Connect with us

Dünya

ABD Hazine Bakanı Yellen, G20’de Rus yetkilileri hedef aldı

Hindistan’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus yetkilileri hedef alarak, “Kremlin için çalışmanın onları Putin’in zulmüne suç ortağı yaptığını anlamalılar” dedi.

Burak Ersoy
YENİ DELHİ-
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişiminde 1 yıl geride kalırken, savaş gündemi Hindistan’da düzenlenen Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na damga vurdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus yetkililerin katıldığı bir oturumda “Ukrayna’ya karşı yürütülen yasa dışı ve haksız savaşı” kınayarak, G20 ülkelerini Ukrayna’yı desteklemeye ve Moskova’nın işgal girişimini engellemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı. Zirveye katılan Rus yetkililere atıfla, “Kremlin için çalışmanın onları Putin’in zulmüne suç ortağı yaptığını anlamalılar” diyen Yellen, “Ukrayna’da yiten canların ve küresel olarak verilen zararın sorumluluğunu taşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yellen, Rusya’nın gıda ve enerjiyi silah olarak kullanmasının sadece Ukrayna’yı değil, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere küresel ekonomiyi etkilediğini de sözlerine ekledi.
Oturum aralarında Yellen ile bir araya gelen İngiltere Hazine Bakanı Jeremy Hunt da savaşı kınadı ve krizle başa çıkmak için uluslararası toplumla iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi.
Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Ukrayna’ya değinmekten kaçınarak, “Tartışmalarınızın dünyanın en savunmasız insanlarına odaklanması gerektiğini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomi masaya yatırılıyor

G20 ülkelerinin finans şeflerini ve merkez bankası başkanlarını bir araya getiren yarına dek sürecek zirvede enflasyon, dijital para birimleri, Dünya Bankası reformu ve iklim değişikliği gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor.

Dünya

“Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür”

Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, “Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Doğukan Gürel
ANKARA-
Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı çok sert tepki gösterdi. MSB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “NATO üyesi Fransa’nın parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Bu hareket müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO’nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her hâlükârda tüm terör örgütlerine karşı mücadelesine aralıksız devam edecektir” ifadelerine yer verildi.


Okumaya devam et

Asayiş

Pakistan’da un izdihamı: 5 ölü

Pakistan’da hükümetin dağıttığı bedava un sırasında çıkan izdiham çıkması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Abid Mazhar
İSLAMAD-
Pakistan, tarihinin en kötü gıda kriziyle mücadele ediyor. Ülkede hükümetin ücretsiz un dağıtımı birçok bölgede izdihama neden oldu. Pakistan’ın Pencap eyaletindeki Kasur ve Khairpur şehirlerindeki un dağıtımı sırasında çıkan izdiham sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Hafta boyunca, un dağıtımı sırasında yaşanan izdihamlarda ise 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, insanların un kamyonlarının üzerine çıktığı ve un almak için kavga ettikleri görüldü.

Pakistan’da un fiyatları paket başına 3 bin Pakistan rupisine kadar yükseldi.

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna: Putin’in görevlendirdiği Rus komutan öldürüldü

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel görevlendirdiği Rus Yarbay Dmitry Lissitzky’nin evinde öldürüldüğünü doğruladı.

Erhan Altıparmak
MOSKOVA-
Ukrayna, Rusya ile savaşta etkin rol oynayan Rus ordusunun 247. Hava Taarruz Alayı’nın 2’nci tabur komutanı Yarbay Dmitry Lissitzky’nin, Rusya’ya bağlı Stavropol kentindeki evinde ölü bulunduğunu duyurdu. Ukrayna istihbaratının özel çalışmasıyla öldürüldüğü aktarılan Lissitzky’in ölümüne ilişkin daha fazla bilgi verilmezken, Rus kaynakları da komutanın ölümünü doğruladı.

Rus haber ajansları kendi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden Rusya Federasyonu Kahramanı unvanını alan Dmitry Lissitzky’nin, Ukrayna’daki savaşta Ukrayna saldırıları neticesinde öldürüldüğünü söyledi.

Lissitzky’in yaşadığı Stavropol bölgesine bağlı Blagodarnensky’de Belediye Başkanı Dmitriy Tenkov’da ölümü doğrulayarak, “Kabullenmesi zor bir haber aldık. Rusya kahramanı Dmitry Lissitzky öldü. Bu Stavropol için büyük kayıp” dedi. Dmitriy Lissitzky’in mezun olduğu Stavropol Devlet Tarım Üniversitesi rektör vekili Vladimir Sitnikov bu bilgiyi doğrularken, Dmitry Lissitzky için taziye mesajı yayınladı.

Lissitzky’in ölümüne ilişkin henüz Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.