Connect with us

Dünya

Blinken: Yaşanan sakinlikle Türkiye-Yunanistan arasında yeni fırsatlar oluşabilir

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve Yunanistan’ın ilişkilerde yaşanan sakinliği devam ettirmesi gerektiğini belirterek, “Bu önümüzdeki aylarda diyaloğun daha da güçlendirilmesi ve uzun süredir devam eden bazı sorunların çözülmesi için iyi bir fırsat olabilir” dedi.

ATİNA-
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Yunanistan’da Mega TV’ye röportaj verdi. Blinken gazetecinin, “Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkileri geliştirmeye yönelik bazı adımlar attığını söylediniz. Peki bu adımlar nedir ve yeni bir girişimle mi buradasınız” sorusunu, “İlk etapta odaklanmamız gereken nokta, gerçekten deprem. Yunanistan’ın hemen devreye girerek Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine yardım için ayağa kalkması, Türklerin kalbine ulaşmasında bence önemli bir rol oynadı. Çok sayıda Türk meslektaşımla konuştum ve söyledikleri ilk şeylerden biri, ihtiyaç duydukları anda bu kadar çok Yunan vatandaşının, bu kadar çok yardımın gelmesinin ne kadar anlamlı olduğuydu. Bunun daha iyi bir atmosfer oluşturduğunu düşünüyorum” şeklinde yanıtladı.

Sözlerinin devamında, “Ama bakın, hem Yunanistan’da hem de Türkiye’de seçim dönemi. Bu her zaman işleri zorlaştırır” diyen Blinken, Yunanistan’ın da Türkiye’nin de ilişkilerde yaşanan sakinliği devam ettirmesini beklediğini belirtti. Blinken, “Bu önümüzdeki aylarda diyaloğun daha da güçlendirilmesi ve uzun süredir devam eden bazı sorunların çözülmesi için iyi bir fırsat olabilir. Biz ABD için bu çok önemli. Çünkü hem Yunanistan hem de Türkiye yakın müttefikler, yakın ortaklar, yakın dostlar ve tabi ki onların bir araya geldiğini görmek istiyoruz. Eğer bunu yaparlarsa oluşacak fırsatların hem Yunanlar hem de Türkler için inanılmaz olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Uzun süredir devam eden sorunların, farklılıkların ve anlaşmazlıkların olduğunu hatırlatan Blinken, “Öyle ya da böyle hiçbir şeyin bir gecede çözüleceğini söylemek istemiyorum. Türkiye elbette şu anda bu depremi atlatmaya odaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

Dünya

“Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür”

Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, “Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Doğukan Gürel
ANKARA-
Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı çok sert tepki gösterdi. MSB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “NATO üyesi Fransa’nın parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Bu hareket müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO’nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her hâlükârda tüm terör örgütlerine karşı mücadelesine aralıksız devam edecektir” ifadelerine yer verildi.


Okumaya devam et

Asayiş

Pakistan’da un izdihamı: 5 ölü

Pakistan’da hükümetin dağıttığı bedava un sırasında çıkan izdiham çıkması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Abid Mazhar
İSLAMAD-
Pakistan, tarihinin en kötü gıda kriziyle mücadele ediyor. Ülkede hükümetin ücretsiz un dağıtımı birçok bölgede izdihama neden oldu. Pakistan’ın Pencap eyaletindeki Kasur ve Khairpur şehirlerindeki un dağıtımı sırasında çıkan izdiham sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Hafta boyunca, un dağıtımı sırasında yaşanan izdihamlarda ise 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, insanların un kamyonlarının üzerine çıktığı ve un almak için kavga ettikleri görüldü.

Pakistan’da un fiyatları paket başına 3 bin Pakistan rupisine kadar yükseldi.

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna: Putin’in görevlendirdiği Rus komutan öldürüldü

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel görevlendirdiği Rus Yarbay Dmitry Lissitzky’nin evinde öldürüldüğünü doğruladı.

Erhan Altıparmak
MOSKOVA-
Ukrayna, Rusya ile savaşta etkin rol oynayan Rus ordusunun 247. Hava Taarruz Alayı’nın 2’nci tabur komutanı Yarbay Dmitry Lissitzky’nin, Rusya’ya bağlı Stavropol kentindeki evinde ölü bulunduğunu duyurdu. Ukrayna istihbaratının özel çalışmasıyla öldürüldüğü aktarılan Lissitzky’in ölümüne ilişkin daha fazla bilgi verilmezken, Rus kaynakları da komutanın ölümünü doğruladı.

Rus haber ajansları kendi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden Rusya Federasyonu Kahramanı unvanını alan Dmitry Lissitzky’nin, Ukrayna’daki savaşta Ukrayna saldırıları neticesinde öldürüldüğünü söyledi.

Lissitzky’in yaşadığı Stavropol bölgesine bağlı Blagodarnensky’de Belediye Başkanı Dmitriy Tenkov’da ölümü doğrulayarak, “Kabullenmesi zor bir haber aldık. Rusya kahramanı Dmitry Lissitzky öldü. Bu Stavropol için büyük kayıp” dedi. Dmitriy Lissitzky’in mezun olduğu Stavropol Devlet Tarım Üniversitesi rektör vekili Vladimir Sitnikov bu bilgiyi doğrularken, Dmitry Lissitzky için taziye mesajı yayınladı.

Lissitzky’in ölümüne ilişkin henüz Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.