Zülkif Dağlı, “Birçok ihracat limanını bünyemizde bulunduruyoruz. 900 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatımız var. Bu azımsanmayacak bir rakam. Hepsi ilimizden Rusya başta olmak üzere diğer ülkelere ihraç ediliyor. Laboratuvar yokluğu ihracatçılarımızı çok zorluyordu ve caydırıcı olabiliyordu. Bundan sonra çok kolay bir şekilde ihracatlarını yapmadan önce numunelerini Samsun’dan aldırarak gemi ile istedikleri ülkeye gönderebilecekler. İhracatın bu sayede katlanarak artacağını inanıyoruz. Bu laboratuvarın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ekonomi

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi Türkiye’de satışta

Mercedes-Benz’in yeni Sports Tourer modeli olan B-Serisi Türkiye’de otomobilseverlerin beğenisine sunuldu. Yeni model, dış görünüm, teknoloji ve donanımla ön plana çıkıyor.

İSTANBUL-Mercedes-Benz’in yeni Sports Tourer modeli olan B-Serisi Türkiye’de satışa sunuldu. Farklı sportif gövde orantıları, çok yönlü iç mekânı, modern sürüş teknolojileri ve en güncel MBUX donanımı gibi özellikleriyle yenilenen B-Serisi’nin, günlük yaşamın tüm gereksinimlerini karşıladığı belirtildi.

Yeni B-Serisi’nin motor seçenekleri de güncellendi ve elektrikli hale getirildi. İlk hareket anı 48 voltluk entegre güç kaynağı ve 14 HP/10 kW ek güç ile destekleniyor. B-Serisi’ndeki yeni kayış tahrikli marş jeneratörü (RSG), konforu ve sürüş deneyimini önemli oranda iyileştiriyor. Çalıştırma anında geleneksel çözümlere kıyasla daha az titreşim ve daha az ses üretiyor. Ayrıca ‘süzülme’ işlevi ile sabit hızda sürüş sırasında içten yanmalı motorun devreden çıkmasına olanak tanıyor. RSG ayrıca fren ve sabit hızda süzülme sırasında enerji geri kazanımı sağlıyor ve 12 voltluk dahili sistemi ve 48 voltluk bataryayı besliyor. Elde edilen enerji, içten yanmalı motoru destekleme ve hızlanma anında kullanılabiliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Bakanımızın asgari ücretle ilgili bir açıklaması olmamıştır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bakanımızın asgari ücretle ilgili bir açıklaması olmamıştır. Yazılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Kemal Diri
ANKARA-
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, gündemde yer alan ve asgari ücrete ara zam yapılmayacağına ilişkin yazılan haberlere dair açıklama yapıldı. Açıklamada, Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret hakkında bir açıklamasının olmadığı bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

“Bugün bazı web sitelerinde asgari ücret ile ilgili yeni gibi servis edilen bazı haberler yer alıyor. Bakanımızın asgari ücretle ilgili yeni bir açıklaması olmamıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Reel kesim güven endeksi Mart ayında arttı

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), Mart ayında bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 seviyesinde gerçekleşti.

İSTANBUL-
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri Ve Reel Kesim Güven Endeksi verisini açıkladı. Buna göre, Mart ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 104,1 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi. Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 2,8 puan artarak 105,2 seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.
Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 4,4 puan azalarak yüzde 70,4 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,5’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,4‘e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,1‘e geriledi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.